Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2013 р. Справа №805/6432/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі: судді Бєломєстнова О.Ю., при секретарі Сімонові Д.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька до Державного підприємства Дослідне виробництво інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Літвіненко Національної академії наук України про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 109807,44 грн.
за участю: представника позивача Гнатенка О.В.
представника відповідача Басацької Н.А.
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Дослідне виробництво інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Літвіненко Національної академії наук України про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 109807,44 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається не те, що згідно з прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 відповідачеві надсилалися розрахунки суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Вказаними нормативними актами встановлений обов'язок підприємств щомісяця, до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду визначені у вказаних вище розрахунках суми. Цей обов'язок відповідачем не виконаний, через що позивач просить стягнути суму заборгованості у розмірі 109807,44 грн., яка виникла у зв'язку з цим, у примусовому порядку.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання прибув, позов не визнав посилаючись на те, що орган Пенсійного фонду України не має право на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1, щодо пенсіонерів, яким пенсію призначено до 1 січня 2004 року, і яким при обчисленні пенсії включено період роботи на підприємстві до 1 січня 2004 року, тобто до початку дії Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також зазначав, що на сьогодні на підприємстві працюють 16 працівників, з них 9 осіб - пенсіонери, протягом 2012 року середньомісячний фонд заробітної плати на підприємстві склав 37,6 тис. грн., нарахування єдиного соціального внеску за місяць становить 15,4 тис. грн. і підприємство не в змозі виділити необхідні кошти Пенсійному фонду України. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив:
Позивач - Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджене Президентом України.
Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011, Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пунктом 7 цього Положення встановлено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідач - Державне підприємство Дослідне виробництво інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Літвіненко Національної академії наук України, ЄДРПОУ 03534222, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Ворошиловському районі м. Донецька.
Відповідно до п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (надалі - Інструкція) є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно п. 6.8 вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
На виконання вимог п. 6 вищезазначеної Інструкції позивачем були направлені до відповідача повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з вересня 2012 року - березень 2013 р. на суму 109807,44 грн., що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
У зв'язку з тим, що вказана сума не сплачена, у відповідача виникла заборгованість у розмірі 109807,44 грн.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача, що до спірних правовідносин слід застосувати порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по списку № 1, що діяв до набрання чинності Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на постанову ВСУ від 28.11.2011 року на яку посилається відповідач з огляду на наступне.
Аналіз наведених положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції діє підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-1V виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.
Однак специфіка такого порядку полягає із особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.
Так зі змісту статті 14 Закону № 1788-ХІІ вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-1V у контексті статті 14 Закону № 1788- ХІІ дає підстави для висновку про те, що порядок за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-ХІІ.
Суд також вважає доречним звернути увагу на той факт, що аналогічної правової позиції дотримується і Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 10 жовтня 2011 року за позовом управління пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області до Десятого воєнізованого гірничорятувального загону про стягнення боргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Також суд зазначає, що у постанові від 28.11.2011 року, на яку посилається відповідач Верховних судом України не встановлений факт наявності протилежних висновків ВАСУ щодо застосування вищезгаданих норм права, та у суду немає підстав вважати, що у подібних правовідносинах одні й ті ж самі норми матеріального права застосовані неоднаково.
Як вбачається з заперечень відповідач не оспорює правомірність призначення пенсій.
Як вже зазначалося, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам перелік яких визначений ч. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у розмірах визначених п. п. 6.1 п. 6 Інструкції.
Відповідно до п.п. 6.4, 6.5, 6.8 п. 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону N 1058 (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Тобто, розрахунки є підтвердженням сплачених Пенсійним фондом України фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, та є підставою для виникнення зобов'язання підприємства у визначений строк відшкодувати конкретну суму зазначену у ньому. Таким чином законодавством встановлений акт ненормативного характеру, та орган, до компетенції якого віднесене прийняття цього акту. Відповідачем зазначені вказані акти ненормативного характеру не оскаржені, а тому їх юридичне значення як таких, що визначають обов'язкову до відшкодування суму, не може бути поставлене під сумнів.
Крім того, суд приймає до уваги, що постановами Донецького окружного адміністративного суду від 23.07.2012 року по справі № 2а/0570/5857/2011, від 12.03.2012 року № 2а/0570/1420/2012 та від 20.12.2012 року по справі № 2а/0570/14883/2012 задоволені аналогічні вимоги щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, виплачених саме тим особам, яким виплачується пенсія відповідачем, але у інших періодах.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З згідно із приписом пункту 1 статті 1 Протоколу № 12 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 22 грудня 2009 року у справі "Сейдіч та Фінді проти Боснії та Герцеговини" передбачив, що "дискримінація" у розумінні статті 1 Протоколу № 12 розглядається "як неоднакове, без будь-якої об'єктивної та виправданої причини, поводження з різними особами в однакових ситуаціях".
Отже суд не вправі поводитися зі сторонами у даній справі інакше, ніж раніш, та з порушенням принципу правової впевненості ігнорувати попередні судові рішення, які набрали законної сили.
Таким чином, відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та згідно розрахунків за вересень 2012 року - березень 2013 року відповідач повинен відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 109807,44 грн.
З урахуванням встановлених обставин у справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька до Державного підприємства Дослідне виробництво інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Літвіненко Національної академії наук України про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 109807,44 грн. підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
Керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька до Державного підприємства Дослідного виробництва Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М. Литвиненка Національної академії наук України про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у відповідності до частини ІІ розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 109 807 гривень 44 копійок задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Дослідного виробництва Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненко Національної академії наук України (адреса: 83114, Донецька область, місто Донецьк, Ворошиловський район, вулиця Рози Люксембург, будинок 70, код ЄДРПОУ 03534222) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька (адреса 83015 м. Донецьк, пр.-т. Миру, 10, код ЄДРПОУ 20377072) заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у відповідності до частини ІІ розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 109 807 гривень 44 копійки (сто дев'ять тисяч вісімсот сім гривень 44 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 10 червня 2013 року. Постанова в повному обсязі виготовлена 17 червня 2013 року.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2013 |
Оприлюднено | 25.06.2013 |
Номер документу | 31935830 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Бєломєстнов О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні