Ухвала
від 05.06.2013 по справі 122/12173/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №: 122/12173/13-цГоловуючий суду першої інстанції:Гоцкалюк В.Д. Головуючий суду апеляційної інстанції:Пономаренко А. В.

"05" червня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого суддіПономаренко А.В. СуддівБолотова Є.В., Сокола В.С. При секретаріУрденко Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» про стягнення суми вкладу та відшкодування моральної шкоди,

за апеляційною скаргою ОСОБА_7 в інтересах Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» на рішення Залізничного районного суду м.Сімферополя Автономної Республіки Крим від 21 березня 2013 року,

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2013 року ОСОБА_6 звернулася до суду з зазначеним позовом, який згодом доповнила, посилаючись на те, що вона є членом Кредитної спілки (далі - КС) «Кримське товариство взаємного кредиту», де має накопичений грошовий вклад у розмірі 45315,46 грн. У зв'язку із погіршенням стану здоров'я позивачка була змушена неодноразово безрезультатно звернутися до відповідача з проханням видати їй вказану суму, останній раз вона звернулася до КС «Кримське товариство взаємного кредиту» 27 листопада 2012 року із заявою про вихід з товариства і повернення сплачених коштів протягом місяця, однак , відповідач від виконання своїх обов'язків ухилився і грошові кошті позивачці не сплатив .

Вказуючи на ці обставини, ОСОБА_6 просила стягнути з КС «Кримське товариство взаємного кредиту» 45315,46 грн. разом із судовими витратами, а також відшкодувати моральну шкоду у сумі 10 000 грн.

Рішенням Залізничного районного суду м.Сімферополя АР Крим від 21 березня 2013 року позов ОСОБА_6 задоволено частково. Стягнуто з КС «Кримське товариство взаємного кредиту» (ідентифікаційний код юридичної особи 25870854) на користь ОСОБА_6 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Київським РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в Криму, 06 липня 2004 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму вкладу в розмірі 45315,46. В решті позову відмовлено. Судом також вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

В апеляційній скарзі на вказане рішення представник КС «Кримське товариство взаємного кредиту» - ОСОБА_7 просить рішення суду першої інстанції скасувати та стягнути з ОСОБА_6 суму судового збору, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд не дослідив належним чином наявні у матеріалах докази, не дав їм відповідної правової оцінки та невірно застосував положення цивільного законодавства та Закону України «Про кредитні спілки», внаслідок чого дійшов помилкового висновку про обґрунтованість позовних вимог та ухвалив незаконне рішення.

В запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_6 просить апеляційну скаргу відхилити та залишити рішення Залізничного районного суду м.Сімферополя АР Крим від 21 березня 2013 року без змін.

Заслухавши доповідача, пояснення осіб, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_6 та наявності правових підстав для захисту майнових прав позивачки на повернення грошового вкладу в розмірі 45315,46 грн.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду .

Положеннями статей 3 і 15 ЦПК України гарантується право кожної особи звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів в порядку, встановленому цим Кодексом.

При апеляційному перегляді справи встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, врегульовані Законом України «Про кредитні спілки» (далі - Закон).

Так, відповідно до статті 1 цього Закону, кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Кредитна спілка діє на основі самофінансування, несе відповідальність за наслідки своєї діяльності та виконання зобов'язань перед своїми членами, партнерами, державним та місцевими бюджетами. Кредитна спілка несе відповідальність за своїми зобов'язаннями у межах вартості майна, яке належить їй на праві власності. (пункти 5,6 статті 3 Закону)

Пунктом 3 частини 1 статті 21 вказаного Закону передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту в процесі господарської діяльності вправі залучати на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі.

Відповідно до абзацу 3 частини 2 статі 23 зазначеного Закону кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частини 1 цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини 7 статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.

Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що з 27 квітня 2007 року ОСОБА_6 була членом КС «Кримське товариство взаємного кредиту», де має накопичений грошовий вклад у розмірі 45315,46 грн., з яких 19934 грн. - сума, внесена ОСОБА_6 у якості пайового внеску, та 25381,46 грн. - нараховані відсотки на пайовий внесок.

27 листопада 2012 року позивачка звернулася до відповідача з письмовою заявою про вихід з членів кредитної спілки та повернення сплачених нею грошових коштів протягом місяця. Протоколом № 1 зборів наглядової ради КС «Кримське товариство взаємного кредиту» від 08 січня 2013 року вирішено виключити позивачку з членів кредитної спілки з поверненням обов'язкового внеску не пізніше 08 лютого 2013 року. Правлінню укласти угоду з позивачкою про повернення додаткових пайових внесків ( а.с.2,22).

Запропоновану КС «Кримське товариство взаємного кредиту» угоду № 2 від 28 січня 2013 року про повернення додаткового вкладу в сумі 45305,46 грн. після отримання боргу за кредитним договором ОСОБА_8 в порядку черговості за відсутністю в кредитній спілці готівкових грошових коштів ( а.с .32) ОСОБА_6 відмовилася підписати , наполягаючи на поверненні вкладу не пізніше місяця після прийняття рішення про припинення її членства у кредитній спілці.

Згідно Положення про фінансове управління КС «Кримське товариство взаємного кредиту» (нова редакція), капітал КС «Кримське товариство взаємного кредиту» складається з пайового, резервного та додаткового капіталів, а також залишку нерозподіленого доходу кредитної спілки. Пайовий капітал кредитної спілки формується за рахунок обов'язкових та додаткових пайових членських внесків членів кредитної спілки. Добровільний додатковий пайовий внесок члена кредитної спілки (необов'язковий (добровільний) зворотний внесок члена кредитної спілки, що вноситься з метою збільшення пайового капіталу та забезпечення фінансової стабільності кредитної спілки) вноситься членом виключно за його бажанням без жодних обмежень щодо розміру чи періодичності внесення на бездоговірній основі. Умови залучення, повернення додаткових пайових внесків та умови розподілу доходу на внески є однаковими для всіх членів кредитної спілки . Підставою для повернення додаткових пайових внесків є припинення членства у кредитній спілці ,незважаючи на дотримання кредитною спілкою фінансових нормативів . Повернення додаткового пайового внеску провадиться в порядку , передбаченому Статутом, але не пізніше через один місяць після прийняття уповноваженим органом управління кредитної спілки відповідного рішення (пункти 2.1.,2.2.,2.4.).

Відповідно до пунктів 17.4, 17.8 Статуту КС «Кримське товариство взаємного кредиту», а також пункту 7 статті 10 Закону України «Про кредитні спілки», кожен член кредитної спілки має право в будь-який час вийти з кредитної спілки за власним бажанням, подавши про це письмову заяву. Повернення обов'язкового пайового внеску провадиться в порядку, передбаченому Статутом та відповідними положеннями кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами, спостережною радою кредитної спілки або правлінням (у разі делегування йому цього повноваження) відповідного рішення. Повернення додаткових пайових внесків (вкладів) та внесків (вкладів) на депозитні рахунки члена кредитної спілки провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором. Дохід на пайові внески члена виплачується йому згідно з відповідними положеннями кредитної спілки.

Таким чином, внесена ОСОБА_6 сума у розмірі 19934 грн. є добровільним додатковим пайовим внеском до капіталу КС «Кримське товариство взаємного кредиту», що здійснюється на бездоговірній основі на засадах добровільності та зворотності.

Відповідно до частини 2 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

За змістом частини 1 статті 23 вищезгаданого Закону внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності , яка є непорушною і охороняється законом (стаття 321 ЦК України) .

Отже, обов'язок КС «Кримське товариство взаємного кредиту» повернути позивачці вищевказану суму разом із нарахованими на неї відсотками залежить від моменту пред'явлення такої вимоги та має виконуватися у безумовному порядку.

З огляду на наведене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для судового захисту порушених прав позивачки шляхом покладення на відповідача обов'язку повернути ОСОБА_6 додатковий пайовий внесок у розмірі 45315,46 грн., а посилання відповідача на неможливість виконати зазначений обов'язок та виплатити ОСОБА_6 належну їй грошову суму у зв'язку із перебуванням усіх оборотних грошових активів спілки у позичальників на підставі договорів кредиту не ґрунтуються на законі та суперечать матеріалам справи.

При цьому суд вірно урахував положення пунктів 19.1 і 19.3 Статуту КС «Кримське товариство взаємного кредиту», пункту 2.9 Положення про фінансове управління кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту», якими передбачено, що відшкодування можливих збитків кредитної спілки, що не можуть бути покритими за рахунок надходжень поточного року, забезпечення платоспроможності кредитної спілки та захисту заощаджень її членів, здійснюється за рахунок резервного капіталу, який формується кредитною спілкою на певних умовах .

Посилання відповідача в апеляційній скарзі на відмову ОСОБА_6 від отримання обов'язкового пайового внеску в сумі 10 грн., а також відхилення нею пропозиції укласти угоду про повернення КС «Кримське товариство взаємного кредиту» додаткового внеску в сумі 45305,46 грн. після отримання боргу за кредитним договором від ОСОБА_8 не можуть бути підставою для скасування оскарженого рішення і не заслуговують на увагу.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду про безпідставність позовних вимог ОСОБА_6 в частині відшкодування моральної шкоди, оскільки виниклі між сторонами відносини ґрунтуються на нормах зобов'язального права, порушення яких тягне за собою накладення певних, передбачених законом, штрафних санкцій, в той час як відшкодування моральної шкоди має місце лише у разі порушення прав, які нерозривно пов'язані з особистістю потерпілої особи.

З огляду на наведене, судова колегія вважає, що рішення Залізничного районного суду м.Сімферополя АР Крим від 21 березня 2013 року ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права на підставі досліджених належним чином матеріалів справи та наданих сторонами доказів, яким дана відповідна правова оцінка, що відповідно до частини 1 статті 308 ЦПК України є підставою для відхилення апеляційної скарги та залишення цього рішення суду без змін.

На підставі викладеного і керуючись статтею 303, пунктом 1 частини 1 статті 307, частини 1 статті 308, статтями 314, 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,

УХВАЛИ Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_7 в інтересах Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» відхилити.

Рішення Залізничного районного суду м.Сімферополя Автономної Республіки Крим від 21 березня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили у день її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею чинності.

Болотов Є.В. Пономаренко А.В. Сокол В.С.

СудАпеляційний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення05.06.2013
Оприлюднено12.06.2013
Номер документу31748922
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —122/12173/13-ц

Ухвала від 05.06.2013

Цивільне

Апеляційний суд Автономної Республіки Крим

Пономаренко А. В.

Рішення від 21.03.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

Рішення від 21.03.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

Ухвала від 22.01.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні