Справа №173/1011/13-ц
Провадження №2/173/667/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2013 р. м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Шевченко О.Ю. при секретарі судового засідання Демяненко С.І., розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мишуринрізької сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: державний нотаріус Верхньодніпровської районної державної нотаріальної контори Малашова Г.В, Верхньодніпровське районне управління юстиції Дніпропетровської області в особі реєстраційної служби про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області з позовом до Мишуринрізької сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що з 1980 року проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3, з яким вела сумісне господарство, мали спільний бюджет. Сумісних дітей не було. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. На день смерті він мав у власності земельну ділянку площею 2 га на території Мишуринрізької сільської ради на підставі державного акту про право власності. Позивач зазначала, що вона є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_3, оскільки на момент його смерті проживала із спадкодавцем більше ніж п'ять років. З метою оформлення права на спадщину позивач звернулася до державного нотаріуса, проте нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутні докази того, що вона є спадкоємцем четвертої черги після смерті ОСОБА_3. У зв'язку з цим позивач просила суд встановити факт проживання однією сім'єю з ОСОБА_3 не менше п'яти років до дня його смерті та визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом.
В судове засідання позивач не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним, подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.16).
Відповідач та треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та подали заяви про розгляд справи без їх участі (а.с. 14, 15, 24). При цьому відповідач у заяві зазначив, що позов визнає та проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Суд дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3, про що виконавчим комітетом Мишуринрізької сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області зроблено актовий запис № 9 та видано свідоцтво про смерть (а.с. 7).
На день своєї смерті ОСОБА_3 на підставі державного акут про право власності на земельну ділянку серія ЯД № 799030 мав у власності земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1221087000-01-103-0021) (а.с.8).
З 1980 року по день своє смерті ОСОБА_3 проживав однією сім'єю з ОСОБА_1, що підтверджується поясненнями позивача, довідкою Мишуринрізької сільської ради (а.с.17). Доказів, які б спростовували дані обставини суду не надано.
Відповідно до ст. 1264 Цивільного кодексу України до четвертої черги спадкоємців за законом відносяться особи, які проживали із спадкоємцем однією сім'єю не менше як п'ять років до часу відкриття спадщини. Згідно з ч. 2 ст. 1220 Цивільного кодексу України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_3 однією сім'єю з 1980 року, тобто більше ніж п'ять років до дня його смерті, а тому позивач є спадкоємцем четвертої черги за законом.
З метою оформлення права на спадщину ОСОБА_1 звернулася до Верхньодніпровської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю рішення суду про встановлення факту проживання нею однією сім'єю зі спадкодавцем (а.с. 11).
В той же час судом встановлено, що на день смерті спадкодавця ОСОБА_1 постійно проживала з ОСОБА_3 в будинку по АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Мишуринрізької сільської ради Верхньодніпровського району від 2 квітня 2013 року (а.с. 10).
Згідно з ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1, як спадкоємець четвертої черги після смерті ОСОБА_3 прийняла спадщину після його смерті шляхом постійного проживання з ним.
Відповідно до довідки Верхньодніпровської державної нотаріальної контори інші особи із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину не зверталися (а.с.23).
Довідкою виконавчого комітету Мишуринрізької сільської ради від 2 квітня 2013 року підтверджується, що заповіт від імені ОСОБА_3 не складався та не реєструвався, до складу сім'ї ОСОБА_3 на день його смерті входила лише ОСОБА_1 (а.с.9, 10).
Таким чином судом встановлено, що інших осіб, які б прийняли спадщину за законом або за заповітом судом не має.
Відповідно до ст. ст. 1216 , 1218 Цивільного кодексу України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи те, що на момент смерті ОСОБА_3 йому на праві власності належала земельна ділянка площею 2 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1221087000-01-103-0021), позивач, ОСОБА_1, як спадкоємець четвертої черги прийняла спадщину у встановленому законом порядку, інших спадкоємців, які б прийняли спадщину за законом або за заповітом не встановлено, право на спадщину не визнається Верхньодніпровською державною нотаріальною конторою, суд вважає заявлені позовні вимоги законними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України , стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Згідно п. 6 ч.1 ст. 214 Цивільного процесуального кодексу України суд має вирішувати питання про розподіл судових витрат.
У зв`язку з цим суд вважає, що судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 392, 1216, 1218, 1264, 1268 Цивільного кодексу України, ст.ст. 88, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Мишуринрізької сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області про визнання права власності на домоволодіння - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 однією сім'єю більше ніж п'ять років до дня його смерті.
Визнати за ОСОБА_1 (ін..н. НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) право власності на земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1221087000-01-103-0021) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка належала померлому на підставі державного акту серія ЯД № 799030.
Стягнути з Мишуринрізької сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 298 грн. 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.Ю.Шевченко
Суд | Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2013 |
Оприлюднено | 30.05.2013 |
Номер документу | 31355837 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Шевченко О. Ю.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Шевченко О. Ю.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Шевченко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні