cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 червня 2013 року Справа № 913/1197/13
Провадження №18пд/913/1197/13
Суддя Корнієнко В.В., розглянувши матеріали справи за позовом:
- виконавчого комітету Луганської міської ради , м. Луганськ;
- Луганської міської ради , м. Луганськ
до товариства з обмеженою відповідальністю «Джем плюс», м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю представників:
від 1-го позивача: Полякова О.В., за дов. № И01/03-21/2548/0/2-13 від 18.04.2013;
від 2-го позивача: Полякова О.В., за дов. № И01/03-21/2549/0/2-13 від 18.04.2013;
від відповідача: представник не прибув.
Суть спору : позивачами заявлена вимога про внесення змін в договір оренди земельної ділянки від 11.05.2000 (державна реєстрація від 30.05.2000 за № 3252 ), який укладений між 1-м позивачем та відповідачем по справі, відносно земельної ділянки площею 0,0100 га, яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Будьонного (район перехрестя з вул. Смоленська), а саме:
- викласти пункт 2.1 розділу «ІІ. Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції: « 2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку збільшеного на коефіцієнт 3»;
- викласти пункт 2.2 розділу ІІ «Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції: « 2.2 Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу.»;
- змінити у пункті 6.1 розділу VІ «Інші умови» договору слова «Управління земельними ресурсами Луганської міської ради» на слова та знак «Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженого Орендодавцем»;
- викласти пункт 6.4 розділу VІ «Інші умови» зазначеного договору в новій наступній редакції: « 6.4. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, Орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення».
Відповідач витребувані матеріали суду не подав, його представник в судове засідання не прибув, не зважаючи на те, що його було своєчасно та належним чином повідомлено судом про час і місце розгляду справи.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивачів, суд
В С Т А Н О В И В:
11.05.2000 між 1-м позивачем та відповідачем за позовом укладено договір оренди земельної ділянки (державна реєстрація 30.05.2000 № 3252 ) згідно якому, позивач передав відповідачу в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,0100 га, згідно з проектом відведення земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Будьонного (район перехрестя з вул. Смоленська).
В зв'язку із законодавчою зміною річного розміру орендної плати за землю, з метою приведення вказаного договору у відповідність до вимог чинного законодавства, за клопотанням самого відповідача, Луганською міською радою було прийнято рішення від 30.08.2011 № 13/75 про внесення змін у вищевказаний договір оренди землі, а саме:
- про викладення пункту 2.1 розділу «ІІ. Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку збільшеного на коефіцієнт 3»;
- про викладення пункту 2.2 розділу ІІ «Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 2.2 Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу.»;
- про внесення змін у пункт 6.1 розділу VІ «Інші умови» договору слова «Управління земельними ресурсами Луганської міської ради» на слова та знак «Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженого Орендодавцем»;
- про викладення пункту 6.4 розділу VІ «Інші умови» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 6.4. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, Орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення».
Пунктом 3 зазначеного рішення відповідача було зобов'язано в місячний термін з моменту прийняття вказаного рішення звернутись до управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладання у встановленому порядку договорів про внесення змін до договорів оренди землі, в тому числі і до договору відносно якого заявлено позовні вимоги (від 11.05.2000, (державна реєстрація від 30.05.2000 за № 3252 ).
Однак, відповідач до теперішнього часу для оформлення змін до договору оренди до уповноваженого органу не звертався.
На підставі вказаних доводів позивачі пред'явили до відповідача позов з вимогами про внесення вищевказаних змін у договір у судовому порядку.
Відповідач позовні вимоги не оспорив, доказів, які б спростовували доводи позивачів, суду не подав.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників позивачів, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав:
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 № 309-УІ, внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме, було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки .
Попередня редакція наведеної статті Закону визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку , що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки .
Згідно п. 3.1. договору оренди щодо якого заявлено позовні вимоги орендодавець має право вимагати від орендаря внесення змін та доповнень до цього договору при зміні чинного законодавства .
Внесення змін до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі» направлено саме на підвищення цін на оренду землі (мінімальна орендна плата була у розмірі однократного земельного податку, а стала не меншою трикратного розміру земельного податку; розмір максимальної орендної плати збільшився до 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки ).
З 01.01.2011 зазначені частини четверта та п'ята статті 21 Закону України «Про оренду землі» виключені в зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України (Закон України від 02.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України ), який діє з 01.01.2011 і має аналогічні положення закріплені у ст. 288 Податкового кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади , органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування , обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту .
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 1, ч. 2 ст. 632 ЦК України).
Зміст договору, укладеного на підставі закону, має відповідати цьому закону (ч. 1 ст. 648 ЦК України), тобто, якщо розмір орендної плати визначено законом, а встановлений договором розмір орендної плати не відповідає цьому закону, - договір підлягає приведенню у відповідність до закону.
Таким чином, і законом (а не лише договором) передбачена можливість зміни розміру орендної плати.
Аналогічні висновки містяться і в абзаці 5 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».
Пунктом 2.19 (абз. 4) постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» встановлено, що оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.
У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (абз. 5 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 ).
Таким чином, пункт 2.1 вказаного договору оренди згідно якому, орендна плату встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5 , не відповідає вимогам вищевказаного законодавства, так як річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку .
За таких обставин, позовні вимоги про викладення пункту 2.1 розділу «ІІ. Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку збільшеного на коефіцієнт 3», підлягають задоволенню в зв'язку з їх законністю та обґрунтованістю.
Вимоги про доповнення договору новим пунктом 2.2. щодо строків внесення орендної плати обґрунтовуються позивачами положеннями ст. 287 Податкового кодексу, якою встановлено запропонований позивачами порядок внесення орендної плати за землю.
Згідно п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 2.2. договору щодо якого заявлено позовні вимоги встановлено, що орендна плата за землю сплачується шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця не пізніше 15 січня - за кожний рік дії договору оренди, що не відповідач порядку внесення орендної плати, встановленому законом (п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України).
За таких обставин, вимоги про викладення пункту 2.2. розділу ІІ «Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 2.2 Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу.», підлягають задоволенню в зв'язку з їх законністю та обґрунтованістю.
Вимоги про зміну слів у пункті 6.1 розділу VІ. «Інші умови» договору слова «Управління земельними ресурсами Луганської міської ради» на слова та знак «Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженого Орендодавцем», підлягають задоволенню, так як рішенням Луганської міської ради від 26.02.2007 № 13/9 Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин було ліквідоване і на даний час його функції виконує Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів на підставі рішень Луганської міської ради від 26.02.2007 № 13/10 та від 22.11.2010 № 12.
Вимоги про внесення змін в пункт 6.4 розділу VІ. «Інші умови» зазначеного договору, які стосуються відповідальності землекористувача за несвоєчасне внесення орендної плати, позивачі обґрунтовують положеннями ст. 129 Податкового кодексу України, якою встановлена інша відповідальність ніж передбачена договором.
За таких обставин, вимоги про викладення пункту 6.4 розділу VІ. «Інші умови» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 6.4. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, Орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення», підлягають задоволенню в зв'язку з їх законністю та обґрунтованістю.
На підставі викладеного, вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 11.05.2000 (державна реєстрація від 30.05.2000 за № 3252 ), підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати (судовий збір) в сумі 1147 грн. покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 44, ч. 2 ст.ст. 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести змінити до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.05.2000 (державна реєстрація від 30.05.2000 за № 3252) , який укладено між виконавчим комітетом Луганської міської ради (м. Луганськ) та товариством з обмеженою відповідальністю «Джем плюс» (м. Луганськ), зокрема:
- викласти пункт 2.1 розділу «ІІ. Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку збільшеного на коефіцієнт 3»;
- викласти пункт 2.2 розділу ІІ «Плата за землю» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 2.2 Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу.»;
- змінити у пункті 6.1 розділу VІ «Інші умови» договору слова «Управління земельними ресурсами Луганської міської ради» на слова та знак «Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженого Орендодавцем»;
- викласти пункт 6.4 розділу VІ «Інші умови» зазначеного договору в новій наступній редакції:
« 6.4. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, Орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення».
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Джем плюс» , м. Луганськ, вул. Фрунзе, 121-і, ідентифікаційний код 30642784, на користь виконавчого комітету Луганської міської ради , м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 04052040, судовий збір в сумі 1147 грн. ; наказ видати .
11 червня 2013 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 17 червня 2013 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя В.В. Корнієнко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2013 |
Оприлюднено | 20.06.2013 |
Номер документу | 31909952 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Корнієнко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні