ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03.06.2013 Справа № 920/833/13
За позовом: Білопільського міського споживчого товариства , м. Білопілля, Сумська область;
до відповідача: Білопільської міської ради, м. Білопілля, Сумська область;
про визнання права власності
СУДДЯ КОВАЛЕНКО О.В.
Представники:
Від позивача: Ломака Н.М., довіреність №46 від 13.05.2013 р.;
Від відповідача: не з'явився;
Суть спору: позивач просить суд визнати за ним право власності на нежитлову будівлю складу-майстерні (літера Д) площа забудови 117,5 кв.м., розташовану за адресою: Сумська область, м. Білопілля, вул. Леніна, 48а.
Представник позивача в судовому засіданні надав усні пояснення по справі та підтримав заявлений позов.
Відповідач в письмовому відзиві №411/02-16 від 27.05.2013 г. не заперечує проти задоволення позовних вимог та додав, що відмова Білопільської міської ради видати відповідачу свідоцтво на право власності на спірну будівлю пов'язана виключно зі вступом в дію з 01.01.2013 р. нової редакції Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», згідно якого рішення органів місцевого самоврядування не є підставою для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Крім того, просив розгляд справи здійснювати за відсутності його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, тому відповідно до вимог ст.. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив:
Відповідно до Статуту, затвердженого Зборами уповноважених споживчого товариства від 14.02.2011 р. (далі за текстом - «Статут»), Білопільське міське споживче товариство - це добровільне об'єднання громадян або громадян та юридичних осіб для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану.
Згідно п. 44 Статуту споживчому товариству належить на праві власності як юридичної особи майно, яке необхідне для здійснення статутних завдань.
Об'єктами права власності споживчого товариства є майнові комплекси, будівлі, споруди, машини, устаткування, транспортні засоби, сировина і матеріали, грошові кошти, цінні папери та інше майно виробничого, споживчого, соціального, культурного призначення, продукти інтелектуальної і творчої праці.
Зі змісту п. 48 Статуту вбачається, що товариство володіє, користується і розпоряджається належним йому майном та реалізує права власника через свої органи управління.
Відповідно до книги обліку основних засобів на балансі Білопільського міського споживчого товариства перебуває будівля складу-майстерні, яка знаходиться за адресою: м. Білопілля, вул. Леніна, 48а.
Спірне приміщення введено в експлуатацію у 1937 році та використовується позивачем для ведення господарської діяльності.
Згідно довідки №41 від 15.05.2013 р., яка міститься в матеріалах справи, балансова вартість будівлі складу-майстерні складає 1373 грн. 00 коп.
З матеріалів справи вбачається, що у березні 2013 р. позивач звернувся до відповідача з проханням оформити право власності на будівлю складу-майстерні по вул. Леніна, 48а, але листом №214/02-16 від 14.03.2013 р. відповідач відмовив позивачу з посиланням на те, що згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі за текстом - «Закон») він не має повноважень щодо прийняття відповідних рішень з цього приводу.
В письмових поясненнях №411/02-16 від 27.05.2013 г. відповідач підтвердив факт володіння Білопільським міським споживчим товариством складом-майстернею по вул. Леніна, 48а в м. Білопілля.
Відповідно до ст. 3 Закону державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно ст. 15 Закону перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Пунктами 26 та 27 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. №703, для проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, зокрема, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією до набрання чинності цим Порядком.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що не має можливості звернутись до органу державної реєстрації, оскільки свідоцтво про право власності на спірний об'єкт нерухомості у нього відсутнє.
Згідно ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений в його здійсненні.
Здійснення права власності регламентується приписами ст. 319 ЦК України, якою, в тому числі, передбачено наступне:
- власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;
- власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону;
- при здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства;
- усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, а право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набутті права власності не встановлена судом.
Згідно ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа, має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а ч. 2 вказаної статті ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів визначено визнання права.
Ч. 1 ст. 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджується факт правомірного набуття позивачем у власність нерухомого майна, розташованого за адресою: Сумська область, м. Білопілля, вул. Леніна, 48а, а отже позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України, Закону України «Про судовий збір» від 06.10.2011 року № 3828-VІ судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Білопільським міським споживчим товариством (41800, Сумська область, м. Білопілля, вул. Перше Травня, 20, код 01765331) право власності на нежитлову будівлю складу-майстерні (літера Д) площа забудови 117,5 кв.м., розташовану за адресою: Сумська область, м. Білопілля, вул. Леніна, 48а.
Повний текст рішення підписано 06.06.2013 року.
СУДДЯ О.В. КОВАЛЕНКО
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2013 |
Оприлюднено | 07.06.2013 |
Номер документу | 31657190 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Коваленко Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні