Рішення
від 21.06.2013 по справі 243/5369/13-ц
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/5369/13

Справа № 2/243/1214/2013

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2013 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Гусинського М.О.,

при секретарі - Карпенко О.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Слов'янська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, Слов’янського районного відділу Донецької Регіональної Філії «Центру Державного Земельного Кадастру» про визнання права власності в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

05.06.2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, Слов’янського районного відділу Донецької Регіональної Філії «Центру Державного Земельного Кадастру» про визнання права власності в порядку спадкування, посилаючись на те, що він є спадкоємцем після смерті його матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Куземівка Сватовського району Луганської області. Оскільки постійним місцем проживання матері було село Андріївка Слов'янського району Донецької області спадкова справа після її смерті була заведена Другої Слов’янською державною нотаріальною конторою. Він прийняв спадщину після смерті матері та звернувся до Другої Слов’янської державної нотаріальної контори із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, окрім нього, після смерті ОСОБА_4, немає. У склад спадкового майна після смерті його матері входить земельна ділянка площею 4,9707 га, яка розташована на землях Андріївської сільської ради у селі Андріївка, ділянка НОМЕР_2. Зазначена земельна ділянка належала спадкодавцю ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ДН № 190898. Земельній ділянці присвоєний кадастровий № 1424280500:02:000:0156, цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Для отримання свідоцтва про право на спадщину йому необхідно надати нотаріусу витяг з Державного земельного кадастру та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Він звернувся за необхідними документами, але листом від 17.12.2012 року відділу Держземагенства у Слов’янському районі Донецької області йому було відмовлено у наданні зазначених вище документів, оскільки в автоматизованій базі даних за зазначеним у державному акті серія ДН № 190898 кадастровим номером 1424280500:02:000:0156 зареєстрована інша земельна ділянка. Відмова у видачі зазначених документів призвела до ухвалення нотаріусом постанови про відмову у видачі йому свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі.

Він звернувся до відповідача Слов’янського районного відділу Донецької Регіональної Філії «Центру Державного Земельного Кадастру», м. Слов'янськ, пл. Жовтневої Революції, буд. 2 із заявою про виправлення помилок, однак зазначену заяву відповідач брати в мене не схотів, у усній формі відмовив у виправленні помилок, рекомендувавши звернутися до суду. Тому він був змушений направити до відповідача заяву про виправлення помилок поштою. Відповіді на свою заяву він дотепер не отримав.

Відмова відповідача Слов’янського районного відділу Донецької Регіональної Філії «Центру Державного Земельного Кадастру» виправити помилку у Державному земельному кадастрі стосовно присвоєння однакового кадастрового номеру різним земельним ділянкам та ухвалення нотаріусом постанови про відмову у видачі йому свідоцтва про право на спадщину за законом свідчить про не визнання відповідачами його права власності на земельну ділянку і є підставою його звернення до суду, оскільки унеможливлює отримання правовстановлюючого документу на земельну ділянку у нотаріуса, тобто унеможливлює позасудове вирішення спору.

Розпорядженням Слов’янської районної державної адміністрації № 296 від 02.06.2006 року було надано право власності на земельні ділянки не тільки спадкодавцю, але і йому і його дружині. Право власності його, його дружини та спадкодавця реєструвалося одночасно та одночасно присвоювалися кадастрові номери земельним ділянкам, які ідуть поруч - 1424280500:02:000:0156 - кадастровий номер земельної ділянки спадкодавця; 1424280500:02:000:0155 - кадастровий номер його земельної ділянки; 1424280500:02:000:0154 - кадастровий номер земельної ділянки його дружини. На час своєї смерті його мати мала належним чином посвідчене та зареєстроване право власності на земельну ділянку, але у зв'язку із виявленням однакового кадастрового номеру, присвоєногорізним земельним ділянкам та відмовою відповідача Слов’янського районного відділу Донецької Регіональної Філії «Центру Державного Земельного Кадастру» самостійно здійснити зазначені виправлення, отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса він не може, тому вимушений звертатись до суду.

Просив визнати за ним право власності на земельну ділянку, площею 4,9707 га, яка розташована на землях Андріївської сільської ради у селі Андріївка, ділянка НОМЕР_2 і яка належала спадкодавцю ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ДН № 190898, кадастровий № 1424280500:02:000:0156, цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва як на майно, отримане мною у порядку спадкування після смерті йогої матері ОСОБА_4.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, але надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача Андріївської сільської ради до суду не з'явився, однак від Андріївського сільського голови надійшов лист з проханням про розгляд справи за відсутністю їх представника, просили суд винести рішення на користь позивача, так як з викладеними фактами в позовній заяві повністю згодні.

Представник відповідача Слов’янського районного відділу Донецької Регіональної Філії «Центру Державного Земельного Кадастру» до суду не з'явився, однак від начальника відділу надійшло клопотання про розгляд справи без їхньої присутності, рішення винести на розсуд суду, зазначивши, що ДП «Центр ДЗК» створено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.1997 року № 1355 «Про програму створення автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру» Центр ДЗК входить до сфери управління Держземагенства України, є державним підприємством, яке виконує державні завдання по завершенню земельної реформи та створення земельного кадастру в Україні. Відповідно до ЗУ «Про державний земельний кадастр» (п.2 ст. 6) Центр ДЗК є Адміністратором Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі. Статтею 9 цього закону передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей та виправлення помилок здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Відповідно до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445, органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин є Держземагенство України та його територіальні органи. Постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 01.08.2011 року «Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг» (зі змінами) передбачено, що Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку надається територіальними органами Держземагенства за місцем розташування земельної ділянки.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі за наступних обставин.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с. 5).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла у с. Куземівка Сватовського р-ну Луганської області (а.с. 11).

ОСОБА_4 на праві власності належить земельна ділянка площею 4,9707 га, яка розташована в с. Андріївна, на території Андріївської сільської ради, ділянка НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 16).

Відділ Держземагенства у Слов’янському районі Донецької області відмовив у наданні витягу з Державного земельного кадастру та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Андріївна, Андріївська сільська рада Слов'янського р-ну, діл. НОМЕР_2, оскільки в автоматизованій базі даних за зазначеним у державному акті серія ДН № 190898 кадастровим номером 1424280500:02:000:0156 зареєстрована інша земельна ділянка (а.с. 10).

ОСОБА_1. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 4,9707 га, розташовану за адресою: с. Андріївна, Андріївська сільська рада Слов'янського р-ну, діл. НОМЕР_2, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, у зв'язку з відсутністю витягу з Державного земельного кадастру та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки (а.с. 13).

Відповідно до ст. 1223 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

У відповідності зі ст. 328 ЦК України право власності виникає на підставах, не заборонених законом, і вважається придбаним правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність придбання права власності не встановлена судом.

Законність володіння, користування й розпорядження земельною ділянкою яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ніким і ніколи не заперечувалась.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право власності на спадок видається за письмовою заявою спадкоємцями, які прийняли спадок в порядку встановленим цивільним законодавством; у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадок особа може звернутись в суд за правилами позовного провадження.

У відповідності зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав й обов'язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ проспадкування» від 24.06.1983 року № 4 з наступними змінами й доповненнями якщо позивач в 6-місячний строк вступив у володіння або керування спадкоємним майном або його частиною, то суд по цих підставах розв'язує питання про визнання права на спадкоємне майно.

Згідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України та п. 208 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 N 20/5 із наступними змінами та доповненнями прийняття і відмова від спадщини можуть мати місце щодо всього спадкового майна. Спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої частини відмовитись. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно п. 22-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 N 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» із наступними змінами та доповненнями відповідно до статей 1225 ЦК України і 131 ЗК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 116, п. 7 розділу X "Перехідні положення" Земельного Кодексу України, п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 N 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» із наступними змінами та доповненнями громадяни набувають право на землю шляхом передачі ділянок у власність або надання їх у користування. Громадяни зберігають право на земельні ділянки, одержані ними до 1 січня 2002 р. у власність, в розмірах, що були раніше передбачені чинним законодавством.

Таким чином, громадяни не можуть втрачати раніше наданого їм права власності або користування земельною ділянкою, підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт - факт прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність.

Згідно ст. 152 Земельного Кодексу України та п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 N 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» із наступними змінами та доповненнями спори, пов'язані із земельними відносинами, розглядаються в позовному провадженні.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 Земельного Кодексу України та ст. ст. 15, 16 ЦК України шляхом визнання прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 ЦК України земельна ділянка є об'єктом нерухомого майна.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Пунктом 3.5 у п. 1 Узагальнення судової практики розгляду цивільних справ про спадкування Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 зазначено, що судовому розгляду підлягають спори про визнання права власності у порядку спадкування на земельну частку (пай), зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню. Належним відповідачем є спадкоємці, які прийняли спадщину, а за їх відсутності - територіальна громада у особі органу місцевого самоврядування.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем усього майна померлої ОСОБА_4.

Іншого шляху, ніж визнання права власності на земельну ділянку в судовому порядку, у позивача немає.

Таким чином, у суду є всі обґрунтування для задоволення позову у повному обсягу, так, як визнання відповідачем позову і його задоволення судом не суперечить діючому законодавству та не порушує прав інших осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5-8, 10-15, 107, 130, 174, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 25, 27, 31, 61, 328, 1216, 1222, 1225, 1268 ЦК України, ст. 131, 152, п. 7 розділу X "Перехідні положення" Земельного Кодексу України, п. 1, 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», п. 5, 7, 18, 22-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 N 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» із наступними змінами та доповненнями, п. 3.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, Слов’янського районного відділу Донецької Регіональної Філії «Центру Державного Земельного Кадастру» про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку, площею 4,9707 га, яка розташована на землях Андріївської сільської ради у АДРЕСА_1 і яка належала спадкодавцю ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ДН № 190898, кадастровий № 1424280500:02:000:0156, цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як на майно, отримане мною у порядку спадкування після смерті його матері ОСОБА_4.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.

Суддя Слов'янського міськрайонного суду М.О.Гусинський

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення21.06.2013
Оприлюднено26.06.2013
Номер документу31992090
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/5369/13-ц

Рішення від 21.06.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Гусинський М. О.

Ухвала від 06.06.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Гусинський М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні