Гребінківський районний суд Полтавської області
Справа №: 528/757/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
м. Гребінка 14 червня 2013 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Радзівона О.І., секретаря Сапи А.М., з участю позивачів та їхнього представника ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гребінка цивільну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Ульяновської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, ОСОБА_2, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7, про визнання права власності на земельну ділянку, майновий пай, грошові заощадження та житловий будинок в порядку спадкування за законом та по праву власності, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду із зазначеним позовом, вказуючи на те, що в АДРЕСА_1, були зареєстровані та проживали їхні батьки: ОСОБА_8 та ОСОБА_9, який вони придбали у 1979 році згідно договору купівлі-продажу.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_9 померла. На час смерті вона мала у власності ? частину житлового будинку з допоміжними господарськими побудовами, що знаходяться в АДРЕСА_1.
Після смерті ОСОБА_9 спадщину шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняв чоловік померлої, ОСОБА_8, але за час свого життя не встиг переоформити правовстановлюючі документи.
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 помер. На час смерті він мав у власності житловий будинок, земельну ділянку, майновий пай та грошові заощадження.
З метою переоформлення спадщини позивачі звернулися до нотаріуса, проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину по закону нотаріус їм відмовила мотивуючі свої дії тим, що відсутні правовстановлюючі документи на спадковий будинок та між спадкоємцями по закону виник спір щодо розподілу спадкового майна.
Спадкоємцем за законом першої черги також являється відповідач ОСОБА_2, яка на протязі шести місяців з моменту відкриття спадщини не вчинила жодної із дій, що могли б свідчити про її намір отримати у власність належну частину спадкового майна.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 свої позовні вимоги підтримала повністю, просить суд визнати за нею у порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 3,251 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Ульяновської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 176992, виданого 27.12.2004 року Гребінківською районною державною адміністрацією Полтавської області (кадастровий номер - 5320886600:00:001:0076); майновий пай в розмірі 3 196,00 грн. із загальної вартості майна КСП Ульяновське с. Ульяновка Гребінківського району Полтавської області, згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серії ПОГР № 150690, виданого 01.06.2001 року Ульяновською сільською радою Гребінківського району Полтавської області; грошові заощадження (вклади) у ТВБВ № 10016/060 філії - Полтавського обласного управління АТ «Ощадбанк» на рахунку НОМЕР_4; грошові заощадження (вклади) у ТВБВ № 10016/064 філії - Полтавського обласного управління АТ «Ощадбанк» компенсаційний рахунок НОМЕР_1; судові витрати віднести на її рахунок.
Позивач ОСОБА_4 свої позовні вимоги підтримав повністю, просить суд визнати за ним право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, що знаходиться в АДРЕСА_1, зокрема, на житловий будинок - «А-1», сарай цегляний - «Б», сарай - «В», убиральню - «Г», літній душ - «Д», погреб цегляний - «Е», сарай - «Ж», огорожу - «№ 1», ворота - «№ 2», колодязь - «№ 3».
Представник відповідача - Ульяновської сільської ради Гребінківського району Полтавської області в судове засідання не з'явився, надіславши до суду заяву, в якій зазначає, що позовні вимоги позивачів визнає в повному обсязі, просить справу розглянути за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 позов не визнала, зазначила, що вона теж є дочкою померлого ОСОБА_8, а тому, їй повинна належати частка спадщини, хоч вона і не подала заяви до нотаріуса.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 13 лютого 1951 року Ульяновською сільською радою Гребінківського району Полтавської області було зареєстровано шлюб укладений між ОСОБА_8 та ОСОБА_9, актовий запис № 7 (а.с. 16).
У шлюбі подружжя мало трьох дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 17).
За час спільного подружнього життя ОСОБА_8 та ОСОБА_3 придбали житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, що розташований в АДРЕСА_1.
ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Бесідівщина Гребінківського району Полтавської області ОСОБА_9 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданим ІНФОРМАЦІЯ_4 Ульяновською сільською радою Гребінківського району Полтавської області, актовий запис № 19 (а.с. 18).
На час смерті ОСОБА_9 мала у власності ? частину житлового будинку з допоміжними господарськими побудовами, що знаходяться в АДРЕСА_1.
За час життя ОСОБА_9 заповіту не склала.
У відповідності до ч. 2 ст. 1223 ЦК, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно з ст. 1261 ЦК, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Після смерті ОСОБА_9 спадщину шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняв чоловік померлої, ОСОБА_8, але за час свого життя не встиг переоформити правовстановлюючі документи.
ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Бесідівщина Гребінківського району Полтавської області ОСОБА_8 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3, виданим 30.07.2012 року Ульяновською сільською радою Гребінківського району Полтавської області, актовий запис № 16 (а.с. 18).
На час смерті ОСОБА_8 мав у власності:
- житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, що знаходяться в АДРЕСА_1;
- земельну ділянку площею 3,251 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Ульяновської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 176992, виданого 27.12.2004 року Гребінківською районною державною адміністрацією Полтавської області (кадастровий номер - 5320886600:00:001:0076);
- майновий пай в розмірі 3 196,00 грн. із загальної вартості майна КСП Ульяновське с. Ульяновка Гребінківського району Полтавської області, згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серії ПОГР № 150690, виданого 01.06.2001 року Ульяновською сільською радою Гребінківського району Полтавської області;
- грошові заощадження (вклади) у ТВБВ № 10016/060 філії - Полтавського обласного управління АТ «Ощадбанк» на рахунку НОМЕР_4;
- грошові заощадження (вклади) у ТВБВ № 10016/064 філії - Полтавського обласного управління АТ «Ощадбанк» компенсаційний рахунок НОМЕР_1
За час свого життя ОСОБА_8 заповіту не склав.
Спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_8 являються його діти: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
З метою переоформлення спадщини, позивачі звернулися до Гребінківської державної нотаріальної контори, втім у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, їм було відмовлено, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадковий будинок та виникненням спору між спадкоємцями по закону щодо розподілу спадкового майна.
Згідно з ч. 1 ст. 1272 ЦК, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Спадкоємець за законом першої черги, ОСОБА_2 у встановлений законом строк не звернулася до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, а тому, у відповідності з ч. 1 ст. 1272 ЦК, суд вважає її такою, що не прийняла спадщини. Більше того, дізнавшись про наявність спору, будучи повідомленою про право подати зустрічний позов, не скористалася своїм правом ані до, ані під час судового засідання. Доводи відповідача ОСОБА_2 щодо правової належності спірного будинку тільки ОСОБА_8 суд вважає голослівними та нічим не підтвердженими.
У відповідності до ст. 392 ЦК, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
На підставі викладеного, відповідно до ст. 392, ч. 2 ст. 1223, ст. 1261, ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1272 ЦК; керуючись ст. ст. 8; 10; 60; 212-215, ч. 1 ст. 223 ЦПК, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_3 та ОСОБА_4, - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у порядку спадкування за законом право власності на:
- земельну ділянку площею 3,251 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Ульяновської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 176992, виданого 27.12.2004 року Гребінківською районною державною адміністрацією Полтавської області (кадастровий номер - 5320886600:00:001:0076);
- майновий пай в розмірі 3 196,00 грн. із загальної вартості майна КСП Ульяновське с. Ульяновка Гребінківського району Полтавської області, згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серії ПОГР № 150690, виданого 01.06.2001 року Ульяновською сільською радою Гребінківського району Полтавської області;
- грошові заощадження (вклади) у ТВБВ № 10016/060 філії - Полтавського обласного управління АТ «Ощадбанк» на рахунку НОМЕР_4;
- грошові заощадження (вклади) у ТВБВ № 10016/064 філії - Полтавського обласного управління АТ «Ощадбанк» компенсаційний рахунок НОМЕР_1; судові витрати віднести на її рахунок.
Визнати за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, що знаходиться в АДРЕСА_1, зокрема, на житловий будинок - «А-1», сарай цегляний - «Б», сарай - «В», убиральню - «Г», літній душ - «Д», погреб цегляний - «Е», сарай - «Ж», огорожу - «№ 1», ворота - «№ 2», колодязь - «№ 3».
Судові витрати віднести на рахунок позивача, ОСОБА_3.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Гребінківського районного суду Полтавської області О. І. Радзівон
Суд | Гребінківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2013 |
Оприлюднено | 08.07.2013 |
Номер документу | 32171783 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гребінківський районний суд Полтавської області
Радзівон О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні