Постанова
від 22.03.2013 по справі 278/260/13- а
ЖИТОМИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 278/260/13- а

ПОСТАНОВА

іменем України

22 березня 2013 року, Житомирський районний суд Житомирської області в складі : головуючої судді - Зубчук І.В.

секретаря с/з - Забродської Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Держкомзему у Житомирському районі (нині - Управління Держкомземагенство у Житомирському районі Житомирської області), Житомирської районної державної адміністрації у Житомирській області про зобов'язання проведення перерахунку нормативно- грошової оцінки земельної ділянки, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Управління Держкомзему у Житомирському районі, Житомирської районної державної адміністрації у Житомирській області про визнання протиправними дії Управління Держкомзему у Житомирському районі у частині застосування коефіцієнта функціонального використання земельних ділянок - 2,5 при здійсненні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 149366 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1, зобов'язання Управління Держземагенства у Житомирському районі провести перерахунок нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 2,5199 га., із застосуванням нормативної грошової оцінки у розмірі 23619245,58 грн./га, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок у розмірі - 1.2, та земельної ділянки площею 11,9153 га, із застосуванням нормативної грошової оцінки у розмірі 23619245,58 грн./га, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок у розмірі - 0,1.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачами при визначенні нормативно грошової оцінки земельної ділянки позивача застосовано коефіцієнт функціонального використання, який не відповідає діючому законодавству, чим були порушені права позивача.

Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав з підстав зазначених в позові, просив поновити строк зі зверненням до суду з позовом.

Представник відповідача Управління Держкомзему у Житомирському районі (нині - Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області) заперечувала проти задоволення адміністративного позову з підстав зазначених в письмових запереченнях, просила суд розглядати справу у її відсутність.

Представник Житомирської районної державної адміністрації подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, при вирішенні справи покладався на розсуд суду.

Заслухавши доводи представників сторін, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки в АДРЕСА_1 загальною площею 15,0341 га із зазначенням цільового призначення для обслуговування викуплених приміщень звірогосподарства та комерційних цілей, кадастрові номери 1822087200:02:001:0587, 1822087200:02:001:0588. Дані обставини підтверджуються договором купівлі-продажу земельної ділянки від 31 липня 2009 року посвідчений приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за № 6422, а також державними актами на право власності на земельні ділянки площею 0,0975 га. ( Серія ЯЖ № 989968 ) та на площу 14,9366 га ( Серія ЯЖ № 939987).

02.07.2010 року Управлінням Держкомзему у Житомирському районі було складено дані для розрахунку податку на землю площею 149366 кв.м., які містить наступні відомості: адреса земельної ділянки: АДРЕСА_1 економіко-планувальна зона -2, функціональний коефіцієнт -2,5, грошова оцінка -23619245,58 грн. Дані обставини підтверджуються витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за № 902/1 від 02.07.2010 року.

При проведенні Державною податковою інспекцією у Житомирській області перевірки щодо правильності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб до бюджету встановлено заборгованість по сплаті земельного податку виходячи із встановленого коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок.

Статтею 19 Земельного кодексу України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до частин першої, п'ятої статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Згідно з частинами першою, третьою, п'ятою статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Законом України "Про оцінку земель" визначені правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частинами четвертою та п'ятою статті 5 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Частинами першою та другою статті 20 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно зі статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Постановою Кабінету міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 затверджена Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі - Методика № 213).

Розділом 3 Методики № 213 встановлений порядок визначення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за встановленою формулою, згідно з якою враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову чи громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

Наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики. Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року за №18/15/21/11 затверджений Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі - Порядок № 18/15/21/11).

Відповідно до пункту 3.3 розділу з Порядку № 18/15/21/11 нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою, зокрема з урахуванням коефіцієнту Кф, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) визначені згідно із Додатком 1 до Порядку № 18/15/21/11.

Так, відповідно до таблиці 1.1 додатку 1 Порядку № 18/15/21/11 для земель індивідуального житлового будівництва і господарських будівель, що відносяться до землі житлової забудови, визначено коефіцієнт 1,0.

Згідно з пунктом 3.5 розділу З Порядку 18/15/21/11 віднесення земельної ділянки до категорії земель за функціональним використанням проводиться відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої наказом Держкомстату України від 05 листопада 1998 року № 377, згідно з якою значення коефіцієнта Кф, що застосовується при розрахунку нормативної грошової оцінки, залежить від видів економічної діяльності підприємства і характеризує прибутковість здійснюваних видів економічної діяльності в межах земельних ділянок.

З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що категорії земель України поділяються за цільовим призначенням та за функцією використання. При цьому, грошова оцінка земельної ділянки, у тому числі коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, залежить від прибутковості виду економічної діяльності, що здійснюється з використанням конкретної земельної ділянки.

Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиця 1.1, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Держкомзему України 27.01.2006 року N 18/15/21/11.

Коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 встановлений не вірно, що призвело до невірного визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та нарахування податку на землю, в результаті чого були порушені мої права.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Статтею 7 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки землі.

Відповідно до п.3.3. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 від року N 18/15/21/11 нормативна грошова оцінка прямо пропорційно залежить, зокрема, від витрат на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; коефіцієнту, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиця 1.1, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року N 18/15/21/11, де зазначено, що до земель комерційного використання відносяться: Землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту, Землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі, Землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт, 3емлі готелів та ресторанів, Землі підприємств фінансового посередництва, Землі підприємств страхування, Землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування, 3емлі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам, 3емлі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації, Землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам, Землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги, Землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо). На вищезазначеній земельній ділянці не розмішені вищезазначені об'єкти до яких можливо застосовувати коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 , а також по кадастровому плану видно, що земельна ділянка має площу 14,9366 га в т.ч. забудовані землі 2,5199га та землі вільні від забудови 11,9153га. Відповідно до вищезазначеного порядку під землями будівництва встановлюється коефіцієнт ефективного використання землі 1,2 забудовані землі 2,5199га, а під іншими відкритими землями в межах населеного пункту встановлюється коефіцієнт 0,1, тобто під землями площею 11,9153 га встановлюється коефіцієнт 0,1. Зазначену ділянку позивач не використовує у власній комерційної діяльності з метою отримання прибутку.

Доказів використання позивачем земельної ділянки у комерційної діяльності відповідачами не надано.

Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, відповідач не надав суду доказів того, що застосовуючи при розрахунку нормативної грошової оцінки землі коефіцієнт функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5, він діяв у порядку, спосіб та у межах повноважень, що передбачені нормами діючого законодавства.

Доводи представника відповідача не знайшли свого підтвердження та спростовані фактичними обставинами та доказами, встановленими судом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Держкомзему у Житомирському районі у частині застосування коефіцієнта функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5 при здійсненні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 149366 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1.

Зобов'язати Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2,5199 га., із застосуванням нормативної грошової оцінки у розмірі 23619245,58 грн./га, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок у розмірі - 1.2, та земельної ділянки площею 11,9153 га, із застосуванням нормативної грошової оцінки у розмірі 23619245,58 грн./га, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок у розмірі - 0,1.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області.

Суддя: І.В.Зубчук

СудЖитомирський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.03.2013
Оприлюднено05.06.2013
Номер документу31563550
СудочинствоАдміністративне