cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.07.2013 Справа № 920/849/13
За позовом: Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України», м. Київ;
до відповідача: Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів», м. Суми;
про визнання права власності
та
За зустрічним позовом : Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів», м. Суми;
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України», м. Київ;
про витребування майна з чужого незаконного володіння
СУДДЯ КОВАЛЕНКО О.В.
Представники:
Від позивача, відповідача за зустрічним позовом: Мартиненко О.О., довіреність №149 від 25.02.2013 р.;
Від відповідача, позивача за зустрічним позовом: Климов К.В., довіреність №1 від 16.01.2013 року;
Суть спору: позивач просить суд визнати за ним право власності на зерносушарку ДСП-50, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 3.
В письмових поясненнях №2-1-10/256 від 14.06.2013 р. позивач зазначив, що майно, яке ніколи не належало відповідачу, не може бути джерелом погашення кредиторської заборгованості відповідача.
Відповідач в письмовому відзиві №10 від 03.06.2013 р. проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що голова ліквідаційної комісії не мав необхідних повноважень щодо передачі цілісного майнового комплексу ДП ДАК «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів».
Також відповідачем подано зустрічний позов №13 від 13.06.2013 р. про витребування майна з чужого незаконного володіння, в якому він просить суд витребувати зерносушарку ДСП-50 із незаконного володіння публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
Відповідач за зустрічним позовом подав суду відзив №2-1-10/270 від 26.06.2013 р. на зустрічний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що на момент передачі спірного майна до статутного капіталу відповідача позивач виступав не як власник даного майна, а лише як його балансоутримувач. А майно було внесене до статутного капіталу відповідача за зустрічним позовом за рішенням Кабінету Міністрів України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив:
Державна акціонерна компанія «Хліб України» була створена у формі відкритого акціонерного товариства відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1000 від 22.08.1996 р. «Про утворення Державної акціонерної компанії «Хліб України».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств» від 05.11.1997 р. №1218 та згідно наказу Державної акціонерної компанії «Хліб України» від 13.03.1998 р. Державне підприємство Сумський комбінат хлібопродуктів було реорганізовано в Дочірнє підприємство ДАК «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів», а майно ДП «Сумський КХП» увійшло до статутного капіталу ДАК «Хліб України».
В свою чергу, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи з утворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» від 11.08.2010 р. №764 та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про утворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» від 08.09.2010 р. №549 було утворено державне підприємство «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
Зі змісту п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи з утворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» вбачається, що статутний капітал Державного підприємства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств ДАК «Хліб України», що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підрозділів Державного підприємства.
Згідно наказу ДАК «Хліб України» «Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» від 25.10.2010 р. №147 припинено діяльність дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» шляхом його ліквідації та утворено відповідну комісію з ліквідації.
На виконання зазначеного наказу та відповідно до акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу №21 від 20.01.2011 р., затвердженого Міністерством аграрної політики, комісією з ліквідації було передано цілісний майновий комплекс ДП ДАК «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» у складі: 152 об'єктів нерухомого майна, які розташовані за адресою: 40022, м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 3; 57 об'єктів нерухомого майна, які розташовані за адресою: 42307, Сумська область, Сумський район, с. Степаненкове, вул. Головашівська, 2, до статутного капіталу Державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 р. №764» №593 від 06.06.2011 р. та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» №325 від 07.07.2011 р. Державна продовольчо-зернова корпорація України підлягала реорганізації шляхом її перетворення у публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
Згідно акту від 18.11.2011 р., затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України, який міститься в матеріалах справи, ДП «Державна продовольчо-зернова корпорація України» передало, а ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» прийняло майновий комплекс зазначеного Державного підприємства.
До статутного капіталу позивача увійшло нерухоме майно, розташоване за адресою: 40022, м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 3, в т.ч. і зерносушарка ДСП-50, оціночною вартістю 30 872 грн. 05 коп.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що на його адресу надійшов лист від 01.04.2013 р. №06 голови ліквідаційної комісії відповідача про повернення відповідачу зерносушарки ДСП-50 з метою її включення до ліквідаційної маси підприємства відповідача, що порушує його право власності на спірне майно.
Згідно ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений в його здійсненні.
Здійснення права власності регламентується приписами ст. 319 ЦК України, якою, в тому числі, передбачено наступне:
- власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;
- власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону;
- при здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства;
- усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, а право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набутті права власності не встановлена судом.
Згідно ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа, має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а ч. 2 вказаної статті ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів визначено визнання права.
Ч. 1 ст. 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до абз. 2 ст. 12 Закону України «Про господарські товариства», п.1 ч. 1 ст. 115 ЦК України, п. 4.3. Статуту ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.11.2011 р. №634, товариство є власником майна ( у тому числі коштів, матеріальних та нематеріальних активів), переданого Товариству засновником та акціонерами як вклади до статутного капіталу Товариства, або в інший не заборонений чинним законодавством спосіб.
Згідно ч.5 ст. 59 ГК України у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.
Зі змісту п. 4 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» №325 від 07.07.2011 р. вбачається, що статутний капітал позивача формується на базі майна державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
Суд дійшов до висновку про те, що будь-яке майно, що передане учасником як вклад до господарського товариства і включене до його статутного капіталу, є часткою учасника та стає власністю товариства. Аналогічна позиція викладена у постанові Судової палати у господарських справах Верхового Суду України від 07.11.2006 р. у справі №7/61-75.
Таким чином, позивачем у відповідності до вимог чинного законодавства правомірно отримано у власність майно ДП «Державна продовольчо-зернова корпорація України», в т.ч. і зерносушарку ДСП-50, а отже позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, а за Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» необхідно визнати право власності на зерносушарку ДСП-50, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 3.
Позивач за зустрічним позовом №13 від 13.06.2013 р. просить суд витребувати зерносушарку ДСП-50 із незаконного володіння ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», мотивуючи свої вимоги тим, що голова ліквідаційної комісії взагалі не мав повноважень на передачу спірного майна ДП ДАК «Хліб України».
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до п. 4.6. наказу ДАК «Хліб України» №147 від 25.10.2010 р. «Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» голова ліквідаційної комісії був уповноважений скласти акт приймання-передачі, подати його Міністерству аграрної політики на затвердження та забезпечити здійснення заходів з передачі цілісного майнового комплексу до Державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
Відповідно до вимог ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Проте, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов до висновку про те, що саме Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» є належним набувачем спірного майна. Крім того, позивачем за зустрічним позовом самим визнано, що ДАК «Хліб України» була власником цілісного майнового комплексу, який було передано ДП ДАК «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» у користування.
Таким чином, суд вважає зустрічні позовні вимоги Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» неправомірними, необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України, Закону України «Про судовий збір» від 06.10.2011 року № 3828-VІ судовий збір за первісним позовом підлягає стягненню з відповідача на користь позивача; судовий збір за зустрічним позовом покладається на позивача за зустрічним позовом.
Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» задовольнити.
2. Визнати за Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1, код 37243279) право власності на зерносушарку ДСП-50, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 3.
3. Стягнути з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» (40022, м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 3, код 00956017) на користь Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1, код 37243279) 1 720 грн. 50 коп. судового збору.
4. В задоволенні зустрічного позову Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Сумський комбінат хлібопродуктів» до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» про витребування майна з чужого незаконного володіння відмовити.
Повний текст рішення підписано 05.07.2013 року.
СУДДЯ О.В. КОВАЛЕНКО
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2013 |
Оприлюднено | 09.07.2013 |
Номер документу | 32254717 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Коваленко Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні