Рішення
від 17.05.2013 по справі 924/397/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" травня 2013 р.Справа № 924/397/13 Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство" смт.Чорний Острів, Хмельницька область

до публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького району електричних мереж м. Хмельницький

про визнання недійсним рішення Хмельницького району електричних мереж про застосування оперативно-господарських санкцій, у вигляді донарахування електричної енергії на суму 36140,57 грн. оформлене протоколом № б/н від 08.02.2013.

за участю представників сторін:

від позивача: Заблоцький О.В. за довіреністю від 18.10.2012 року

відповідач: Цимбалюк І.В. за довіреністю №3464 від 21.12.2012 року ( в судовому засіданні 15.05.2013р.) ;

Вовк М.І. за довіреністю №1000 від 03.04.2013 року;

Рішення приймається 17.05. 2013р. , оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

встановив: позивач звернувся з позовом про визнання недійсним рішення Хмельницького району електричних мереж про застосування оперативно-господарських санкцій, у вигляді донарахування електричної енергії на суму 36140,57 грн. оформлене протоколом № б/н від 08.02.2013р. Враховуючи письмові пояснення від 17.04.2013р, 17.05.2013р. ,в обґрунтування вимог зазначає, що комісія винесла рішення всупереч приписам п.п. 6.41, 6.42 Правил користування електричною енергією, на підставі недійсного акту , оскільки останній був підписаний лише двома представниками відповідача, а не трьома, як того вимагають Правила.

Представник позивача позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, посилаючись на те, що вони підтверджені поданими доказами.

Відповідач у відзиві на позов та представники в судовому засіданні проти позову заперечують, вважаючи його необґрунтованим, не підтвердженим доказами. Зазначає, що 25.01.2013 року під час контрольних знімань показів лічильників в смт. Чорний Острів представниками ПАТ "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького району електричних мереж було виявлено порушення "Правил користування електричною енергією" ТОВ "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство" шляхом порушення опломбувального троса ввідної комірки, що є доступом до ПК- 10кВ, та розрахункових трансформаторів струму, внаслідок чого складений акт про порушення №А001882 від 25.01.2013року. На підставі цього акту, відповідно до п.2.5. "Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, на засіданні комісії по розгляду актів про порушення "Правил користування електричною енергією" був затверджений розрахунок обсягу недорахованої електричної енергії .

Крім того у письмових поясненнях по справі представник відповідача зазначає, що згідно вимог ПКЕЕ п. 6.3.2., 6.3.3 відповідальність за технічний стан засобів обліку, збереження і цілісність пломб несе споживач.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Між ВАТ ЕК „Хмельницькобленерго" ( відповідно до Закону України " Про акціонерні товариства" змінено найменування на публічне акціонерне товариство „Хмельницькобленерго") в особі Хмельницького РЕМ (постачальник) та ТОВ "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство" (споживач) 02.04.2012р. укладено договір №5 про постачання електричної енергії юридичним та фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності.

Згідно зі п.1 договору постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 479,7 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

Відповідно до п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору , а також вирішення всіх питань, що обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Згідно зі п.п.2.3.3, 2.3.4, 2.35 договору споживач зобов'язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії, а також здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача, забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників Постачальника за пред'явлення службового посвідчення до засобів ( систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.

Відповідно до п.4.2.3 договору, споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недорахованої внаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 05.12.2001р. №1197, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Представниками Хмельницького РЕМ ПАТ „Хмельницькобленерго" 25.01.2013р., за участі представників споживача, було проведено перевірку ТОВ "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство", за результатами якої складено акт про порушення №А001882- Ю. В акті зафіксовано, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою вул. Вокзальна, 1 порушив опломбування троса ввідної комірки , що є доступом до ПК-10кВ. Акт підписаний двома представниками постачальника електричної енергії. В акті також зазначено, що представники споживача від підпису відмовилися. Акт містить примітку, що акт про порушення без підпису споживача вважається дійсним, якщо його підписали не менше, ніж три представники енергопостачальника.

08.02.2013р. на засіданні комісії по розгляду протоколів - актів ( актів про порушення ПКЕЕН ) Хмельницького РЕМ було розглянуто акт про порушення Правил користування електроенергією ( п.10.2,10.3) №А001882- Ю від 25.01.2013р. , складений на споживача - ТОВ "Чорноострівське ХПП" . За результатами розгляду прийнято рішення, яке оформлене протоколом від 08.02.2013р., в якому зазначено , що акт про порушення ПКЕЕ від 25.01.2013р. №А001882-Ю складений правомірно , споживач причетний до виявленого порушення, яке здійснив шляхом порушено опломбування троса ввідної комірки , що є доступом до ПК-10кВ. Комісією вирішено провести розрахунок за період з дня контрольного зйому з 24.12.2012р. по 25.01.2013р. та нараховано по акту необлікованої електроенергії за 31578кВт. на суму 30117,14грн. (ПДВ 6023,43грн.), а всього 36140,57грн. До протоколу додано розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії .

В матеріали справи надано лист від 22.02.2013р. №225 начальника служби метрології ПАТ "Хмельницькобленерго" в якому зазначено, що перед початком роботи по перевірці кіл обліку електроенергії у споживача -ТОВ "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство" 29.01.2013р. було виявлено відсутність пломби на дверях ввідної комірки 10/0.4кВ де знаходяться трансформатори струму. Перевірка показала, що несанкціонованого втручання не виявлено облік був працездатний.

Позивач просить визнати недійсним рішення комісії Хмельницького району електричних мереж яким застосовано оперативно-господарські санкції у вигляді донарахування електричної енергії на суму 36140,57 грн., оформлене протоколом № б/н від 08.02.2013р. оскільки останнє прийнято на підставі недійсного акту , в порушення п.п. 6.41, 6.42 Правил користування електричною енергією,

Аналізуючи надані докази та оцінюючи їх у сукупності господарським судом враховується наступне :

Згідно зі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; порушення правил охорони електричних мереж.

Відповідно до статті 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 ст. 236 ГК України встановлено види опретивно-господарських санкцій, серед яких зокрема передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 236 ГК України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Згідно зі ч. 1 статті 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) також регулюються Правилами користування електричною енергією, затверджених Постанова НКРЕ 31.07.96 N 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005р. N 910, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996 р. за N 417/1442. Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення) (п.1.1).* надалі Правила).

Відповідно до п. 6.41. Правил передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Згідно із положеннями п. 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.

Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як вбачається з матеріалів справи за результатами перевірки представниками енергопостачальної організації споживача - ТОВ "Чорноострівське ХПП" було складено акт про порушення №А 001882-Ю від 25.01.13р. Акт перевірки, при відмові від підпису представником споживча, був підписаний лише двома представниками постачальника, що є порушенням вимог п. 6.41 Правил користування електричною енергією та має правовим наслідком його недійсність.

Однак, комісія відповідача по розгляду протоколів - актів про порушення ПКЕЕ, приймаючи рішення про донарахування не облікованої вартості електроенергії на підставі акту про порушення від 25.01.2013р., зазначила, що даний акт складений правомірно, не врахувавши при цьому його недійсність відповідно до приписів п.6.41 Правил користування електричною енергією, які передбачають, що у разі відмови споживача підписати акт, останній вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

При цьому судом звертається увага, що комісія по розгляду актів про порушення ПКЕЕН повинна була діяти відповідно до вимог Правил користування електричною енергією, які є обов'язковими для неї. Тобто в силу п. 6.41 Правил КЕЕ акт про порушення №А001882 від 25.01.2013р. не є належним доказом, який би підтверджував вчинення позивачем порушення та застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство" оперативно-господарських санкцій, у вигляді донарахування електричної енергії на суму 36140,57грн. оформлене протоколом №б/н від 08.02.2013р.

Судом критично оцінюються доводи відповідача з посиланням на лист від 22.02.2013р. № 225 начальника служби метрології ПАТ "Хмельницькобленерго" , оскільки, як вбачається із змісту останнього, служба метрології здійснювала перевірку після складання акту перевірки, а лист датовано значно пізніше дати проведення засідання комісії.

Не заслуговують на увагу і твердження відповідача про те, що позивач сплатив застосовані санкції у вигляді вартості недорахованої електроенергії 28.01.2013р. та 27.02.2013р., так як в призначенні платежу зазначено, що споживач сплачує кошти як оплату за електроенергію за лютий та попередню оплату за лютий 2013р. , а не вартість недорахованої електроенергії .

Крім того, із змісту п. 6.42 Правил КЕЕ вбачається, що сплата коштів споживачем не є беззаперечним визнанням рішення постачальної організації, а оплачені споживачем за рішенням комісії кошти постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) (яке скасовано судом) має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення (який не перевищує трьох років), а у разі відсутності заборгованості - зарахувати ці кошти в рахунок майбутніх розрахункових періодів.

При прийнятті рішення судом враховується правова позиція викладена в Постанові ВСУ від 16.05.2011р. по справі 32-28/2397-2010, постанові ВГСУ від 19.09.2012р. по справі №28/5005/3653/2012, постанові ВГСУ від 14.03.2013р. по справі №5002-4/3347-2012.

Враховуючи вищенаведені обставини, положення ст.ст. 32, 33 ГПК України , позовні вимоги заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.

Згідно із ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача в зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство" смт. Чорний Острів, Хмельницька область до публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького району електричних мереж м. Хмельницький про визнання недійсним рішення Хмельницького району електричних мереж про застосування оперативно-господарських санкцій, у вигляді донарахування електричної енергії на суму 36140,57 грн. , оформлене протоколом № б/н від 08.02.2013р. . задовольнити.

Визнати недійсним рішення комісії Хмельницького району електричних мереж про застосування оперативно-господарських санкцій, у вигляді донарахування електричної енергії на суму 36140,57 грн., оформлене протоколом № б/н від 08.02.2013р.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького району електричних мереж м. Хмельницький вул. Львівське шосе,61 ( код 22764695) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноострівське хлібоприймальне підприємство" смт. Чорний Острів, Хмельницька область , вул. Вокзальна, 1 ( код 03343746) 1147 грн. витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 21.05.2013р.

Суддя В.В.Виноградова

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (Хмельницький р-н., смт. Чорний Острів, вул. Вокзальна 1), 3,4 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Храновського 11а; м. Хмельницький, вул. Львівське шосе 61).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.05.2013
Оприлюднено27.05.2013
Номер документу31389748
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/397/13

Ухвала від 17.04.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Рішення від 17.05.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні