cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.05.2013р. Справа № 905/2307/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Поповій С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської міської ради, м. Макіївка
до відповідача об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Успіх - 2008", м. Макіївка
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у придатний для використання за цільовим призначенням стан, та стягнення заподіяної шкоди у розмірі 22375,41грн.
Представники сторін:
прокурор: Архипенко Р.І. за посв.
від позивача: не з'явився.
від відповідача: не з'явився.
Прокурор м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської міської ради, м. Макіївка звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Успіх - 2008", м. Макіївка про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у придатний для використання за цільовим призначенням стан, та стягнення заподіяної шкоди у розмірі 22375,41грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилаються на факт самовільного зайняття та використання відповідачем земельної ділянки площею 0,277га для організації господарчого двору до багатоповерхового будинку у м. Макіївка по вул..Уварова,1 без одержання правовстановлюючих документів та їх державної реєстрації, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Ухвалою від 05.04.2013р. порушено провадження у справі №905/2307/13, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.
В порушення вимог ухвал суду відповідач в судові засідання не з'явився без повідомлення про причину неявки, витребувані документи та відзив на позовну заяву до суду не надіслав.
Судом вжиті усі належні заходи для повідомлення відповідача про місце, дату та час проведення судового засідання.
У постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 22.05.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судовому засіданні пояснення представника прокурора та відповідача, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
24.09.2012 року державними інспекторами сільського господарства в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-2008», якою встановлено, що відповідач використовує земельну ділянку для організації господарчого двору до багатоповерхового будинку, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами виявленого порушення відповідачу видано припис №000394 від 24.09.2012р., яким зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства.
За фактом використання земельної ділянки без оформлення правовстановлюючих документів на підставі ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушено справу про адміністративне правопорушення, складено протокол про адміністративне правопорушення №000032 від 01.10.2012р., винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №04/10/12-192 від 04.10.2012р.
На підставі вищенаведеного, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриття (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07. №963 здійснено розрахунок відшкодування шкоди, нанесеної Державі від самовільного використання земельної ділянки, відповідно до якого розмір шкоди складає 22375,41 грн.
06.11.2012р. державними інспекторами сільського господарства в Донецькій області проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-2008», результати якої викладені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.11.2012 №000921, з якого вбачається, що відповідач умови припису №000394 не виконав, спірну земельну ділянку не звільнив та не привів у придатний до використання стан. На підставі зазначеного відповідачу видано припис №000399.
03.01.2013 року державним інспектором сільського господарства в Донецькій області втретє проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-2008», за результатами якої складено акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, в якому зазначено, що на час перевірки ОСББ «Успіх - 2008» не виконано припис від 06.11.2012 №000399.
У зв'язку з тим, що порушення усунуто не було, прокурором міста Макіївки в інтересах держави, в особі Макіївської міської ради пред'явлено позов до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-2008» про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у придатний для використання за цільовим призначенням стан та стягнення заподіяної шкоди у розмірі 22375,41грн.
Згідно ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
За ст..2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок" наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель". За приписами цієї статті, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Виходячи з матеріалів справи, на момент проведення перевірок додержання вимог земельного законодавства рішення позивача про передачу відповідачу у власність або оренду земельної ділянки для організації господарчого двору до багатоповерхового будинку, або надання цієї ділянки у користування (оренду) відсутнє.
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовувалась відповідачем самовільно, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 24.09.2012р., від 06.11.2012р. та від 03.01.2013р, приписами від 24.09.2012р. №000394 та від 06.11.2012р. № 000399 на усунення виявлених порушень, доданою план-схемою самовільно зайнятої земельної ділянки, яка встановлює на місцевості її місце розташування.
Тобто, матеріалами справи підтверджується самовільне заволодіння відповідачем спірною земельною ділянкою, що не спирається на закон і відбувається з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують його право на користування земельною ділянкою площею 0,277 га, розташованої по вул..Уварова, 1 в Гірницькому районі м. Макіївки для організації господарчого двору до багатоповерхового будинку.
Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно земельну ділянку не звільнено.
Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки загальною площею 0,277 га для організації господарчого двору до багатоповерхового будинку, розташованої по вул. Уварова, 1 в Гірницькому районі м. Макіївки, та приведення її у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, діяльність яких обмежує права власників та землекористувачів.
Порядок визначення та відшкодування збитків власником землі та землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В матеріалах справи міститься розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Успіх - 2008», на загальну суму 22375,41грн. Обчислення розміру шкоди здійснено державним інспектором сільського господарства в Донецькій області на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007р.
Згідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними діями особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельних ділянок у сумі 22375,41грн.
Прокурор у встановленому законом порядку звільнений від оплати судових витрат.
Так, згідно ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв'язку із часковим задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача пропорційно задоволиним вимогам.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 75; 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської міської ради, м. Макіївка до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Успіх - 2008", м. Макіївка про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у придатний для використання за цільовим призначенням стан, та стягнення заподіяної шкоди у розмірі 22375,41грн. - задовольнити.
Зобов'язати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Успіх - 2008", м. Макіївка (86156, Донецька область, м. Макіївка, м-н.Зелений, б.51, кв.87, ЄДРПОУ 25833830) звільнити самовільно зайняту земельну площею 0,277га, яка розташована у м.Макіївка по вул..Уварова,1 та привести земельну ділянку у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Успіх - 2008", м. Макіївка (86156, Донецька область, м. Макіївка, м-н.Зелений, б.51, кв.87, ЄДРПОУ 25833830) на користь місцевого бюджету Гірницького району м.Макіївки (р/р№33115331700065, ОКПО 37990227, МФО 834016 ГУДК у Донецькій області) шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в розмірі 22375,41грн.
Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Успіх - 2008", м. Макіївка (86156, Донецька область, м. Макіївка, м-н.Зелений, б.51, кв.87, ЄДРПОУ 25833830) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач : УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) судовий збір в сумі 1720,50грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.М. Гриник
Повний текст складено та підписано 27.05.2013р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2013 |
Оприлюднено | 10.06.2013 |
Номер документу | 31689547 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
М.М. Гриник
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні