cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/10302/13 01.07.13
За позовом Прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради (позивач-1) та Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (позивач-2)
до Приватного підприємства "Консалтінг-Інвест"
про стягнення 142 639,08 грн.
Суддя Трофименко Т.Ю.
В засіданні приймали участь представники:
Від прокуратури: Лисенко М.О., посвідчення № 006594 від 27.09.2012р.
Від позивача-1: Мордалевич І.І. по довіреності №б/н від 14.06.2013р.
Від позивача-2: Логінова Н.А. по довіреності № б/н від 14.06.2013р.
Кішинська О.П. по довіреності № б/н від 05.03.2013р.
Від відповідача: не з'явились
Обставини справи :
На розгляд Господарського суду міста Києва переданий позов Прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради (позивач-1) та Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (позивач-2) про стягнення з Приватного підприємства "Консалтінг-Інвест" заборгованості у розмірі 142 639,08 грн., з яких: 90 712,28 грн. заборгованості по орендних платежах, 51926,80 грн. та 51 926,80 грн. заборгованості зі сплати за комунальні послуги.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нежитлового будинку (приміщення) № 16236 від 28.04.2009р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.06.2013р. порушено провадження у справі № 910/10302/13, розгляд якої призначено у судовому засіданні на 01.07.2013 р. за участю представників сторін.
У даному судовому засіданні представники прокуратури та позивачів підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Заяв, клопотань від представника відповідача на адресу суду не надходило.
Відповідач належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення. (Ухвалу Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі від 03.06.2013р. представник відповідача отримав 11.06.2013р., що підтверджується повідомленням про вручення поштової кореспонденції № 10103024586913).
Таким чином, судом були вжиті усі належні заходи для повідомлення відповідача про місце, дату та час проведення судового засідання, шляхом надсилання поштової кореспонденції на адресу визначену за матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представника відповідача та його відзиву на позовну заяву.
У судовому засіданні 01.07.2013 р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивачів Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договір - є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Цивільні права і обов'язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Договір - це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. До зобов'язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов'язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який правочин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань.
28.04.2009р. між Управлінням комунального майна району виконавчого органу Оболонської районної у м. Києві ради (Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації) (надалі орендодавець) та Приватним підприємством «Консалтінг-Інвест» (надалі орендар) було укладено договір оренди нежитлового будинку (приміщення) № 16236.
Відповідно до умов договору орендодавець на підставі рішення сесії Оболонської районної у м. Києві ради № 20/9 від 28.04.2009р. передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення, що знаходяться за адресою: м. Київ, просп.. Оболонський, буд. 23-А, для освітніх послуг.
Згідно з п. 2.1. договору, об'єктом оренди є нежиле приміщення, загальною площею 157,00 кв.м., також устаткування, інвентар та інше майно (за наявності), про що зазначається у акті прийому-передачі.
Об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади Оболонського району у місті Києві і знаходиться на балансі Управління освіти Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації.
Відповідно до ч.1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Термін дії договору сторони визначили терміном з 28.04.2009р. до 26.04.2012р. (п. 9.1. договору).
Розділом третім договору, сторони визначили розмір, порядок та умови орендної плати, відповідно до якого:
За користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі чинної Методики розрахунку та порядку використання орендної плати за користуванням майном територіальної громади Оболонського району м. Києва, затвердженої рішенням Оболонської районної у м.Києві ради та на дату підписання договору становить 7601,69 грн. (п. 3.1.)
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. (п. 3.2.)
Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін у разі зміни Методики розрахунку та порядку використання орендної плати за користуванням майном територіальної громади Оболонського району м. Києва, відповідних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України. (п. 3.3.)
Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою. (п. 3.4.)
Орендна плата сплачується орендарем починаючи з дати підписання акту приймання-передачі. Останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акту приймання-передачі при поверненні об'єкта оренди орендодавцеві або дата примусового виселення орендаря. (п. 3.5.)
Орендна плата сплачуються орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця на рахунок орендодавця. (п. 3.6.)
Вартість комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж не входить до складу орендної плати та сплачується орендарем окремо на підставі договорів, укладених орендарем з організаціями, що надають такі послуги. (п. 3.7.)
Орендар має право сплачувати орендну плату авансом за будь-який період в межах строку дії договору. Індексація орендної плати в цьому випадку проводиться у відповідності до чинної Методики розрахунку та порядку використання орендної плати. (п. 3.8.)
Згідно з п. 4.2. договору, орендар зобов'язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі та забезпечити проведення в орендованому приміщенні своєї господарської діяльності за цільовим призначенням, обумовленим в п.1.1. цього Договору, при умові наявності необхідних дозволів на початок роботи, а у визначених чинним законодавством випадках ліцензій та. Патентів.
З матеріалів справи вбачається, що 28.04.2009р. відповідно до акту приймання - передачі нежитлового приміщення дитячої дошкільної установи № 280, орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: м. Київ, проспект Оболонський, 23А, загальною площею 157,00 кв.м.
Матеріалами справи підтверджується, що між сторонами було укладено додаткову угоду до договору від 28.04.2009р. № 16236 оренди нежитлового будинку (приміщення), відповідно до якої сторони погоди наступне: викласти преамбулу зазначеного договору у такій редакції: «Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, надалі орендодавець та Приватне підприємство «Консалтінг-Інвест», надалі орендар».
Також з матеріалів справи вбачається. що 18.04.2009р., між Управлінням освіти виконавчого органу Оболонської районної у м. Києві ради (Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації) (далі - балансоутримувач) та Приватним підприємством «Консалтінг-Інвест» було укладено договір № 777 про відшкодування витрат балансоутримувача орендованого нежитлового будинку (приміщення) та надання комунальних послуг орендарю.
Відповідно до умов даного договору, балансоутримувач зобов'язується забезпечувати отримання Орендарем комунальних послуг (наймача нежитлового будинку (приміщення), а саме: водо-, теплопостачанням та водовідведенням, електропостачанням, та іншим що надаються комунальними службами, а Орендар зобов'язується своєчасно здійснювати оплату витрат балансоутримувача та інших витрат на умовах цього Договору.
Орендар відшкодовує витрати балансоутримувача по оплаті останнім: централізованого холодного водопостачання, централізованого гарячого водопостачання, центрального опалення, централізованого водовідведення, постачання електроенергії, відведення каналізаційних стоків, та інших витрат, що передбачено даним договором, якими користується орендар, що відображається у щомісячних розрахунках.
Інші витрати, які включаються до щомісячних розрахунків балансоутримувача є: витрати на вивіз сміття, послуги двірника, зовнішнє освітлення, плата за заміри опору контурів заземлення, витрати по виклику аварійних служб та аварійному обслуговуванню сантехніки та електрообладнання (у разі відсутності доказів, що аварія виникла не з вини Орендаря), санобробки, утримання прибудинкової території, сплата податку на землю та інше. Розмір земельної ділянки, на яку надається право користування Орендарю складає 438,92 кв.м. (п. 1.1. договору).
Даний договір набуває чинності з моменту складання акту приймання-передачі будинку (приміщення) або в разі його відсутності з моменту підписання сторонами даного договору і діє на протязі строку дії договору оренди нежитлового будинку (приміщення) між орендарем та Управлінням комунального майна Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, який діє з 28.04.2009р. до 26.04.2012р. (п. 6.1. даного договору).
Крім того, п. 6.2. договору визначено, що після закінчення строку дії даного договору, платежі за комунальні послуги сплачуються орендарем на день фактичної здачі приміщення балансоутримувачу за актом приймання-передачі будинку (приміщення).
Згідно з п. 1.2. даного договору, зобов'язання орендаря по оплаті витрат балансоутримувача нежитлового будинку (приміщення), що передане у користування орендарю виникають з дня фактичної здачі нежитлового будинку (приміщення) орендарю по акту приймання-передачі, а у разі його відсутності з моменту укладання даного договору.
Відповідно до п. 1.3. договору, оскільки балансоутримувач несе витрати за комунальні платежі у даному приміщенні, яким користується орендар згідно з Правилами користування комунальними послугами, крім тих витрат, за які орендар сплачує безпосередньо організаціям, з якими підписано окремі договори та встановлені зареєстровані у встановленому порядку засоби обліку, орендар зобов'язаний своєчасно відшкодовувати всі витрати балансоутримувача за даним договором, оплата яких не покрита вказаними вище договорами.
Пунктом 2.2. даного договору, визначено, що орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі, у встановлений даним договором термін, оплачувати витрати балансоутримувача.
Розділом четвертим даного договору сторони погодили розмір та порядок оплати витрат балансоутримувача, відповідно до якого:
4.1. Вартість витрат встановлюється в національній валюті України.
4.2. Орієнтовна сума даного договору нараховується по фактичному споживанню разом з ПДВ.
4.3. Остаточна сума договору визначається за підсумками наданих балансоутримувачем і оплачених орендарем щомісячних розрахунків за період дії даного Договору.
4.4. Зміна суми договору оформлюється додатком до даного договору, який є його невід'ємною частиною.
4.5. Розмір місячної оплати витрат балансоутримувача визначається окремо в розрахунку (акті виконаних робіт балансоутримувача, що надається орендарю щомісяця. Розрахунок складається з урахуванням встановлених тарифів та норм (в залежності від фактичних витрат теплопостачання та згідно з тарифами постачальників комунальних послуг).
4.6. Вартість комунальних послуг розраховується відповідно до встановлених тарифів плати за комунальні послуги згідно чинного законодавства України.
4.7. Розрахунковий період оплати витрат балансоутримувача - один календарний місяць. Термін внесення платежів не пізніше ніж 25 числа поточного місяця (розрахункового місяця) в якому надаються комунальні послуги та за які здійснюється нарахування оплати витрат балансоутримувача.
4.8. Податок на додану вартість сплачується орендарем додатково у визначених законодавством розмірах та порядку. Платежі за даним договором сплачуються Орендарем починаючи з місяця підписання акту приймання-передачі нежитлового будинку (приміщення).
4.9. Внесення платежів за комунальні послуги, обсяги яких підраховуються з допомогою лічильників зареєстрованих встановленому порядку, за нормами без урахування показань засобів обліку, не допускається. Балансоутримувач і орендар не мають права відмовитися від врахування показань засобів обліку, у разі наявності таких.
4.10. Розмір оплати по даному договору розраховується шляхом додавання: місячної плати за попередні місяць (заборгованість), місячної плати за поточний місяць. В разі зміни діючих тарифів в період дії даного Договору, оплата орендарем здійснюється згідно з новими цінами і тарифами з моменту їх введення, без попереднього узгодження сторонами. Вказані зміни вносяться до розрахунку балансоутримувача.
4.11. Виданий орендарю розрахунок балансоутримувача, обов'язковий до оплати.
4.12. Оплата витрат балансоутримувача здійснюється в безготівковій формі на розрахунковий рахунок балансоутримувача.
З матеріалів справи вбачається, що між сторонами була укладена додаткова угода до договору «Про відшкодування витрат балансоутримувача орендованого нежитлового будинку (приміщення) та надання комунальних послуг орендарю» № 777 від 28.04.2009р., відповідно до якої сторони погодили, на підставі ст. ст. 108, 212 Цивільного кодексу України, пунктом 40 Рішення Київської міської ради № 573/5385 від 30.12.2010р. «Про державний бюджет міста Києва на 2011р.» - вважати правонаступником прав і обов'язків балансоутримувача Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації.
Позивач на виконання умов договору направляли орендарю рахунки на сплату орендної плати та комунальних послуг.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, прокуратура зазначає про те, що в порушення умов договору відповідач не виконав свої зобов'язання за договором оренди № 16236 від 28.04.2009р. та договору № 777 про відшкодування витрат балансоутримувача орендованого нежитлового будинку (приміщення) та надання комунальних послуг орендарю, внаслідок чого в останнього утворилась заборгованість в розмірі 90 712,28 грн. по орендній платі та 51 926,80 грн. заборгованості по комунальних та інших платежах. Разом - 142 639,08 грн.
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації на адресу відповідача неодноразово направлялись претензії (№ 272 від 11.02.2011р. та № 1358 від 18.05.2012р.) про сплату заборгованості по договору № 777 про відшкодування витрат балансоутримувача орендованого нежитлового будинку (приміщення) та надання комунальних послуг орендарю від 28.04.2009.
Проте зазначені претензії позивача були залишені відповідачем без відповіді та заборгованість Приватним підприємством «Консалтінг-Інвест» перед позивачем погашена не була.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги прокуратури підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Статтею 283 Господарського кодексу України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст.ст. 11, 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.
Як передбачено частинами 1 та 5 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог, відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, та відповідно до ст. 629 ЦК України договір, є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно зі ст. 173 ГК України один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання мають виконуватися належним чином, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем були порушені договірні зобов'язання в частині оплати орендних платежів в період з березня 2011 року по квітень 2012 року, що призвело до виникнення заборгованості в сумі 90 712,28 грн. грн.
З огляду на викладене позовні вимоги в частині стягнення заборгованості по орендній платі підлягають задоволенню в сумі 90 712,28 грн.
Також прокуратурою заявлені позовні вимоги по стягненню з відповідача заборгованості по відшкодуванню комунальних послуг відповідно до договору № 777 про відшкодування витрат балансоутримувача орендованого нежитлового будинку (приміщення) та надання комунальних послуг орендарю від 28.04.2009р. в розмірі 51 926,80 грн. за період з травня 2009р. по квітень 2012р.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем були порушені договірні зобов'язання в частині оплати комунальних платежів в період з травня 2009 року по квітень 2012 року, що призвело до виникнення заборгованості в сумі 51 926,80 грн.
З огляду на викладене позовні вимоги в частині стягнення заборгованості по відшкодуванню комунальних послуг підлягають задоволенню в сумі 51 926,80грн.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень. Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на вищевказане, вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст.. 49 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «Консалтінг-Інвест» (04205, м. Київ, просп.. Оболонський, буд. 23-А, код 20038810) на користь Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04211, м. Київ, вул. Лайоша Гавро, буд. 11-А, код. 37445442) 90 712 (дев'яносто тисяч сімсот дванадцять) грн. 28 коп. заборгованості по орендним платежам та 51 926 (п'ятдесят одну тисячу дев'ятсот двадцять шість) грн. 80 коп. заборгованості по комунальним платежам.
Стягнути з Приватного підприємства «Консалтінг-Інвест» (04205, м. Київ, просп.. Оболонський, буд. 23-А, код 20038810) судовий збір в розмірі 2 852 (дві тисячі вісімсот п'ятдесят дві) грн.. 79 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України, що передбачений для зарахування судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.07.2013р.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2013 |
Оприлюднено | 04.07.2013 |
Номер документу | 32176033 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні