КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/388/13-ц
Провадження №2/319/103/2013
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2013 року смт Куйбишеве
Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Скляра С.Ю.,
при секретарі судового засідання Романько О.О.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Ілот» (далі - ТОВ «Ілот»), третя особа - відділ Держземагенства у Куйбишевському районі Запорізької області (далі - відділ Держземагенства) про розірвання договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И В :
17 квітня 2013 року ОСОБА_1 в особі свого представника звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому вказав, що в 2009 році він передав належну йому земельну ділянку площею 7,84 га, яка розташована на території Мар’янівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, в оренду відповідачу - ТОВ «Ілот» на підставі відповідного договору строком на 5 років. Посилаючись на те, що відповідач, як орендар за договором, не виконує належним чином своїх обов’язків, а саме, протягом 2011-2012 рр. не сплатив орендної плати, - позивач ОСОБА_1 прохає достроково розірвати договір оренди земельної ділянки та скасувати його державну реєстрацію.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник позов підтримали, прохали задовольнити заявлені вимоги по тих підставах, які були викладені в позовній заяві, надавши судові відповідні пояснення.
Постановою господарського суду Донецької області від 29 січня 2013 року визнано боржника ТОВ «Ілот» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру з призначенням ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_3.
Згідно ч.2 ст.41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» на ліквідатора покладено виконання повноважень керівника (органів управління) банкрута.
Юридичних осіб представляють їхні органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законом, статутом чи положенням, або їх представники (частина 3 статті 38 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України)).
Представник відділу Держземагенства, як третьої особи, яка не заявляла самостійних вимог щодо предмета спору, виступаючи на стороні позивача, в судове засідання не з’явився, про час і місце його проведення повідомлявся належним чином, причини своєї неявки судові не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв. Зі згоди позивача та його представника розгляд справи проведено без участі представника третьої особи, що відповідає положенням ст.169 ЦПК України.
Представник відповідача ТОВ «Ілот» в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце його проведення повідомлявся належним чином, причини своєї неявки судові не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі не заявив.
За згоди позивача ОСОБА_1 суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, допитавши свідка та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надавши їм оцінку, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЗП №035748 від 05 квітня 2000 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №450, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 7,84 га, яка розташована на території Мар’янівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (а.с.4).
У 2009 році між ОСОБА_1 та ТОВ «Ілот» укладено договір оренди землі, за умовами якого орендар прийняв у строкове платне користування вказану земельну ділянку строком на 5 років (далі - Договір оренди).
20 серпня 2009 року Договір оренди зареєстровано у Куйбишевському відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040927100023 (а.с.5).
Згідно із ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Згідно із ч.1 ст.32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Відповідно до п.«д» ч.1 ст.141 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Відповідач до часу звернення позивача із позовом до суду в добровільному порядку не надав доказів на підтвердження виплати орендної плати. Під час відкриття провадження у справі, підготовки справи до судового розгляду, а також безпосередньо під час її судового розгляду відповідач не оспорював факт наявності заборгованості перед ОСОБА_1 по сплаті орендної плати за 2011-2012 рр..
Відповідач не довів факт відсутності своєї заборгованості перед ОСОБА_1 по сплаті орендної плати, чим не виконав вимоги ст.10 ЦПК України, відповідно до якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Разом з тим, із показань ОСОБА_1, допитаного в якості свідка, вбачається, що станом на 01 січня 2013 року, а так само і на час розгляду даної справи судом, відповідач ТОВ «Ілот» не виконало обов'язок за договором щодо сплати орендної плати за 2011-2012 рр..
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що несплата відповідачем - орендарем ТОВ «Ілот» на користь орендодавця ОСОБА_1 орендної плати є систематичною, а тому позовні вимоги останнього про розірвання договору оренди та скасування його державної реєстрації підлягають задоволенню.
Правова позиція щодо розірвання договору оренди у разі систематичної несплати орендної плати викладена в постанові Верховного Суду України від 12 грудня 2012 року №6-146цс12, яка згідно зі ст.360 7 ЦПК України є обов'язковою для судів.
Питання про розподіл судових витрат позивачем ОСОБА_1 не порушувалось.
Керуючись п.«д» ч.1 ст.141 ЗК України, стст.13,21,32 Закону України «Про оренду землі», стст.10,11,60,88,209,212-215,224-226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1, - задовольнити.
Договір оренди землі, який був укладений між ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ілот» (юридична адреса: АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 36082360), зареєстрований у відділі Держкомзему у Куйбишевському районі Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20 серпня 2009 року за №040927100023, - розірвати та скасувати його державну реєстрацію.
Рішення суду відповідно до частини 1 статті 223 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції - Куйбишевський районний суд Запорізької області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-денного строку з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив - Куйбишевським районним судом Запорізької області, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: С.Ю.Скляр
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2013 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 32089624 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Скляр С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні