cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 червня 2013 р. Справа № 902/742/13
Провадження № 6/902/49/13
за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл"
до :Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство Трансформаторних Підстанцій"
про стягнення 26550 грн. заборгованості
Господарський суд Вінницької області у складі
Головуючого судді Говор Н.Д.
Cекретар судового засідання Мовчан Г.М.
Представники
позивача : Зосюк А. Ю. (довіреність № 4 від 01.05.13р.)
Бурлаков О. С. (довіреність № 2 від 01.05.13р.)
відповідача : не з'явився
ВСТАНОВИВ :
До Господарського суду Вінницької області подана позовна заява про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство Трансформаторних Підстанцій" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" 16550грн., в тому рахунку 11800 грн. попередньої оплати, 14750 грн. штрафних санкцій.
Відповідач відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав, представника у судове засідання не направив.
Ухвала про порушення провадження у справі від 27.05.2013р. направлена відповідачу рекомендованим листом на адресу, вказану в позовній заяві, а саме - вул. Соколова, 10, кв. 12, м. Вінниця, 21050. Факт належного повідомлення відповідача підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 27). Згідно ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином. Таким чином, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце судового розгляду справи за його участю.
З огляду на подані в справу докази, суд приходить до висновку про те, що неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору у його відсутність. Спір відповідно положень ст. 75 ГПК України підлягає вирішенню за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представників позивача, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши в сукупності надані в справу докази, надавши їм юридичну оцінку суд встановив наступне.
07.03.2013р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" (в договорі "Покупець") та Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство Трансформаторних Підстанцій" (в договорі "Продавець") уклали договір купівлі-продажу товарів № ДГ-36 (далі Договір).
Відповідно до п.1.1 Договору Продавець продає, а Покупець купує вказаний нижче товар:
- комплектна трансформаторна підстанція б/у КТП-400/10/0,4(в-к) - 1 шт.;
- комплектуюче обладнання вказане в Специфікації, яка є невід'ємним додатком до Договору.
Відповідно до п. 1.4 Договору додаткові умови передачі товару: здійснюється на протязі 20 робочих днів з дня зарахування на розрахунковий рахунок Продавця попередньої оплати по Договору, тобто до 05.04.2013р. включно.
Відповідно до п. 1.5 Договору загальна сума Договору складає 59000 грн., в т. ч. ПДВ 9833,33 грн.
Відповідно до п. 2.1 Договору форма оплати товару: безготівковий розрахунок в національній валюті (гривні)
Відповідно до п. 2.2 Договору умови оплати товару:
- попередня оплата в розмірі 20% від суми цього Договору, що складає 11800 грн. на протязі 3-х банківських днів з моменту підписання цього договору.
- остаточний розрахунок у розмірі 80% від суми цього Договору, що складає 47200 грн. проводиться на протязі 1-го банківського дня після підписання сторонами акту приймання передачі товару, який є невід'ємним додатком до цього Договору.
Відповідно до п. 5.1 Договору у разі, якщо Продавець не передасть товар в терміни визначені цим договором, Покупець має право вимагати від Продавця сплати штрафу в розмірі 1% від суми цього Договору, за кожен день прострочення, однак не більше 25% загальної вартості Договору.
Позивач свої зобов'язання взяті в Договорі виконав та перерахував відповідачу в порядку попередньої оплати 11800 грн., що стверджується платіжним дорученням № 13 від 11.03.2013р. на суму 11800 грн. (а.с. 17).
Відповідач свої Договірні зобов'язання щодо поставки товару не виконав.
Таким чином заборгованість відповідача перед позивачем станом на день прийняття рішення судом за непоставлений товар становить 11800 грн.
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або приймання товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ч. 2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі статтею 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається , якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України , інших актів цивільного законодавства , а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог , що звичайно ставляться.
Позивач звертався до відповідача з претензією № 06/116 від 26.04.2013 р. про повернення попередньої оплати в розмірі 11800 грн. та сплати 14750 грн. штрафу. Відповідачем вказана претензія залишена без задоволення
Позовні вимоги в частині повернення суми попередньої оплати стверджуються договором купівлі-продажу товарів № ДГ-36 від 07.03.2013р., платіжним дорученням № 13 від 11.03.2013р. на суму 11800 грн., розрахунком, іншими матеріалами справи і підлягають задоволенню судом в сумі 11800 грн. на підставі ст. 526, 692, 693 ЦК України.
Крім суми основного боргу позивач пред'явив до стягнення 14750 грн. штрафу.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Згідно з п.2 ст. 551 Цивільного кодексу України - якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 5.1 Договору у разі, якщо Продавець не передасть товар в терміни визначені цим договором, Покупець має право вимагати від Продавця сплати штрафу в розмірі 1% від суми цього Договору, за кожен день прострочення, однак не більше 25% загальної вартості Договору.
Позивачем правомірно нарахований штраф у сумі 14 750 грн.
Разом з цим суд вважає за можливе зменшити штраф до суми 5000 грн. на підставі п. 3 ст.83 ГПК України, виходячи з наступного.
П. 1 ст. 233 Господарського кодексу України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні, не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Відповідно до положень ст. 3, ч.3 ст. 509 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства та, водночас, засадами на яких має ґрунтуватися зобов'язання між сторонами є добросовісність, розумність і справедливість.
Відповідно до ч. 3 ст. 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Стаття 83 ГПК України надає господарському суду право приймаючи рішення, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Враховуючи, що штрафні санкції є непомірно великими в співрозмірності із фактичною заборгованістю відповідача, суд вважає за можливе зменшити належний до стягнення штраф до суми 5000 грн.
Таким чином позовні вимоги в частині стягнення штрафу підтверджуються п. 5.1. Договору, розрахунком, іншими матеріалами справи і підлягають задоволенню судом в сумі 5000 грн. на підставі ст. 611 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 551 Цивільного кодексу України.
З урахуванням викладеного, оцінивши подані позивачем докази та матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню відповідно до чинного законодавства в сумі 16800 грн., з яких:
попередня оплата - 11800 грн.;
штраф - 5000 грн.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір підлягає покладенню на відповідача.
Керуючись ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-84, 115 Господарського процесуального кодексу України
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити в сумі 16800 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство Трансформаторних Підстанцій" (вул. Соколова, 10, кв. 12, м. Вінниця, 21050, ідентифікаційний код 35110915) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" (вул. Кавказька, 2, м. Рівне, 33028; вул. Поштова, 11, м. Рівне, 33028, ідентифікаційний код 36171036) 11800 грн. попередньої оплати, 5000 грн. штрафу, 1720,50 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Копію рішення направити сторонам рекомендованим листом.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 25 червня 2013 р.
Суддя Говор Н.Д.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2, 3 - позивачу (вул. Кавказька, 2, м. Рівне, 33028; вул. Поштова, 11, м. Рівне, 33028 )
4 - відповідачу (вул. Соколова, 10, кв. 12, м. Вінниця, 21050)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2013 |
Оприлюднено | 25.06.2013 |
Номер документу | 32003897 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Говор Н.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні