06.04.2013 № 227/1707/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2013 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Хандуріна В.В.
при секретарі Данилко Л.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу Добропільського міськрайонного суду в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Добропільське сортонасінницьке підприємство» (далі за текстом ТОВ «Добропільське СП») про зобов'язання припинення безпідставного користування земельною ділянкою та повернення її землевласнику,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ТОВ «Добропільське СП» про зобов'язання припинення безпідставного користування земельною ділянкою і повернення її землевласнику.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 суду пояснили, що згідно зі свідоцтва про право спадщини за законом отримав у спадщину та став власником земельної ділянки, розташованої на території Криворізької сільської ради Добропільського району Донецької області, а саме ділянки кадастровий № 1422084400-09-000-0461 площею 5,3800га в порядку спадкування після смерті його батька ОСОБА_5, який помер 21 березня 2011 року. Після рішення суду переоформив на себе державний акт на право власності на земельну ділянку. Щодо цієї земельної ділянки існує договір оренди, укладений ще при житті батьком позивача. Отримавши документ на землю, позивач як законний власник майна звернувся до відповідача з вимогою повернення йому земельної ділянки. Відповідач в поверненні земельної ділянки відмовив. Просить суд винести рішення, яким повернути йому земельну ділянку, якою користується відповідач без достатніх правових підстав.
Представники відповідача ОСОБА_3 і за довіреністю ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали, вказавши, що у підприємства відповідача є діючий договір оренди на вказану у позові земельну ділянку, строк дії якого складає 10 років і закінчується у 2019 році. У разі смерті батька позивача орендодавця зобов’язання за договором не припиняються і мають виконуватись належним чином відповідно до умов укладеного договору. Вважають, що не порушують право власності ОСОБА_1 У підприємства є достатні правові підстави для користування землею.
Вислухавши пояснення позивача, його представника, позицію представників відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Так, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом за реєстром №497 позивач отримав після смерті батька ОСОБА_5 у спадщину земельну ділянку площею 5,3800га, кадастровий номер 1422084400-09-000-0461, що знаходиться на території Криворізької сільської ради Добропільського району Донецької області (а.с.9)
Право на спадщину зареєстровано у відділі Держкомзему у Добропільському районі, тим самим суд вбачає, що право приватної власності на земельну ділянку перейшло до ОСОБА_1, який належним чином оформив свої права на землю (а.с.10)
Згідно ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Законодавцем чітко встановлено, що єдиною правовою підставою для використання землі є укладання договору між орендодавцем та орендарем. При цьому зазначений договір повинен бути зареєстрований у встановленому законом порядку. Використання земельної без договору є незаконним.
Стаття 31 Закону України "Про оренду землі" не містить вичерпного переліку підстав для припинення договору оренди землі, і зазначає, що така угода припиняється у випадках, передбачених Законом.
Суд вважає, що наданий відповідачем ОСОБА_6 оренди земельної ділянки (паю) від 23.12.2010 року щодо спірної земельної ділянки, укладений ще з батьком позивача, який помер, втратив силу у відповідності до ст.608 ЦК України, оскільки зобов'язання, що нерозривно пов'язані з особою, припиняються смертю будь-кого зі сторін цього зобов'язання.
Такі ж положення щодо припинення дії договору передбачені в п.36 укладеного з підприємством Договору, на який воно посилаються (а.с.12).
Положення п.8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, розділу ІХ «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі» не можуть бути примусом для власника земельної ділянки і передбачають право, а не обов'язок ОСОБА_1 на переукладення договору оренди, враховуючи при цьому положення ст.6, ч.3 ст. 203, ст.ст. 316, 317, 319, 321, 651 Цивільного Кодексу України щодо свободи договору, укладення його при наявності вільного волевиявлення особи; непорушності права власності та здійснення цього права власником відповідно до Закону на власний розсуд, за своєю волею, незалежно від волі інших осіб; необхідності згоди обох сторін при укладенні чи зміні договору.
За таких підстав, ОСОБА_1 як власник землі має право на свій власний розсуд володіти, користуватися нею та вільно розпоряджатися. Згідно ст.41 Конституції України, право власності є непорушним, ніхто не може бути обмежений у цьому праві чи протиправно позбавлений його.
В судовому засіданні позивач не виявив бажання переукладати договір із підприємством відповідача, і на думку суду, це є його законним і вільним волевиявленням.
За згодою сторін ТОВ «Добропільське СП» розірвати договір і добровільно повернути земельну ділянку законному власнику не бажає.
На підставі вищенаведеного, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 3, 5, 10, 174, 209, 212-215, 209 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Добропільське сортонасінницьке підприємство» про зобов'язання припинення безпідставного користування земельною ділянкою та повернення її землевласнику - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Добропільське сортонасінницьке підприємство» припинити безпідставне користування земельною ділянкою розміром 5,3800га, що отримана в порядку спадкування і належить на праві приватної власності ОСОБА_1.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Добропільське сортонасінницьке підприємство» повернути ОСОБА_1 земельну ділянку розміром 5,3800га, що розташована на території Криворізької сільської ради Добропільського району Донецької області шляхом укладання з ним акту прийому-передачі земельної ділянки.
Вступна та резолютивна частини судового рішення проголошені 04 червня 2013 року. Повний текст судового рішення виготовлено згідно вимог ст. 209 ЦПК України 10 червня 2013 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.
Надруковано у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Головуючий: суддя В.В. Хандурін
06.04.2013
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2013 |
Оприлюднено | 17.01.2014 |
Номер документу | 31707412 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Хандурін В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні