Рішення
від 04.06.2013 по справі 911/1020/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26 РІШЕННЯ

Іменем України

"04" червня 2013 р. Справа № 911/1020/13

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Заступника Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Головурівської сільської ради Бориспільського району Київської області, Бориспільський район, с. Головурів до Громадської організації товариства індивідуальних забудовників "Агро Плюс", Бориспільський район, с. Килів про внесення змін до договору оренди земельної ділянки за участю представників:

прокурора:Манжай М.С. - посв. від 24.10.2012р. № 011326 позивача:Чуй М.І. - керівник відповідача:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Заступника Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Головурівської сільської ради Бориспільського району Київської області (далі - позивач) до Громадської організації товариства індивідуальних забудовників "Агро Плюс" (далі - відповідач) про внесення змін до п. 1.4 договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008р., укладеного між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області та Громадською організацією товариством індивідуальних забудовників "Агро Плюс", посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г., який 18.12.2008р. зареєстрований у Бориспільському відділенні Київської обласної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 040832300012, виклавши його в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1027848,53 грн. (один мільйон двадцять сім тисяч вісімсот сорок вісім грн. 53 коп.)" та внести зміни до п. 2.7.1 зазначеного договору, виклавши його в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у Бориспільському районі Київської області, на рахунок № 33213812700109 Бориспільське ГУДКСУ в Київській області МФО 821018, код 38007070, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця)".

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на ухилення відповідача від внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки та річної орендної плати за землю.

Присутні в судовому засіданні прокурор та представник позивача повністю підтримали позовні вимоги та просять суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надіслав, про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 ГПК України за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

встановив:

Між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області та Громадською організацією товариством індивідуальних забудовників "Агро Плюс" був укладений договір оренди земельної ділянки від 07.11.2008р. (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець - позивач надає, а орендар - відповідач приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку для культурно-оздоровчих цілей в селі Кийлів Бориспільського району Київської області, надалі - земельна ділянка (п. 1.1 договору).

Відповідно до п. 1.3 договору в оренду надається земельна ділянка, яка знаходиться в селі Кийлів Бориспільського району Київської області, загальною площею 3,9076 га надана для культурно-оздоровчих цілей. Кадастровий номер - 3220882903:03:035:0001.

Згідно п. 1.4 договору нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 247016,20 грн.

Договір укладається строком на 49 років, починаючи з дати його державної реєстрації (п. 2.3.1 договору).

Відповідно до п. 2.7.1 договору встановлюється річний розмір орендної плати в сумі 24701,62 грн., що складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата проводиться щомісячно в рівних частинах до 15 числа наступного за звітним місяцем на рахунок № 33213812700109 в Бориспільському УДК, МФО 821018, код одержувача 23570059, код платежу 13050200.

Згідно положень п. 2.7.6 договору у разі збільшення земельного податку розмір орендної платні за згодою сторін може бути збільшено на відповідну суму за вимогою орендодавця, але не частіше ніж раз на рік.

Відповідно до п. 5.1 договору сторони домовляються, що зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін.

Сторони також погоджуються з тим, що будь-які зміни до цього договору здійснюються у письмовій формі та підписуються належним чином уповноваженими представниками сторін. В разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, ці питання вирішуються у судовому порядку.

Зазначений договір оренди земельної ділянки від 07.11.2008р. посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального окруну Київської області Мургою С.Г., зареєстрований в реєстрі за № 4233, а також зареєстрований у Бориспільському райвідділі КРФ ДП "ЦДЗК" про що у державному реєстрі земель зроблено запис від 18.12.2008р. № 040832300012.

Рішенням Головурівської сільської ради від 29.12.2009р. № 1682-41-У "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Головурівської сільської ради" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель сільських населених пунктів Головурівської сільської ради сіл Головурів та Кийлів.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.09.2010р. № 7975-п нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки становить 1027848,53 грн.

Рішенням Головурівської сільської ради від 12.07.2011 № 207-09-УІ "Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок" встановлено орендну плату для Громадської організації товариство індивідуальних забудовників "Агро Плюс" у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що становить 30835,46 грн.

Позивач неодноразово звертався до відповідача з пропозицією щодо внесення відповідних змін до зазначеного договору оренди земельної ділянки, що підтверджується описом вкладення у цінний лист, оригінал якого залучений до матеріалів справи. Проте, відповідач жодним чином не відреагував на зазначені пропозиції позивача, відповідні зміни до вказаного договору не внесені, а відтак, на думку прокурора, договір в частині вартості земельної ділянки та розміру орендної плати суперечить вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.

За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ст. 792 Цивільного кодексу України)

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. було внесено зміни до ч.ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

Отже, встановлення ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Згідно ч. 1, 2 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Відповідно до п. 2.19 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарським кодексом України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року N 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12.06.2012р. у справі № 17/5005/8502/2011, від 18.12.2012р. у справі № 18/5005/7285/2012, у постанові Верховного Суду України від 20.11.2012р. у справі № 3-53гс12.

З огляду на зазначене та враховуючи те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною та законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, а також те, що рішення Головурівської сільської ради, якими було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель та встановлено розміри орендної плати, не оскаржувались та є чинними, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора про внесення змін до п. 1.4 та п. 2.7.1 договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008р., укладеного між позивачем та відповідачем, є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд враховує таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру встановлюються у таких розмірах: 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 5 цього ж Закону органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень звільняються від сплати судового збору.

Згідно п 4.6 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013р. № 7 приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до п. 1.4 договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008р., укладеного між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області (08353, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Головурів, вул. Шевченка, 20, ідентифікаційний код 04363515) та Громадською організацією товариством індивідуальних забудовників "Агро Плюс" (08354, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Кийлів, вул. Дніпровська, 87, ідентифікаційний код 33284107), посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г., який 18.12.2008р. зареєстрований у Бориспільському відділенні Київської обласної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 040832300012, виклавши його в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1027848,53 грн. (один мільйон двадцять сім тисяч вісімсот сорок вісім грн. 53 коп.)".

3. Внести зміни до п. 2.7.1 договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008р., укладеного між Головурівською сільською радою Бориспільського району Київської області (08353, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Головурів, вул. Шевченка, 20, ідентифікаційний код 04363515) та Громадською організацією товариством індивідуальних забудовників "Агро Плюс" (08354, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Кийлів, вул. Дніпровська, 87, ідентифікаційний код 33284107), посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мургою С.Г., який 18.12.2008р. зареєстрований у Бориспільському відділенні Київської обласної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 040832300012, виклавши його в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у Бориспільському районі Київської області, на рахунок № 33213812700109 Бориспільське ГУДКСУ в Київській області МФО 821018, код 38007070, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця)".

4. Стягнути з Громадської організації товариства індивідуальних забудовників "Агро Плюс" (08354, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Кийлів, вул. Дніпровська, 87, ідентифікаційний код 33284107) в доход Державного бюджету України 1147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя Подоляк Ю.В.

Дата підписання рішення 18.06.2013р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення04.06.2013
Оприлюднено19.06.2013
Номер документу31905645
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1020/13

Рішення від 04.06.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 23.04.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні