Герб України

Рішення від 05.07.2013 по справі 748/1497/13-ц

Чернігівський районний суд чернігівської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Провадження №2/748/557/13

Єдиний унікальний № 748/1497/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді Козак В.І.,

при секретарі Барбаш К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Райсількомунгосп» Чернігівської районної Ради Чернігівської області про стягнення не випллаченої заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з КП «Райсількомунгосп» на його користь заборгованість по заробітній платі в сумі 1 278 грн 16 коп. та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 11 363 грн 46 коп., посилаючись на те, що він був звільнений з посади інженера-механіка КП «Райсількомунгосп» 31 січня 2013 року, але ні в день звільнення, ні по даний час відповідач не провів остаточного розрахунку по заробітній платі.

У судовому засіданні позивач відсутній, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, зазначивши, що позов підтримує та просить його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надіслав суду заяву про розгляд справи у відсутності його представника. Позовні вимоги в частині стягнення середнього заробітку не визнає та просить застосувати до цієї частини вимог строк позовної давності.

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.

16 травня 2012 року позивач був прийнятий на посаду інженера-механіка до КП «Райсількомунгосп» згідно наказу № 16 від 15.05.2012 р.

31 січня 2013 року він був звільнений з роботи згідно наказу № 1 від 31.01.2013 р.

КП «Райсількомунгосп» в день звільнення не провело з позивачем остаточного розрахунку по заробітній платі.

Відповідно до довідки КП «Райсількомунгосп» від 01 червня 2013 року, заборгованість підприємства по заробітній платі позивачу становить 1 278 грн 16 коп.

У відповідності до положень статті 47 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.

Згідно вимог ст.116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювань ним суму.

В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. (ст.117 КЗпП України)

Оскільки позивач погодився із зазначеною у довідці КП «Райсількомунгосп» заборгованістю підприємства по заробітній платі, між сторонами по справі відсутній спір про розмір необхідної для виплати суми заробітної плати.

Отже, КП «Райсількомунгосп» порушено право позивача на своєчасне отримання заробітної плати.

Зважаючи на те, що КП «Райсількомунгосп» не виплатило заробітну плату позивачу в день звільнення, і був відсутній спір про її розмір, суд прийшов до висновку, що сторона відповідача повинна виплатити ОСОБА_1 його середній заробіток за весь час затримки в межах позовних вимог по 31 травня 2013 року за 81 робочий день прострочення.

Пункт 8 Постанови КМ України №100 від 08.02.1995 року «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» передбачає, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів, а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Розмір заробітної плати позивача за фактично відпрацьовані два місяці (34 робочі дні), що передували звільненню, згідно довідки КП «Райсількомунгосп» від 01 червня 2013 року, становить 4 884 грн 46 коп. (2 440,51 грн + 2 443,95), то його середньоденний заробіток за один день становить 143 грн 66 коп. (4 884,46 грн : 34 відпрацьованих днів).

Відтак, сума заборгованості КП «Райсількомунгосп» з виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні має становити 11 363 грн 46 коп. (143 грн 66 коп. середньоденного заробітку х 81 робочих днів (в рамках позовних вимог по 31 травня 2013 року)).

Щодо прохання відповідача застосувати щодо вимог про стягнення середнього заробітку позовної давності, суд виходить з наступного.

Конституційний Суд України в рішенні від 22 лютого 2012 року №4-рп/2012 у справі щодо офіційного тлумачення положень статті 233 Кодексу законів про працю України у взаємозв'язку з положеннями статей 117, 2371 цього Кодексу роз'яснив, що за статтею 47 Кодексу роботодавець зобов'язаний виплатити працівникові при звільненні всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації, у строки, зазначені в статті 116 Кодексу, а саме в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Непроведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 Кодексу, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Конституційний суд України дійшов висновку, що невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням, а отже, працівник може визначити остаточний обсяг своїх вимог лише на момент припинення такого правопорушення, яким є день фактичного розрахунку.

Таким чином, для встановлення початку перебігу строку звернення працівника до суду з вимогою про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні визначальними є встановлення дня фактичного розрахунку з працівником.

Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що для звернення працівника до суду з заявою про вирішення трудового спору щодо стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку встановлено тримісячний строк, перебіг якого розпочинається з дня, коли звільнений працівник дізнався або повинен був дізнатися про те, що власник або уповноважений ним орган, з вини якого сталася затримка виплати всіх належних при звільненні сум, фактично розрахувався з ним.

Суд рахує хибною позицію відповідача у тій частині, що позивачем пропущений строк на звернення до суду стосовно вимоги про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, оскільки позивача було звільнено 31 січня 2013 року і на час постановлення судом рішення з ним остаточний розрахунок не проведено.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсягу.

Оскільки при подачі позову до суду позивача звільнено від сплати судового збору, то у відповідності до вимог ст.88 ЦПК України, судовий збір в розмірі 229 грн 40 коп. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст.47-48, 116, 117, 233 КЗпП України, ПКМУ №100 від 08.02.1995 року «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати», ст.ст.10-11, 61, 88, 169, 209, 212, 213-215 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір», суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Райсількомунгосп» Чернігівської районної Ради Чернігівської області (Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинське, вулиця Чернігівська, 5, код ЄДРПОУ 05389362) на користь ОСОБА_1 1 278 грн 16 коп. заборгованості по заробітній платі.

Стягнути з Комунального підприємства «Райсількомунгосп» Чернігівської районної Ради Чернігівської області (Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинське, вулиця Чернігівська, 5, код ЄДРПОУ 05389362) на користь ОСОБА_1 11 363 грн 46 коп. середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

Стягнути з Комунального підприємства «Райсількомунгосп» Чернігівської районної Ради Чернігівської області (Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинське, вулиця Чернігівська, 5, код ЄДРПОУ 05389362) на користь 229 грн. 40 коп. судового збору.

Рішення в частині стягнення заробітної плати у межах сум платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернігівської області через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя В.І. Козак

СудЧернігівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення05.07.2013
Оприлюднено09.07.2013
Номер документу32211016
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —748/1497/13-ц

Рішення від 05.07.2013

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Козак В. І.

Ухвала від 07.06.2013

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Козак В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні