cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 червня 2013 року Справа № 913/1405/13
Провадження №28пд/913/1405/13
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Прокурора Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі
1-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради , м. Луганськ
2-го позивача Луганської міської ради , м. Луганськ
до Малого приватного підприємства «Оста», м. Луганськ
про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.03.1995, державна реєстрація 28.03.1995 за № 707, зі змінами до нього
за участю представників сторін:
від заявника: Трофименко П.В., посвідчення № 008305 від 09.10.2012, старший прокурор відділу;
від 1-го позивача: Саркісян Я.Ш., довіреність № И 01/03-31/1778/0/2-12 від 19.03.2012, заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;
від 2-го позивача: Саркісян Я.Ш., довіреність № И 01/03-31/1777/0/2-12 від 19.03.2012, заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;
від відповідача: Усенко С.П., представник за довіреністю б/н від 20.05.2012.
Суть пору: про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.03.1995, реєстрація від 28.03.1995 № 707, зі змінами до нього, який укладений відносно земельної ділянки площею 0,0472 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. 21 МЮДа, 75, а саме:
- викласти пункт 2.1 розділу 2 «Плата за землю» договору в новій редакції: « 2.1. Размер годовой арендной платы за земельный участок устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 3»;
- доповнити розділ « 2. Плата за землю» договору в новим пунктом 2.2 наступного змісту: « 2.2 Арендная плата платится за базовый налоговый (отчетный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарных дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) месяца. Арендная плата оплачивается на расчетный счет реквизиты которого Арендатор уточняет у Арендодателя»;
- змінити в абзаці 4 п.п а) п. 3.1 розділу 3 «Права и обязанности сторон» договору слова «денежной оценки земель» на слова «нормативной денежной оценки земель г. Луганска»;
- викласти абзац 11 п.п. б) п. 3.2 розділу 3 «Права и обязанности сторон» в новій редакції: « - своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в сроки, определенные договором на право временного пользования землей (в том числе на условиях аренды), с землепользователя взимается пеня в размере пени, предусмотренной действующим законодательством, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки»;
- датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
Підставою свого позову прокурор зазначив те, що пропоновані зміни обумовлені зміною законодавства, що регулює земельні відносини.
Відповідач погодився з позовними вимогами, про що зазначив у відзиві на позов.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та прокурора, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області
в с т а н о в и в:
На підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 17.02.1995 № 61 зі змінами до нього, між виконавчим комітетом Луганської міської ради та МПП «Оста» укладено договір на право тимчасового користування землею (у т.ч. на умовах оренди) від 24.03.1995, державна реєстрація від 28.03.1995 № 707 зі змінами до нього.
Згідно з п. 2.1 договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 7,2 щомісячно рівними частками.
Відповідно до п. 3.2 договору землекористувач зобов'язаний своєчасно вносити обумовлену договором плату за землю, за несвоєчасне внесення плати за землю стягується пеня у розмірі 0,2% від суми недоїмки за кожен день прострочення.
Додатковим узгодженням від 20.10.2000 сторони внесли зміни до договору на право тимчасового користування землею.
Відповідач звернувся до позивача з клопотанням від 12.09.2011, в якому просив внести вищезазначені зміни до договору на право тимчасового користування землею.
На підставі клопотання відповідача Луганською міською радою прийнято рішення від 31.10.2011 № 15/95 «Про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.03.1995, реєстрація від 28.03.1995 № 707, зі змінами до нього, який укладений з МПП «Оста», яким вирішено внести зміни до договору оренди землі, які розглядаються судом.
У п. 2 вказаного рішення зазначено про те, що орендар повинен у місячний термін з моменту прийняття даного рішення звернутися до управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладання договору про внесення змін до договору оренди землі від 24.03.1995.
Відповідач на виконання рішення ради до управління не звернувся, про що вказано в довідці Управління з питань земельних ресурсів Луганської міської ради від 22.04.2013 № 1206.
Дані обставини стали підставою для звернення прокурора з даним позовом.
Оцінивши обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Стаття 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Прокурор обґрунтовано посилається на положення ст. 288 Податкового кодексу України, якою врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме: розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Також є обґрунтованими посилання прокурора на ст. ст. 129, 287 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.
Суд дійшов висновку, що прокурором доведено обґрунтованість внесення змін до договору на право тимчасового використання землею (в тому числі на умовах оренди).
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.
Згідно ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.
Відповідно до змісту статей 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, зміни до договору, які є предметом розгляду, набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, враховуючи наведені приписи чинного законодавства України.
Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судові стягуються з відповідача в дохід Державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від його сплати відповідно до Закону України «Про судовий збір».
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Прокурора Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі 1-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради, 2-го позивача Луганської міської ради до Малого приватного підприємства «Оста» про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.03.1995, державна реєстрація 28.03.1995 за № 707, зі змінами до нього, задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.03.1995, реєстрація від 28.03.1995 № 707, зі змінами до нього, який укладений відносно земельної ділянки площею 0,0472 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. 21 МЮДа, 75, які набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду, а саме:
- викласти пункт 2.1 розділу 2 «Плата за землю» договору в новій редакції: « 2.1. Размер годовой арендной платы за земельный участок устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 3»;
- доповнити розділ « 2. Плата за землю» договору в новим пунктом 2.2 наступного змісту: « 2.2 Арендная плата платится за базовый налоговый (отчетный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарных дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) месяца. Арендная плата оплачивается на расчетный счет реквизиты которого Арендатор уточняет у Арендодателя»;
- змінити в абзаці 4 п.п а) п. 3.1 розділу 3 «Права и обязанности сторон» договору слова «денежной оценки земель» на слова «нормативной денежной оценки земель г. Луганска»;
- викласти абзац 11 п.п. б) п. 3.2 розділу 3 «Права и обязанности сторон» в новій редакції: « - своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в сроки, определенные договором на право временного пользования землей (в том числе на условиях аренды), с землепользователя взимается пеня в размере пени, предусмотренной действующим законодательством, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки».
3. Стягнути з Малого приватного підприємства «Оста», м. Луганськ, вул. 21-го МЮДА, 75, ідентифікаційний код 20187265, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач - УДКСУ у м. Луганську, банк - ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206, судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ Ленінській МДПІ у м. Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 06.06.2013.
Суддя І.В. Семендяєва
Надр. 6 прим.
1-до справи
2-3 позивачам:: м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14
4-відповідачу : м. Луганськ, вул. 21 МЮДА, 75
4- заявнику . м. Луганськ, ділянка Цупова, 4а
5- обл. прокуратурі
Вих. №
5 прим.
06.06.2013
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2013 |
Оприлюднено | 06.06.2013 |
Номер документу | 31646716 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Семендяєва І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні