12
Господарський суд
Чернігівської області
14000, м. Чернігів, телефон канцелярії
проспект Миру, 20 67-28-47
Іменем України
РІШЕННЯ
20 червня 2013 року Справа № 927/674/13
За позовом: Прокурора міста Чернігова, вул. Шевченка, 1, м. Чернігів, 14000
в інтересах держави
В особі: Фонду комунального майна Чернігівської міської ради,
вул. Мстиславська, 8, м. Чернігів, 14000
Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач",
вул. Лісна, 1, с. Слабин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15555
вул. Мстиславська, 25, м. Чернігів, 14000
Предмет спору: про стягнення 5732,33 грн.
Суддя Лавриненко Л.М.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від позивача: Коляда М.А. довіреність № 7-4/146 від 29.01.2013 представник
Від відповідача: не з'явився
Від прокуратури: Лазоренко М.М. старший прокурор відділу прокуратури м. Чернігова,
посвідчення № 015041 від 05.02.2013 р.
СУТЬ СПОРУ :
Прокурором міста Чернігова подано позов в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Чернігівської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач" про стягнення з відповідача на користь Фонду комунального майна Чернігівської міської ради 5732,33 грн. боргу з орендної плати за період з квітня по липень 2012 р. включно, згідно договору оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 782 Д від 21.02.2007 року.
Сторони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, але відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, документи, витребувані ухвалою суду від 11.06.2013 р. суду не надав.
Ухвала про порушення провадження у справі від 01.06.2013 р. господарського суду Чернігівської області направлена на адресу відповідача по справі - товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач", вул. Лісна, 1, с. Слабин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15555 зазначену прокурором в позовній заяві, повернулась до суду з відміткою „такої організації немає".
Відповідно до поданого позивачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо державної реєстрації відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач", місцезнаходження відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач": 15555, Чернігівська область, Чернігівський район, с. Слабин, вул. Лісна, 1.
Частиною 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України визначено, що ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Згідно п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. зазначено, що в разі якщо ухвалу про порушення провадження по справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи, що процесуальні документи господарського суду Чернігівської області були направлені відповідачу по справі за вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб адресою, суд приходить висновку про належне повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи.
Крім того, господарським судом Чернігівської області на адресу об»єкта оренди - вул. Мстиславська, 25, м. Чернігів, 01400 - також була направлена ухвала про відкладення розгляду справи від 11.06.2013 р., яка була отримана відповідачем 12.06.2013 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 02766154 від 12.06.2013 року.
Заяв та клопотань від відповідача до суду не надходило.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні 20.06.2013 року надали письмові клопотання про відмову здійснення технічної фіксації судового процесу, які задоволено судом.
Ухвалами суду від 01.06.2013 року та від 11.06.2013 р. сторони були повідомлені, що не з'явлення в судове засідання повноважних представників не є перешкодою для розгляду спору по суті.
В судовому засіданні 20.06.2013 року суд перейшов до розгляду справи по суті.
Прокурор в судовому засіданні виклав позовні вимоги, які були підтримані представником позивача.
Рішення приймається за наявними у справі документами на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи та матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників прокуратури та позивача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив :
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Частиною 6 ст. 283 Господарського кодексу України передбачено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до частини першої ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
21.02.2007 року між Фондом комунального майна Чернігівської міської ради (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач" (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 782 Д (далі -договір оренди).
Згідно п. 1.1. договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно: нежитлове приміщення, що розташоване у підвалі п'ятиповерхового житлового будинку (приміщення літ. „32-5" „32-11" „32-14" „32-16" з літ „33-1" по літ. „33-13", площа спільного користування -літ. „32-4" - згідно з інвентаризаційною справою №9872) (надалі -Майно).
- місцезнаходження майна: м. Чернігів, Мстиславська, 25;
- загальна площа 238,84 кв. м, в тому числі площа спільного користування - 1,14 кв. м;
- вартість майна загальною площею 238,84 кв. м складає 408415,00 грн. (згідно з належною оцінкою, виконаною станом на 12.02.2007 року, затвердженою 21.02.2007 року);
- майно знаходиться в повному господарському віданні КП "ЖЕК-2" Чернігівської міської ради.
У відповідності до ст. 761 Цивільного кодексу України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем також може бути особа, уповноважена на укладення договору найму.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видано на підставі рішення тринадцятої сесії четвертого скликання Чернігівської міської ради від 28.09.2004р. та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 8817602 від 02.11.2005р., власником нежилого приміщення, яке розташоване у м. Чернігові, вул. Мстиславська (вул..Фрунзе), 25 є територіальна громада м. Чернігова в особі Чернігівської міської ради.
У відповідності до п.п.1.2., 2.2.10. Положення про фонд комунального майна Чернігівської міської ради, яке затверджено рішенням міської ради від 31.03.2011р. (сьома сесія шостого скликання), фонд комунального майна здійснює управлінням майном комунальної власності в межах повноважень, визначених місткою радою. Визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення регулюються цим Положенням. Фонд комунального майна виступає відповідно до закону орендодавцем, концесієдавцем цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого та іншого комунального майна.
Пунктом 10.1 договору визначено, що цей договір діє з 21.02.2007р. по 31.01.2010р. включно.
Пунктом 2.1. договору оренди сторони визначили, що вступ орендаря у строкове платне користування майном настає у термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами даного договору та акта приймання-передачі, який є невід'ємною частиною даного договору (додаток №1 договору оренди).
На виконання умов вищезазначеного договору, 21.02.2007 року між сторонами підписано та скріплено печатками акт приймання-передачі майна, що надається в оренду, згідно якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 25, площею 237,7 кв.м, крім того площа спільного користування 1,14 кв.м. Вартість приміщення становить 408415,00 грн.
Додатковими угодами № 1 від 11.09.2007р. та № 2 від 18.06.2009р. були внесені зміни до договору оренди № 782 Д від 21.02.2007р. щодо розміру орендної плати.
Додатковою угодою № 3 від 29.01.2010р. до договору оренди № 782 Д від 21.02.2007р. термін дії договору оренди було продовжено до 31.01.2011р.
Додатковою угодою № 4 від 31.01.2011 року до договору оренди від 21.02.2007 року № 782 Д, сторонами було внесено зміни до п.1.1. договору, а саме: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно: нежитлове приміщення, що розташоване у підвалі п'ятиповерхового житлового будинку (приміщення літ. „32-5" „32-11" „32-14" з літ. „32-16" по „32-25", площа спільного користування -літ. „32-4" - згідно з інвентаризаційною справою №7656 (надалі -майно). Загальна площа становить 234,54 кв. м. в тому числі площа спільного користування 1,14 кв.м. Вартість майна переданого в оренду площею 234,54 кв.м. становить 401062,03 грн.
Пунктом 1.2 передбачено, що майно передається в оренду з метою розміщення закладу торгівлі з продажу товарів непродовольчої групи ( 197,2 кв.м.) та складу (37,34 кв.м.).
Пункт 10.1 договору оренди викладено в новій редакції, а саме: «Цей договір діє з 21.02.2007р. по 31.07.2011р. включно»
Додатковою угодою № 5 від 29.07.2011р. до договору оренди № 782 Д від 21.02.2007р., термін дії договору оренди було продовжено до 30.09.2011р.
30.09.2011 р. між сторонами була укладена додаткова угода № 6 до договору оренди № 782 Д від 21.02.2007 р., відповідно до якої у зв'язку з внесенням численних змін до договору оренди № 782 Д від 21.02.2007 року (продовженням терміну дії договору оренди, зменшенням орендованих площ, проведенням незалежної оцінки приміщення, прийняттям Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Чернігова, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради від 31.05.2011р.), сторони дійшли згоди викласти договір оренди № 782 Д від 21.02.2007 р. в новій редакції.
Згідно п. 1.1. зазначеного договору оренди, орендодавець взяв на себе зобов'язання передати, а орендар прийняти в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно: нежитлове приміщення, розташоване у підвалі п»ятиповерхового житлового будинку (літ. « 32-11», літ. « 32-14», літ. « 32-16», літ. « 32-5», крім того площа спільного користування літ. « 32-4», згідно з інвентаризаційною справою № 7656) (далі - майно), що належить територіальній громаді м. Чернігова.
Майно знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 25;
Загальна площа 37,34 кв.м., в тому числі площа спільного користування - 1,14 кв.м.;
Вартість майна згідно зі звітом про незалежну оцінку за станом на 16.08.2011 року становить 127764,13 грн.
Майно знаходиться в господарському віданні КП «ЖЕК-2» Чернігівської міської ради (далі - Балансоутримувач).
Пунктом 1.2. договору оренди передбачено, що майно передається в оренду розміщення складу.
Даний договір оренди, згідно до п. 10.1. договору, діє з 01.10.2011 року по 30.09.2012 року включно.
Відповідно до п. 2.1.-2.3. договору оренди, вступ орендаря у строкове платне користування майном настає у термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами даного договору та акта приймання-передавання майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається територіальна громада м. Чернігова, а орендар користується ним протягом строку оренди. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на орендодавця.
30.09.2011 року між сторонами підписано та скріплено печатками акт приймання-передачі частини майна, що було передано в оренду, згідно якого орендар передав, а орендодавець прийняв частину нежитлового приміщення, яка була передана в оренду, площею 197,2 кв.м, що розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 25.
Як вбачається із матеріалів справи, 22.07.2012 року між сторонами було підписано акт приймання-передавання майна, відповідно до якого, відповідач (орендар) передав, а позивач (орендодавець) прийняв нежитлове приміщення, яке було передано в оренду площею 37,34 кв.м., в тому числі площа спільного користування - 1,14 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, будинок 25. Приміщення знаходиться в доброму стані. У наявності електро-, водопостачання та водовідведення. Міжкімнатні двері фільончасті ДСП. Стіни пофарбовані, стеля - підвісна, на підлозі - плитка керамічна.
Таким чином, на час розгляду справи орендоване майно повернуто відповідачем орендодавцю.
Аналізуючи положення додаткової угоди № 6 від 30.09.2011 р. до договору оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді м. Чернігова № 782 Д від 21.02.2007 р., суд доходить висновку, що додаткова угода № 6 від 30.09.2011 року фактично є новим самостійним укладеним між Фондом комунального майна Чернігігвської міської ради (орендодавцем) та ТОВ „ Чернігівнафтопостач» (орендарем) договором оренди нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 25; загальна площа 37,34 кв.м., в тому числі площа спільного користування - 1,14 кв.м..
У зв'язку з чим при розгляді даної справи суд буде враховувати саме умови цієї додаткової угоди до орендних правовідносин сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно ч. 5 ст. 762 Цивільного кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Пунктом 3.1. договору оренди, в редакції додаткової угоди № 6 від 30.09.2011р., передбачено, що орендна плата є платежем, який орендар вносить орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігова, затвердженої рішенням міської ради від 30.07.2007 року (19 сесія 5 скликання) зі змінами та доповненнями, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць за який є інформація про індекс інфляції) - серпень 2011 року - 1277,64 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди - жовтень 2011 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за вересень та жовтень місяці 2011 року.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, що друкується Мінстатом України (п. 3.3 договору оренди в редакції додаткової угоди № 6 від 30.09.2011р.).
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Пунктом 5.2. договору оренди в редакції додаткової угоди № 6 від 30.09.2011р. передбачено обов'язок орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендодавцю орендну плату.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 3.4. договору оренди в редакції додаткової угоди № 6 від 30.09.2011р. сторони визначили, що установлену в п. 3.1. орендну плату орендар зобов'язаний перерахувати на рахунок орендодавця щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.
Як вбачається із матеріалів справи, за період користування майном з 01 квітня 2012 року по 22 липня 2012 року відповідач зобов»язаний був сплатити орендну плату на загальну суму 5732 грн. 33 коп., в тому числі за квітень 2012р. - 1554 грн. 74 коп.. за травень 2012р. - 1550 грн.11 коп., за червень 2012р. - 1540 грн. 80 коп., за період з 01.07.2012р. по 22.07.2012р. - 1086 грн. 68 коп.
В порушення вимог чинного законодавства та договору оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 782 Д від 21.02.2007 року в редакції додаткової угоди № 6 від 30.09.2011р., відповідач (орендар) орендну плату за період з 01 квітня 2012 року по 22 липня 2012 року включно в розмірі 5732 грн. 33 коп. не сплатив, відповідно вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь Фонду комунального майна Чернігівської міської ради.
Оскільки спір виник у зв'язку з неправомірними діями відповідача, то відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та ст.4 Закону України „Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI, з відповідача підлягає стягненню в доход державного бюджету судовий збір в розмірі 1720,50 грн.
Керуючись ст.ст. 173, 174, 175, 193, 283 Господарського кодексу України; ст.ст. 11, 525, 526, 530, 626, 629, 759, 762 Цивільного кодексу України; ст.ст. 18, 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна"; ст.ст. 49, 64, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.4 Закону України „Про судовий збір", господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач", вул. Лісна, 1, с. Слабин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15555 (р/р 26003825 в „Райффайзен банк Аваль", МФО 353348, код ЄДРПОУ 30414025) на користь Фонду комунального майна Чернігівської міської ради, вул. Мстиславська, 8, м. Чернігів, 14000 (р/р 35419008001612 ГУДКУ в Чернігівській області м. Чернігова, МФО 853592, код 14227121) 5732 грн. 33 коп. боргу з орендної плати.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівнафтопостач", вул. Лісна, 1, с. Слабин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15555 (р/р 26003825 в „Райффайзен банк Аваль", МФО 353348, код ЄДРПОУ 30414025) в доход державного бюджету (рахунок 31217206783002, Отримувач: УК у м. Чернігові/м. Чернігів/22030001, код ЄДРПОУ 38054398, Банк: ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) судовий збір в сумі 1720,50 грн.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Повне рішення підписано 21.06.2013 року.
Суддя Л.М. Лавриненко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2013 |
Оприлюднено | 21.06.2013 |
Номер документу | 31968287 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Лавриненко Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні