cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" травня 2013 р.Справа № 924/468/13
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Крамар С.І., розглянувши матеріали справи
за позовом Публічного акціонерного товариства „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел", м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного акціонерного товариства „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант", м. Київ
про стягнення 13152,00грн.
Представники сторін:
від позивача: Починок О.І. - представник згідно довіреності №2-1-630Д від 08.04.2013р.;
від відповідача: Кузишен К.М. - представник згідно довіреності №3/ю від 12.04.2013р.
від третьої особи: Починок О.І. - представник згідно довіреності від 27.05.2013р.
В судовому засіданні згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суть спору: позивач в позовній заяві просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість в сумі 13152,00грн. Як на підставу позовних вимог посилається на неналежне виконання відповідачем умов субагентського договору про надання посередницьких послуг №67/7 від 16.11.2011р. щодо повернення вартості авіаквитків, реалізованих за період з 09 по 11 грудня 2012 року згідно виставленого рахунка-фактури № 2-36732 від 12.12.2011р.
Ухвалою суду від 18.05.2013р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство „Страхова компанія „Кий Авіа - Гарант", м. Київ, з яким відповідачем був укладений договір добровільного страхування відповідальності перед третіми особами №11/533/ВФР від 21.11.2011р., оскільки рішення в даній справі може вплинути на права та обов'язки страхової компанії щодо відповідача.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, з огляду на відсутність правових підстав для його задоволення. У письмовому відзиві від 18.05.2013р. вказує, що ТОВ „Деніз-Тревел" не отримувало кошти, які просить стягнути позивач, що унеможливлює виконання ним умов субагентського договору про надання посередницьких послуг щодо здійснення розрахунків з позивачем за продані авіаперевезення. Зазначає, що на виконання п. 2.1.7. договору №67/7 від 16.11.2011р. ТОВ „Деніз-Тревел" уклав із страховою компанією ПрАТ „СК „Кий Авіа Гарант" договір добровільного страхування відповідальності перед третіми особами №11/533/ВФР від 21.11.2011р., де чітко вказані страхові випадки, а саме: неперерахування або перерахування не в повному обсязі грошових коштів від продажу авіаперевезень в обумовлені угодою строки. При цьому, посилається на те, що позивач не звертався до страхової компанії за виплатою. Враховуючи викладене, представник відповідача просить суд відмовити ПАТ „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА" у задоволенні позову.
Представник позивача вважає безпідставним твердження відповідача про те, що кошти ТОВ „Деніз-Тревел" за авіаквитки не отримувало, оскільки відповідач не заперечує сам факт продажу електронних авіаквитків. У додаткових поясненнях від 29.05.2013р. зазначає, що електронний пасажирський квиток за своїми правовими наслідками відповідає квитку, що оформляється на паперовому бланку, належним чином підтверджує факт укладення договору перевезення, факт придбання електронного квитка та факт оплати такого електронного квитка, а також є розрахунковим проїзним документом суворого обліку на авіаційному транспорті. При цьому посилається на наказ Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.01.2009р. № 37 „Про впровадження електронних перевізних документів". За таких обставин вказує, що відповідач під час бронювання в системі Амадеус авіаквитків та їх продажу протягом 09-11 грудня 2012р. отримував за них кошти від пасажирів, які зобов'язаний був перерахувати ПАТ „КИЙ АВІА" згідно виставленого рахунку-фактури №2-36732 від 12.12.2011р.
З приводу твердження відповідача про те, що позивач повинен був звернутися до страхової компанії із заявою про виплату страхового відшкодування, представник ПАТ „КИЙ АВІА" заперечує. Зазначає, оскільки позивач не володів інформацією, що відповідач не сплачує заборгованість через настання події, яка має ознаки страхового випадку, він не мав правових підстав звертатися до страховика із заявою про виплату страхового відшкодування. Також наголошує, що ПАТ „КИЙ АВІА" не є стороною договору добровільного страхування відповідальності перед третіми особами №11/533/ВФР від 21.11.2011р. Вказаний договір не зобов'язує, а лише надає право позивачу на звернення до страхової компанії із заявою про виплату страхового відшкодування при настанні страхового випадку. Тому, коли відповідач вважав, що настав такий страховий випадок, він повинен був звернутися до страхової компанії про виплату страхового відшкодування. Враховуючи вищевикладене, повноважний представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі, посилаючись на те, що вони підтверджені поданими доказами.
Представник третьої особи - Приватного акціонерного товариства „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант" в судовому засіданні та в письмовому поясненні від 27.05.2013р. позовні вимоги ПАТ „КИЙ АВІА" вважає законними, обґрунтованими та такими, що підтверджені належними доказами. З приводу договору добровільного страхування відповідальності перед третіми особами №11/533/ВФР від 21.11.2011р., ПрАТ „СК „Кий Авіа Гарант" вказує, що за даним договором страхування жодних повідомлень, звернень, документів від ТОВ „Деніз-Тревел" як страхувальника про настання випадку, який має ознаки страхового подано не було. Наголошує, що для настання страхового випадку, передбаченого п. 1.4.1. договору страхування, обов'язковою необхідною умовою є наявність об'єктивних та незалежних від страхувальника причин, що спричиняють настання такого випадку. У разі відсутності причин зазначених в п. 1.4.1. договору (знищення або втрати коштів страхувальника в результаті розбійного нападу, грабежу, крадіжки, пожежі, стихійного лиха або аварії, банкрутства та/або ліквідації страхувальника, несвоєчасного або недобросовісного виконання банківськими установами своїх обов'язків) випадок, що стався не має ознак страхового випадку, а тому не підпадає під дію договору №11/533/ВФР від 21.11.2011р. Також повідомляє, що страхувальником не було подано жодної заяви страховику про здійснення страхового відшкодування за випадком, який має ознаки страхового. Крім того, зазначає, що спочатку страховик повинен визнати або не визнати подію, яка має ознаки страхового випадку, страховим випадком, і лише після цього прийняти рішення про виплату або відмову у виплаті страхового відшкодування. Зважаючи на вищевикладене, оскільки ТОВ „Деніз-Тревел" (страхувальником) не було виконано своїх обов'язків, зокрема, передбачених п. п. 2.1.11., 3.1., 4.3., 4.7. договору страхування, то відповідно страховик не має змоги визначити чи не визначити подію, яка має ознаки страхової, страховим випадком. Також звертає увагу, що згідно з п. 5.2. договору страхування страхова компанія має право відмовити у виплаті страхового відшкодування, у разі: несвоєчасного повідомлення страхувальником про настання випадку, який має ознаки страхового, а також несвоєчасного і не в повному обсязі подання інформації про випадок, який може бути визнаний страховим без поважних на це причин (п. 5.2.2. договору); невиконання страхувальником своїх обов'язків за договором страхування (п. 5.2.6. договору). Повідомляє, що ПрАТ „СК „Кий Авіа - Гарант" про дані обставини дізналось лише з ухвали господарського суду Хмельницької області від 18.05.2013р.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Публічне акціонерне товариство „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА" як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією 03.08.1994 р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки відділу статистики у Шевченківському районі Головного управління статистики у м. Києві №527325 від 19.07.2012р.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" м. Хмельницький, як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 24.06.2011р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №197074 від 13.05.2013р.
16.11.2011 р. між Публічним акціонерним товариством „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА" (агент) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" (субагент) був укладений субагентський договір № 6717 про надання посередницьких послуг, згідно з п. 1.1. якого субагент зобов'язується надавати агенту на території України з дотриманням порядку та умов цього договору послуги з продажу авіаперевезень перевізників з якими агент має агентські угоди, а агент зобов'язується надати субагенту технічну можливість самостійно оформляти (випускати) перевізні документи.
Відповідно до п. 3.10. вказаного договору для надання субагенту технічної можливості самостійно оформляти (випускати) перевізні документи, агент забезпечує безкоштовне підключення точки продажу субагента до програми Amadeus Remote Ticketing Solution (RTS).
Як вбачається з листа Іноземного підприємства „Амадеус Україна" від 17.04.2013р., ТОВ „Деніз-Тревел" на підставі договору УКР1410, є користувачем Глобальної Системи АМАДЕУС з системною адресою офісу НМJU23109, тобто має можливість самостійно здійснювати бронювання і продаж авіаквитків.
Так, відповідно до реєстрів, роздрукованих з системи RTS в системі Амадеус, відповідачем (субагентом) за період з 01 по 31 листопада 2011 року реалізовано авіаперевезень на загальну суму 126364,00грн.; за період з 01 по 31 грудня 2011 року було реалізовано авіаперевезень на загальну суму 130727,00грн.
Згідно умов договору та як вбачається із реєстрів продажу субагентом авіаперевезень, знижка складає 1146,00грн., з яких: 736,00грн. - за листопад 2011р. та 410,00грн. - за грудень 2011р.
Відповідно до п. 3.6. договору всі суми, отримані субагентом за цим договором при продажі авіаперевезень перевізника в межах тарифів на перевезення, штрафів, зборів, такс, пільг, знижок тощо, встановлених правилами та інструкціями перевізника, є власністю відповідного перевізника та довірені субагенту агентом на зберігання до тих пір, поки не будуть зроблені передбачені договором взаєморозрахунки між сторонами договору.
Пунктом 2.1.6. договору передбачено обов'язок субагента здійснювати розрахунки з агентом за продані авіаперевезення з неухильним дотриманням умов додатку № 1 до договору.
Згідно з п. 7 додатку № 1 до договору, отримані кошти за продані авіаперевезення (в т.ч. суми тарифів, зборів, такс, штрафів) у відповідності із правилами та інструкціями перевізника, за мінусом належної субагенту винагороди, передбаченої статтею 4 цього договору, сплачуються агенту наступним чином:
а. У разі безготівкового розрахунку - не пізніше 2 (двох) банківських днів, наступних за звітним періодом на розрахунковий рахунок агента.
b. У разі сплати коштів за продані авіаперевезення готівкою - вносяться посередником до каси будь-якої філії агента, в задовільний період, але не пізніше 2 (двох) банківських днів, наступних за звітним періодом. Кількість готівки, сплаченої до каси агента на протязі одного дня, не може перевищувати 10000,00грн.
с. Субагент може сплатити кошти за продані авіаперевезення в безбалансові відділення банку, що знаходяться у відділеннях агента.
Виходячи зі змісту п. 1 додатку № 1 до договору для субагента встановлено 4 (чотири) звітні періоди на місяць: з 01 по 07, з 08 по 15, з 16 по 23 та з 24 по 30 (31) числа кожного місяця.
Відповідно до п. 5.1. договору, останній вступає в силу з моменту його підписання та діє до 31.12.2012р. При цьому пунктом 5.4. договору передбачено, що припинення дії договору не звільняє сторони від остаточних взаєморозрахунків пов'язаних з заборгованостями однією сторони перед іншою (включаючи заборгованості по претензіях / нарахуваннях авіакомпаній).
У випадку невиконання або неналежного виконання зобов'язань за даним договором сторона несе відповідальність у відповідноності із положеннями цього договору та чинного законодавства України (п. 7.1. договору).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач (субагент) оплатив готівкою через касу Хмельницької філії ПАТ „КИЙ АВІА" вартість реалізованих авіаквитків на загальну суму 75448,00грн., що підтверджується прибутковими касовими ордерами: № 960 від 19.11.2011р. на суму 25148,00грн., № 978 від 26.11.2011р. на суму 5169,00грн., № 981 від 27.11.2011р. на суму 28855,00грн., № 982 від 28.11.2011р. на суму 5771,00грн., № 985 від 29.11.2011р. на суму 8770,00 грн., № 1011 від 13.12.2011р. на суму 1735,00грн.
Також через відділення банку безготівковим розрахунком на підставі виставлених позивачем рахунків відповідачем сплачено вартість реалізованих авіаперевезень в розмірі 133519,00грн., що підтверджується меморіальним ордером № П2122 від 30.11.2011р. на суму 22377,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36171 від 28.11.2011р.; платіжними дорученнями: № П1622 від 02.12.2011р. на суму 2020,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36180 від 28.11.21011р.; № П4412 від 02.12.2011р. на суму 11347,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36261 від 30.11.2011р.; № П2092 від 09.12.2011р. на суму 10000,00грн. та № П732 від 12.12.2011р. на суму 8441,00грн. згідно рахунку-фактури № 2-36326 від 01.12.2011р.; № П2872 від 08.12.2011р. на суму 10000,00грн., № П2812 від 13.12.2011р. на суму 4483,00грн., № П1122 від 16.12.2011р. на суму 5000,00грн. та № П2602 від 16.12.2011р. на суму 5000,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36381 від 02.12.2011р.; № П8722 від 27.12.2011р. на суму 2415,00грн., № П1262 від 28.12.2011р. на суму 12550,00грн. та № П422 від 05.01.2012р. на суму 5000,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36432 від 05.12.2011р.; № П4552 від 07.12.2011р. на суму 3475,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36504 від 06.12.2011р.; № П6472 від 12.01.2012р. на суму 2415,00грн., № П1642 від 16.01.2012р. на суму 2415,00грн. та № П1552 від 19.01.2012р. на суму 7824,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36626 від 08.12.2011р.; № П1512 від 19.01.2012р. на суму 2310,00 грн. та № П10452 від 24.01.2012р. на суму 5770,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36682 від 19.12.2011р.; № П2612 від 13.12.2011р. на суму 1187,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36739 від 12.12.2011р.; № П9622 від 01.02.2012р. на суму 2345,00грн., № П5212 від 03.02.2012р. на суму 2400,00грн. та № П8012 від 08.02.2012р. на суму 4745,00грн. згідно рахунка-фактури № 2-36770 від 13.12.2011р.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" відповідно до умов договору перерахувало Публічному акціонерному товариству "Київське агентство повітряних сполучень "КИЙ АВІА" вартість реалізованих авіаперевезень на загальну суму 208967,00грн.
Вартість авіаквитків, реалізованих за період з 09 по 11 грудня 2012 року згідно виставленого рахунка-фактури № 2-36732 від 12.12.2011р. на суму 46978,00грн. відповідачем оплачено частково в розмірі 10385,00грн., що підтверджується платіжними дорученнями: № П21422 від 22.02.2012р. на суму 2390,00грн., № П17412 від 23.02.2012р. на суму 2390,00грн., № П302 від 12.03.2012р. на суму 1015,00грн., № П352 від 12.03.2012р. на суму 2190,00грн., № П62 від 22.03.2012р. на суму 2400,00грн.
Як вбачається із роздруківки історії замовлень, здійснених ТОВ „Деніз-Тревел" і оформлених в ПАТ "КИЙ АВІА", відповідач здійснював бронювання авіаквитків, які вказані у рахунку-фактурі № 2-36732 від 12.12.2011р., зокрема: авіа квиток, маршрут (Istambul-Lviv) на ім'я Baran Hasan, №3544710372; авіа квиток, маршрут (Lviv-Istambul) на ім'я Kochergina Valentyna, №354470371; авіа квиток, маршрут (Kiev-Istambul) на ім'я Iesepchuk Anatoliimr, №3544710370; авіа квиток, маршрут (Kiev-Istambul) на ім'я Iesepchuk Nataliiamrs, №3544710369; авіа квиток, маршрут (Kiev-Beijing) на ім'я Zavrotska Iryna, №3544704467; авіа квиток, маршрут (Kiev-Beijing) на ім'я Videnina Nadiya, №3544704466; авіа квиток, маршрут (Kiev-Beijing) на ім'я Gura Ievgensya, №3544704464; авіа квиток, маршрут (Kiev-Beijing) на ім'я Inodina Olena, №3544710276.
З урахуванням зазначеного, у відповідача рахувалася заборгованість перед ПАТ „КИЙ АВІА" в розмірі 36593,00грн.
В матеріалах справи наявна претензія позивача, адресована відповідачу щодо негайного повернення грошових коштів у розмірі 35529,00грн. та надано строк для виконання претензії до 13.08.2012р.
В подальшому, 03.07.2012р. відповідач вніс до каси ПАТ „КИЙ АВІА" 5000,00грн., що підтверджується прибутковим касовим ордером № 00000167.
Також відповідач перерахував на рахунок позивача платіжним дорученням № П12212 від 02.12.2011р. 18441,00грн. Враховуючи, що в даному платіжному дорученні було вказано номер рахунка-фактури, який ПАТ „КИЙ АВІА" не виставлявся, позивачем сплачена сума була зарахована в рахунок погашення заборгованості по оплаті вартості авіаквитків.
З огляду на вищезазначене, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" перед Публічним акціонерним товариством "Київське агентство повітряних сполучень "КИЙ АВІА" становить 13152,00грн. (46978,00-10385,00-5000,00-18441,00=13152,00), яку позивач просить стягнути з відповідача.
Згідно умов субагентського договору про надання посередницьких послуг, а саме п. 2.1.7. передбачено обов'язок субагента (відповідача) провести страхування фінансових ризиків агента (позивача), пов'язаних з неналежним виконанням субагентом своїх обов'язків за договором, а саме невчасним перерахуванням грошових коштів від продажу авіаперевезень, псуванням технологічного устаткування, у випадку, якщо воно належить агенту, і т.д. на суму 25000грн. Страхування фінансових і інших субагент здійснює в страховій компанії ПАО „Кий Авіа - Гарант" з наданням страхового сертифікату Агентству.
21.11.2011р. на виконання п. 2.1.7. субагентського договору про надання посередницьких послуг, між Товариством з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" (страхувальник) та Приватним акціонерним товариством „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант" (страховик) було укладено договір добровільного страхування відповідальності перед третіми особами №11/533/ВФР (надалі - договір страхування), предметом якого є майнові інтереси страхувальника, що не суперечать закону та пов'язані із відшкодуванням страхувальником заподіяних ним збитків вигодонабувачу (Публічне акціонерне товариство „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА") внаслідок невиконання або неналежного виконання страхувальником своїх зобов'язань за субагентським договором № 6717 від 16.11.2011 року про надання посередницьких послуг (надалі - Угода). Страхова сума згідно договору складає 25000,00грн.
Додатковою угодою №1 від 13.12.2011р. до договору добровільного страхування №11/533/ВФР від 21.11.2011р., укладеною між ПРАТ „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант" та ТОВ „Деніз-Тревел" сторони передбачили, що на строк 3 місяці з 14.12.2011р. по 13.03.2012р. страхова сума збільшується на 25000,00грн. та складе 50000,00грн.
Відповідно до п. 1.4.1. договору страхування, страховим випадком є пред'явлення майнової претензії або подання позову з боку вигодонабувача (ПАТ „КИЙ АВІА") щодо компенсації нанесених йому збитків, внаслідок невиконання або неналежного виконання страхувальником своїх зобов'язань за Угодою, а саме:
- неперерахування або перерахування не в повному обсязі грошових коштів від продажу авіаперевезень в обумовлені Угодою строки;
- знищення або псування технологічного устаткування, у випадку, якщо воно належить вигодонабувачу,
що сталися з причин:
- знищення або втрати коштів страхувальника в результаті розбійного нападу, грабежу або крадіжки;
- знищення або втрати коштів страхувальника в результаті пожежі, стихійного лиха або аварії;
- знищення або псування технологічного устаткування в результаті розбійного нападу, грабежу або крадіжки; пожежі, стихійного лиха або аварії;
- банкрутства та/або ліквідації страхувальника відповідно до чинного законодавства України;
- несвоєчасного або недобросовісного виконання банківськими установами своїх обов'язків.
Договір страхування набуває чинності з 00 годин 00 хвилин за київським часом 24.11.2011 року, але не раніше 00 годин наступної доби після надходження страхового платежу на поточний рахунок страховика, та діє до 24 годин 00 хвилин за київським часом 23.11.2012 року. Договір укладається на строк, що не перевищує строк дії Угоди вигодонабувачем (п. 1.10. договору страхування).
Розділом 3 договору страхування визначено дії страхувальника (відповідача) у разі настання події, що має ознаки страхового випадку. Зокрема, пунктом 3.1. договору передбачено обов'язок страхувальника при настанні події, що призвели або можуть призвести до пред'явлення вимог вигодонабувача до страхувальника про відшкодування завданих збитків негайно, але не пізніше 3-х робочих днів, письмово повідомити страховика про невиконання або неналежне виконання своїх грошових зобов'язань у строки, встановлені в агентській угоді; негайно, але не пізніше 3-х робочих днів з моменту пред'явлення письмової претензії від вигодонабувача, надати страховику письмове повідомлення про настання страхового випадку та надати відповідні документи, що підтверджують настання страхового випадку і розмір збитків.
Пунктом 2.5.2. договору передбачено право вигодонабувача при настанні страхового випадку надати страховику заяву (повідомлення) про настання події, що має ознаки страхового випадку та заяву на виплату страхового відшкодування.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
Згідно зі ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
У відповідності до ст. 11 та ст. 509 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення, цивільних прав та обов'язків сторін є укладення між ними договору. В силу зобов'язання боржник зобов'язаний вчинити на користь кредитора певну дію, в тому числі сплатити борг, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, тобто сплати боргу.
Згідно з п. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 295 ГК України передбачено, що комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє. Комерційним агентом може бути суб'єкт господарювання (громадянин або юридична особа), який за повноваженням, основаним на агентському договорі, здійснює комерційне посередництво.
Відповідно до ч. 1 ст. 297 ГК України за агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок.
Агентський договір укладається в письмовій формі. У договорі має бути визначено форму підтвердження повноважень (представництва) комерційного агента (ч. 4 ст. 297 ГК України).
Оформлення електронних перевізних документів, що застосовуються для авіаційного перевезення здійснюється відповідно до положень Повітряного кодексу, Конвенції щодо уніфікації деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень (Варшавської конвенції 1929р.), наказу Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.01.2009р. № 37 „Про впровадження електронних перевізних документів".
Так, абз. 3, 4 наказу Державіаадміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.01.2009р. № 37 „Про впровадження електронних перевізних документів" визначено, що електронний пасажирський квиток та багажна квитанція являє собою документ, який використовується для підтвердження договору перевезення пасажира та багажу, в якому інформація про повітряне перевезення пасажира та багажу представлена в електронній формі, та проведення розрахунків по цьому договору. Електронний квиток використовується таким самим чином, що і квиток, оформлений на паперовому бланку. Різниця полягає лише у тому, що замість отримання даних шляхом обробки паперових документів вся інформація, яка має відношення до перевезення пасажира (маршрут, тариф, клас обслуговування, сплачена сума, збори і т.п.), міститься у файлі електронного квитка, який знаходиться у базі даних відповідального перевізника.
З матеріалів справи вбачається, що 16.11.2011 р. між Публічним акціонерним товариством „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА" (агент) та товариством з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" (субагент) був укладений субагентський договір № 6717 про надання посередницьких послуг, відповідно до умов якого субагент зобов'язувався надавати агенту на території України з дотриманням порядку та умов цього договору послуги з продажу авіаперевезень перевізників з якими агент має агентські угоди, а агент зобов'язувався надати субагенту технічну можливість самостійно оформляти (випускати) перевізні документи.
Відповідно до реєстру, роздрукованого з системи RTS в системі Амадеус, відповідачем (субагентом) за період з 01 по 31 листопада 2011 року реалізовано авіаперевезень на суму 126364,00грн. та з 01 по 31 грудня 2011 року - на суму 130727,00грн.
Згідно з п. 3.6. договору всі суми, отримані субагентом за цим договором при продажі авіаперевезень перевізника в межах тарифів на перевезення, штрафів, зборів, такс, пільг, знижок тощо, встановлених правилами та інструкціями перевізника, є власністю відповідного перевізника та довірені субагенту агентом на зберігання до тих пір, поки не будуть зроблені передбачені договором взаєморозрахунки між сторонами договору.
Тобто, субагент (відповідач) зобов'язаний був перерахувати на рахунок ПАТ „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА" вартість проданих авіаперевезень в розмірі 255945,00грн. (126324+130727-1146 (знижки згідно умов договору)), що підтверджується реєстрами продажу субагентом авіаперевезень.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання та одностороння зміна умов договору не допускається.
Відповідно до п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Пунктом 2.1.6. договору передбачено обов'язок субагента здійснювати розрахунки з агентом за продані авіаперевезення з неухильним дотриманням умов додатку № 1 до договору.
Виходячи зі змісту п. 1 додатку № 1 до договору для субагента встановлено 4 (чотири) звітні періоди на місяць: з 01 по 07, з 08 по 15, з 16 по 23 та з 24 по 30 (31) числа кожного місяця.
При цьому згідно з п. 7 додатку № 1 до договору, отримані кошти за продані авіаперевезення (в т.ч. суми тарифів, зборів, такс, штрафів) сплачуються агенту не пізніше 2 (двох) банківських днів, наступних за звітним періодом.
Як вбачається із претензії позивача, адресованої відповідачу щодо негайного повернення грошових коштів у розмірі 35529,00грн. останньому було надано строк для виконання претензії до 13.08.2012р.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" відповідно до умов договору перерахувало Публічному акціонерному товариству "Київське агентство повітряних сполучень "КИЙ АВІА" вартість реалізованих авіаперевезень на загальну суму 208967,00грн. Зокрема, відповідач (субагент) оплатив готівкою через касу Хмельницької філії ПАТ „КИЙ АВІА" вартість реалізованих авіаквитків на загальну суму 75448,00грн., що підтверджується відповідними прибутковими касовими ордерами, а також через відділення банку безготівковим розрахунком на підставі виставлених позивачем рахунків було сплачено 133519,00грн., що підтверджується платіжними дорученнями, наявними в матеріалах справи.
Вартість авіаквитків, реалізованих за період з 09 по 11 грудня 2012 року згідно виставленого рахунка-фактури № 2-36732 від 12.12.2011р. на суму 46978,00грн. відповідачем було оплачено частково в розмірі 10385,00грн., що підтверджується платіжними дорученнями: № П21422 від 22.02.2012р. на суму 2390,00грн., № П17412 від 23.02.2012р. на суму 2390,00грн., № П302 від 12.03.2012р. на суму 1015,00грн., № П352 від 12.03.2012р. на суму 2190,00грн., № П62 від 22.03.2012р. на суму 2400,00грн.
03.07.2012р. відповідач вніс до каси ПАТ „КИЙ АВІА" 5000,00грн., що підтверджується прибутковим касовим ордером № 00000167.
Грошові кошти в сумі 18441,00грн., які сплачені відповідачем згідно платіжного доручення №П12212 від 02.12.2011р., позивачем були зараховані в рахунок погашення заборгованості по оплаті вартості авіаквитків, оскільки в зазначеному платіжному дорученні було вказано номер рахунка-фактури, який ПАТ „КИЙ АВІА" не виставлявся.
Таким чином, заборгованість ТОВ „Деніз-Тревел" перед ПАТ "Київське агентство повітряних сполучень "КИЙ АВІА" становить 13152,00грн. (46978,00-10385,00-5000,00-18441,00=13152,00).
З огляду на вищевикладені обставини, доводи відповідача про те, що кошти на його рахунок не поступали, у зв'язку з чим позов не визнає, спростовуються матеріалами справи, оскільки рахунок-фактура № 2-36732 від 12.12.2011р. на суму 46978,00грн., який був виставлений позивачем частково сплачений відповідачем в сумі 10385,00грн. А в подальшому, 03.07.2012р. ТОВ „Деніз-Тревел" було внесено до каси позивача ще 5000,00грн.
Судом також беруться до уваги пояснення представника позивача з приводу отримання відповідачем коштів, за квитки, які бронювалися останнім. Зокрема, представник ПАТ „КИЙ АВІА" зазначив, що сам факт бронювання відповідачем авіаквитків підтверджує факт отримання ним коштів за вказані квитки, тобто не отримавши кошти ТОВ „Деніз-Тревел" не міг забронювати авіаквитки. Підтвердженням того, що ТОВ „Деніз-Тревел" дійсно бронював авіаквитки, які вказані в рахунку-фактурі № 2-36732 від 12.12.2011р. є роздруківка історії замовлень відповідача із Глобальної Системи Амадеус. Як передбачено абз. 3, 4 наказу Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.01.2009р. №37 „Про впровадження електронних перевізних документів" електронний пасажирський квиток за своїми правовими наслідками відповідає квитку, що оформляється на паперовому бланку, належним чином підтверджує факт укладення договору перевезення, факт придбання електронного квитка та факт оплати такого електронного квитка. Тому доводи та заперечення відповідача з приводу неотримання грошових коштів за авіаквитки є необґрунтованими, безпідставними та такими що спрямовані на затягування розгляду справи.
З приводу твердження відповідача про те, що відповідач повинен був звернутися до Приватного акціонерного товариства „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант" для отримання страхового відшкодування у зв'язку із настанням страхового випадку, суд зазначає таке.
Частиною 1 ст. 16 Закону України "Про страхування", яка кореспондується зі ст. 979 Цивільного кодексу України та ст. 354 Господарського кодексу України передбачено, що договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Страховим випадком, у розумінні ч. 2 ст. 8 Закону України "Про страхування" є подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.
Згідно умов субагентського договору про надання посередницьких послуг, а саме п. 2.1.7. субагент (відповідач) зобов'язується провести страхування фінансових ризиків агента (позивача), пов'язаних з неналежним виконанням субагентом своїх обов'язків за договором, а саме невчасним перерахуванням грошових коштів від продажу авіаперевезень, псуванням технологічного устаткування, у випадку, якщо воно належить агенту, і т.д. на суму 25000грн. Страхування фінансових і інших субагент здійснює в страховій компанії ПАО „Кий Авіа Гарант" з наданням страхового сертифікату Агентству. Тобто проведення страхування фінансових ризиків агента (позивача) відноситься до обов'язків відповідача, передбачених субагентським договором.
Як слідує з матеріалів справи, 21.11.2011р. між Товариством з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" (страхувальник) та Приватним акціонерним товариством „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант" (страховик) було укладено договір добровільного страхування відповідальності перед третіми особами №11/533/ВФР (надалі - договір страхування), предметом якого є майнові інтереси страхувальника, що не суперечать закону та пов'язані із відшкодуванням страхувальником заподіяних ним збитків вигодонабувачу (Публічне акціонерне товариство „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА") внаслідок невиконання або неналежного виконання страхувальником своїх зобов'язань за субагентським договором № 6717 від 16.11.2011 року про надання посередницьких послуг (надалі - Угода).
Відповідно до п. 1.4.1. договору страхування, страховим випадком є пред'явлення майнової претензії або подання позову з боку вигодонабувача щодо компенсації нанесених йому збитків, внаслідок невиконання або неналежного виконання страхувальником своїх зобов'язань за Угодою, зокрема, неперерахування або перерахування не в повному обсязі грошових коштів від продажу авіаперевезень в обумовлені Угодою строки, що сталися з причин: знищення або втрати коштів страхувальника в результаті розбійного нападу, грабежу або крадіжки, пожежі, стихійного лиха або аварії; банкрутства та/або ліквідації страхувальника відповідно до чинного законодавства України; несвоєчасного або недобросовісного виконання банківськими установами своїх обов'язків.
Отже, для настання страхового випадку, передбаченого п. 1.4.1. договору страхування, обов'язковою необхідною умовою є наявність об'єктивних та незалежних від страхувальника причин, що спричиняють настання такого випадку.
Проте, відповідачем не було надано доказів того, що перерахування не в повному обсязі грошових коштів від продажу авіаперевезень в обумовлені субагентським договором № 6717 від 16.11.2011р. строки сталося з причин знищення або втрати коштів страхувальника в результаті: розбійного нападу, грабежу, крадіжки, пожежі, стихійного лиха або аварії; банкрутства та/або ліквідації страхувальника відповідно до чинного законодавства України; несвоєчасного або недобросовісного виконання банківськими установами своїх обов'язків.
Також, як слідує із пояснень ПрАТ „СК „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант", страхувальником (відповідачем) жодних повідомлень, звернень, документів про настання випадку, який має ознаки страхового, подано не було у зв'язку з чим у страховика була відсутня можливість визначити подію, що настала страховим випадком у розумінні п. 1.4.1. договору страхування.
За таких обставин, у разі відсутності необхідних обов'язкових обставин та об'єктивних причин, що зазначені в п. 1.4.1. договору, випадок, що стався не має ознак страхового випадку, а тому не підпадає під дію договору №11/533/ВФР від 21.11.2011р. у зв'язку з чим обов'язок у страхової компанії здійснити страхову виплату не виник.
Твердження відповідача про те, що позивач повинен був звернутися до ПрАТ „СК „Страхова компанія „Кий Авіа Гарант" про виплату йому страхового відшкодування, суд вважає необґрунтованим та таким не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки страховий випадок, визначений договором страхування не настав. Крім того, як передбачено п. 2.5.2. страхового договору, вигодонабувач (ПАТ „КИЙ АВІА") має право, а не зобов'язаний у випадку настання страхового випадку надати страховику заяву (повідомлення) про настання події, що має ознаки страхового випадку та заяву на виплату страхового відшкодування.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в розмірі 13152,00грн. підтверджені належними доказами, відповідають фактичним обставинам справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача в зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 1, 12, 22, 44, 49, ст.ст. 82-84, ст.ст. 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА", м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел", м. Хмельницький, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного акціонерного товариства „Страхова компанія „Кий Авіа - Гарант", м. Київ про стягнення 13152,00грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Деніз-Тревел" (м. Хмельницький, пров. Корольова, 8, код ЄДРПОУ 37749259) на користь Публічного акціонерного товариства „Київське агентство повітряних сполучень „КИЙ АВІА" (м. Київ, вул. Дмитрівська, 1, код ЄДРПОУ 01130578) 13152,00грн. (тринадцять тисяч сто п'ятдесят дві гривні 00 коп.) заборгованості, 1720,50грн. (одна тисяча сімсот двадцять гривень 50 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повний текст складено 01.06.2013р.
Суддя С.І. Крамар
Віддруковано 4 примірники:
1 - до матеріалів справи,
2 - позивачу - за заявою;
3 - відповідачу - за заявою;
4 - третій особі.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2013 |
Оприлюднено | 05.06.2013 |
Номер документу | 31584284 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Крамар С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні