Рішення
від 03.06.2013 по справі 901/1524/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.06.2013 Справа № 901/1524/13 за позовом Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ

до Комунального підприємства «Судактепло», м. Судак

про стягнення 273 510 грн. 16 коп.

Суддя Толпиго В.І.

Представники:

Від позивача - Мандригеля Р.С., довіреність № 272/10 від 14.12.2012, представник;

Від відповідача - не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» звернулась до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Комунального підприємства «Судактепло», про стягнення суми основного боргу у розмірі 229 957 грн. 87 коп., 21 195 грн. 44 коп. пені, 7212 грн. 99 коп. суми на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, 3% річних за несвоєчасні розрахунки в розмірі 15143 грн. 86 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.12.2011 між Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та Комунальним підприємством «Судактепло» було укладено договір № 06/10-2369БО-19 з поставки природного газу. Позивач свої зобов'язання згідно договору виконав, передавши відповідачу природний газ, на загальну суму 344 241 грн. 38 коп., проте відповідач свої зобов'язання по договору виконав частково, що і стало підставою для звернення із позовом до суду.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоче про день, час та місце розгляду справи був повідомлен належним чином, про що свідчить повернуте на адресу суду поштове повідомлення з відміткою про його вручення (а.с. 34).

Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

встановив:

20.12.2010 між Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (постачальник) та Комунальним підприємством «Судактепло» було укладено договір про закупівлю природного газу за державні кошти № 06/10-2369БО-19 з додатком (а.с. 9-16).

Згідно з пунктом 1.1 договору постачальник зобов'язується поставити покупцеві імпортований природний газ, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у пункті 1.2. цього договору.

Постачальник передає покупцю в період з 01.01.2011 по 31.12.2011 природний газ з урахуванням вартості його транспортування в обсязі до 100тис. куб.м. (п. 1.2. договору).

Відповідно до пункту 3.1. договору загальна вартість цього договору на дату його укладення становить 246 494, 00 грн., крім того ПДВ -20%, всього з ПДВ - 295 793,00 грн.

Згідно з пунктом 4.1. договору розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати у такому порядку: перша оплата в розмірі 34 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу проводиться не пізніше 10 числа місяця поставки; подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу до 20 та 30 (31) числа місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

За наявності заборгованості за цим договором постачальник зараховує кошти, що надійшли від покупця, як погашення заборгованості за спожитий газ, поставлений в минулі періоди за цим договором, незалежно від зазначеного в платіжному дорученні призначення платежу (п. 4.3. договору).

Згідно з пунктом 6.1.1. покупець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений газ.

Відповідно до пункту 7.1. договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим договором.

В подальшому додатковими угодами до договору № 1 від 28.01.2011, № 2 від 04.04.2011 та № 3 від 11.07.2011 змінювалась ціна природного газу за 1 000 куб.м.

Відповідно до додаткової угоди № 4 від 03.10.2011 до договору сторони домовились вважати договір № 06/10-2369БО-19 припиненим в частині поставки природного газу з 01.10.2011.

Позивач за період з січня по березень 2011 року поставив Комунальному підприємству «Судактепло» 111, 986 тис. куб. м. природного газу на загальну суму 344 241 грн. 38 коп. з ПДВ, що підтверджується актами передачі-приймання природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання (а.с. 21- 23).

Комунальне підприємство «Судактепло» вартість поставленого природного газу сплатило лише частково, в результаті чого, відповідно до розрахунку боргу (а.с. 24), утворилась заборгованість в розмірі 229 957 грн. 87 коп.

Дослідивши представлені позивачем у підтвердження своїх доводів докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У відповідності зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Згідно статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України обумовлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В ході розгляду справи судом встановлено, що всупереч умовам договору, приписам Цивільного та Господарського кодексів України відповідач допустив односторонню відмову від виконання зобов'язань за вищевказаними договором по сплаті 229 957 грн. 87 коп., тоді як відповідно частини 7 статті 193 Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення заборгованості за поставку природного газу в розмірі 229 957 грн. 87 коп. підтверджуються матеріалами справи, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Статтею 599 Цивільного кодексу України зазначено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Основні критерії належності виконання містяться у статті 526 Цивільного кодексу України, відповідно до якої належно виконаним буде вважатися зобов'язання, яке виконано відповідно до умов договору, вимог ЦК та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Належне виконання також включає в себе виконання зобов'язання належними сторонами, в обумовлені строки.

Неналежно проведене виконання не припиняє зобов'язання, а лише тягне за собою покладення на боржника нових обов'язків, які становлять міри цивільно-правової відповідальності (відшкодування збитків, стягнення неустойки).

Враховуючи те, що відповідач своєчасно не виконав умови договору зі сплати боргу за поставлений природний газ, у позивача виникло право вимагати сплати 21 195 грн. 44 коп. пені.

Відповідно до статей 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання, при порушенні зобов'язань наступають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно з частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно частини першої статті 624 Цивільного кодексу України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то воно підлягає стягненню у повному розмірі.

Статтею 549 ЦК визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, яку боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; при цьому, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 230 Господарського кодексу України передбачені штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня), які учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно статті 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, який, згідно зі статтею 3 зазначеного Закону, не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за якій сплачується пеня.

Згідно з пунктом 7.3.1. договору у разі порушення покупцем умов пункту 4.1., покупець зобов'язується сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Згідно з пунктом 9.3. договору строк позовної давності за цим договором та до вимог про стягнення неустойки встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно наданого розрахунку, який обчислено з врахуванням суми боргу за поставлений природний газ та часткових сплат, сума пені, нарахована за 6 місяців по кожному акту передачі-приймання газу з наступного дня, наступним за днем, коли відповідач зобов'язан був сплатити газ та становить 21 195 грн. 44 коп. (а.с. 3).

Судом з'ясовано, що відповідач не виконав умови договору щодо сплати суми у розмірі 229 957 грн. 87 коп., а отже у Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» виникло право вимагати сплати трьох процентів річних та втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів.

Відповідно статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способом захисту його майнового праву та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утриманими ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок трьох процентів річних (а.с. 4-5) та розрахунок інфляційних втрат (а.с. 4), суд встановив, що вимоги про стягнення 15 143 грн. 86 коп. річних за період з 11.02.2011 по 09.08.2011 та 7 212 грн. 99 коп. інфляційних втрат за період з лютого 2011 по березень 2013, нараховані з врахування суми боргу та часткової оплати за поставлений природний газ, підлягають задоволенню.

Відповідно приписів статті 49 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору покладаються при задоволенні позову на відповідача.

Вступна і резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні 03.06.2013. Повне рішення складено 05.06.2013.

Керуючись ст.ст. 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Судактепло» на користь Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» 229 957 грн. 87 коп. заборгованості, 21 195 грн. 44 коп. пені, 15 143 грн. 86 коп. річних, 7 212 грн. 99 коп. інфляційних втрат, 5 471, 00 грн. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.І. Толпиго

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення03.06.2013
Оприлюднено07.06.2013
Номер документу31663363
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —901/1524/13

Ухвала від 08.07.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

В.І. Толпиго

Рішення від 03.06.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

В.І. Толпиго

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні