cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" травня 2013 р. Справа № 911/1021/13
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Головурівської сільської ради Бориспільського району Київської області
до Громадської організації товариства індивідуальних забудовників "Нова Романівка", с. Килів, Бориспільський район
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю представників:
від прокуратури: Барановська В.В. - посвідчення № 009565 від 15.10.2012р.
позивач - Чуй М.І. - сільський голова;
відповідач - Роман О.І. - протокол № 1 від 17.02.2005р. - гол. правління.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області звернувся Заступник Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Головурівської сільської ради Бориспільського району Київської області з позовом до Громадської організації товариства індивідуальних забудовників "Нова Романівка" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008р., який посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г. та зареєстрований у Бориспільському відділенні Київської обласної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 040832300010.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проведеною перевіркою прокуратури встановлено, що п. 1.4 та п. 2.7.1 договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008 року, укладеного між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області та Громадською організацією товариства індивідуальних забудовників "Нова Романівка" не відповідають вимогам Закону України "Про плату за землю" та Податкового кодексу України, у зв'язку з чим договір підлягає приведенню його у відповідність до вимог чинного законодавства.
Ухвалою господарського суду Київської області від 27.03.2013р. у справі №911/1021/13 розгляд справи було призначено на 22.04.2013р.
Ухвалою суду від 22.04.2013р., у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, розгляд справи булло відкладено на 20.05.2013р.
Відповідач, на вимогу суду, витребуваних документів та письмового відзиву на позов не подав, проте усно в судовому проти позову не заперечував.
Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 82 ГПК України, рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті. Відповідно до ч. 1 статті 85 ГПК України, прийняте рішення оголошується господарським судом у судовому засіданні після закінчення розгляду справи.
Враховуючи те, що дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, яких достатньо для об'єктивного вирішення спору по суті, судом закінчено, керуючись нормами статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 20.05.2013р. суд оголосив вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд, -
встановив:
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.п «а», «в» ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень Головурівської сільської ради в галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальної громади в межах с. Головурів Бориспільського району, зокрема надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
07 листопада 2008р., на підставі рішення Головурівської сільської ради Бориспільського району Київської області №1100-26-V від 24.10.08р, між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області та ГО ТІЗ «Нова Романівка» укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г., який зареєстровано у реєстрі за №4232 та 18.12.08 у Бориспільському районному відділі Київської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №040832300010 (Договір).
Відповідно до п. 1.1-1.3 даного договору, орендодавець - Головурівська сільська рада Бориспільського району Київської області передає, а орендар - ГО ТІЗ «Нова Романівка» приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку загальною площею 4,0589 га, кадастровий номер: 3220882003:03:035:0002, розташовану в с. Кийлів в адміністративних межах Головурівської сільської ради Бориспільського району Київської області для культурно-оздоровчих цілей.
Пунктом 1.4 Договору встановлено, що нормативно-грошова оцінка складає 256 580,52 грн. (двісті п'ятдесят шість тисяч п'ятсот вісімдесят грн. 52 коп.)
Договір укладено на 49 (сорок дев'ять ) років (п. 2.3.1 Договору).
Пунктом 2.7.1 визначено, що орендна плата встановлюється та справляється в грошовій формі за рік в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної пунктом 1.4 даного договору, та становить 25 658,05 грн. (двадцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят вісім грн. 05 коп.).
Згідно п. 2.7.6 Договору розмір орендної плати може бути переглянутий за вимогою орендаря у випадах невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендарю про права третіх осіб на земельну ділянку, а крім того один раз на рік у разі погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально. Сума, на яку зменшується орендна плата, встановлюється за згодою сторін. За згодою сторін орендна плата може бути проіндексована у погодженому сторонами порядку. У разі збільшення земельного податку розмір орендної платні за згодою сторін може бути збільшено на відповідну суму за вимогою орендодавця, але не частіше ніж раз на рік.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно вимог ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Враховуючи вищевикладені обставини, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, а спірний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.
Згідно з вимогами ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно вимог ст. 30 Закону України «Про оренду землі» та пункту 36 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Оскільки, відповідно до ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватись з дотриманням порядку, визначеного цією статтею Господарського кодексу.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 15.03.11 № 01-06/249 та п. 2.19 Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» № 6 від 17.05.11).
Відповідно до ч. 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, ч. 2 ст.16 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній станом на 2008 рік) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
З метою приведення раніше укладених позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства Головурівська сільська рада Бориспільського району Київської області 29.12.09р. прийняла рішення №1682-41-V «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Головурівської сільської ради» та рішення № 207-09-ІV від 12.07.11р. «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок», якими затверджено технічну документацію із нормативно грошової оцінки земель сільських населених пунктів Головурівської сільської ради сіл Головурів та Кийлів, встановлено відсоткові ставки по договорах оренди землі в залежності від мети використання земельної ділянки.
Згідно з вказаними рішеннями розмір орендної плати відповідача за орендовану ним земельну ділянку повинен складати 3% від нормативної грошової оцінки.
Одночасно, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, якою на умовах оренди користується ТІЗ «Нова Романівка», становить 1 067 646,23 грн., що підтверджується Витягом з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки №7973-п від 24.09.10р.
Відповідно до пункту 3.4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 2 лютого 2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Отже, суд зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, орендодавець вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін.
На виконання вищезазначених норм законодавства, позивачем було надруковано оголошення в засобах масової інформації в газеті «Трудова Слава» щодо прийняття рішення про затвердження технічної документації із нормативно грошової оцінки земель сільських населених пунктів Головурівської сільської ради сіл Головурів та Кийлів та направлено вимогу №2-10-68 від 09.02.11р. відповідачу, яка залишена останнім без розгляду.
Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимога прокурора про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008р., який посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г. та зареєстрований у Бориспільському відділенні Київської обласної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 040832300010, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 33, 34, 49, статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Внести зміни до пункту 1.4 Договору оренди земельної ділянки від 07.11.08р., укладеного між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області та громадською організацією товариством індивідуальних забудовників «Нова Романівка», посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г., який 18.12.08р. зареєстрований у Бориспільському відділенні Київської обласної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №040832300010, виклавши його в наступній редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 067 646,23 грн. (один мільйон шістдесят сім тисяч шістсот сорок шість грн. 23 коп.)».
3. Внести зміни до пункту 2.7.1 Договору оренди земельної ділянки від 07.11.08р., укладеного між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області та громадською організацією товариством індивідуальних забудовників «Нова Романівка», посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г., який 18.12.08р. зареєстрований у Бориспільському відділенні Київської обласної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №040832300010, виклавши його в наступній редакції:
«Річна орендна плата вноситься «орендарем» виключно в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у Бориспільському районі Київської області, на рахунок № 33213812700109 Бориспільське ГУДКСУ в Київській області МФО 821018, код 38007070, щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця)».
4.Стягнути з громадської організації товариства індивідуальних забудовників «Нова Романівка» (08354, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Кийлів, вул. Дніпровська, 87, код ЄДРПОУ 33284086) в доход Державного бюджету України 1147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дата підписання та складення повного тексту рішення: 29.05.2013р.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2013 |
Оприлюднено | 01.06.2013 |
Номер документу | 31502936 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні