Рішення
від 02.07.2013 по справі 915/1015/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2013 р. Справа № 915/1015/13

Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Гриньової-Новицької Т.В.,

за участю представника позивача - Крижановської І.М., дов. № 01/33-393 від 26.12.2012,

представник відповідача у судове засідання не з'явився,

розглянувши у судовому засіданні матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго",

поштова адреса: 54055, м. Миколаїв, вул. Чигрина, 94,

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський біопаливний завод",

54000, м. Миколаїв, вул. Проектна, 3/1,

про стягнення коштів у сумі 1724 грн. 76 коп., -

встановив:

Публічне акціонерне товариство "Миколаївобленерго" (далі - позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський біопаливний завод" (далі - відповідач) про стягнення коштів у сумі 1724 грн. 76 коп., з яких: - 710 грн. 97 коп. - борг за спожиту у січні 2013 року реактивну електричну енергію; 748 грн. 38 коп. - пеня; 149 грн. 68 коп. - інфляційні втрати; 115 грн. 73 коп. - три проценти річних, на підставі Договору про постачання електричної енергії № 44/2912 від 19.08.2010, а також про стягнення коштів на погашення судових витрат по справі, які складаються з судового збору у розмірі 1720 грн. 50 коп.

Про дату, час і місце розгляду справи відповідач повідомлений у встановленому Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України) порядку, шляхом надсилання на його адресу ухвали від 14.06.2013 про порушення провадження у справі. Вказана ухвала, що направлена відповідачу за повідомленою позивачем адресою - 54000, м. Миколаїв, вул. Проектна, 3/1, повернута підприємством зв'язку до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (підпункт 3.9.1 підпункту 3.9 пункту 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 із подальшими змінами).

Отже, суд вважає, що ухвала про дату, час і місце розгляду справи вручена відповідачу належним чином.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити.

Відповідач правом участі у судовому засіданні та надання відзиву на позовну заяву не скористався.

За таких обставин, відповідно до ст. 75 ГПК України, спір розглядається за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача господарський суд, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого:

19.08.2010 між Відкритим акціонерним товариством Енергопостачальна компанія "Миколаївобленерго", правонаступником якого є позивач, та відповідачем укладено договір № 44/2912 про постачання електричної енергії (далі - Договір), відповідно до умов якого позивач зобов'язався продавати електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок останнього, а відповідач - оплачувати позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами Договору.

Згідно з п. 2.1 Договору під час виконання його умов, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язались керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.

Відповідно до умов п. 2.2.2 Договору позивач зобов'язався постачати відповідачу електроенергію, як різновид товару в обсягах, відзначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу").

Згідно з п. п. 2.3.3 Договору відповідач зобов'язався оплачувати позивачу вартість електричної енергії, а також здійснювати інші платежі згідно з умовами цих Договорів та додатків № 10 "Порядок розрахунків" та № 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

Відповідно до п. п. 1, 2 Додатку № 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" до Договору відповідач знімає показання розрахункових засобів обліку щомісячно 29 числа і в цей же день повідомляє про них позивачу по встановленій формі, згідно зразку, підписаного "Акту про використану електричну енергію" (в оригіналі). Також сторони домовились, що наданий відповідачем на підставі даних розрахункового обліку електричної енергії "Акт про використану електричну енергію" та виданий позивачем рахунок на оплату за спожиту електричну енергію вважається "Актом прийняття-передавання товарної продукції".

Відповідно до п. п. 1, 2, 4, 7, 8 Додатку № 10 "Порядок розрахунків" до Договору, підписаного сторонами 30.09.2010 - позивачем та 26.10.2010 - відповідачем, розрахунковим вважається період з 29 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.

Покази розрахункових засобів обліку відповідно до переліку об'єктів відповідача і точок комерційного обліку фіксуються відповідачем на звітну дату кожного місяця та оформлюються "Актом про використану електричну енергію" у 2-х примірниках по одному для кожної сторони.

Розрахунки за електричну енергію проводяться відповідачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача.

За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача або дата внесення відповідачем готівки в касу позивача.

Відповідач протягом розрахункового періоду здійснює 2 планових платежі на поточний рахунок із спеціальним режимом використання у таких співвідношеннях: до 5 числа поточного місяця 60%; до 15 числа поточного місяця 40 %.

До 15 числа відповідач здійснює плановий платіж за перетікання реактивної електроенергії, який дорівнюється вартості фактичного перетікання реактивної електроенергії попереднього розрахункового періоду на розрахунковий рахунок, вказаний у рахунку.

У день надання "Акту про використану електричну енергію" позивач надає відповідачу рахунок на здійснення планових платежів та рахунок вартості фактично спожитої електроенергії.

Якщо фактичне споживання електричної енергії (перетікання реактивної електроенергії) виявиться більшим ніж очікуване, різниця між сумою планових платежів та вартості фактично спожитої електроенергії (перетікання реактивної електроенергії) має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунків за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію (перетікання реактивної електроенергії).

Якщо фактичне споживання електричної енергії (перетікання реактивної електроенергії) виявиться меншим ніж очікуване, надлишкові кошти зараховуються як оплата наступних платежів.

Обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається відповідно до "Акту про використану електричну енергію".

Якщо позивач не отримав у зазначений термін даних про обсяги спожитої електричної енергії, визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється відповідно до Правил користування електричною енергією.

У разі несвоєчасної оплати обумовлених даним Додатком платежів, позивач проводить відповідачу нарахування за весь час прострочення: пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, за який здійснюються нарахування; 3% річних з простроченої суми. При цьому сума боргу за спожиту електроенергію та перетікання реактивної електроенергії повинна бути сплачена відповідачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Пеня, 3% річних та інфляційні нарахування сплачуються на поточний рахунок позивача, який вказується в рахунках.

Рахунки на оплату перевищення договірної величини споживання електроенергії та/або потужності, пені, 3% річних, інфляційні нарахування виписуються позивачем окремо та надаються відповідачу.

Вказані рахунки мають бути оплачені відповідачем протягом 5 операційних днів з дня отримання.

На виконання умов Договору позивач у січні 2013 відпустив відповідачеві реактивної електричної енергії на загальну суму 800 грн. 68 коп.

Свої зобов'язання за Договором в частині оплати спожитої реактивної електричної енергії у січні 2013 відповідач виконав частково, сплативши лише 89 грн. 71 коп.

Таким чином, станом на день розгляду спору розмір боргу відповідача перед позивачем за спожиту реактивну електричну енергію складає 710 грн. 97 коп.

Несплатою 710 грн. 97 коп. боргу за спожиту реактивну електричну енергію відповідач порушує права позивача, умови Договору та вимоги ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст. 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). За вказаними законами зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору і кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.

Відповідно до приписів ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 ЦК України передбачені правові наслідки порушення зобов'язання. Так, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання (ч. 1 ст. 549 ЦК України).

Згідно з приписами ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

За внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3-2.3.4 Договору, з порушенням термінів, визначених додатками № 10 "Порядок розрахунків" до Договору, сторони в пункті 4.2.1 Договору встановили відповідальність споживача (відповідач у справі) у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України за кожен день прострочення платежу.

У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за Договором в частині проведення оплати за спожиту активну електричну енергію протягом періоду з 05.12.2012 по 15.01.2013, позивачем на підставі п. 4.2.1 Договору, ст. ст. 549, 611 ЦК України, а також ст. ст. 193, 230 ГК України, за період з 05.12.2012 по 31.01.2013 нараховано пеню, розмір якої складає 748 грн. 38 коп. (розгорнутий, обґрунтований розрахунок пені наведений позивачем у позовній заяві на а.с. 3, а також а.с. 21, 22).

Крім цього, згідно зі ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

На підставі наведеної норми Закону, стягненню з відповідача на користь позивача за період з 05.12.2012 по 31.01.2013 підлягають 149 грн. 68 коп. інфляційних втрат, а також - 115 грн. 73 коп. - три проценти річних (розрахунки вказаних сум наведені позивачем на у позовній заяві на а.с. 3 а також а.с. 25, 26 - інфляційні втрати та а.с. 23, 24- 3% річних). Вказані розрахунки суд вважає вірними.

Таким чином, станом на день розгляду спору заборгованість відповідача перед позивачем за Договором складає 1724 грн. 76 коп. (710 грн. 97 коп. + 748 грн. 38 коп. + 149 грн. 68 коп. + 115 грн. 73 коп.).

Згідно з вимогами ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача коштів у сумі 1724 грн. 76 коп. ґрунтуються на Договорі сторін, чинному законодавстві України, матеріалами справи підтверджені, відповідачем не заперечені і не спростовані, отже, підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України господарські (судові) витрати покладаються на відповідача.

На підставі ст. ст. 193, 230 ГК України, ст. ст. 526, 549, 610, 611, 625, 629 ЦК України, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський біопаливний завод" (54000, м. Миколаїв, вул. Проектна, 3/1; ідентифікаційний код 36813695) на користь Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40; ідентифікаційний код 24789699) 710 (сімсот десять) грн. 97 коп. - борг за реактивну електричну енергію; 748 (сімсот сорок вісім) грн. 38 коп. - пеня; 149 (сто сорок дев'ять) грн. 68 коп. - інфляційні втрати; 115 (сто п'ятнадцять) грн. 73 коп. - три проценти річних; 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп. - судовий збір.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено відповідно до ст. 84 ГПК України і підписано "08" липня 2013 року

Суддя Т.В.Гриньова-Новицька

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення02.07.2013
Оприлюднено09.07.2013
Номер документу32254669
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/1015/13

Рішення від 02.07.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Гриньова-Новицька Т.В.

Ухвала від 14.06.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Гриньова-Новицька Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні