Постанова
від 22.05.2013 по справі 804/5886/13-а
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

копія

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2013 р. Справа № 804/5886/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСвітка Н.В. за участю: представника позивача представника відповідача Нещерет Л.Г. Бур’ян Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі Дніпропетровського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24 квітня 2013 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі Дніпропетровського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (далі - відповідач) в якому позивач просить:

- зобов'язати відповідача перерахувати грошову суму 109,62 грн. з рахунку ОСОБА_5 Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області на р/р 37174699984102 в ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код 25840712;

- судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ОСОБА_5 перебувала на обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області з 11.11.2003 року та отримувала щомісячні страхові виплати. Зазначені страхові виплати ОСОБА_5 отримувала у ТВБВ I типу № 10003/0385 Філії-Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк», про що свідчить її письмова заява із зазначенням назви банківської установи та рахунку, на який вона прохає перераховувати грошові кошти. Всі належні страхові виплати позивачем було перераховано до ТВБВ I типу № 10003/0385 Філії-Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк». ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка ОСОБА_5 померла (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 24.12.2012 року). Повідомлення про смерть позивач отримав лише 14.01.2013 року, у зв'язку з чим на адресу відповідача було надіслано лист з проханням зробити повернення зайво виплачених грошових коштів, перерахованих по відшкодуванню шкоди за грудень 2012 року в сумі 109,62 грн. Однак, листом від 22.03.2013 року № 314 відповідач повідомив про неможливість списати кошти з рахунку клієнта у зв'язку з відсутністю правових підстав та посиланням на ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність». В добровільному порядку відповідач відмовляється повернути зайво нараховані кошти позивачу, тому Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області звернулося до суду з вказаним позовом.

В судовому засіданні представник позивача відмовилась від позовної вимоги про накладення на відповідача судових витрат в зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судових витрат.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог в частині повернення коштів не заперечувала, однак, посилаючись на заперечення від 21.05.2013 року, вказує на п.6.37 «Порядку відкриття, ведення та закриття рахунків фізичних осіб у національній валюті установами ВАТ «Ощадбанк» № 17-2 від 1.02.2004 року із змінами та доповненнями, відповідно до якого не може бути повернена установою банку відправнику без письмової заяви вкладника, якщо чинним законодавством не передбачено інше. Положенням ст.1071 Цивільного кодексу України передбачено, що грошові кошти можуть бути списані з рахунку клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках встановлених законом чи договором між банком і клієнтом. Отже, відповідач зможе повернути кошти відправнику на підставі рішення суду.

Проте, відповідач заперечував проти вимоги позивача щодо покладення на Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі Дніпропетровського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» судових витрат, так як банк не є набувачем спірних страхових коштів, а лише вчиняє дії по обслуговуванню рахунка клієнта. Також відповідач зазначає, що відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір» Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України звільнений від сплати судового збору.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до наступного висновку.

На обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Синельникове Дніпропетровської області з 11.11.2003 року перебувала ОСОБА_5.

11.11.2003 року ОСОБА_5 пройшла огляд у МСЕК, яка встановила їй 25 % втрати працездатності. За результатами МСЕК особа перебувала на обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області та отримувала щомісячні страхові виплати з 11.11.2003 року.

19 квітня 2007 року ОСОБА_5 звернулася із заявою до Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області з проханням про перерахунок щомісячних страхових виплат у відділення Ощадбанку № 2993/02 на рахунок № 11027.

У зв'язку з отриманням 14 січня 2013 року інформації про смерть ОСОБА_5 позивачем 18.03.2013 року за вих. № 175 на ім'я керуючого ТВБВ 1 типу № 10003/0385 ФДОУАТ «Ощадбанк» був направлений лист про повернення Фонду перерахованої суми страхових виплат з 24.12.2012 року у розмірі 109,62 грн. на ім'я ОСОБА_5 за період грудень 2012 року у зв'язку зі смертю потерпілої.

Листом від 22.03.2013 року на ім'я позивача відповідачем була надана відповідь про неможливість повернення грошових коштів перерахованих на рахунок ОСОБА_5 посилаючись на те, що вказані кошти являються власністю ОСОБА_5 і стягнути їх з персонального рахунку можливо лише на підставі розпорядження клієнта, на підставі рішення суду і у випадках, встановлених законом чи договором між Банком і клієнтом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" завданням страхування від нещасних випадків на виробництві являється відшкодування матеріальної та моральної шкоди застрахованими особами та членами їх сімей.

Згідно до ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" страхові виплати проводяться щомісячно в установлені Фондом соціального страхування від нещасних випадків дні на підставі постанови цього Фонду або за рішенням суду.

За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їх особові рахунки в банку ( ч.9 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ).

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 № 2121-III відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Згідно ст. 1071 Цивільного кодексу України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.

Згідно ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 КАСУ визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 КАСУ зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оцінюючі усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивачем були перераховані грошові кошти на рахунок ОСОБА_5 в банківській установі після смерті ОСОБА_5 При цьому, відповідно до вимог чинного законодавства, спадкоємці мають право лише на ті виплати, які були здійснені постраждалому за період його життя, тому кошти, перераховані фондом на розрахунковий рахунок особи після її смерті, повертаються фонду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі Дніпропетровського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 94, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі Дніпропетровського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі Дніпропетровського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» перерахувати грошову суму 109,62 грн. з рахунку ОСОБА_5 Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Синельникове Дніпропетровської області на р/р 37174699984102 в ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код 25840712.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 27 травня 2013 року

Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили Суддя О.С. Рябчук 27.05.2013 р. О.С. Рябчук

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.05.2013
Оприлюднено10.06.2013
Номер документу31686216
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —804/5886/13-а

Постанова від 22.05.2013

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Рябчук Олена Сергіївна

Ухвала від 26.04.2013

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Рябчук Олена Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні