cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Чернігівської області
14000,м. Чернігів, пр-т Миру,20, тел. 672-847
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
« 30 » травня 2013 року Справа №927/597/13
За ПОЗОВОМ: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"
01601, м. Київ, б-р Т. Шевченка, 18
В ОСОБІ: Чернігівської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"
14000, м. Чернігів, пр-т Миру, 28
До ВІДПОВІДАЧА: Управління агропромислового розвитку Городнянської районної державної адміністрації
15100, Чернігівська область, м. Городня, вул. Леніна, 10
про стягнення 4543,42 грн.
Суддя Кушнір І.В.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :
Від Позивача: Прохоренко М.М. - юрисконсульт, довіреність №1036 від 20.12.2012р.
Від Відповідача: Бодьо Т.О. - головний бухгалтер, довіреність №03-01/278 від 29.05.13р.
Непопенко С.П. - головний спеціаліст, довіреність №03-01/279 від 29.05.13р.
СУТЬ СПОРУ:
Публічним акціонерним товариством „Укртелеком" в особі Чернігівської філії Публічного акціонерного товариства „Укртелеком" заявлено позов до Управління агропромислового розвитку Городнянської районної державної адміністрації про стягнення 4543,42 грн., в тому числі 4431,45 грн. основного боргу, 3,22 грн. пені, 104,52 грн. - 3% річних та 4,23 грн. інфляційних
Представник Позивача підтримала позовні вимоги.
Представники Відповідача надали відзив на позов, яким позовні вимоги визнали в повному обсязі, пояснивши борг наявною кредиторською заборгованістю по оплаті теплопостачання та, внаслідок цього, дією вимог п.4 ст.51 Бюджетного кодексу України.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення представників Позивача та Відповідача, суд,
В С Т А Н О В И В:
13.03.2006р. між Позивачем та Відповідачем укладений типовий договір №72 про надання послуг електрозв'язку (далі - Договір-1).
Згідно п.1. Договору-1, Підприємство зв'язку (Позивач) надає послуги електрозв'язку, перераховані в додатку №1 і безплатні послуги, перераховані в додатку 2.
За умовами п.3.2.8. Договору-1 Споживач (Відповідач) зобов'язаний своєчасно вносити плату за користування телефоном, міжміські та міжнародні телефонні розмови, подані в кредит телеграми та інші послуги, надані по телефону.
Відповідно до п.4.1. Договору-1, послуги, які надаються Підприємством зв'язку, оплачуються за тарифами, затвердженими згідно з чинним законодавством.
За умовами п.п.4.2.-4.3. Договору-1, Споживач (Відповідач) сплачує послуги електрозв'язку за спільно погодженою авансовою системою оплати. Споживач повинен своєчасно оплачувати надані послуги.
Згідно п.п.4.5.-4.6. Договору-1, розрахунки за фактично отримані в кредит послуги електрозв'язку за кожний попередній місяць проводяться Споживачем протягом десяти днів з дня одержання рахунка, але не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим. За отримані в кредит послуги міжміського та міжнародного телефонного зв'язку справляється додаткова плата в розмірі двох відсотків вартості наданих послуг. У разі застосування авансової системи оплати Споживач для одержання послуг електрозв'язку проводить щомісячно, до 20 числа поточного місяця, попередню оплату їх вартості в розмірі не менше суми послуг, наданих у попередньому розрахунковому періоді, з подальшим перерахунком (до 10 числа місяця, що настає після розрахункового періоду) виходячи з фактично наданих послуг.
Відповідно до п.п.7.1.-7.2. Договору-1, договір набирає чинності з дня підписання і діє п'ять років. Якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодна зі сторін не повідомила про його припинення, то Договір вважається дійсним на той же термін.
12.09.2008р. між Позивачем та Відповідачем укладений договір №211 про надання послуги ADSL - підключення до мережі ІНТЕРНЕТ (далі - Договір-2).
Згідно п.1.1. Договору-2, Укртелеком (Позивач) надає Споживачу (Відповідачу) на платній основі послугу доступу до мережі Інтернет шляхом підключення до порту вузла Інтернет Укртелекому по абонентській лінії за допомогою обладнання ADSL, динамічної або (постійної) ІР- адреси, та інші додаткові послуги Інтернет, які Абонент може самостійно замовити через систему самообслуговування (далі - послуга).
За умовами п.3.2.1. Договору-2 Споживач зобов'язується своєчасно вносити плату за користування послугою відповідно до розділу 5 цього Договору.
Відповідно до п.5.1. Договору-2, розрахунок вартості послуги здійснюється щомісячно на підставі діючих тарифів Укртелекому і залежить від обраного Споживачем тарифного плану.
Згідно п.п.5.2.-5.4. Договору-2, Укртелеком виставляє єдиний рахунок на оплату телекомунікаційних послуг. Нарахування вартості послуги входить окремим рядком до єдиного рахунку за телекомунікаційні послуги. Споживач проводить оплату за надану послугу щомісяця до 20 числа поточного місяця, на підставі рахунків Укртелекому, виставлених до 10 числа поточного місяця, що наступає за звітним. Оплата Послуги проводиться в грошовій одиниці України. Додатково нараховується податок на додану вартість у розмірі, встановленому законодавством. Укртелеком починає нарахування абонентної плати за послугу з дати початку дії активного тарифного плану, який обраний Споживачем через Систему самообслуговування, крім випадків, передбачених п.6.11.
Відповідно до п.п.8.1.-8.2. Договору-2, він набирає чинності з дня укладання Споживачем і діє протягом 1 року з дня укладання. Якщо одна зі Сторін не заявить письмово про припинення дії Договору за 30 днів до закінчення терміну його дії, то Договір вважається продовженим на кожний наступний рік на цих самих умовах.
На виконання умов вищезазначених Договорів за період з 01.12.2011р. по 31.03.2013р. Позивачем були надані Відповідачу відповідні послуги на загальну суму 9813,05 грн., що підтверджується відповідними рахунками-актами за телекомунікаційні послуги, копії яких містяться в матеріалах справи.
Відповідач оплату за надані послуги здійснив частково, сплативши 5382,05 грн.
Станом на момент подання позовної заяви заборгованість Відповідача за надані телекомунікаційні послуги становить 4431,45 грн.
Згідно ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України
"Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)."
Відповідно до ч.ч.1,7 ст.193 Господарського кодексу України (далі ГКУ):
"Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином."
Згідно ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст.599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно ч.2 ст.193 ГКУ:
"Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором."
Згідно ч.1 ст.216 ГКУ:
"Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.217 ГКУ:
"Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції."
Згідно ч.1 ст.218 ГКУ:
"Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання."
Відповідно до ч.1 ст.230 ГКУ:
"Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання."
Згідно п.1 ст.546 Цивільного кодексу виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст. 547 Цивільного кодексу правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Згідно ч.1 ст.548 Цивільного кодексу виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 549 Цивільного кодексу неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Згідно п.5.8. Договору-1 у разі несплати за надані послуги електрозв'язку понад установлений термін (з 21 числа місяця, що настає після розрахункового періоду) Споживач сплачує пеню, яка обчислюється від вартості несплачених послуг у розмірі облікової ставки Національного Банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня.
Згідно ч.2 ст.36 Закону України «Про телекомунікації» від 18 листопада 2003 року N1280-IV:
„У разі затримки плати за надані оператором, провайдером телекомунікаційні послуги споживачі сплачують пеню, яка обчислюється від вартості неоплачених послуг у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня."
На підставі зазначеного, Позивачем обґрунтовано нараховано 3,22 грн. пені за період з 21.04.13р. по 15.05.13р.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач, враховуючи вищевикладене, обґрунтовано просить 3% річних у розмірі 104,52грн. за період з 21.01.12р. по 15.05.13р. та 4,23 грн. інфляційних за лютий-березень 2012 року.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач доказів своєчасної повної оплати наданих телекомунікаційних послуг, як і належних та достатніх доказів, які б спростовували викладені обставини щодо обґрунтованості нарахування пені, 3% річних та інфляційних не надав.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи, що виникнення даного спору виникло внаслідок неправильних дій Відповідача суд доходить висновку, що, відповідно до ч.2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу, судовий збір в повному обсязі має бути покладений на Відповідача.
Керуючись ст.ст.22, 33, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління агропромислового розвитку Городнянської районної державної адміністрації (15100, Чернігівська область, м. Городня, вул. Леніна, 10, код ЄДРПОУ 00733792, р/р 35214001000439 у ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, б-р Т. Шевченка, 18) в особі Чернігівської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (14000, м. Чернігів, пр-т Миру, 28, код ЄДРПОУ 01189425, р/р 26006413 в ЧОД ПАТ „Райффайзен Банк Аваль" м.Чернігова, МФО 353348) 4431 грн. 45 коп. основного боргу, 03 грн. 22 коп. пені, 104 грн. 52коп. - 3% річних, 04 грн. 23 коп. інфляційних та 1720 грн. 50коп. на відшкодування судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Кушнір
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2013 |
Оприлюднено | 31.05.2013 |
Номер документу | 31512833 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Кушнір І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні