Рішення
від 02.07.2013 по справі 908/1959/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 номер провадження справи 13/62/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.07.2013 Справа № 908/1959/13

За позовом: Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж", м. Запоріжжя

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД", м. Запоріжжя

про стягнення 8 652,52 грн.

Суддя Серкіз В.Г.

Представники:

Від позивача: Зінченко О.М., довіреність № 70 від 13.03.2013р.

Від відповідача: не прибув.

Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД", м. Запоріжжя 8 652,52 грн. заборгованості за спожиту електроенергію.

Ухвалою суду від 04.06.2013р. справу прийнято до розгляду, присвоєно справі номер провадження 13/62/13 та призначено судове засідання на 02.07.2013р.

До початку розгляду справи представник позивача заявив клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.

02.07.2013р. справу розглянуто, спір вирішено, прийнято рішення у справі, вступну та резолютивну частини якого оголошено в судовому засіданні згідно із приписами ст. 85 ГПК України.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, на підставах, викладених у позовній заяві та на підставі договору про постачання електричної енергії № 4231 від 12.07.2007р., положень Закону України «Про електроенергетику», Правилами користування електричної енергії, ст.ст. 11, 15, 16, 509, 525, 526, 530, 610, 611, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 173, 174, 175, 188, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 54-57, 82 Господарсько-процесуального кодексу України просить суд стягнути з відповідача на свою користь 8 367,97 грн. заборгованості за спожиту у період з 01.09.2012 року по 30.04.2013р. електроенергію та 284,55 грн. пені.

Відповідач проти позову не заперечив, відзив та витребувані докази суду не надіслав, свого представника в судове засідання не направив. Про дату, час та місце судового засідання відповідач був повідомлений належним чином ухвалою суду, але проігнорував виклик до суду. Клопотання про розгляд справи без його участі не надходило. Процесуальним правом на участь в судовому засіданні не скористався.

Згідно до п. 3.6 роз'яснень президії ВГСУ від 18.09.1997 р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" (з наступними змінами та доповненнями) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місця знаходження юридичних осіб - учасників судового процесу.

З матеріалів справи вбачається, що примірник ухвали про порушення провадження у справі № 908/1959/13 направлявся відповідачу - ТОВ "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД" на вказані позивачем у позовній заяві адреси, а саме: 69015, м. Запоріжжя, вул. Мінська, буд. 5 та 69035, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 186, 8 під'їзд.

Також, в судовому засіданні 02.07.2013р. представник позивача надав Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 17.06.2013р. за № 16659041 станом на 17.06.2013р. з якого вбачається, що місцезнаходження ТОВ "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД" є: 69015, м. Запоріжжя, вул. Мінська, буд. 5.

Таким чином, у суду є достатні підстави вважати, що відповідач про дату, час та місце розгляду даної справи був повідомлений належним чином у відповідності із приписами закону. Підстави неявки відповідача суду не відомі. Клопотання про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті.

Визнавши, що спір може бути розглянутий за наявними матеріалами у справі в порядку ст. 75 ГПК України, суд, заслухавши представника позивача,

В С Т А Н О В И В:

12 липня 2007 року між ВАТ "Запоріжжяобленерго " в особі Запорізьких міських електричних мереж (постачальник електричної енергії) та ТОВ "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД" (споживач) укладений договір про постачання електричної енергії № 4231 (надалі - Договір).

Згідно зі ст. 714 Цивільного кодексу України та ст. 275 Господарського кодексу України за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до розділу 1 Договору, постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 "обсяги постачання електричної енергії споживачу", а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини .

Пунктом 2.1 договору передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

У відповідності зі ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п. 1.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28 (в редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005р. № 910), договір про поставку електричної енергії є основним документом, який регламентує відношення між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем, і визначає смисл правових відносин, прав і обов'язків сторін.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником , споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, а також несе відповідальність за порушення умов договору та правил користування електричною енергією.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", абзац 2 п. 5.1, п.п . 1 та 2 п.10.2 Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України "Про затвердження Правил користування електричною енергією" № 28 від 31.07 1996р. зі змінами та доповненнями внесеними Постановою НКРЕ від 25.12.08р. № 1449, зареєстрованими в Мін'юсті України 18.11.2005р. за № 1399/11679 споживачі електричної енергії зобов'язані користуватися електричною енергією виключно на підставі договору та оплачувати обсяги спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно умов договору.

Як встановлено п.п . 2.3.4 п.2 Договору, Споживач зобов'язується оплачувати Постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 4 «Порядок розрахунків за активну електричну енергію» та № 5 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії».

Згідно із п.4 Додатку № 4, Споживач не пізніше 12-00 годин другого робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до Постачальника електричної енергії для подання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою споживача та скріплених його печаткою: "Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію" за формою додатка № 5.1; "Акта звірки обсягу споживання електроенергії, відпущеної постачальником електричної енергії за тарифами, диференційованими за періодами часу" за формою додатка № 5.5 (у випадку розрахунку за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу); "Акта результатів замірів електричної потужності" за формою Додатка № 5.4. Постачальник електричної енергії підписує подані акти та один примірник повертає споживачу.

Якщо до мереж споживача приєднанні електроустановки Субспоживачів , у "Акті про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію" надаються дані про обсяги переданої активної електричної енергії окремо кожному Субспоживачу , перерахованому в п. 4 Додатку № 5 (п. 5 Додатку № 4).

За підсумками розрахункового періоду Постачальник електричної енергії виписує Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для остаточного розрахунку. Сума платежу при остаточному розрахунку визначається, виходячи з тарифів на активну електроенергію та фактичного обсягу спожитої електричної енергії, згідно даних наданого Споживачем «Акту про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію» та інших умов договору, з урахуванням сум платежів, що надійшли від Споживача (п.6 Додатку № 4).

Споживач зобов'язаний після розрахункового періоду і проведення Постачальником розрахунку обсягу використаної електроенергії у разі не одержання рахунка або вимоги-доручення до 10 числа, направити свого уповноваженого представника отримати платіжний документи на сплату спожитої електроенергії і не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, здійснити сплату (п. 10 Додатку № 4).

Згідно із п. 11 Додатку № 4, якщо Споживач не надав «Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію» в обумовлений термін, Постачальник електричної енергії самостійно визначає обсяги спожитої електроенергії та надає Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для сплати виходячи з середньодобового обсягу споживання електроенергії за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання споживачем даних про використану електричну енергію протягом наступного розрахункового періоду.

Пунктом 6.39 Правил користування електричною енергією (у редакції Постанови НКРЕ України від 17.10.2005р. № 910) встановлено, що у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку із невиконанням відповідачем зобов'язання з надання «Акту про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію» відповідно до п. 4 Додатка № 4 до Договору з 01.09.2012р. по 30.04.2013р. включно, розрахунок суми боргу за спожиту електроенергію позивачем був здійснений за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії згідно з п. 6.39 Правил, а саме: з 01.09.2012р. по 30.04.2013р. розрахунок суми боргу було здійснено за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання згідно із п. 6.39 Правил, п. 11 Додатка № 4 Договору та таблиці № 1 Додатку № 5 до Договору, що склало в цей період 7 260 кВт/год . на суму 8 367,97 грн.

Позивачем на адресу відповідача було направлено поштою рахунки за спожиту електроенергію з 01.09.2012р. по 30.04.2013р. (копії реєстрів відправлення рахунків містяться у матеріалах даної справи).

Таким чином, на момент судового розгляду спору за відповідачем рахується заборгованість по оплаті за спожиту електроенергію за період з 01.09.2012р. по 30.04.2013р. включно в сумі 8 367,97 грн.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Норми права аналогічного змісту містить ст. 526 ЦК України.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Представленими суду доказами, доведено факт наявності у відповідача непогашеної заборгованості по оплаті за спожиту у період з 01.09.2012р. по 30.04.2013р. включно, електричну енергію в сумі 8 367,97 грн.

Відповідач факт наявності непогашеної заборгованості не спростував, доказів повної або часткової сплати заборгованості суду не надав.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД" 8 367,97 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію обґрунтованими, заснованими на законі, договорі і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Статтею 218 ГК України встановлено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Як визначено ст. 230 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню) у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до п.п . 4.2.1 Договору, за недотримання термінів сплати рахунків або платіжних вимог-доручень за активну електроенергію (п. 10 Додатку № 4 "Порядок розрахунків за активну електричну енергію") та за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії (п. 5 Додатка № 6 "Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання електроенергії"), Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню за весь період часу, протягом якого не виконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 0,5% від суми платежу за кожний день прострочення (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період нарахування пені) по день фактичної оплати.

У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язання щодо своєчасної оплати спожитої у період з 01.09.2012р. по 30.04.2013р. включно, електроенергії, позивачем за період прострочення, відповідно до п. 4.2.1 Договору, нараховано пеню в сумі 284,55 грн.

Враховуючи встановлений факт прострочення виконання зобов'язання та перевіривши правильність нарахування заявленої до стягнення суми пені, позовні вимоги в частині стягнення 284,55 грн. пені судом визнаються обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судовий збір в сумі 1 720,50 грн. покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД" (69015, м. Запоріжжя, вул. Мінська, буд. 5, код ЄДРПОУ 19270274) на користь Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго " в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, на п/р зі спеціальним режимом використання № 260313141419 у ЗОУ Відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", МФО 313957, ЄДРПОУ 00130926) 8 367 (вісім тисяч триста шістдесят сім) грн. 97 коп. заборгованості за спожиту електроенергію. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича компанія "Даймонд ЛТД" (69015, м. Запоріжжя, вул. Мінська, буд. 5, код ЄДРПОУ 19270274) на користь Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго " в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, р/р 260030231709 в АТ "Сбербанк Росії", МФО 320627, ЄДРПОУ 00130926) 284 (двісті вісімдесят чотири) грн. 55 коп. пені та 1 720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.Г. Серкіз

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 04.07.2013р.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення02.07.2013
Оприлюднено04.07.2013
Номер документу32183055
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1959/13

Рішення від 02.07.2013

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Серкіз В.Г.

Ухвала від 04.06.2013

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Серкіз В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні