Рішення
від 22.04.2013 по справі 304/51/13- ц
ПЕРЕЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 304/51/13- ц

Провадження № 2/304/81/2013

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2013 рокум. Перечин

Перечинський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого - судді - Шешені М. О.,

при секретарі - Багара Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільшанківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області про визнання права власності за набувальною давністю,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вільшанківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області про визнання права власності на будинок за набувальною давністю. Позовні вимоги мотивує тим, що 13 вересня 2012 року помер його батько ОСОБА_2, який до смерті постійно проживав у належному йому будинку №34, що знаходиться в с.Вільшанки Перечинського району Закарпатської області. Він являється єдиним спадкоємцем ОСОБА_2, що підтверджується довідкою приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_3 Оскільки починаючи з 1994 року спадкодавець ОСОБА_2 фактично добросовісно, відкрито, безперервно володів та користувався вищевказаним будинком, а тому на підставі ч.2 ст.344 ЦК України просив позов задовольнити.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги та просив визнати за ним право власності на спадкове майно, що відкрилося після смерті його батька ОСОБА_2, який помер 13 вересня 2012 року, а саме будинок №34, що знаходиться в с.Вільшинки, Перечинського району, Закарпатської області. Оскільки у відповідності до довідки Вільшанківської сільської ради №233 від 05.11.2012 року у будинковолодінні №34 в с.Вільшанки Перечинського району Закарпатської області з 1937 року проживала та була зареєстрована ОСОБА_4, яка померла 24 серпня 2000 року. Спадщину, яка відкрилася після її смерті, прийняв її син ОСОБА_2, так, як на момент смерті проживав разом з спадкодавцем та не відмовився від прийняття спадщини. Однак, за час свого життя останній не зареєстрував своє право власності на будинок №34 в с.Вільшанки Перечинського району, Закарпатської області. На даний час він бажає оформити спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину на будинок батька для чого звернувся до нотаріуса. Однак нотаріус не видав йому свідоцтво про право на спадщину на будинок, так як немає достатніх правовстановлюючих документів, необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину, тому просить визнати за ним право власності на будинок у порядку спадкування.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явився, однак подав до суду заяву, в якій просив суд розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Представник Вільшанківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області також у судове засідання не зВ»явився, при цьому подав заяву, у якій просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги визнав повністю.

Згідно ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Так, у судовому засіданні встановлено, що 24 серпня 2000 року померла мати позивача - ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про смерть серії І-ФМ №146310, виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Ужгороду Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області.

Також встановлено, що 13 вересня 2012 року помер батько позивача - ОСОБА_2, що стверджується свідоцтвом про смерть серії І-ФМ №142886, виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Ужгороду Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області.

Крім цього встановлено, що за життя батьки позивача - ОСОБА_4 та ОСОБА_2, володіли та користувалися будинком №34, що знаходиться в с.Вільшинки Перечинського району Закарпатської області, про що свідчить довідка №02-27/83 від 11 грудня 2012 року, видана Вільшанківською сільською радою Перечинського району Закарпатської області.

Разом з цим встановлено, що згідно погосподарської книги №1 особового рахунку №37 власником будинку №34, який знаходиться в с.Вільшинки Перечинського району Закарпатської області була ОСОБА_4, яка померла 24 серпня 2000 року.

Також встановлено, що позивач на час відкриття спадщини фактично постійно проживав разом зі своїми батьками - ОСОБА_4 та ОСОБА_2 у будинку, що знаходиться в с.Вільшинки,№34 Перечинського району Закарпатської області, утримував його тоді та продовжує утримувати будинок і після їх смерті.

Крім цього встановлено, що ані батько позивача- Пецка В.Я. ані його матір ОСОБА_4 заповіту щодо даного майна не складали.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу)...

Відповідно до ч.1ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Частинами 1,3 ст.1268, частиною 1 ст.1269, частиною 1 ст.1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Отже, за змістом зазначених норм закону прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин - поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч.1 ст.1270 ЦК України строк.

Разом з цим, згідно ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини та отримання документа про право на спадкове майно спадщина належить спадкоємцю з часу її відкриття.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Отже з урахуванням вищевикладеного та того, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги, прийняв спадщину за померлими батьками, оскільки фактично проживав з ним у спадковому будинку, утримував його, та продовжує там жити та утримувати будинок і після їх смерті, а також того, що згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, інформація щодо спадкової справи та виданих на її підставі свідоцтв про право на спадщину щодо спадкодавця ОСОБА_2, який помер 13 вересня 2012 року, відсутня, тому суддя вважає, що за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, слід визнати право власності на будинок №34, що знаходиться в с.Вільшинки, Перечинського району Закарпатської області в порядку спадкування.

Керуючись ст.ст.10,11,60,209,212,214-215,218ЦПК України, ст.ст.1216,1218,1220, 1222, 1228,1261,1262,1268 ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Уточнений позов ОСОБА_1 до Вільшанківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області про визнання права власності на будинок у порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на будинок №34, що знаходиться в с.Вільшинки, Перечинського району Закарпатської області в порядку спадкування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Закарпатської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: ОСОБА_5

СудПеречинський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення22.04.2013
Оприлюднено20.01.2014
Номер документу31694608
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —304/51/13- ц

Ухвала від 25.01.2013

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Шешеня М. О.

Ухвала від 14.01.2013

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Шешеня М. О.

Рішення від 22.04.2013

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Шешеня М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні