Справа №443/928/13-ц
Провадження № 2/443/407/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2013 року Жидачівський районний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Цюмрака М.Д.,
при секретарі Фрей О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Жидачів Львівської області цивільну справу за позовом Приватної агрофірми «Бережниця» до голови ОСОБА_1 Об’єднання співвласників майна цілісного майнового комплексу «Бережниця» ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить визнати за ним право власності на такі об’єкти нерухомого майна: критий тік та зерносклад центральний з приналежними господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться за адресою вул.Дорошенка, 78а, с.Бережниця Жидачівського району; склад електриків та склад для зберігання соломи, що знаходяться за адресою вул.Дорошенка, 78б, с.Бережниця Жидачівського району; телятник-конюшня, склад для зберігання сіна, зерносклад біля кормоцеху, що знаходяться за адресою вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району;корівник 2-х рядний з приналежними господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78г, с.Бережниця Жидачівського району; зерносклад біля АВМ, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78д, с.Бережниця Жидачівського району; приміщення гаражу, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78ж, с.Бережниця Жидачівського району; їдальня, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78з, с.Бережниця Жидачівського району; адмінбудинок з приналежною огорожею, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78, с.Бережниця Жидачівського району. В обґрунтування своїх вимог позивач покликаються на те, що набув право власності на вищезгадані об’єкти нерухомого майна у процесі реформування (реорганізації) спілки селян пайовиків ім..Дорошенка, але не може провести реєстрацію об’єктів нерухомого майна.
Зокрема, під боргові зобов’язання цієї спілки в рахунок дорахування компенсації на майнові частки (паї) пенсіонерам, що отримали майнові паї до 1998 року згідно протоколу №3 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 19.10.1999 року позивачу було виділено серед іншого таке нерухоме майно: критий тік с.Бережниця і зерносклад центральний с.Бережниця за адресою вул.Дорошенка, 78а, с.Бережниця Жидачівського району; зерносклад біля кормоцеху за адресою вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району; зерносклад біля АВМ с.Бережниця за адресою вул.Дорошенка, 78д, с.Бережниця Жидачівського району; частину адмінбудинку на суму 31 477 грн. із загальної оціночної вартості 129 244 грн., за адресою вул.Дорошенка, 78, с.Бережниця Жидачівського району.
Згідно того ж протоколу №3 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 19.10.1999 року ОСОБА_3 в рахунок майнового паю виділено частку в адмінбудинку (вул.Дорошенка, 78, с.Бережниця Жидачівського району) на суму 14 150 грн. Дану частку в адмінбудинку ОСОБА_3 передала для використання статутного фонду Приватної агрофірми «Бережниця».
Також згідно протоколу №1 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 18.04.2000 року позивачу під невитребувані паї було виділено серед іншого таке нерухоме майно: телятник - конюшня с.Бережниця за адресою вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району; склад для зберігання соломи (продовження складу електриків) за адресою вул.Дорошенка, 78б, с.Бережниця Жидачівського району; частину адмінбудинку на суму 3 500 грн. із загальної оціночної вартості 129 244 грн., за адресою вул.Дорошенка, 78, с.Бережниця Жидачівського району.
Крім цього позивач викупив у співвласників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка таке нерухоме майно. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 30 жовтня 1999 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 30 жовтня 1999 року Приватна агрофірма «Бережниця» придбала корівник 2-х рядний за адресою вул.Дорошенка, 78г, с.Бережниця Жидачівського району. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві спільної часткової власності групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2, від 04 грудня 1999 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 04 грудня 1999 року позивач придбав склад електриків за адресою вул.Дорошенка, 78б, с.Бережниця Жидачівського району. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 02 січня 2003 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 02 січня 2003 року позивач придбав склад для зберігання сіна за адресою вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників механізаторів, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 12 січня 2003 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 12 січня 2003 року позивач придбав приміщення гаражу адреса вул.Дорошенка, 78ж, с.Бережниця Жидачівського району. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників адмінперсоналу, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 25 грудня 2003 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 25 грудня 2003 року позивач придбав частину адмінбудинку на суму 80 117 грн. із загальної оціночної вартості 129 244 грн. за адресою вул.Дорошенка, 78, с.Бережниця Жидачівського району.
В лютому 2013 року позивач звертався до реєстраційної служби Жидачівського районного управління юстиції Львівської області для проведення реєстрації набутих у власність об’єктів нерухомого майна. Оглянувши представлені документи, що підтверджують перехід права власності на нерухоме майно, працівники реєстраційної служби повідомили його, що на підставі цих документів вони не можуть провести реєстрацію набутих об’єктів нерухомого майна і порекомендували звернутися до суду з позовом про визнання права власності.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримав на підставах, викладених у позовній заяві, просить суд задоволити позов. Даючи пояснення, зокрема зазначив, що за правилами статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах не заборонених законом, зокрема із правочинів. Позивач набув нерухоме майно в порядку реформування спілки селян пайовиків ім. Дорошенка ще у 1999-2003 р.р.. Частина майна була передана позивачу під боргові зобов’язання ссп ім.. Дорошенка, частина під не витребувані паї, а частину майна позивач придбав у співвласників майнових паїв на основі договорів купівлі-продажу без нотаріального посвідчення, оскільки вимоги до нотаріального посвідчення таких договорів на той час за Цивільним кодексом Української РСР від 1963 року не було. Цього року позивач звертався до Державної реєстраційної служби Жидачівського районного управління юстиції. Проте, працівники реєстраційної служби, оглянувши представлені документи повідомили, що на підставі цих документів вони не можуть зареєструвати за позивачем право власності на спірне нерухоме майно і порекомендували звернутися до суду. Суть проблеми полягає в тому, що змінилось законодавство з прийняттям нового Цивільного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав». Право власності на нерухоме майно за колишньою ссп ім. Дорошенка як і за її попередником колгоспом «Радянська Україна» зареєстровано не було, оскільки діюче на той час законодавство не вимагало такої реєстрації. Тому зараз треба представити документи, що підтверджують виникнення прав на нерухоме майно, а саме документи на побудову та прийняття в експлуатацію. При передачі нерухомого майна від ссп ім.Дорошенка до Приватної агрофірми «Бережниця» не було передано документації, необхідної як при первинній реєстрації об’єктів нерухомості, зокрема документів на побудову та введення об’єктів нерухомого майна в експлуатацію, так як такі документи не збереглися, бо ніхто не знав, що буде запроваджено обов’язкову реєстрацію і ці документи будуть потрібні. Тому представити для реєстрації всі необхідні документи позивач не може. Тобто, позивач набув майно у спосіб не заборонений законодавством України, але не може оформити та зареєструвати право власності, тому вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 позовні вимоги підтримав і просить суд позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_3 позовні вимоги визнала, дала пояснення суть яких зводиться до того, що завданнями Об’єднання співвласників майна цілісного майнового комплексу «Бережниця» і її як голови є контролювати виконання договорів та рішень загальних зборів співвласників. З представником позивача ОСОБА_3 вони перевірили проведені розрахунки агрофірми з пайовиками і в неї, як голови ради Об’єднання, яке покликано відстоювати інтереси пайовиків, немає претензій до позивача з приводу виконання зобов’язань по розрахунках перед пайовиками та пенсіонерами по рішеннях зборів з передачі майна і по договорах купівлі-продажу. Відносно того, що реєстраційна служба не реєструє будівлі і споруди, які були передані в порядку реформування спілки селян пайовиків, то відзначила, що дійсно об’єкти нерухомого майна, тобто будівлі і споруди, що належали спілці як колективному сільгосппідприємству, не були зареєстровані у бюро технічної інвентаризації і тому не могли робити переоформлення нерухомого майна через нотаріуса, але не робили нічого незаконного, керувалися рекомендаціями, які давали обласна рада та Міністерство аграрної політики щодо використання майна, яке перебуває у спільній частковій власності. Також керувалися і зразками тих договорів, які вони рекомендували укладати. Ніхто тоді не думав, що законодавство так зміниться.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто з 01.01.2004 року. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Оскільки спірні правовідносини виникли до набрання чинності Цивільним Кодексом України, суд вважає за необхідне застосувати також законодавство, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, тобто ЦК Української РСР 1963 р.
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів.
Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав» права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умов, якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
За правилами статті ст. 4 ЦК УРСР 1963 р. цивільні права і обов’язки виникають з підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, а також з дій громадян і організацій, які хоч і не передбачені законом, але в силу загальних начал і змісту цивільного законодавства породжують цивільні права та обов’язки.
Згідно ст.128 ЦК УРСР 1963 р. право власності (право оперативного управління) у набувача за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
В силу ст. 227 ЦК УРСР 1963 р. нотаріальному посвідченню та реєстрації у виконавчому комітеті місцевої ради народних депутатів підлягає договір купівлі-продажу житлового будинку, якщо хоча б однією із сторін є громадянин.
З аналізу ст.ст. 44 та 227 ЦК УРСР 1963 р. вбачається, що для договорів купівлі-продажу нерухомого майна відмінного від житлового будинку достатньо дотримання простої письмової форми договору, вимог щодо реєстрації нерухомого майна відмінного від житлового будинку законодавство діюче на момент виникнення спірних правовідносин (до 2004р.) не містило.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно до ч.2 тієї ж статті цивільного кодексу може бути визнання права.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
З метою реформування колективного сільськогосподарського підприємства - спілки селян пайовиків ім.Дорошенка, відповідно до рішення загальних зборів членів цієї спілки від 24 січня 1998 року вирішено провести реорганізацію спілки селян пайовиків ім. Дорошенка шляхом приєднання її до Приватної агрофірми «Бережниця» передавши їй майнові права та обов’язки спілки селян пайовиків ім.Дорошенка.
Питання реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств врегульовано Законом України «Про колективні сільськогосподарські підприємства». Згідно п. 1 ст. 31 цього закону реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) та ліквідація підприємства провадяться за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) його членів або за рішенням суду чи арбітражного суду. Підприємство може бути ліквідовано у разі визнання його банкрутом та на інших підставах, передбачених законодавчими актами України. Згідно п.4 ст. 31 цього закону при приєднанні одного підприємства до іншого до останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаного підприємства. Також у 2003 році статтю 31 Закону України «Про колективні сільськогосподарські підприємства» було доповнено пунктом 7, згідно якого у разі реорганізації підприємства паї його членам або їх спадкоємцям видаються правонаступниками цього підприємства за рахунок майна, яке було віднесене до складу пайового фонду підприємства на дату його реорганізації і передане на баланс правонаступникам. Хоч п. 7 ст. 31 ще не діяв на момент прийняття рішення про реорганізацію та передачі майна, однак він дає можливість зрозуміти обгрунтованість прийнятих рішень і дій.
В ході реформування та реорганізації було уточнено розміри майнових паїв членів та колишніх членів спілки селян пайовиків ім.Дорошенка, частина майна спілки селян пайовиків ім. Дорошенка була передана позивачу під боргові зобов’язання, а інша частина майна була включена до пайового фонду з метою розподілу між пайовиками. Механізм розподілу майна по групах людей був затверджений загальними зборами власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка згідно протоколу №3 від 19.10.1999 року та протоколу №1 від 18.04.2000 року. Також для виплати паїв особам, які не отримали майно чи кошти в рахунок майнового паю, позивачу було передано майно під не витребувані паї, з метою виплати вартості паїв у майбутньому власникам чи спадкоємцям.
Так, згідно протоколу №3 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 19.10.1999 року під боргові зобов’язання ссп ім. Дорошенка в рахунок дорахування компенсації на майнові частки (паї) пенсіонерам, що отримали майнові паї до 1998 року, позивачу - Приватній агрофірмі «Бережниця» було виділено майно на загальну суму 188 856 грн. серед якого таке нерухоме майно: критий тік с.Бережниця оціночною вартістю 69 800 грн.; зерносклад центральний с.Бережниця оціночною вартістю 20 990 грн.; зерносклад біля кормоцеху оціночною вартістю 17 921 грн.; зерносклад біля АВМ с.Бережниця оціночною вартістю 24 595 грн.; частина адмінбудинку с.Бережниця на суму 31 477 грн. із загальної оціночної вартості 129 244 грн., що разом складає 164 783 грн.. Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 22 жовтня 1999 року. Компенсація на майнові частки (паї) пенсіонерам згідно вказаного рішення загальних зборів повинна бути виплачена протягом 10 років. Фактично виплачено позивачем компенсації на майнові частки (паї) пенсіонерам на загальну суму 188 856 грн., в тому числі по роках: 2000 рік - 33057 грн., 2001 рік - 45538 грн., 2002 рік - 15432 грн., 2003 рік - 10813 грн., 2004 рік - 4990 грн., 2005 рік - 404 грн., 2012 рік - 78672 грн., що підтверджується відповідними відомостями. Таким чином, свої зобов’язання перед пенсіонерами позивач виконав і виплатив передбачену зборами компенсацію.
Згідно того ж протоколу №3 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 19.10.1999 року ОСОБА_3 в рахунок майнового паю виділено майна на суму 25 450грн., серед якого частка в адмінбудинку с.Бережниця на суму 14 150 грн.із загальної оціночної вартості 129 244 грн. Дану частку в адмінбудинку ОСОБА_3 передала для використання статутного фонду Приватної агрофірми «Бережниця», що стверджується актом прийому-передачі майна від 22 жовтня 1999 року.
Згідно протоколу №1 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 18.04.2000 року Приватній агрофірмі «Бережниця» під невитребувані паї виділено майна на суму 53 490 грн., серед якого таке нерухоме майно: телятник - конюшня с.Бережниця оціночною вартістю 4 400 грн.; склад для зберігання соломи (продовження складу електриків) оціночною вартістю 6 378 грн.; частина адмінбудинку на суму 3 500 грн. із загальної оціночної вартості 129 244 грн., частина приміщення їдальні на суму 14 000 грн. що разом складає 28 278 грн..Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 22 квітня 2000 року.
Згідно протоколу №3 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 19.10.1999 року групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, (ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1,ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33. Вас., ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38. Вас., ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54,ОСОБА_55І.) виділено майно на суму 246 641 грн., серед якого корівник 2-х рядний оціночною вартістю 106 432 грн. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 30 жовтня 1999 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 30 жовтня 1999 року Приватна агрофірма «Бережниця» придбала у співвласників ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33. Вас., ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38. Вас., ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55 корівник 2-х рядний за ціною 27 375 грн. В рахунок оплати співвласникам видано 342 центнери пшениці по ціні 80 грн. за один центнер, що підтверджується накладною № 101 від 30.10.99р. та відомостями. Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 30 жовтня 1999 року.
Згідно протоколу №3 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 19.10.1999 року групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_3 (ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, Швед.С.З., ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, Швед.Г.К., ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83, ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86, ОСОБА_87, ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90, ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_93, ОСОБА_94, ОСОБА_95В.) виділено майно на суму 250 501 грн., серед якого склад електриків оціночною вартістю 14 591 грн. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві спільної часткової власності групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2, від 04 грудня 1999 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 04 грудня 1999 року Приватна агрофірма «Бережниця» придбала у співвласників ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, Швед.С.З., ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, Швед.Г.К., ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83, ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86, ОСОБА_87, ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90, ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_93, ОСОБА_94, ОСОБА_95 склад електриків за ціною 4 790 грн. В рахунок оплати співвласникам видано 60 центнерів пшениці по ціні 80 грн. за один центнер, що підтверджується накладною № 193 від 04.12.99р. та відомостями. Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 04 грудня 1999 року.
Згідно протоколу №3 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 19.10.1999 року групі співвласників, які проживають вс.Бережниця (ОСОБА_96, ОСОБА_97, ОСОБА_98, ОСОБА_99, ОСОБА_100, ОСОБА_101, ОСОБА_102, ОСОБА_103, ОСОБА_104, ОСОБА_105, ОСОБА_106, ОСОБА_107, ОСОБА_108, ОСОБА_109, ОСОБА_110, ОСОБА_111, ОСОБА_112, ОСОБА_113, ОСОБА_114, ОСОБА_115, ОСОБА_116, ОСОБА_117, ОСОБА_118М, ОСОБА_119В.) виділено майно на суму 143 245грн., серед якого частина їдальні на суму 16 650 грн. із загальної оціночної вартості 30 650 грн. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 11 грудня 2003 року, на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 11 грудня 2003 року Приватна агрофірма «Бережниця» придбала у співвласників ОСОБА_96, ОСОБА_97, ОСОБА_98, ОСОБА_99, ОСОБА_100, ОСОБА_101, ОСОБА_102, ОСОБА_103, ОСОБА_104, ОСОБА_105, ОСОБА_106, ОСОБА_107, ОСОБА_108, ОСОБА_109, ОСОБА_110, ОСОБА_111, ОСОБА_112, ОСОБА_113, ОСОБА_114, ОСОБА_115, ОСОБА_116, ОСОБА_117, ОСОБА_118М, ОСОБА_119 частину їдальні на суму 16 650 грн. за ціною 5 000 грн., а також прицеп 2ПТС-4 за 550 грн. В рахунок оплати з врахування прицепа співвласникам видано 69,7 центнерів пшениці по ціні 80 грн. за один центнер, що підтверджується відомістю на видачу пшениці. Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 11 грудня 2003 року.Таким чином з урахуванням частини приміщення їдальні переданої під невитребувані паї на суму 14 000 грн. позивач набув право власності на цілу будівлю їдальні.
Згідно протоколу №1 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 18.04.2000 року групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1 (ОСОБА_120, ОСОБА_121, ОСОБА_122, ОСОБА_123, ОСОБА_124, ОСОБА_118, ОСОБА_125, ОСОБА_126, ОСОБА_127, ОСОБА_128, ОСОБА_129В.) виділено майно на суму 61 802 грн., серед якого склад для зберігання сіна оціночною вартістю 25 062 грн. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 02 січня 2003 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 02 січня 2003 року Приватна агрофірма «Бережниця» придбала у співвласників ОСОБА_120, ОСОБА_121, ОСОБА_122, ОСОБА_123, ОСОБА_124, ОСОБА_118, ОСОБА_125, ОСОБА_126, ОСОБА_127, ОСОБА_128, ОСОБА_129 склад для зберігання сіна за ціною 3 200 грн. В рахунок оплати співвласникам видано 21,2 центнерів пшениці по ціні 150 грн. за один центнер, що підтверджується відомістю видачі зерна. Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 02.01.2003 року.
Згідно протоколу №1 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 18.04.2000 року групі співвласників механізаторів, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1 (ОСОБА_130, ОСОБА_131, ОСОБА_132, ОСОБА_133, ОСОБА_134, ОСОБА_135, ОСОБА_136, ОСОБА_137, ОСОБА_138, ОСОБА_139, ОСОБА_140, ОСОБА_141, ОСОБА_142, ОСОБА_143, ОСОБА_144, ОСОБА_107, ОСОБА_145, ОСОБА_146, ОСОБА_147, ОСОБА_148Р.) виділено майно на суму 157 278 грн., серед якого приміщення гаражу оціночною вартістю 10 650 грн. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників механізаторів, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 12 січня 2003 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 12 січня 2003 року Приватна агрофірма «Бережниця» придбала у співвласників ОСОБА_130, ОСОБА_131, ОСОБА_132, ОСОБА_133, ОСОБА_134, ОСОБА_135, ОСОБА_136, ОСОБА_137, ОСОБА_138, ОСОБА_139, ОСОБА_140, ОСОБА_141, ОСОБА_142, ОСОБА_143, ОСОБА_144, ОСОБА_107, ОСОБА_145, ОСОБА_146, ОСОБА_147, ОСОБА_148 приміщення гаражу за ціною 3 200 грн. В рахунок оплати співвласникам видано 21,3 центнерів пшениці по ціні 150 грн. за один центнер, що підтверджується накладною №7 від 12.01.2013р. та відомістю видачі зерна. Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 12.01.2003 року.
Згідно протоколу №1 загальних зборів власників майнових паїв колишньої ссп ім.Дорошенка від 18.04.2000 року групі співвласників адмінперсоналу, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ОСОБА_149, ОСОБА_150, ОСОБА_151, ОСОБА_152, ОСОБА_153, ОСОБА_154, ОСОБА_155, ОСОБА_156, ОСОБА_157, ОСОБА_158, ОСОБА_159, ОСОБА_2, ОСОБА_160, ОСОБА_161, ОСОБА_162, ОСОБА_163, ОСОБА_164Й.) виділено майно на суму 164 130 грн., серед якого частина адмінбудинку вартістю 80 117 грн. із загальної оціночної вартості 129 244 грн. Відповідно до протоколу зборів співвласників майна ЦМК «Бережниця», що належить на праві власності групі співвласників адмінперсоналу, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 25 грудня 2003 року на підставі договору відчуження майна, що знаходиться у спільній частковій власності, від 25 грудня 2003 року Приватна агрофірма «Бережниця» придбала у співвласників ОСОБА_149, ОСОБА_150, ОСОБА_151, ОСОБА_152, ОСОБА_153, ОСОБА_154, ОСОБА_155, ОСОБА_156, ОСОБА_157, ОСОБА_158, ОСОБА_159, ОСОБА_2, ОСОБА_160, ОСОБА_161, ОСОБА_162, ОСОБА_163, ОСОБА_164 за ціною 72 100 грн. частину адмінбудинку вартістю 80 117 грн. із загальної оціночної вартості 129 244 грн. Розрахунки проведено готівкою в повному обсязі, що підтверджується відомістю. Передача майна підтверджується актом прийому-передачі майна від 25 грудня 2003 року. Таким чином з урахуванням частки в адмінбудинку під боргові зобов’язання в сумі 31 477 грн., частки під не витребувані паї в сумі 3 500 грн., частки ОСОБА_3 в сумі 14 150 грн. та придбаної у співвласників частини адмінбудинку на суму 80 117 грн., що разом становить 129 244 грн., позивач набув цілий адмінбудинок.
З урахуванням присвоєних поштових адрес у 2007 році Стрийським МБТІ були виготовлені технічні паспорти на будівлі:
критий тік с.Бережниця - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78а, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 69 800 грн., вартість МБТІ - 25 280 грн.;
зерносклад центральний с.Бережниця - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78а, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 20 990 грн., вартість МБТІ - 33 368 грн.;
склад електриків - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78б, с.БережницяЖидачівського району, оціночна вартість14 591 грн., вартість МБТІ - 9 579 грн.;
склад для зберігання соломи (продовження складу електриків) - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78б, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 6 378 грн., вартість МБТІ - 7 724 грн.;
зерносклад біля кормоцеху -присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 17 921 грн., вартість МБТІ - 11 453 грн.;
телятник-конюшня с.Бережниця- присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 4 400 грн., вартість МБТІ - 26 646 грн.;
склад для зберігання сіна - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 25 062 грн., вартість МБТІ - 5 784 грн.;
корівник 2-х рядний - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78г, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартістю 106 432 грн., вартість МБТІ з приналежними господарськими будівлями і спорудами - 109 946 грн.;
зерносклад біля АВМ с.Бережниця - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78д, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 24 595 грн., вартість МБТІ - 37 749 грн.;
приміщення гаражу - присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78ж, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 10 650 грн., вартість МБТІ - 12 999 грн.;
їдальня- присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78з, с.Бережниця Жидачівського району, оціночна вартість 30 650 грн., вартість МБТІ - 23 805 грн.;
адмінбудинок- присвоєна адреса вул.Дорошенка, 78, с.Бережниця Жидачівського району,оціночна вартість 129 244 грн., вартість МБТІ з приналежною огорожею - 73 944 грн..
Таким чином, загальна оціночна вартість вищевказаного нерухомого майна складає 460 713грн. і є вищою за загальну вартість майна за даними Стрийського МБТІ згідно технічних паспортів, яка становить 378 277 грн..
Згідно ч.1 ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню. У судовому засіданні відповідач визнала позовні вимоги та підтвердила, що розрахунки з пайовиками проведені у повному обсязі, заяв і скарг від співвласників майна пайового фонду не надходило, претензії до позивача відсутні.
З огляду на законодавство, діюче на момент виникнення спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позивач правомірно набув право власності на спірне нерухоме майно, оскільки вимог щодо реєстрації нерухомого майна відмінного від житлового будинку законодавство діюче на момент виникнення спірних правовідносин (до 2004р.) не містило.
Однак на даний час позивач не може оформити та зареєструвати право власності через зміни у законодавстві, зокрема, введення в дію з 2004 року нового Цивільного кодексу, а також Закону України «Про державну реєстрацію речових прав».
Так, згідно п.1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об’єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об’єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав» державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Вимоги, встановлені ст. 657 ЦК України передбачають, що нотаріальному посвідченню і реєстрації підлягають договори купівлі-продажу будь-якого нерухомого майна, а не тільки житлового будинку, тому договори купівлі-продажу нерухомого майна подані для державної реєстрації повинні бути нотаріально посвідченими. Також, на момент реорганізації ссп ім..Дорошенка право власності на нерухоме майно за нею оформлено не було, оскільки діюче на той час законодавство не встановлювало такої вимоги. Однак, при передачі нерухомого майна від ссп ім..Дорошенка до Приватної агрофірми «Бережниця» не було передано документації, необхідної як при первинній реєстрації об’єктів нерухомості, зокрема документів про введення об’єктів нерухомого майна в експлуатацію, тому представити для реєстрації всі необхідні документи позивач не може.
Враховуючи, що окремим правовстановлюючим документом для реєстрації нерухомого майна є рішення суду, яке набрало законної сили, а згідно ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права, а також те, що позивач правомірно у спосіб не заборонений законодавством, діючим на момент виникнення спірних правовідносин набув право власності на спірне нерухоме майно, суд вважає обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання права власності за позивачем на спірне нерухоме майно.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 16, 328, 392 ЦК України,ст.ст. 4, 128, 227 ЦК УРСР 1963 р., Законом України «Про державну реєстрацію речових прав», ст.ст. 61, 209, 212-215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов Приватної агрофірми «Бережниця» задоволити.
Визнати за Приватною агрофірмою «Бережниця» (код ЄДРПОУ 25230824, юридична адреса: с.Бережниця Жидачівського району Львівської області) право власності на такі об’єкти нерухомого майна:
критий тік та зерносклад центральний з приналежними господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться за адресою вул.Дорошенка, 78а, с.Бережниця Жидачівського району;
склад електриків та склад для зберігання соломи, що знаходяться за адресою вул.Дорошенка, 78б, с.Бережниця Жидачівського району;
телятник-конюшня, склад для зберігання сіна, зерносклад біля кормоцеху, що знаходяться за адресою вул.Дорошенка, 78в, с.Бережниця Жидачівського району;
корівник 2-х рядний з приналежними господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78г, с.Бережниця Жидачівського району;
зерносклад біля АВМ, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78д, с.Бережниця Жидачівського району;
приміщення гаражу, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78ж, с.Бережниця Жидачівського району;
їдальня, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78з, с.Бережниця Жидачівського району;
адмінбудинок з приналежною огорожею, що знаходиться за адресою вул.Дорошенка, 78, с.Бережниця Жидачівського району.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Львівської області через Жидачівський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Головуючий - суддя підпис.
Суддя Жидачівського
районного суду ОСОБА_165
Суд | Жидачівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 32020278 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жидачівський районний суд Львівської області
Цюмрак М. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні