cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.06.2013р. Справа № 905/2566/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Поповій С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Прокурора міста Харцизька в інтересах держави в особі Харцизької міської ради, м. Харцизьк.
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРСТРОЙ», м.Краматорськ
про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою.
Представники сторін:
прокурор: Архипенко Р.І., за посв.
від позивача: Левченко В.В., за довір.
від відповідача: не з'явився
Прокурор міста Харцизька в інтересах держави в особі Харцизької міської ради, м. Харцизьк звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРСТРОЙ», м.Краматорськ про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою.
В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилаються на те, що відповідно до договору оренди землі від 19.07.2004р. Харцизькою міською радою надано в строкове платне користування відповідачу земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення по вул..Філатова, 9, м. Харцизьк, загальною площею 4,7566 га. За твердженнм позивача, відповідачем не виконуються умови зазначеного договору оренди в частині внесення орендної плати за користування земельною ділянкою, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 12402 грн.
Ухвалою від 12.04.2013р. справа №905/2566/13 призначена до розгляду в судовому засіданні, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав. Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позов та витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні 04.06.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, господарський суд -
ВСТАНОВИВ :
19.07.2004р. між Харцизькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Інтерстрой» укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться по вул..Філатова,9, м.Харцизьк.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,7566га у т.ч. площею 0,3919га - під капітальною одноповерховою забудовою; площею 0,0968 га - під капітальною трьохповерховою забудовою; площею 0,0124га - під тимчасовою забудовою; площею 3,2785га - під проїздами, проходами та площадками; площею 0,9691га - під зеленими насадженнями; площею 0,0079га - під іншими землями промисловості.(п.2 Договору).
На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - адміністративний будинок, гараж, трансформаторна підстанція, два БРВ, цех, дві прохідних, два склади, склад ПММ.(п.3 Договору)
Пунктом 5 договору встановлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки, а саме: 1406200,31грн.
Згідно п. 8 договору його укладено на десять років.
Пунктом п. 9 договору передбачено, що грошова плата вноситься на рахунок місцевого бюджету м.Харцизька, банк УДК в Донецькій області м.Донецька щомісячно у розмірі 2343,67грн, розмір плати на рік складає 28124,01 грн.
Договір оренди підписано представниками обох сторін та скріплено відбитками печаток, завірена копія додана до позову.
Договір зареєстровано у Донецькій регіональній філії № 15 ДП «ЦДЗК» за №812.
18.04.2006р. між сторонами укладено додаткову угоду, якою внесено зміни до договору, а саме до п.2 договору: площа земельної ділянки 4,7566га зменшується на 0,0468га та складає 4,7098га. (площа під земельними насадженнями складає 0,9223га).
Пункт 5 договору викладено в новій редакції, а саме: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1441097,52 гривень до 01.01.2007р.»
Відповідно до п.5 орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 2401,83грн. Розмір плати на рік складає 28821,95грн.
Додаткова угода зареєстрована у ДРФ ДП ЦДЗК Макіївського міського відділу 12.05.2009р. за №040916100101.
12.05.2009р. між сторонами укладено додаткову угоду до договору оренди, де викладено в новій редакції, зокрема, п.2,5,9 договору, а саме:
«п.2 В оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,0186га»
«п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №694 від 04.02.2009 наданого управлінням Держкомзему у м.Харцизьку Донецької області становить 1171216,80 грн. з 01.01.2009.»
В пункті 9 договору зазначено, що орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 2928,04 грн. Розмір плати на рік встановлено 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 35136,50грн. з моменту державної реєстрації додаткової угоди.
Перевіркою додержання вимог земельного законодавства у Харцизькій міській раді, проведеною прокуратурою м.Харцизька, встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Інтерстрой» в порушення вимог ст. 96 Земельного кодексу України плата за оренду земельної ділянки своєчасно не сплачена, в результаті чого виникла заборгованість, яка відповідно до розрахунку заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою складає 12402 грн. Вважаючи, що відповідач не виконав свої зобов'язання за договором оренди, прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом до суду за захистом порушеного права.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, дійшов наступних висновків:
Предметом даного позову є позовна вимога щодо стягнення з відповідача заборгованості, яка виникла на підставі договору від 19.07.2004р. Даний договір є підставою для виникнення у його сторін прав і обов'язків, визначених ним та за своєю правовою природою є договором оренди.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст. 21 Закону).
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.
В матеріалах справи є розрахунок заборгованості здійснений державною податковою інспекцією на підставі наданої відповідачем податкової декларації за 2012р., в якій помісячно розбито плату за землю. Податкові зобов'язання самостійно визначені ТОВ «Інтерстрой» згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України вважаються узгодженими з дня подання податкової декларації.
Пункт 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України передбачає, що плата за землю, визначена у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно долучених до матеріалів справи документів, заборгованість у відповідача за користування земельною ділянкою на умовах договору оренди від 19.07.2004р. утворилась саме за період з 30.10.2012р. по 30.01.2012р. та складає 12402 грн. В 2012р. відповідачем сума орендної плати вноситься відповідно до поданої ним декларації.
Доказів погашення відповідачем заборгованості за спірний період суду не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що вимоги щодо стягнення заборгованості з орендної плати є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» прокурор у встановленому законом порядку звільнений від оплати судового збору при подачі позову до господарського суду.
Так, згідно ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Прокурора міста Харцизька в інтересах держави в особі Харцизької міської ради, м. Харцизьк до товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРСТРОЙ», м.Краматорськ про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРСТРОЙ», м.Краматорськ (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул..Румянцева,11, код ЄДРПОУ 32321294, р/р26067301207 Харцизьке відділення Ощадбанку, МФО 335151) на користь Харцизької міської ради (86700, Донецька область, м.Харцизьк, вул.. Краснознаменська,87а, р/р 33213812700088) заборгованість по орендній платі в сумі 12402 грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРСТРОЙ», м.Краматорськ (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул..Румянцева,11, код ЄДРПОУ 32321294, р/р26067301207 Харцизьке відділення Ощадбанку, МФО 335151) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач : УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) судовий збір в сумі 1720,50грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.М. Гриник
Повний текст рішення складено та підписано 10.06.2013р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2013 |
Оприлюднено | 14.06.2013 |
Номер документу | 31820247 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
М.М. Гриник
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні