Рішення
від 27.06.2013 по справі 904/3807/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.06.13 р. Справа № 904/3807/13

За позовом Аграрної біржі, м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювік Плюс", м. Дніпропетровськ

про стягнення 5 402, 81 грн., з яких: 4 347, 02 грн. заборгованості за реєстраційним збором, 434, 02 грн. штрафу, 621, 77 грн. пені.

Суддя Боділовська М.М.

Представники:

Від Позивача: Скварик В.А., довіреність № 526 від 23.05.2013 р.

Від Відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Аграрна біржа звернулася до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювік Плюс" про стягнення 5 402, 81 грн., з яких: 4 347, 02 грн. заборгованості за реєстраційним збором, 434, 02 грн. штрафу, 621, 77 грн. пені.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.05.2013 р. порушено провадження по справі № 904/3807/13, розгляд справи призначено на 03.06.2013 р.

В судовому засіданні 03.06.2013 р. розгляд справи відкладався у зв'язку з неявкою сторін, відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідач представника в судове засідання 18.06.2013 р. не направив, в матеріалах справи відсутні докази отримання ним ухвали суду від 03.06.2013 р.

Нез'явлення у судове засідання представника Відповідача за викладених обставин не є перешкодою для розгляду справи по суті.

Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Ювік Плюс" відзив на позов до суду не надало, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 18.06.2013 р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши письмові докази в сукупності, заслухавши пояснення представника Позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

За результатами проведених на Аграрній біржі біржових торгів було укладено, а Біржею зареєстровано біржовий контракт від 14.05.2012 р. № 651 АБ/123 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Ювік плюс" (Покупець) та Аграрним фондом (Продавець) на суму 2 173 507, 70 грн.

Пунктом 13.6. Правил біржової торгівлі визначено, що за реєстрацію контракту Біржа встановлює реєстраційний збір, що не може бути меншим, ніж 0,1 відсоток від загальної суми укладеного контракту. Розмір реєстраційного збору встановлюється Біржею (п. 13.9. Правил біржової торгівлі).

Відповідно до п. 13.8. Правил біржової торгівлі, у випадку, якщо здійснюється товарна або фінансова інтервенція та/або стороною біржового контракту виступає Аграрний фонд чи інші державні органи, установи та підприємства, сплата реєстраційного збору покладається на іншу сторону за контрактом у повному обсязі.

Розмір реєстраційного збору було визначено Аграрною біржею та зафіксовано у п. 1.4. біржового контракту № 651 АБ/123, що склав 0, 2 відсотка від загальної вартості товару в сумі 4 347,02 грн.

Відповідно до п. 4.2. Біржового контракту, сплата реєстраційного збору здійснюється на рахунок Аграрної біржі Покупцем протягом двох робочих днів після укладення контракту.

У встановлений строк реєстраційний збір Відповідачем не було сплачено, у зв'язку з чим за ним утворилася заборгованість у розмірі 4 347, 02 грн., що і є причиною спору.

Статтею 185 Господарського кодексу України передбачено особливості укладання господарських договорів на біржах, ярмарках та публічних торгах, згідно ч. 1 якої встановлено, що до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Згідно ст. 280 ГК України, Товарна біржа має право: встановлювати відповідно до законодавства власні обов'язкові для всіх учасників торгів правила біржової торгівлі та біржового арбітражу; встановлювати вступні та періодичні внески для членів біржі, розмір плати за послуги, що надаються біржею; встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, а також санкції за порушення статуту біржі та біржових правил; розробляти з урахуванням державних стандартів власні стандарти і типові контракти; вирішувати інші питання, передбачені законом.

Відповідно до ст. 281 ГК України, правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань.

У відповідності до ч. 3 ст. 281 ГК України, біржовими торгами є торги, що публічно і гласно проводяться в торговельних залах біржі за участі членів біржі по товарах, допущених до реалізації на біржі в порядку, встановленому правилами біржової торгівлі.

Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Згідно ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 Цивільного кодексу України).

Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Позивач просить стягнути з Відповідача 4 347, 02 грн. заборгованості за реєстраційним збором.

З огляду на положення п. 4.2. біржового контракту від 14.05.2012 р. № 651 АБ/123, строк оплати реєстраційного збору настав 17.05.2012 р.

Доказів оплати реєстраційного збору в розмірі 4 347, 02 грн. Відповідач не надав, доводи Позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував, від участі у розгляді справи ухилився.

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з Відповідача на користь Позивача 4 347, 02 грн. заборгованості за реєстраційним збором.

Згідно ч. 1 ст. 199 Господарського кодексу України, виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Порушенням зобов'язання, відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України).

Стаття 611 Цивільного кодексу України встановлює, що у разі порушення зобов'язання, настають наслідки, передбачені договором або законом.

Як встановлено ст. ст. 548-549 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми не своєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України передбачено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором. Обмеження максимального розміру пені за порушення грошових зобов'язань встановлено спеціальним законом, яким є Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", в преамбулі якого зазначено, що він регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань.

Пунктом 4.3. розділу Біржового контракту визначено, що у випадку невиконання Покупцем п. 4.2. Контракту, останній зобов'язується сплатити Аграрній біржі штраф у розмірі 10 % від суми реєстраційного збору. Крім того, у зв'язку несвоєчасної сплати реєстраційного збору, Покупець підлягає зобов'язанню погасити неустойку (пеню) у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання, за кожен день прострочення.

За несвоєчасну оплату реєстраційного збору за біржовим контрактом Позивач нарахував та просить стягнути з Відповідача пеню в розмірі 621, 77 грн. та штраф в сумі 434, 02 грн.

На підставі викладеного, вимоги про стягнення 434, 02 грн. штрафу та 621, 77 грн. пені підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення з Відповідача 5 402, 81 грн., з яких: 4 347, 02 грн. заборгованості за реєстраційним збором, 434, 02 грн. штрафу, 621, 77 грн. пені підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України понесені Позивачем судові витрати у справі покладаються на Відповідача.

Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 75, 77, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювік Плюс" (49038, м. Дніпропетровськ, вул. Пастера, 4а, офіс 3; код ЄДРПОУ 33275328) на користь Аграрної біржі (юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 1; фактична адреса: 04073, м. Київ, вул. Копилівська, 67, корп. 5; код ЄДРПОУ 33947314; б/р № 26008010434301 в ПАТ "Альфа-Банк" у м. Києві, МФО 300346):

- 4 347, 02 грн. (чотири тисячі триста сорок сім грн. 02 коп.) заборгованості за реєстраційним збором;

- 621, 77 грн. (шістсот двадцять одна грн. 77 коп.) пені;

- 434, 02 грн. штрафу (чотириста тридцять чотири грн. 02 коп.) штрафу;

- 1 720, 50 грн. (одна тисяча сімсот двадцять грн. 50 коп.) судового збору.

Видати наказ.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення підписано

25.06.2013 року

Суддя М.М. Боділовська

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення27.06.2013
Оприлюднено02.07.2013
Номер документу32108655
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3807/13

Рішення від 27.06.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Боділовська Марина Михайлівна

Ухвала від 03.06.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Боділовська Марина Михайлівна

Ухвала від 16.05.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Боділовська Марина Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні