Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 червня 2013 р. Справа №820/4360/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Нуруллаєва І.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті єдиного внеску у розмірі 4572,42 грн. (чотири тисячі п'ятсот сімдесят дві гривні 42 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області.
В обґрунтування позову зазначив, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 порушено вимоги пенсійного законодавства щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Відповідач повинен був нарахувати та сплатити за 2012 рік до 21.01.2013 року єдиний внесок в сумі не менше мінімального страхового внеску за особу на місяць, тобто не менше 4572,42грн. за рік. Внаслідок несвоєчасного перерахування сум єдиного внеску у встановлений термін станом на 28.05.2013 року у відповідача виникла заборгованість за 2012 рік в сумі 4572,42грн. На підставі п. 4 ст.25 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п.п.6.3 Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідачу виставлено вимогу про сплату боргу №Ф-232 від 04.03.2013 року на суму заборгованості 4572,42грн. Сума, що підлягає відшкодуванню Пенсійному фонду України, складає 4572,42грн. та у добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином за адресою зазначеною в позові та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Судова повістка про виклик відповідача у судове засідання, відповідно до ч.3 ст. 33 КАС України направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією із зворотною розпискою. Судова повістка не отримана відповідачем, конверт повернувся до суду з відміткою "за зазначеною адресою не проживає".
Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України вважається, що судове повідомлення вручено відповідачеві належним чином.
Таким чином, суд вважає, що відповідач про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Тому суд вважає можливим розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрований 29.01.2002 року Дергачівською районною держадміністрацією Харківської області як фізична особа - підприємець, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів - НОМЕР_1, місце проживання: 62360, АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. (а.с.10)
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України та знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області.
Забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку передбачено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року та Інструкцією "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року №21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за №994/18289 (далі-Інструкція).
Згідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 ч. 2. ст. 6 цього Закону передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а згідно п. 4 цієї ж статті - подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Відповідно до ст. 7 Закону України вищезазначеного Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Статтею 8 цього Закону передбачено, що єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців встановлюється у розмірі 34,7 відсотка від суми, визначеної ч.1 ст.7 даного Закону.
Пунктом 4.6 Інструкції передбачено обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, які обрали спрощену систему оподаткування. Зазначена категорія платників самостійно обчислює для себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску за кожну особу на місяць.
Відповідно до п.4.6.2 Інструкції платники сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу у розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
За підсумками року фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, подають до органів Пенсійного фонду за місцем взяття на облік звіт - до 1 квітня наступного за звітним року - за формою згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010р. №22-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010р. за № 1014/18309.
Відповідно до ст.9 Закону № 2464-VI від 08.07.2010р. (зі змінами, внесеними Законом України №5292-VI від 18.09.2012р.) платники єдиного внеску, а саме фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та члени сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до п.4.9 Інструкції обчислення єдиного внеску органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску, звітності, що подається платниками до органів Пенсійного фонду, інформації територіальних органів виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики про нараховані суми доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 повинен був нарахувати та сплатити за 2012 рік до 21.01.2013 року єдиний внесок в сумі 4572,42грн.
Судовим розглядом встановлено, що внаслідок не нарахування та несплати сум єдиного внеску у встановлені терміни, а саме: до 21.01.2013 року, у відповідача виникла заборгованість за 2012 рік у розмірі 4572,42грн.
Пунктом 6 ч.1 ст.1 вищевказаного Закону визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом. Згідно з п. 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, органи Пенсійного фонду надсилають платнику вимогу про сплату недоїмки, якщо платник має на кінець звітного періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску. Вимога про сплату боргу формується на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників.
Вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено
особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано на її адресу
за місцем проживання з повідомленням про вручення за порядком оформлення
зазначених поштових відправлень, установлених Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку з несплатою єдиного внеску у встановлені строки, УПФУ в Дергачівському районі Харківської області відповідно до ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" направлено на адресу відповідача вимогу № Ф-232 від 04.03.2013 року про сплату боргу в розмірі 4572,42грн (а.с.7).
Згідно поштових документів відповідачем зазначена вимога не була отримана, конверт із вимогою було повернуто позивачу з поміткою "за зазначеною адресою не проживає". (а.с.8)
Згідно з п.6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, якщо платник на день надсилання йому органом Пенсійного фонду вимоги не повідомив в установленому порядку про зміну місцезнаходження (місця проживання), вимога вважається належним чином врученою навіть у разі її повернення як такої, що не знайшла адресата.
Таким чином, суд вважає, що вимогу №Ф-232 від 04.03.2013 року на суму 4572,42грн. вручено відповідачу належним чином.
Відповідно до п.6.5 Інструкції протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначену у вимозі суму.
Згідно з п. 6.6 Інструкції у разі незгоди з розрахунком суми боргу, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, платник узгоджує її з органами Пенсійного фонду у рядку, встановленому Пенсійним Фондом України, а у разі не узгодження вимоги із органами Пенсійного фонду - має право на оскарження вимоги в судовому порядку .
Відповідно до п. 6.8. Інструкції у разі, якщо платник, який одержав вимогу і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки, не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку, орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
ФОП ОСОБА_1 протягом десяти робочих днів після отримання вимоги не сплатив зазначену у вимозі суму боргу, що підтверджується карткою особового рахунку відповідача.
Доказів того, що вказана вимога оскаржувалася відповідачем в адміністративному або судовому порядку, відповідачем до суду не надано.
Згідно ч.12 ст.9 Закону України №2464-VI - єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Законом встановлено право на звернення відповідного органу Пенсійного фонду з вимогою про сплату недоїмки або до відповідного підрозділу державної виконавчої служби або до суду. В даному випадку позивач правомірно скористався наданим йому правом звернення до суду, у нього наявне право на підтримання позовних вимог як у відповідного суб'єкта владних повноважень.
Факт наявності у відповідача заборгованості перед Пенсійним фондом підтверджується матеріалами справи, зокрема, вимогою та карткою особового рахунку відповідача.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 4572,42грн, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 122, 128, 158-163, 186, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: 62360, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів - НОМЕР_1, інші відомості суду не відомі) на користь Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області (місцезнаходження: 62302, Харківська область, м. Дергачі, вул. Залізнична, буд. №31, код ЄДРПОУ - 22645335, р/р37192104002011 в ГУДКСУ в Харківській області, МФО - 851011) заборгованість по сплаті єдиного внеску у розмірі 4572,42 грн. (чотири тисячі п'ятсот сімдесят дві грн. 42 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя І.С. Нуруллаєв
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2013 |
Оприлюднено | 18.06.2013 |
Номер документу | 31851715 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Нуруллаєв І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні