Рішення
від 21.05.2013 по справі 910/6623/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/6623/13 21.05.13 За позовом Квартирно-експлуатаційного відділу міста Рівне;

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Протеа Трейд»;

про розірвання договору оренди нерухомого військового майна.

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача: не з'явилися;

Від відповідача: не з'явилися.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.04.2013 р. порушено провадження у справі №910/6623/13, розгляд справи призначено на 30.04.2013 р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.04.2013 року відкладено розгляд справи до 21.05.2013 року.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить розірвати договір оренди нерухомого військового майна №6 від 12.01.2011 року, розташованого в Рівненському гарнізоні за адресою: Рівненська область, Острозький район, с. Плоске, військове містечко №4, укладеного між КЕВ м. Рівне та ТОВ «Протеа трейд», а також стягнути з відповідача 1 147,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

Відповідач був належним чином повідомлений про час, день та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи, однак відповідач не направив в судове засідання повноважних представників, позовні вимоги по суті не заперечив, письмовий відзив на позовну заяву не надав.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Між Квартирно-експлуатаційним відділом м. Рівне (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Протеа Трейд» (орендар) 12.01.2011 року було укладено договір оренди №6 нерухомого військового майна, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме військове майно - нежитлові приміщення в будівлі інв. №58 контрольно-пропускний пункт площею 21 кв. м.; в будівлі інв. №59 вартове приміщення площею 84 кв. м.; в будівлі інв. №24 майстерня площею 98 кв. м.; в будівлі інв. №8 пожежне депо площею 404 кв. м.; резервуари для зберігання нафтопродуктів РВСК - 5 000 м. куб. №1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13; насосну станцію світлих нафтопродуктів інв. №67 площею 1 169 кв. м.; зливо-наливний майданчик на 48 залізничних цистерн; військового містечка №4, що знаходиться на балансі КЕВ м. Рівне, розташоване за адресою: с. Плоске Острозького району Рівненської області, вартість якого визначена на 31.10.2010 року за незалежною оцінкою та становить згідно з актом оцінки нерухомого майна 7 426 732,00 грн.

Відповідно до п. 2.1. договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна.

Згідно з п. 3.1. договору, орендна плата встановлена без ПДВ за базовий місяць (жовтень 2010 року) на рівні 125 000,00 грн. за результатами конкурсу (домовленості) з урахуванням моніторингу орендної плати на аналогічних об'єктах оренди, але не нижче орендної плати, визначеної на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року №786, яка становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (жовтень 2010 року) 92 834,20 грн.

Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування базової орендної плати на індекси інфляції за період з базового до першого місяця оренди.

Пунктом 3.6. договору передбачено, що орендна плата у розмірі 100% перераховується орендарем до спеціального фонду державного бюджету на спеціальний рахунок орендодавця в територіальному органі державного казначейства не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним.

У п. 5.3. договору зазначено, що орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Орендар зобов'язується також протягом місяця після укладення цього договору застрахувати орендоване майно не менше, ніж на його вартість за звітом про оцінку (незалежну оцінку)/актом оцінки на користь орендодавця, і надати орендодавцю копії страхового полісу і платіжного доручення. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб майно було застраховане на весь строк оренди (п. 5.8. договору).

Відповідно до п. 10.1. договору, його укладено строком до 3-х років, що діє з 12 січня 2011 року до 10 січня 2014 року.

Згідно з п. 10.2. договору, умови цього договору зберігають силу протягом усього строку цього договору, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством установлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

Пунктом 10.6.1. договору передбачено, що сторони погоджуються, що цей договір може бути достроково розірваний на вимогу орендодавця, якщо орендар:

- використовує майно не відповідно до умов договору;

- не вніс плати протягом трьох місяців з дня закінчення строку платежу;

- не робить поточний та інші види ремонтів орендованого майна згідно з умовами договору;

- передає орендоване майно (його частку) у суборенду;

- не застрахував орендоване майно згідно п. 5.8. цього договору;

- не переглядає орендну плату у разі внесення змін до Методики, яка передбачає збільшення розміру орендної плати;

- своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження майна.

На підтвердження виконання свого зобов'язання за договором позивач надав суду акт приймання-передачі нерухомого військового майна від 12.01.2011 року, який підтверджує факт передачі орендодавцем орендареві орендованого майна.

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Як визначено частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить суд розірвати договір оренди нерухомого військового майна №6 від 12.01.2011 року, укладеного між КЕВ м. Рівне та ТОВ «Протеа Трейд».

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач починаючи з моменту укладення договору оренди нерухомого військового майна, в порушення положень чинного законодавства та умов договору, орендну плату перераховував неналежним чином з істотним порушенням п. 3.3. договору, а також тим, що відповідачем не продовжено страхування майна, що є істотними порушеннями умов договору.

28.02.2013 року позивач звертався до відповідача з листом №432, у якому повідомляв про намір достроково розірвати договір оренди у зв'язку з виникненням заборгованості станом на 27.02.2013 року.

Позивач у своїй позовній заяві просить розірвати договір оренди, посилаючись на статтю 651 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором чи законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Зміна договору з цієї підстави на вимогу заінтересованої сторони в судовому порядку можлива за наявності одночасно чотирьох умов, вказаних у частині другій статті 652 ЦК України, а саме:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Сторона, яка вимагає розірвання або зміни договору на підставі статті 652 Цивільного кодексу України, повинна довести, що в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна не настане. Ця ж сторона повинна довести, що її вина в не усуненні причин, які призвели до зміни обставин, відсутня.

Оцінка порушення умов договору як істотне повинна здійснюватись судом відповідно до критерію, що встановлений абзацом другим частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України, а саме істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з частиною третьою статті 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

З наведених обставин вбачається, що підставою для розірвання договору може бути належним чином доведений факт невиконання орендарем передбачених законом або договором зобов'язань, що призводить до завдання іншій стороні значної шкоди.

Отже, необхідною умовою для звернення до суду із відповідним позовом є порушення прав та охоронюваних законом інтересів особи - позивача у справі.

Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Пунктом 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до пунктів 1, 3 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно з п. 3.1. договору, орендна плата встановлена без ПДВ за базовий місяць (жовтень 2010 року) на рівні 125 000,00 грн. за результатами конкурсу (домовленості) з урахуванням моніторингу орендної плати на аналогічних об'єктах оренди, але не нижче орендної плати, визначеної на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року №786, яка становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (жовтень 2010 року) 92 834,20 грн.

Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування базової орендної плати на індекси інфляції за період з базового до першого місяця оренди.

Пунктом 3.6. договору передбачено, що орендна плата у розмірі 100% перераховується орендарем до спеціального фонду державного бюджету на спеціальний рахунок орендодавця в територіальному органі державного казначейства не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним.

У п. 5.3. договору зазначено, що орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 12.03.2013 року у справі №910/97/2013 за позовом Рівненського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, який звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Квартирно-експлуатаційного відділу міста Рівне до Товариства з обмеженою відповідальністю «Протеа Трейд», встановлено, що відповідач в порушення умов договору №6 не виконав основного обов'язку орендаря, орендну плату у період з серпня по жовтень 2012 року повністю не вніс, в результаті чого виникла заборгованість у розмірі 374 830,88 грн.

Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем вказаної вище заборгованості.

Орендар зобов'язується також протягом місяця після укладення цього договору застрахувати орендоване майно не менше, ніж на його вартість за звітом про оцінку (незалежну оцінку)/актом оцінки на користь орендодавця, і надати орендодавцю копії страхового полісу і платіжного доручення. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб майно було застраховане на весь строк оренди (п. 5.8. договору).

Позивач надав суду договір №204.0060940 добровільного страхування майна юридичних осіб, яким застраховано об'єкт оренди в період з 18 січня 2011 року до 17 січня 2012 року.

Надалі відповідач зобов'язався поновлювати договір страхування таким чином, щоб майно було застраховане на весь строк оренди. Позивач звернув увагу суду, що після закінчення дії договору страхування №204.0060940 відповідач не поновив його дію, не уклав новий договір, що є істотним порушенням умов договору. Незважаючи на той факт, що відповідач був належним чином повідомлений про час, день та місце розгляду справи, він не надав доказів, які б свідчили про належне виконання ним умов договору щодо сплати орендних платежів та страхування орендованого майна.

Пунктом 10.6.1. договору передбачено, що сторони погоджуються, що цей договір може бути достроково розірваний на вимогу орендодавця, якщо орендар:

- використовує майно не відповідно до умов договору;

- не вніс плати протягом трьох місяців з дня закінчення строку платежу;

- не робить поточний та інші види ремонтів орендованого майна згідно з умовами договору;

- передає орендоване майно (його частку) у суборенду;

- не застрахував орендоване майно згідно п. 5.8. цього договору;

- не переглядає орендну плату у разі внесення змін до Методики, яка передбачає збільшення розміру орендної плати;

- своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження майна.

Зважаючи на те, що в момент укладення договору сторони, зокрема позивач, виходили з того, що відповідач виконуватиме взяті на себе за договором зобов'язання, а саме сплачуватиме орендну плату своєчасно і в повному обсязі, а також застрахує майно і буде поновлювати дію договору страхування орендованого на весь період дії договору оренди; зміна обставин зумовлена причинами, які позивач не може усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, адже вони повністю залежать від відповідача; виконання договору на майбутнє порушило б майнові інтереси позивача і позбавило б його того, на що він розраховував при укладенні договору, а саме на отримання орендної плати і на гарантію того, що майно застраховане від ризиків випадково загибелі; із суті договору і звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе позивач, господарський суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір №6 від 12.01.2011 року оренди нерухомого майна, розташованого в Рівненському гарнізоні за адресою: Рівненська обл., Острозький район, с. Плоске, військове містечко №4, укладений між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Рівне та Товариством з обмеженою відповідальністю «Протеа Трейд».

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Протеа Трейд» (інд. 01103, м. Київ, Залізничне шосе, 47, код ЄДРПОУ 35059828) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу міста Рівне (інд. 33001, м. Рівне, вул. Чернишова, 8, код ЄДРПОУ 08005801) 1 147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя О. В. Мандриченко Дата складання рішення 03.06.2013 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.05.2013
Оприлюднено10.06.2013
Номер документу31700952
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/6623/13

Рішення від 21.05.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні