Справа № 476/416/13-ц
Провадження № 2/476/152/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.07.2013 року Єланецький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Патрик Ю.Ю.
за участю секретаря Козаченко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.м.т. Єланець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі недійсним
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі недійсним.
Свої вимоги мотивує тим, що вона є власницею земельної ділянки площею 7,24 га, розташованої в межах території Малодворянської сільської ради Єланецького району Миколаївської області та належить їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 154263 від 02.12.2009 року, кадастровий номер земельної ділянки 4823082300:02:000:0073.
В зв'язку зі скрутним матеріальним становищем ОСОБА_1 передала відповідачці в тимчасове користування вищевказану земельну ділянку за обумовлену плату. Передаючи грошові кошти за користування землею ОСОБА_2 вимагала оригінал державного акту, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 7,24 га., підписати договір позики та договір на управління усім майном позивачки з чого б воно не складалося. 30 липня 2010 року позивачкою було підписано нотаріально посвідчену довіреність терміном на 10 років, згідно якої вона уповноважила відповідачку від свого імені представляти інтереси, управляти та розпоряджатися усім своїм майном з чого б воно не складалося та де б не знаходилося, передала оригінал Державного акту на право власності на землю.
В квітні 2012 року позивачка дізналася, що ОСОБА_2 26 жовтня 2010 року уклала договір оренди вказаної ділянки терміном на 49 років, де орендарем земельної ділянки виступала відповідачка, а орендодавцем - ОСОБА_1. Договір оренди та акт прийому передачі зі сторони орендодавця підписано відповідачкою, як зазначено «по довіреності». Крім того, на підставі довіреності ОСОБА_2 від імені позивачки склала заповіт на земельну ділянку площею 7,24 га., на свою користь. Пізніше, за заявою позивачки вказані заповіт та довіреність були скасовані.
Позивачка вказала, що не бажала та не мала наміру передати відповідачці в довгострокову оренду земельну ділянку, її звернення до ОСОБА_2 з приводу даного питання залишилися без задоволення, а тому ОСОБА_1 просила суд визнати недійсним договір оренди землі від 26 жовтня 2010 року, укладений між нею та ОСОБА_2, стягнути з відповідачки на її користь судові витрати по справі та витрати на правову допомогу.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов.
Представник позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася вдруге без поважних причин, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила та не надала до суду заву про розгляд справи за її відсутності. Посилання ОСОБА_2 на те, що її представник не може з'явитися в судове засідання в зв'язку з хворобою - не є поважною причиною. До матеріалів справи не додано жодного документу, що б підтверджував повноваження представника відповідачки.
Суд ухвали в провести заочний розгляд справи.
Вислухавши позивачку, її представника, дослідивши у сукупності докази по справі, встановивши факти та відповідні до них правовідносини суд приходить до наступного.
ОСОБА_1 є власницею земельної ділянки площею 7,24 га., розташованої в межах території Малодворянської сільської ради Єланецького району Миколаївської області та належить їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 154263 від 02.12.2009 року, кадастровий номер земельної ділянки 4823082300:02:000:0073.
В зв'язку зі скрутним матеріальним становищем позивачка передала відповідачці вказану земельну ділянку в тимчасове користування за обумовлену плату, однак розраховуючись з ОСОБА_1 за користування землею, ОСОБА_2 вимагала оригінал державного акту, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 7,24 га., підписати договір позики та договір на управління усім майном позивачки з чого б воно не складалося. 30 липня 2010 року позивачкою було підписано нотаріально посвідчену довіреність терміном на 10 років, згідно якої вона уповноважила відповідачку від свого імені представляти інтереси, управляти та розпоряджатися усім своїм майном з чого б воно не складалося та де б не знаходилося, передала оригінал Державного акту на право власності на землю.
26 жовтня 2010 року ОСОБА_2 уклала договір оренди вказаної земельної ділянки терміном на 49 років, де орендарем земельної ділянки виступала відповідачка, а орендодавцем - ОСОБА_1. Договір оренди та акт прийому передачі зі сторони орендодавця підписано відповідачкою, як зазначено «по довіреності».
Згідно ч. 3 ст. 238 ЦК України представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 на підставі довіреності від 30 липня 2010 року від імені позивачки уклала договір оренди вказаної земельної ділянки терміном на 49 років, де орендарем земельної ділянки виступала відповідачка, а орендодавцем - ОСОБА_1. Крім того, на підставі довіреності ОСОБА_2 від імені позивачки склала заповіт на земельну ділянку площею 7,24 га., на свою користь. Пізніше, за заявою позивачки вказані заповіт та довіреність були скасовані.
Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Частиною другою ст.15 Закону України «Про оренду землі» установлено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Враховуючи те, що укладення відповідачкою від імені позивачки договору оренди земельної ділянки площею 7,24 га. терміном на 49 років порушує права та інтереси ОСОБА_1, не відповідає її волі, вказаний договір укладений з порушенням законодавства України та на користь ОСОБА_2, суд вважає за необхідне визнати недійсним договір оренди землі від 26 жовтня 2010 року, зареєстрований 02 грудня 2010 року у Державному реєстрі земель за № 041047500495, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Згідно ст. 88 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідачки на користь позивачки.
В частині стягнення на користь позивачки її витрат на правову допомогу, суд приходить до наступного.
Розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Згідно ст. 84 ЦПК України витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем не надано до суду розрахунків про понесені ним витрати на правову допомогу, крім того не вказано на яку саме юридичну допомогу ним було витрачено грошові кошти, як це передбачено законодавством України, в зв'язку з чим суд не може задовольнити дані вимоги позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 407 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 84, 88, 209, 212, 213-215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним договір оренди землі від 26 жовтня 2010 року, зареєстрований 02 грудня 2010 року у Державному реєстрі земель за № 041047500495, укладений між ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаюча АДРЕСА_1) та ОСОБА_2 (проживаюча в АДРЕСА_2).
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) сплачений судовий збір в сумі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте Єланецьким районним судом Миколаївської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Єланецький районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя Ю.Ю. Патрик
Суд | Єланецький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2013 |
Оприлюднено | 11.07.2013 |
Номер документу | 32268900 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Єланецький районний суд Миколаївської області
Патрик Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні