Рішення
від 20.06.2013 по справі 901/1734/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20.06.2013 Справа № 901/1734/13 за позовом публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго»

(вул. Київська, 74/6, м. Сімферополь, АР Крим, 95034)

до Житлово - комунального підприємства «Скворцово»

(вул. Калініна, 59, с. Скворцово, Сімферопольський район, АР Крим, 97544)

про стягнення 112 676.78 грн..

Суддя Радвановська Ю.А.

Представники сторін:

Від позивача: Шереметьєва Людмила Остапівна, представник, довіреність № 678-Д від 26.12.2012, ПАТ «ДТЕК Крименерго»;

Від відповідача: Бєлоіванова Жанна Петрівна, директор, контракт б/н від 10 вересня 2012 року, Житлово - комунальне підприємство «Скворцово»;

Суть спору: публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» звернулося до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Житлово - комунального підприємства «Скворцово» та просить суд стягнути з відповідача суму у розмірі 112 676.78 грн., а саме - заборгованість за споживання активної електроенергії у розмірі 67 471.55 грн., інфляційні втрати за активну електроенергію у розмірі 131.53 грн., 3% річних за активну електроенергію у розмірі 1 233.53 грн., пеню за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за активну електроенергію у розмірі 5 030.87 грн., заборгованість за споживання реактивну електроенергію у розмірі 4 730.43 грн., інфляційні втрати за реактивну електроенергію у розмірі 8.27 грн., 3 % річних за реактивну електроенергію в розмірі 58.86 грн., пеню за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за реактивну електроенергію у розмірі 224.32 грн. та суму за перевищення обсягу договірної величини споживання у розмірі 33 787.42 грн..

Позовні вимоги вмотивовані порушенням відповідачем умов договору про поставку електричної енергії № 940 від 30 січня 2004 року, що виразилося у несвоєчасній та неповній оплаті вартості спожитої реактивної та активної електричної енергії та перевищенні обсягів її споживання.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав суду документи, витребувані судом, які були долучені до матеріалів справи.

Представник відповідача надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі (а.с. 93).

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України також передбачено право відповідача визнати позов повністю або частково.

Оскільки така заява не суперечить чинному законодавству та не порушує чиїх - небудь прав або інтересів, суд перевірив його повноваження на вчинення таких дій, роз'яснив наслідки представнику відповідача, та прийняв її в порядку статті 78 Господарського процесуального суду України.

Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представникам сторін роз'яснені процесуальні права та обов'язки.

За клопотанням представників сторін, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», пояснення та клопотання по справі надавалися ними російською мовою.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

встановив:

30 січня 2004 року між відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (постачальник) та Житлово - комунальним підприємством «Скворцово» (споживач) укладений договір на поставку електричної енергії № 940, відповідно до пункту 1 якого постачальник поставляє електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі ( 5-ти кратний розмір тарифу за перевищення договірної величини електроспоживання, пеню, за графіком погашення заборгованості, за актами порушення ПКЕЕ) згідно з умовами цього договору та додатками до нього, які є невід'ємними його частинами.

Розділом 2 договору сторони домовилися під час виконання його умов, а також вирішення всіх питань, які не обумовлені даним договором, керуватися чинним законодавством України, зокрема, Законом України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією.

Пунктом 2.1 договору постачальник взяв на себе зобов'язання виконувати умови цього договору та поставляти споживачу електроенергію, як різновид товару.

Пунктом 2.2 договору споживач взяв на себе зобов'язання виконувати умови цього договору; сплачувати постачальнику вартість електричної енергії та інші нарахування згідно з умовами додатку № 4.1 та № 4.2 «Порядок розрахунків»; здійснювати оплату послуг по компенсації перетоків реактивної електричної енергії між електромережами постачальника та електроустановками споживача у відповідності з додатком № 5 «Порядок розрахунків за перетоки реактивної електроенергії».

Відповідно до пункту 4.2.1 договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3-2.2.4 договору, з порушенням строків, встановлених додатком № 4.1 та № 4.2 «Порядок розрахунків», споживач зобов'язаний сплатити постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочки платежу, враховуючи день фактичної оплати.

За перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначеної згідно з умовами розділу 5 цього договору, споживач платить постачальнику п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини (пункт 4.2.2).

Облік електричної енергії, спожитої споживачем або субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється у відповідності до вимог Правил обліку електроенергії та Правил користування електричною енергією (пункт 7.1 договору).

У відповідності до пункту 7.8 договору на підставі показників засобів обліку електричної енергії оформляється акт про об'єми переданої споживачу електричної енергії.

У випадку наявності у споживача заборгованості за спожиту електричну енергію він має право звернутись до постачальника із заявою про узгодження графіку погашення заборгованості, який встановлює строки оплати наявної заборгованості та є невід'ємною частиною даного договору. Сума, яка підлягає сплаті за графіком погашення заборгованості, визначається постачальником з врахуванням офіційного індексу інфляції, 3 % річних та пені. Перерахування коштів у відповідності з графіком погашення заборгованості здійснюється споживачем окремими платежами. Укладення графіку погашення заборгованості не звільняє споживача від обов'язкової оплати поточного споживання електроенергії та пені, нарахованих до підписання графіку погашення заборгованості ( пункт 7.9 договору).

Відповідно до пункту 9.1 договору додатки до даного договору, а саме - № 1, 2, 3.1, 4.2, 6, 7, 12, 15, а також письмові повідомлення про встановлення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, є невід'ємними частинами даного договору.

Згідно з пунктом 9.2 договору усі зміни та додатки до договору оформляються у письмовому вигляді, підписуються уповноваженими особами та засвідчуються печатками обох сторін.

Строк дії договору визначений у пункті 9.5 договору та становить: з дня його підписання до 31 грудня 2004 року, а в частині розрахунків - до повного їх завершення. Даний договір вважається щорічно продовженим на календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

За твердженням позивача, публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго», відповідачем електрична енергія споживалась, відповідач відповідно до умов договору звітував про спожиту електричну енергію шляхом надання позивачу актів про об'єми спожитої електричної енергії, на підставі яких відповідачу за період з 29 вересня 2012 року по 29 грудня 2012 року були виставлені рахунки за спожиту електричну енергію (а.с.36-37, 41, 44, 49), які були отримані ним, про що свідчать підписи його представників.

Однак, відповідачем вказані рахунки сплачувались несвоєчасно та не в повному обсязі, в результаті чого за ним за період з 06 жовтня 2012 року по 06 січня 2013 року виникла заборгованість за спожиту активну електричну енергію в розмірі 67 471.55 грн..

Також, відповідно до додатку № 5 до договору відповідачу розраховувалась компенсація реактивної електроенергії, за яку за період з 29 вересня 2012 року по 29 грудня 2012 року були виставлені рахунки (а.с. 38, 42, 45, 50), які були отриманні останнім про що свідчать підписи його представника.

Однак, відповідачем вказані рахунки також сплачувались несвоєчасно та не в повному обсязі, в результаті чого за ним за період часу з 16 лютого 2012 року по 16 березня 2013 року виникла заборгованість за реактивну електричну енергію в розмірі 4730.43 грн..

Крім того, відповідачем було перевищено величину споживання електричної енергії за вересень та листопад 2012 року на загальну суму 33 787.42 грн., про що відповідач був сповіщений шляхом отримання рахунків та актів про перевищення договірної величини споживання (а.с. 39, 46).

Вказане з'явилося підставою для звернення публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» до господарського суду із позовною заявою про стягнення з відповідача 67 471.55 грн. - заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 4 730.43 грн. - заборгованості за спожиту реактивну електричну енергію, 33 787.42 грн. - суми за перевищення обсягу договірної величини споживання та штрафних санкцій.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Оскільки спірні правовідносини виникли в процесі постачання і споживання електричної енергії між її постачальником та споживачем, вони регулюються положеннями Закону України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі - Правила, ПКЕЕ).

Так, відповідно до частин 2, 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до пункту 6.1 Правил КЕЕ розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору.

Так, з матеріалів справи вбачається, що 30 січня 2004 року між відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (постачальник) та Житлово - комунальним підприємством «Скворцово» (споживач) укладений договір на поставку електричної енергії № 940, відповідно до пункту 1 якого постачальник поставляє електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі ( 5-ти кратний розмір тарифу за перевищення договірної величини електроспоживання, пеню, за графіком погашення заборгованості, за актами порушення ПКЕЕ) згідно з умовами цього договору та додатками до нього, які є невід'ємними його частинами

Однак, споживач не у повному обсязі виконав умови договору та додатків до нього, в результаті чого в період з 06 жовтня 2012 року по 06 січня 2013 року за відповідачем виникла заборгованість в розмірі 67 471.55 грн. за спожиту активну електричну енергію та за період з 16 лютого 2012 року по 16 березня 2013 року 4730.43 грн. заборгованості за компенсацію реактивної електричної енергії.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договір є домовленістю двох або більше сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі статтею 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Частиною 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, враховуючи викладене та визнання представником відповідача позовних вимог в повному обсязі вимоги позивача про стягнення заборгованості в розмірі 67 471.55 грн. за спожиту активну електричну енергію та 4730.43 грн. заборгованості за компенсацію реактивної електричної енергії суд визнає такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Також, позивач просив стягнути з відповідача за прострочення сплати заборгованості за активну електричну енергію : інфляційні витрати в сумі 131.53 грн., 3 % річних в розмірі 1233.53 грн. та пеню в сумі 5030.87 грн., та за прострочення сплати заборгованості за реактивну електричну енергію : інфляційні витрати в сумі 8.27 грн., 3 % річних в сумі 58.86 грн. та пеню в сумі 224.32 грн..

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до розрахунку, наданого позивачем (а.с. 4,5), сума інфляційних витрат, нарахованих на суму боргу за активну електричну енергію та перетоки реактивної електричної енергії за період з жовтня 2012 року по січень 2013 року складає 131.53 грн. та 8.27 грн. відповідно. Судом перевірений рахунок, наданий позивачем, та встановлено, що він проведений вірно. З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Також, позивач просив стягнути 3% річних, нарахованих на суму боргу за активну електричну енергію в розмірі 1233.55 грн. та перетоки реактивної електричної енергії в розмірі 58.86 грн..

Відповідно до розрахунку, наданого позивачем (а.с. 4,5), 3% річних, нарахованих на суму боргу за активну електричну енергію та перетоки реактивної електричної енергії за період з 06 жовтня 2012 року по 17 травня 2013 року складає 1233.55 грн. та 58.86 грн. відповідно. Судом перевірений рахунок, наданий позивачем, та встановлено, що він проведений вірно. З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Також суд вважає, що підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, нарахованої на суму боргу за активну електричну енергію та перетоки реактивної електричної в розмірі 5030.87 грн. та 224.32 грн. відповідно, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 4.2.1 договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3-2.2.4 договору, з порушенням строків, встановлених додатком № 4.1 та № 4.2 «Порядок розрахунків», споживач зобов'язаний сплатити постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочки платежу, враховуючи день фактичної оплати.

Виконання зобов'язання, згідно з частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України, може забезпечуватися зокрема, неустойкою.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (частина 3 статті 549 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, який, згідно зі статтею 3 зазначеного Закону, не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за якій сплачується пеня.

Відповідно до розрахунку, наданого позивачем (а.с. 5-6), сума пені, нарахована на суму заборгованості за активну електричну енергію за період з 06 жовтня 2012 року по 06 квітня 2013 року та перетоки реактивної електричної енергії за період з 06 жовтня 2012 року по 11 квітня 2013 року складає 5030.87 грн. та 224.32 грн. відповідно.

Судом перевірений розрахунок пені, який проведений вірно, у зв'язку з чим з огляду на наявність у відповідача заборгованості за договором, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, нарахованої на суму заборгованості за активну електричну енергію та перетоки реактивної електричної енергії в розмірі 5030.87 грн. та 224.32 грн. відповідно є такими, що також підлягають задоволенню.

Також позивач просить суд стягнути з відповідача 33 787.42 грн. за перевищення договірної величини споживання.

Відповідно до пункту 5 додатку № 4 до договору постачальник має право протягом розрахункового періоду, звернутись до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою про корегування договірної величини споживання електроенергії, після чого постачальник електричної енергії протягом п'яти робочих днів із дня отримання заяви розглядає його.

Згідно з підпунктом 2 пункту 10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Розрахунок за спожиту електричну енергію здійснюється у відповідності до пункту 6.6 ПКЕЕ, повна поточна оплата вартості здійснюється одним платежем по фактичним показникам приладів обліку.

Відповідно до додатку № 1 до договору № 940 від 30 січня 2012 року, який є невід'ємною частиною договору, договірна величина споживання електроенергії за розрахунковий період вересень 2012 на майданчику вимірювання с. Колодязне свердловина 4815 встановлена ??в обсязі 4900кВт / год.

Фактичне перевищення споживання електричної енергії за вказаний розрахунковий період склало 16564 кВт /год. Таким чином, за розрахунковий період - вересень 2012 року, відповідачем допущено перевищення договірної величини споживання електроенергії в обсязі 11664 кВт/год. (16564 кВт/год. 4900 кВт/год. = 11664 кВт /год.), як зазначає позивач на суму 11042.31 грн..

Відповідно до додатку № 1 до договору № 940 від 30 січня 2012 року , який є невід'ємною частиною договору, договірна величина споживання електроенергії за розрахунковий період - вересень 2012 на майданчику вимірювання с. Скворцово, свердловина 4610 встановлена ??в обсязі 7000кВт/год..

Фактичне перевищення споживання електричної енергії за вказаний розрахунковий період склало 23184 кВт/год. Таким чином, за розрахунковий період - вересень 2012 року на зазначеному майданчику вимірювання відповідачем допущено перевищення договірної величини споживання електроенергії в обсязі 16184 кВт /год. (23184 кВт /год. - 7000 кВт /год. = 16184 кВт/год.), як зазначає позивач на суму 15321.39 грн.

Відповідно до додатку № 1 до договору № 940 від 30 січня 2012 року, який є невід'ємною частиною договору, договірна величина споживання електроенергії за розрахунковий період - вересень 2012 на майданчику вимірювання с. Скворцово, вул. 60 років СРСР, свердловина 4611 встановлена ??в обсязі 7000 кВт/год..

Фактичне перевищення за вказаний розрахунковий період склало 19897 кВт/год. Таким чином, за розрахунковий період - вересень 2012 року відповідачем допущено перевищення договірної величини споживання електроенергії в обсязі 12897 кВт/ год. (19897 кВт / год. - 7000 кВт/ год. = 12897 кВт / год.), як зазначає позивач на суму 12209.59 грн.

Відповідно до додатку № 1 до договору № 940 від 30 січня 2012 року, який є невід'ємною частиною договору, договірна величина споживання електроенергії за розрахунковий період - листопад 2012 року на майданчику вимірювання с. Колодязне, свердловина 4815 встановлена ??в обсязі 4900кВт/год.

Фактичне перевищення за вказаний розрахунковий період склало 12911 кВт/год. Таким чином, за розрахунковий період - листопад 2012 року відповідачем допущено перевищення договірної величини споживання електроенергії в обсязі 8011 кВт/год. (12911 кВт/год. - 900 кВт/год. = 8011 кВт/год.), як зазначає позивач на суму 7584.01 грн..

Загалом відповідачем було допущено перевищення договірної величини на суму 33 787.42грн..

Судом перевірений розрахунок позивача перевищення договірної величини, та встановлено, що він проведений вірно, у зв'язку з чим стягненню з відповідача підлягає сума за перевищення договірної величини в розмірі 33787.42 грн..

Таким чином, з огляду на викладене та визнання відповідачем позовних вимог, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору покладається на відповідача.

В судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 21 червня 2013 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Житлово - комунального підприємства «Скворцово» (вул. Калініна, 59, с. Скворцово, Сімферопольський район, АР Крим, 97544, р/р 26005000130954 «Чорноморський банк РиР», МФО 384577, ЄДРПОУ 32316059) на користь публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (вул. Київська, 74/6, м. Сімферополь, АР Крим, 95034, р/р 26031301617847 в філії КРУ АТ «Ощадбанк», МФО 324805, ЄДРПОУ 00131400) заборгованість за спожиту активну електроенергію в сумі 67 471.55 грн.

3. Стягнути з Житлово - комунального підприємства «Скворцово» (вул. Калініна, 59, с. Скворцово, Сімферопольський район, АР Крим, 97544, р/р 26005000130954 «Чорноморський банк РиР», МФО 384577, ЄДРПОУ 32316059) на користь публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (вул. Київська, 74/6, м. Сімферополь, АР Крим, 95034, р/р 26009300517847 в філії КРУ АТ «Ощадбанк», МФО 324805, ЄДРПОУ 00131400) інфляційні витрати за активну електроенергію в сумі 131.53 грн., 3 % річних за активну електроенергію в сумі 1233.53 грн., пеню за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за активну електроенергію в сумі 5030.87 грн., заборгованість за спожиту реактивну електроенергію в сумі 4730.43 грн., інфляційні витрати за реактивну електроенергію в сумі 8.27 грн., 3 % річних за реактивну електроенергію в сумі 58.86 грн., пеню за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за реактивну електроенергію в сумі 224.32 грн., суму в розмірі 33 787.42 грн. за перевищення об'єму договірної величини споживання та 2253.54 грн. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.А. Радвановська

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення20.06.2013
Оприлюднено25.06.2013
Номер документу31978665
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —901/1734/13

Рішення від 20.06.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Ю.А. Радвановська

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні