cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2013 р. Справа № 923/453/13
Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. при секретарі Перепелко В.О., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом прокурора Голопристанського району Херсонської області в інтересах держави в особі Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, с. Круглоозерка Голопристанського району Херсонської області,
до приватного підприємства "Омега-Сервіс", м. Херсон,
про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку.
За участю прокурора - Бондар А.В., посвідчення № 015184 від 12.02.2013р.
представників сторін:
від позивача - не прибув;
від відповідача - не прибув.
Суть спору: прокурор Голопристанського району Херсонської області в інтересах держави в особі Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області (позивач) звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою, в якій просить суд:
- розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 8,9499 га, що розташована на території Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, який укладений 25.12.2009р. між позивачем та приватним підприємством "Омега-Сервіс" (відповідач);
- зобов'язати відповідача повернути у комунальну власність територіальної громади Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області земельну ділянку рекреаційного призначення, загальною площею 8,9499 га, нормативною грошовою вартістю 929000 грн., що розташована на території Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської шляхом укладення з позивачем акту про передачу та прийом земельної ділянки в натурі.
Позовні вимоги обґрунтовано посиланнями на положення ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", умови договору оренди земельної ділянки від 25.12.2009р. та положення ст.ст. 24, 25, 32 Закону України "Про оренду землі".
28.05.2013р. прокурором через канцелярію суду надано витребувані ухвалою суду від 14.05.2013р. документи. Дані документи прийняті судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Позивач в листі від 16.05.2013р. за вих. № 02-12/323 позовні вимоги прокурора підтримав у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання 30.05.2013р. не прибув, витребуваних ухвалою суду документів не надав, про причини неявки суд не повідомив. Відповідач був належним чином інформований про дату час та місце проведення судового засідання і жодним чином не був позбавлений права забезпечити у судове засідання явку уповноваженого представника. Крім того, суд ухвалою від 14.05.2013р. відкладав розгляд справи в межах встановленого законом процесуального строку її вирішення, та надавав можливість відповідачу реалізувати свої процесуальні права сторони в господарському процесі.
Ухвали направлялись на адресу відповідача, яка зазначена в позовній заяві та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 35-36) з рекомендованими повідомленнями. Ухвала суду про порушення справи, яка була надіслана на адресу відповідача, повернулася до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання" та знаходиться в матеріалах справи.
Судом надавалось відповідачу достатньо часу для реалізації у повному обсязі своїх процесуальних прав.
Відповідно до положень статті 75 ГПК України, справа розглядається без участі представника позивача та відповідача, за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, суд
в с т а н о в и в:
Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства України на території Круглоозерської сільської ради прокуратурою району виявлено факт порушення земельного законодавства приватним підприємством "Омега-Сервіс" в частині не дотримання умов договору оренди земельної ділянки, а саме систематичної несплати орендарем орендної плати.
За результатами проведеної прокурорської перевірки встановлено, що 25.12.2009р. між Круглоозерською сільською радою (орендодавець) та приватним підприємством "Омега-Сервіс" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - договір), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського рекреаційного призначення - під будівництво бази відпочинку котеджного типу в с. Більшовик Голопристанського району Херсонської області (п. 1).
На орендованій земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна (п. 3).
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки згідно договору оренди становить 929000,00 грн. (п. 5).
Зазначений договір зареєстровано 05.05.2010р. у Голопристанському відділі регіонального державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що Державному реєстрі земель вчинено запис за №НАА 002162-ОН1072100003.
Відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно п. 8 договору договір укладено на 5 років, тобто до 05.05.2015р.
Вказана земельна ділянка згідно акту про передачу та прийом земельної ділянки в натурі від 14.05.2010р. передана приватному підприємству "Омега-сервіс". Зауважень щодо стану земельних ділянок та недоліків, які могли перешкоджати ефективному її використанню за цільовим призначенням, під час прийому-передачі, не виявлено (а.с. 10).
Згідно п.п. 9-13 договору орендна плата повинна вноситися орендарем у грошовій формі у розмірі 83610,00 грн. на рік, що складає 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка вноситься щомісячно у розмірі 6967,50 грн. за 1 місяць, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем на рахунок власника земельної ділянки.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації. Розмір орендної плати переглядається один раз в рік.
19.06.2012р. за вих. № 05 відповідач звернувся до Круглоозерської сільської ради з листом, в якому просить прийняття рішення про дострокове припинення договору оренди земельної ділянки у зв'язку зі складним фінансовим становищем (а.с. 12).
Рішенням Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 10.08.2012р. № 205 відмовлено у достроковому розірванні договору оренди землі у зв'язку з відсутністю фінансово-економічного обґрунтування щодо скорочення витрат бюджету та джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджету згідно п. 1 ст. 27 Бюджетного кодексу України (а.с. 13).
Надалі, постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.01.2013р. по справі № 2а-5264/12/2170, яка набрала законної сили, стягнуто з приватного підприємства "Омега-сервіс" суму податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб в сумі 29514,09 грн. (а.с. 19-20).
В подальшому, 22.03.2013 року Круглоозерською сільською радою Голопристанського району Херсонської області на вимогу прокурора Голопристанського району прийнято рішення про розірвання договору оренди землі з приватним підприємством "Омега-Сервіс" на земельну ділянку площею - 8,9499 га під будівництво бази відпочинку котеджного типу в селі Більшовик. Розірвати спірний договір в судовому порядку згідно діючого законодавства (а.с. 21).
Заборгованість відповідача з орендної плати за земельну ділянку по інформації державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області станом на 22.05.2013р. складає 51724,10 грн.
Дані обставини стали підставою, для звернення прокурора з позовною заявою до суду для захисту інтересів держави.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, заслухавши пояснення прокурора, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно положень Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Право державної власності на землю набувається та реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів АРК, Київської та Севастопольської міської Ради, районних державних адміністрацій у відповідності до закону.
Згідно зі ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, що діяв на момент укладення договору визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відносини між сторонами слід розцінювати як відносини з оренди земельних ділянок, що врегульовано вимогами гл. 58 Цивільного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про плату за землю", положеннями Земельного кодексу України.
Суд вважає, що сторонами договору досягнуто згоди по всіх істотних умовах договору.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст.ст. 13, 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Статтею 173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться .
Аналогічна норма міститься і в статті 526 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
В статті 25 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані:
а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;
б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;
в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату;
г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;
ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;
д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;
е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Відповідно до п.п. 9-13 договору орендна плата повинна вноситися орендарем у грошовій формі у розмірі 83610,00 грн. на рік, що складає 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка вноситься щомісячно у розмірі 6967,50 грн. за 1 місяць, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем на рахунок власника земельної ділянки.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації. Розмір орендної плати переглядається один раз в рік.
Матеріали справи свідчать, що заборгованість відповідача зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 25.12.2009р., станом на 22.05.2013р. становить 51724,10 грн. Дана обставина свідчить про істотне порушення відповідачем умов договору та підтверджується листом Круглоозерської сільської ради від 20.05.2013р. №01.12/191 та листом ДПІ у Голопристанському районі Херсонської області від 22.05.2013р. №1219/10/19-017 та .
Частиною 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Порядок розірвання господарських договорів визначений ст. 188 Господарського кодексу України.
Згідно з ст. 291 господарського кодексу України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Отже, закон пов'язує можливість дострокового розірвання договору за рішенням суду з невиконанням сторонами обов'язків, передбачених договором, укладеним між сторонами.
Згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджено про наявність у відповідача заборгованості з орендної плати за земельну ділянку, що свідчить про несвоєчасне отримання орендодавцем орендної плати у встановленому розмірі
Відповідно до ч.1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до положень ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач позовні вимоги належними та доступними засобами доказування не спростував, а наявні в матеріалах справи документи свідчать про безспірність та обґрунтованість позовних вимог.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором вимоги документально підтверджені, а отже такі, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України відноситься на відповідача.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення і повідомлено прокурору про дату складення повного рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 25.12.2009р., укладений між Круглоозерською сільською радою Голопристанського району Херсонської області (75654, Херсонська обл., Голопристанський р-н, с. Круглоозерка, вул. Леніна, 41, код ЄДРПОУ - 04400720) та приватним підприємством "Омега-Сервіс" (м. Херсон, вул. Червоностудентська, 32-В, кв. 106, код ЄДРПОУ - 32809685), загальною площею 8,9499 га, що розташована на території Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області.
3. Зобов'язати приватне підприємство "Омега-Сервіс" (м. Херсон, вул. Червоностудентська, 32-В, кв. 106, код ЄДРПОУ - 32809685) повернути у комунальну власність територіальної громади Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області (75654, Херсонська обл., Голопристанський р-н, с. Круглоозерка, вул. Леніна, 41, код ЄДРПОУ - 04400720) земельну ділянку загальною площею 8,9499 га., що розташована на території Круглоозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської шляхом укладення з позивачем акту прийому-передачі земельної ділянки в натурі
4. Стягнути з приватного підприємства "Омега-Сервіс" (м. Херсон, вул. Червоностудентська, 32-В, кв. 106, код ЄДРПОУ - 32809685) в доход спеціального фонду Державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 37959779 одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код 03500045 - 2294,00 грн. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 04.06.2013р.
Суддя С.В. Нікітенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2013 |
Оприлюднено | 06.06.2013 |
Номер документу | 31643978 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Нікітенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні