Рішення
від 28.05.2013 по справі 317/1242/13-ц
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 317/1242/13-ц

№/п 2/317/744/2013

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2013 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Гончаренко П.П.

при секретарі - Зеленській С.Ю.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі АДРЕСА_2, треті особи без самостійних вимог: Запорізька районна державна нотаріальна контора, Реєстраційна служба Запорізького РУЮ у Запорізькій області, про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Територіальної громади в особі АДРЕСА_2 про визнання за ним права власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка - ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами в АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,2440 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташована за цією ж адресою, земельна ділянка площею 3,3100 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Іще при житті, а саме, 13.12.2007 року, тітка склала заповіт, в якому вона зробила заповідальне розпорядження: все належне їй на час смерті майно вона заповідала позивачу. ОСОБА_1 спадщину, відкриту після смерті тітки прийняв, звернувшись з відповідною заявою до Запорізької районної державної нотаріальної контори. В зв'язку з відмовою нотаріуса в видачі свідоцтва про право на спадкове майно, позивач повинний був звернутися до суду за захистом своїх прав.

В судове засідання позивач надав заяву про підтримання уточнених позовних вимог в повному обсязі, просить розглянути справу в його відсутність.

Представник відповідача - Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Представники третіх осіб: Реєстраційної служби Запорізького РУЮ у Запорізькій області та Запорізької районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином.

Тому суд вважає за необхідне розглядати справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно з частиною 4 ст. 169 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

У зв'язку з чим, на підставі ст. 197 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу.

Відповідно до ст.ст. 10, 11 ЦПК України, суд розглядає справу на засадах змагальності сторін в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні правовідносини.

Згідно зі ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається після смерті особи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок його смерті.

Факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується наданим суду свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1

Відповідно до наданого суду заповіту, складеного 13.12.2007 року ОСОБА_2 та посвідченого секретарем виконавчого комітету Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, реєстровий №758, вбачається, що все належне їй на час смерті майно вона заповідала ОСОБА_1.

Факт прийняття спадщини позивачем підтверджений наданою суду Запорізькою районною державною нотаріальною конторою заявою про прийняття спадщини, яка знаходиться в матеріалах спадкової справи № 98/2012 рік.

Відповідно до п. 23 Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 11.03.2013 року вбачається, що в видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено в зв'язку з відсутністю право установчих документів на спадкове майно.

Відповідно до ч.1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа (фізична, юридична) має конституційне право на судовий засіб захисту.

Згідно Цивільного кодексу України особа, яка вважає, що її речові права порушені, має право звернутися до суду як з позовом про визнання права власності (ст. 392 ЦК України).

Статтею 16 ЦК України передбачено, що звертаючись до суду позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту.

Таким чином, в зв'язку з тим, що оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку позивач не має змоги, тому він звернувся до суду з позовною заявою.

Відповідно до довідки №8672 від 10.05.2012 року, виданої ТОВ «ЗМБТІ» вбачається, що право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 не зареєстроване.

Відповідно до довідки №01-29-453, виданої 28.02.2013 року Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області вбачається, що згідно з записами в по господарській книзі сільської ради власником вищевказаного житлового будинку є ОСОБА_2.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26.08.1948 року встановлено, що кожний громадянин та кожна громадянка СРСР мають право купити або побудувати для себе на праві особистої власності житловий будинок для чого здійснюється відвід земельних ділянок в безстрокове користування.

У відповідності до вказаного Указу Радою Міністрів СРСР від 26.08.1948 року прийнято Постанову, п.. 2 якої визначено, що побудовані на відведених під будівництво індивідуальних житлових будинків земельних ділянках будинки є особистою власністю забудовників.

Таким чином, діюче у вказаний період цивільне законодавство передбачало право особистої приватної власності на таке майно як індивідуальний житловий будинок.

Комісійно складений 27.10.1950 року «Акт про закінчення будівництва житлового будинку» гр. ОСОБА_2 на земельній ділянці колгоспу ім. Кірова Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області передбачає, що будинок прийнятий в експлуатацію.

Вищеперелічені письмові докази підтверджують ті обставини, що житловий будинок був побудований ОСОБА_2 у відповідності до діючих на вказаний час норм матеріального права та інших нормативно-правових актів загальної дії та державної реєстрації на той час не потребував.

Відповідно до положень Технічних вказівок по веденню книжок по господарського обліку в сільських радах, затверджених Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 27.06.1972 року, Вказівок по веденню по господарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 12.05.1985 року №5-24/26, суспільна група господарства переважно встановлюється залежно від роду занять глави сім'ї за іхньою взаємною згодою. Залежно від роду занять глави сім'ї господарство відноситься до суспільної групи колгоспників, робочих, службовців, кустарів чи селян-одноосібіників. Виняток із загального правила складають господарства, в яких проживають працюючі члени колгоспу.

Відповідно до даних погосподарської книги Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області власником АДРЕСА_1 є ОСОБА_2, що підтверджується довідкою, виданою Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області.

Правоустановлюючий документ про право власності на вказаний будинок спадкодавець ОСОБА_2 не оформлювала.

Однак, враховуючи те, що спірні правовідносини виникли до 01.01.2004 року, згідно із ч. 6 ст. 86 ЦК УРСР відносини власності регулюються Законом України «Про власність», цим Кодексом, іншими законодавчими актами.

За положеннями ст. 86 ЦК УРСР та ст. 2 Закону України «Про власність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном.

Відповідно до ст. 12 Закону України від 07.02.1991 року «Про власність», чинного на час виникнення спірних правовідносин, громадянин набуває права власності на доходу від участі в суспільному виробництві індивідуальної праці, підприємницької діяльності, вкладення коштів у кредитні установи, акціонерні товариства, а також на майно, одержане внаслідок успадкування або укладення інших угод, не заборонених законом.

Відповідно до ст. 49 зазначеного Закону володіння майном вважається правомірним, якщо інше не було встановлено судом, арбітражним судом, третейським судом.

Згідно п. 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого правовстановлюючими документами на підставі яких проводиться Постановою КМ України від 22.06.2011 року №703, реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 182 ЦК України та Закону України «Про державну реєстрації по справі речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що об'єкти нерухомого майна підлягають спеціальній реєстрації відповідним органом. Згідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою факту виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах зі збереженням його цільового призначення.

Відповідно до наданої суду копії державного акту на право приватної власності на землю серія 1-ЗП №016502, виданого 03.02.1998 року Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області, вбачається, що ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 0,24440 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1.

Відповідно до наданої суду копії державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2, виданого 14.06.2001 року Запорізькою райдержадміністрацією Запорізької області, вбачається, що ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 3,31 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території АДРЕСА_2.

На підставі вищевикладеного, суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки задоволення його позовних вимог не порушує невизнанні або оспорюванні права, свободи чи інтереси будь-яких осіб та вважає за можливе визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,60,212-215 ЦПК України, ст.ст. 1216,1217,1218,1220, 1225, 1233 ЦК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок та господарські споруди, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, а саме, на: житловий будинок літ. «А», прибудову літ. «а», погріб з шийкою літ. «пг», літню кухню літ. «Б», сараї літ. «В,Д,Ж», вбиральню літ. «Г», навіс літ. «Е», замощення 1, паркани№1, 4, ворота №2, хвіртку №3, свердловину №5.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на земельної ділянки кадастровий № 2322180801:07:004:0408 площею 0,2440 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, що розташована в АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_2, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія 1-ЗП №016502, виданого 03.02.1998 року Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку кадастровий № 2322180800:03:002:0016 площею 3,3100 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території АДРЕСА_2, яка належала ОСОБА_2, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2, виданого 14.06.2001 року Запорізькою райдержадміністрацією Запорізької області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області через суд першої інстанції в 10 денний строк з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: П.П. Гончаренко

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення28.05.2013
Оприлюднено31.05.2013
Номер документу31444250
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —317/1242/13-ц

Рішення від 28.05.2013

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Гончаренко П. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні