Справа № 636 / 2290 / 13-ц
2 / 636 / 1024 / 2013
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2013 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі :
головуючого - судді Ковригіна О.С.
при секретарі - Фатєєвої С.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, звернулась з позовом до Чугуївського міського суду Харківської області до Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, в якому просить суд встановити факт родинних відносин та визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її тітка ОСОБА_2. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 7,3657 гектарів, яка розташована на території Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області. За життя ОСОБА_2 заповіла все належне їй майно ОСОБА_3, про що свідчить заповіт, але остання відмовилась від прийняття спадщини, на неї не претендує, звертатись до суду за продовженням строку для прийняття спадщини не буде. Єдиним спадкоємцем за законом після відмови від прийняття спадщини ОСОБА_3, є рідна племінниця ОСОБА_2 - ОСОБА_1. Проте відсутність документів, які б підтверджували факт родинних відносин між позивачем та її тіткою заважає їй оформити за собою право власності на належне їй спадкове майно.
Зважаючи на викладені обставини, позивач вимушена звернутися до суду з позовом про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом, оскільки не має іншої можливості юридично закріпити свої права на спадкове майно.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, від неї надійшла заяву про слухання справи без її участі, в якій вона позовні вимоги підтримала та просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надав заяву про слухання справи без участі представника Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, згідно якої проти задоволення позову не заперечував та просив проводити розгляд справи у його відсутності.
Суд відповідно до ст. 169 ЦПК України вважає за можливе розглядати справу у відсутності не з'явившихся осіб за наявними доказами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України, при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позов обґрунтованим і
таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим 12 червня 2012 року виконавчим комітетом Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, актовий запис № 16 (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 7,3657 гектарів, яка належала їй на праві власності, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР №008714, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010568200106 (а.с. 13). Дана земельна ділянка розташована на території Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області.
26 березня 2009 року ОСОБА_2 заповіла все належне їй майно ОСОБА_3, про що свідчить заповіт, посвідчений секретарем Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області і зареєстрований в книзі для запису нотаріальних дій під №8 (а.с. 11).
Судом встановлено, що 16 лютого 2013 року ОСОБА_3 відмовилась від прийняття спадщини, на неї не претендує, що підтверджується заявою до Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області, зареєстрованою в реєстрі секретарем Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області під №5 (а.с. 12).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно п. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до п.3 ст. 1266 ЦК України, племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Судом встановлено, що батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим повторно 24 квітня 1979 року,актовий запис №17 (а.с. 8).
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 13 липня 1978 року, виданого Зарожненською сільською радою Чугуївського району Харківської області, актовий запис № 4, ОСОБА_1, уклала шлюб з ОСОБА_6 і їй було присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с. 9).
ОСОБА_4 є рідним братом ОСОБА_2 . Але свідоцтво про народження ОСОБА_2, яке підтвердило би факт родинних відносин між батьком ОСОБА_1 та ОСОБА_2, як між братом і сестрою не збереглося.
Факт родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 підтвердили письмові пояснення свідків: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.
Згідно п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.
Встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як між племінницею та тіткою, має для позивача юридичне
значення, так як від встановлення даного факту залежить виникнення, зміна або припинення її особистих майнових прав, в даному випадку, для оформлення та юридичного закріплення за нею права власності на спадкове майно, що належить їй за законом. Інших спадкоємців окрім неї немає.
Згідно статті 1296 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Як вбачається з матеріалів справи у встановлений законом строк ОСОБА_1 подала до Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області заяву про прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно їй було відмовлено, в зв'язку з відсутністю документів, які підтвердили факт родинних відносин з спадкодавцем.
Відповідно до Глави 10 п. 4.9, 4.10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" свідоцтво про право на спадщину видається на підставі письмової заяви спадкоємців після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
Частиною 1 статті 1296 Цивільного кодексу України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з частиною 3 статті 1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом, крім того, право приватної власності є непорушним.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Згідно частини 1 статті 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
П. 10 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року N7 встановлено, що: відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Пункт 22-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» №7 від 16.04.2004 року вказує, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян здійснюється шляхом визнання прав.
Згідно Наказу Міністерства юстиції України №914/5 від 26.05.2009 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна на підставі рішень судів», Рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлювальними документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
Відповідно до Методичних рекомендацій стосовно документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, схвалених колегією Державної реєстраційної служби України 11.12.2012 (Протокол №3), одним із документів, що подаються для проведення державної реєстрації прав є Рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. 16, 1217, 1223, 1225, 1258, 1266 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 130, 169, 174, 209, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, як між племінницею та тіткою .
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку загальною площею 7,3657 га, кадастровий номер 6325483300:02:000:0088, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області і належала ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №008714, в порядку спадкування за законом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через міський суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2013 |
Оприлюднено | 08.10.2013 |
Номер документу | 31851480 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ковригін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні