cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
03 липня 2013 року Справа № 913/454/13-г
Провадження №18пд/913/454/13-г
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» , м. Луганськ
до відповідача - приватного підприємства «БПФ», м. Стаханов Луганської області
про врегулювання розбіжностей, які виникли при укладенні додаткової угоди
Колегія суддів у складі: Корнієнко В.В. (головуючий), Середа А.П., Зюбанова Н.М.
Секретар судового засідання Круглова Є.О.
У засіданні брали участь:
від позивача: Гуртова К.В. за дов. від 12.12.2012;
від відповідача: Жадан Г.О., адвокат, посвідчення від 30.03.2002.
Суть спору : позивачем заявлено вимоги про прийняття у редакції позивача пункту 5.9. додаткової угоди від 17.12.2012 до договору на послуги з водопостачання та водовідведення від 01.08.208 № 392/2, в наступній редакції:
«При відсутності приладів обліку стічних вод на системі каналізації «Споживач» також сплачує «Постачальнику» за об'єми стічних вод, які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та при здійсненні поливально-мийних робіт під час прибирання території (далі - поверхневі стічні води), які неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення «Споживача» або, через розташовані на території «Споживача» дощозбірники і колодязі, у мережі водовідведення «Постачальника». Розрахунок об'ємів поверхневих стічних вод, як при загальносплавній, так і при розподільній системі водовідведення, виконується згідно п. 4.10. - 4.13. Правил користування (зі змінами, внесеними Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 р. № 131). Дані для розрахунку надає «Споживач».».
Відповідач відзивом на позовну заяву від 04.03.2013 № 24 проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.
В зв'язку із складністю спору розпорядженням голови господарського суду від 10.04.2013 для розгляду даної справи призначено колегію у складі суддів: Корнієнко В.В. (головуючий), Зюбанова Н.М., Середа А.П.
Розпорядженням голови господарського суду від 14.05.2013 по даній справі, в зв'язку з відпусткою судді Зюбанової Н.М. останню було замінено на суддю Семендяєву І.В.
Розпорядженням голови господарського суду від 12.06.2013 по даній справі, в зв'язку з відпусткою судді Середи А.П. останнього було замінено на суддю Седляр О.О.
Розпорядженням голови господарського суду від 03.07.2013 по даній справі, в зв'язку з відпусткою судді Седляр О.О. та судді Семендяєвой І.В. останіх було замінено на суддю Зюбанову Н.М. та суддю Середу А.П.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, судова колегія
ВСТАНОВИЛА:
01.08.2008 між сторонами за позовом укладено договір на послуги з водопостачання та водовідведення № 392/2 згідно якому, позивач зобов'язався постачати відповідачу питну воду та приймати від нього стічні води, а відповідач своєчасно оплачувати надані йому послуги на умовах, визначених цим договором.
Додатковими угодами від 29.11.2010 та від 30.12.2011 термін дій договору продовжувався, в тому числі останній раз до 31.12.2012.
Позивач надіслав відповідачу додаткову угоду від 17.12.2012 до договору від 01.08.2008 № 392/2, якою запропонував відповідачу внести зміни до договору, зокрема продовжити його дію до 31.12.2013 та змінити деякі пункти договору, зокрема пункти 1.2., 2.1., 5.4., 5.9., 6.2. та 11.1.
У відповідь відповідач підписав цю додаткову угоду та надіслав її позивачу разом із протоколом розбіжностей від 22.01.2013, яким не погодився з редакцією пункту 5.9. договору та просив пункт 5.9. виключити.
Пунктом 5.9. вказаного договору було встановлено, що при відсутності приладів обліку стічних вод при розподільній системі каналізації, у разі наявності у «Споживача» функціонуючої зливової каналізації, «Споживач» сплачує «Постачальнику» за об'єм стічних вод, який скинуто в каналізаційні мережі в період дощів та сніготанення, який визначається у розмірі 20 % від розрахункового обсягу стічних вод із загальної площі території «Споживача», згідно п. 15.9. Правил користування, СНіП 2.04.03-85 та даних Гідрометцентру.
При загально сплавній системі каналізації «Споживач» додатково сплачує «Постачальнику» за об'єм стічних вод, який скинуто в каналізаційні мережі в період дощів та сніготанення, у розмірі 100 % від розрахункового обсягу стічних вод із загальної площі території «Споживача», згідно п. 15.9. Правил користування, СНіП 2.04.03-85 та даних Гідрометцентру.
Позивач у позовній заяві вказав, що діюча редакція пункту 5.9. договору (при укладенні договору) була прийнята сторонами з урахуванням вимог п. 4.10. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 № 131 до вищевказаних Правил були внесені зміни, зокрема, п. 4.10. Правил викладено у новій редакції, Правила доповнено пунктами 4.11 - 4.13.
Пунктом 4.10. Правил (до внесення до нього змін) встановлювався порядок визначення обсягу стічних вод, що неорганізовано потрапляють у періоди дощів та сніготанення в мережі водовідведення споживачів, а потім (через мережі споживачів) у мережі водовідведення виробника.
Пунктом 4.10. цих Правил, після внесення в них змін, та пунктами 4.11. - 4.13, якими доповнені ці Правила, встановлено інший (ніж у попередній редакції) порядок визначення обсягу цих стічних вод.
Позивач зазначив, що в зв'язку зі зміною вищевказаним нормативним актом порядку визначення обсягу стічних вод, слід внести відповідні зміни і у договір на послуги з водопостачання та водовідведення, який укладено з відповідачем.
З метою приведення положень договору у відповідність з положеннями Правил позивач направив відповідачу проект додаткової угоди до вказаного договору про викладення в тому числі п. 5.9. договору в новій редакції:
«При відсутності приладів обліку стічних вод на системі каналізації, «Споживач» також сплачує «Постачальнику» за об'єми стічних вод, які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та при здійсненні поливально-мийних робіт під час прибирання території (далі - поверхневі стічні води), які неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення «Споживача» або, через розташовані на території «Споживача» дощозбірники і колодязі, у мережі водовідведення «Постачальника». Розрахунок об'ємів поверхневих стічних вод, як при загально сплавній, так і при розподільній системі водовідведення, виконується згідно п. 4.10. - 4.13. Правил користування (зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 № 131). Дані для розрахунку надає «Споживач».».
В зв'язку з неврегулюванням спору позивач заявив вимоги про внесення змін до договору, шляхом прийняття п. 5.9. в його редакції.
Відповідач відзивом на позовну заяву від 04.03.2013 № 24 проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав:
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору.
Відповідно до п. 10.2. договору щодо якого заявлено позовні вимоги, умови даного договору можуть бути змінені тільки за взаємною згодою сторін, з обов'язковим укладанням додаткової письмової угоди, яка є невід'ємною частиною даного договору.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Можливість зміни або розірвання договору передбачено також і ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
При цьому наведеною нормою встановлено, що договір може бути змінено або розірвано, зокрема, за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Позивач не довів суду наявності одночасно усіх законодавчо визначених умов для зміни договору.
Тому, законні підстави для внесення змін до договору відстуні.
Аналогічного висновку за аналогічною справою дійшов Вищий господарський суд України (копія постанови ВГСУ від 19.06.2013 по справі № 26пд/5014/3344/2012 залучена до матеріалів справи ).
Крім того, запропонований позивачем у спірному пункті договору (5.9.) порядок розрахунку об'ємів поверхневих стічних вод (згідно п. 4.10. - 4.13. Правил користування) не може застосовуватися у відносинах, які виникають між сторонами за позовом із договору від 01.08.2008 № 392/2 за таких підстав:
Пунктами. 4.10. - 4.13. Правил користування № 190 встановлено:
4.10. Середньорічний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), ОР , і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою ОР = ОД + ОС + ОПМ ,
де ОР - середньорічний об'єм поверхневих стічних вод, м3/рік;
ОД - середньорічний об'єм дощових вод, м3/рік;
ОС - середньорічний об'єм снігових вод, м3/рік;
ОПМ - середньорічний об'єм поливально-мийних вод, м3/рік.
4.11. Середньорічний об'єм дощових вод, ОД , визначають за формулою ОД = 10hДкД FД ,
де hД - кількість опадів за теплий період року, мм, визначається за метеорологічними даними;
кД - загальний коефіцієнт стоку дощових вод, що враховує кількість дощових вод (шар або об'єм), що надходить у мережі водовідведення за певний період часу (доба, місяць, сезон, рік), від усієї суми атмосферних опадів, що випали за цей період;
FД - загальна площа стоку дощових вод, га.
Загальний коефіцієнт стоку дощових вод для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у додатку 3 до цих Правил.
Для визначення середньорічного об'єму дощових вод, ОД , з території населеного пункту, що має різні види поверхонь, загальний коефіцієнт стоку, кД , для загальної площі стоку, FД , розраховується як середньозважена величина з окремих значень коефіцієнта стоку, наведеного у додатку 3, для площ стоку з різним видом поверхні.
4.12. Середньорічний об'єм снігових вод, ОС , визначають за формулою ОС = 10hСкС FС ,
де hС - кількість опадів за холодний період року (загальна річна кількість снігових вод або запас води в сніжному покриві на початок сніготанення), мм, визначається за метеорологічними даними;
кС - загальний коефіцієнт стоку снігових вод (з урахуванням прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6);
FС - загальна площа стоку снігових вод з території підприємства, установи, організації, га.
4.13. Середньорічний об'єм поливально-мийних вод, ОПМ , що надходить у вуличну мережу водовідведення, у разі відсутності засобу обліку на водопровідному трубопроводі, що подає воду на ці потреби, та у разі використання води для здійснення поливально-мийних робіт з додаткового джерела непитного водопостачання визначається за формулою
ОПМ = 10 mpFПМкПМ ,
де m - питома витрата води на миття покриттів (як правило, приймається 1,35 л/м2 на одне миття), л/м2;
p - середня кількість операцій поливання та миття на рік (складає близько 150), од.;
FПМ - площа твердих покриттів, на яких здійснюється миття, га;
кПМ - коефіцієнт стоку для поливально-мийних вод (приймається рівним 0,5).
Вказані пункти 4.10. - 4.13. Правил користування № 190 знаходяться у розділі IV цих Правил «Приєднання об'єктів до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення» .
Розділ IV вказаних Правил користування (в якому знаходяться пункти 4.10. - 4.13. ) регулює питання, пов'язані з приєднанням споживачів (замовників) до систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Для приєднанням до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови (абз. 1 п. 4.1. Правил користування).
Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску (абз. 7 п. 4.1. Правил користування).
Із контекстуального аналізу розділу IV вказаних Правил витікає, що пункти 4.10. - 4.13. (які знаходяться у цьому розділі ) визначають алгоритм визначення об'єму поверхневих стічних вод, для застосування цих даних при приєднанні споживачів до систем централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, для визначення потужностей споруд та пропускної спроможності мереж каналізації, що необхідно при проектуванні та будівництві відповідних об'єктів.
Разом з цим, розділом V зазначених Правил користування, який (розділ) має назву «Система обліку водопостачання та водовідведення» регулюються питання, пов'язані з обліком, в тому числі прийнятих стоків .
Згідно п. 5.1. Правил користування облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
У разі відсутності у споживача засобу обліку або неможливості виконати ремонт існуючого виробник має право зобов'язати споживача встановити або замінити засіб обліку у визначений ним термін відповідно до умов договору (п. 5.9. Правил користування).
Відповідно до п. 5.29. Правил користування у разі відсутності засобів обліку стічних вод їх облік здійснюється такими методами :
1) за допомогою засобів обліку на водозаборах;
2) за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах;
3) за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору;
4) на підставі витрат води на технологічні потреби;
5) на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення.
Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками.
Якщо кількість стічних вод визначається одним із методів, зазначених у цьому пункті Правил, що зафіксовано договором або двостороннім актом між виробником та споживачем на обумовлений термін, то споживач протягом цього терміну може не надавати виробнику таких даних.
Таким чином, запропонований позивачем у спірному пункті договору (5.9.) порядок розрахунку об'ємів поверхневих стічних вод (згідно пунктів 4.10. - 4.13. Правил користування) не може застосовуватися у відносинах , так як пункти 4.10. - 4.13. Правил користування застосовуються при приєднанні споживачів до систем централізованого водопостачання та водовідведення, для визначення потужностей споруд та пропускної спроможності мереж каналізації, що необхідно при проектуванні та будівництві відповідних об'єктів.
Відповідач вже приєднаний до систем централізованого водопостачання та водовідведення, і тому, положення розділу IV вказаних Правил користування (в тому числі пунктів 4.10. - 4.13. ) до відповідача не можуть застосовуватися.
Крім того, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 № 131, яким внесено зміни до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190, не передбачено внесення змін у раніше укладені договори .
Додатковою угодою від 01.03.2013 № 5 до концесійного договору від 21.03.2008 № 4, який укладено між позивачем та Луганською обласною радою, вказаний концесійний договір розірвано, і цілісний майновий комплекс ОКП «Луганськвода» підлягає поверненню на баланс останнього.
За таких обставин, враховуючи, що:
- позивач не довів суду наявності одночасно усіх законодавчо визначених умов для зміни договору;
- у позивача відсутня технічна можливість здійснювати надання послуг (в тому числі і відповідачу) з водопостачання та водовідведення;
- позивач не надає та не може надавати відповідачу послуги з приймання поверхневих стічних вод;
- запропонований позивачем порядок розрахунку об'ємів поверхневих стічних вод (згідно п. 4.10. - 4.13. Правил користування) не може застосовуватися у відносинах, які виникають між сторонами за позовом із договору від 01.08.2008 № 392/2,
у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати (витрати на судовий збір) покладаються на позивача.
На підставі викладеного, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія
ВИРІШИЛА:
1. В позові відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
03 липня 2013 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 08 липня 2013 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Головуючий суддя В.В. Корнієнко
Суддя Н.М. Зюбанова
Суддя А.П. Середа
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2013 |
Оприлюднено | 10.07.2013 |
Номер документу | 32269593 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Корнієнко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні