cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.05.13р. Справа № 904/1706/13-г
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІРМА "ЛІТА", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про визнання недійсною тимчасової угоду про сплату за фактичне користування земельною ділянкою
Суддя Ліпинський О.В.
Представники:
від позивача: Попков О.О., довіреність №41 від 01.03.2013р.
від відповідача: Підсівна А.О., довіреність № 7/26-7 від 03.01.2013р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про визнання недійсною з моменту укладення тимчасової угоди № 4259/4 про сплату за фактичне користування земельною ділянкою, яку укладено 28.02.2012 між Позивачем та Відповідачем. Позовні вимоги, мотивовані тим, що спірна угода, укладена за порушенням вимог ст. ст. 215 Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суду від 19.03.2013р. суддею Соловйовою А.Є. задоволено заяву про самовідвід від розгляду справи № 904/1706/13-г, зазначену справу передано до автоматизованої системи документообігу для повторного розподілу та визначення іншого складу суду.
Автоматизованою системою документообігу суду справу №904/1706/13-г передано на розгляд судді Ліпинському О.В.
Ухвалою суду від 22.03.2013р. справу №904/1706/13-г прийнято до провадження.
Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, в задоволенні позову просить відмовити, посилаючи на те, що спірна тимчасова угода, укладена за ініціативою позивача з додержанням вимог законодавства з метою забезпечення здіснення оплати до місцевого бюджету за користування земельною ділянкою для здіснення підприємницької діяльності.
В порядку ст. 77 ГПК України в судовому засідання 11.04.2013 оголошено перерву до 14.05.2013.
В судовому засіданні 14.05.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
28.02.2012 між Позивачем (Фактичним землекористувачем) та Відповідачем (Розпорядником земель територіальної громади міста) укладено тимчасову угоду про сплату за фактичне користування земельною ділянкою № 4259/4 (надалі - Тимчасова угода).
Згідно п. 1 Договору Фактичний землекористувач, враховуючи фактичне використання ним земельної ділянки за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Янова, 5/16 площею 415,8 м 2 визначеною відповідно до довідки КП ДОР "КБТІ" № 7162-ю від 11.04.2007р. та відповідно до грошової оцінки одного кв.м. забудованих земель комерційного використання у розмірі 551, 25 грн. для розміщення вбудованого нежитлового приміщення сплачує бюджету на рахунок відділення Державної казначейської служби України, щомісячно (протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця), за користування цією земельною ділянкою суму, що відповідає розміру земельного податку встановленого Податковим кодексом України, а саме становить 551,25 грн. на місяць.
Фактичний землекористувач, визначаючи відсутність у нього документів, які посвідчують отримання від Розпорядника земель територіальної громади міста права користування земельною ділянкою в період з 01.02.2012р. по дату укладення цієї угоди сплачує до місцевого бюджету суму, яка відповідає розміру земельного податку, а саме становить 191,01 грн.
Розмір та сума плати за користування земельною ділянкою переглядається у разі зміни базової вартості одного кв.м. земель міста за рішенням міської ради та зміни розмірів земельного податку встановленого Податковим кодексом України.
Обчислення розміру сплати за фактичне користування земельною ділянкою здійснюється з урахуванням щорічної індексації розміру грошової оцінки земельної ділянки без внесення змін і доповнень до цієї угоди.
За неповний місяць сплачується сума, пропорційна кількості днів, за які вона сплачується.
Зазначене в угоді вбудоване приміщення по вул. Янова, 5/16 належить Позивачу на підставі договору купівлі-продажу від 05.02.2007р. (а.с.8-10).
Відповідно до п. 6 Тимчасової угоди строк дії тимчасової угоди встановлений сторонами з 28.02.2012р. по 28.02.2013р.
Правовідносини пов'язані з передачею земельної ділянки у користування регулюються Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Цивільним кодексом України, нормативно-правовими актами та договором оренди землі.
За змістом п. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальної власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу надати в користування земельну ділянку на підставі договору оренди.
Відповідно до ч. 5 ст. 126 Земельного Кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону. З поняття договору оренди землі наданого ст. 13 Закону України "Про оренду землі" вбачається обов'язок орендаря користуватися земельною ділянкою відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Частинами 1, 4 статті 15 Закону України "Про оренду землі" встановлені істотні умови та невід'ємні частини договору оренди землі.
Укладена тимчасова угода не містить істотних умов та невід`ємних частин (додатків) до договору оренди землі визначених Законом України "Про оренду землі", а саме: умов збереження стану об`єкта оренди умов і строків передачі земельної ділянки орендарю, умов повернення земельної ділянки орендодавцеві, існуючих обмежень (обтяжень) щодо використання земельних ділянок, визначення сторін, які несуть ризик випадкового пошкодження або знищення об`єктів оренди чи його частин, відповідальність сторін, умов передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельних ділянок, плану або схем земельних ділянок, які передаються в оренду, кадастрових планів земельних ділянок з відображенням обмежень (обтяжень) у їх використанні та встановлених земельних сервітутів, акт визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), акт приймання-передачі об`єкта оренди.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов є підставою для відмови договору в державній реєстрації (обов'язковість, якої встановлена ст. 20 закону) та для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Крім того, як убачається з матеріалів справи, належний Позивачеві об'єкт нерухомості, під розміщення якого було укладено спірну тимчасову угоду, є приміщенням першого поверху житлового будинку, при цьому, відповідно до ст. 42 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників. Тобто, положеннями Земельного кодексу України, взагалі не передбачено можливість надання в користування земельних ділянок під розміщення нежитлових приміщень, вбудованих в житлові будинки.
Таким чином, укладений сторонами договір взагалі не передбачений чинним законодавством України, оскільки плата за землю провадиться на підставі договору оренди земельної ділянки, який між сторонами не укладався.
Згідно з вимогами частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті Цивільного кодексу України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Спірна тимчасова угода суперечить вимогам чинному законодавству України, зокрема, Земельному кодексу України, Цивільному кодексу України, Закону України "Про оренду землі", що є підставою для визнання її недійсною з моменту вчинення.
На підставі викладеного з урахуванням встановлених обставин, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, судовий збір покладаються на відповідача.
Керуючись , ст.ст. 4, 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсною з моменту укладення тимчасову угоду № 4259/4 про сплату за фактичне користування земельною ділянкою укладену 28.02.2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІРМА "ЛІТА" (код ЄДРПОУ 19320138) та Криворізькою міською радою (код ЄДРПОУ 24230992).
Стягнути з Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, код ЄДРПОУ 24230992) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІРМА "ЛІТА" (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Янова, 5/16, код ЄДРПОУ 19320138) 1 147 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору, видати наказ.
Суддя О.В. Ліпинський Повне рішення складено 20.05.2013
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2013 |
Оприлюднено | 03.06.2013 |
Номер документу | 31562037 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Соловйова Анастасія Євгенівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Соловйова Анастасія Євгенівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні