Рішення
від 09.07.2013 по справі 728/1423/13-ц     
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 728/1423/13-ц

Номер провадження 2/728/492/2013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2013 року місто Бахмач

Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Пархоменка П.І.

при секретарі -Горбач Н.Д.

за участі позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3,

позивач ОСОБА_1, представник відповідача та третя особа не з'явилися,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Бахмацького районного суду Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору приватний нотаріус Бахмацького районного нотаріального округу ОСОБА_6 про визнання права на спадщину, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до відповідача Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області з вимогою про визнання права на спадщину, а саме просили визнати за позивачами право власності на фермерське господарство „Земля і воля", як цілісний майновий комплекс в порядку спадкування за законом в рівних частинах. Позов обґрунтували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, якому належало фермерське господарство „Земля і воля", у зв'язку із чим позивачі прийняли спадщину відповідно до чинного законодавства, а враховуючи те, що нотаріус відмовляє оформити право на спадкове майно, позивачі не можуть реалізувати свої спадкові права.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів викладених в позовній заяві.

Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, надіслала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги просила задовольнити.

Відповідач надіслав до суду заяву про визнання позову, в заяві просив проводити розгляд справи без його участі.

Третя особа в судове засідання не з'явилася, про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином.

Судом встановленні такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.5) підтверджується, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно із статутом фермерського господарства „Земля і воля" (а.с.6-10) ОСОБА_4 був єдиним засновником і власником фермерського господарства „Земля і воля".

Відповідно до інформації приватного нотаріуса Бахмацького районного нотаріального округу ОСОБА_6 (а.с.20) та витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі (а.с.32) спадкова справа до майна померлого ОСОБА_4 відкрита за заявою позивачів.

Позивачі не мають можливості оформити свої спадкові права після померлого ОСОБА_4, що підтверджується відмовою приватного нотаріуса Бахмацького районного нотаріального округу ОСОБА_6 (а.с.15).

З встановленого випливають наступні висновки.

Статтями 15, 16, 20 ЦК України та ст. ст. 3, 4 ЦПК України передбачено право особи на судовий захист свого цивільного права у разі його порушення.

Частина 1 ст. 23 Закону України „Про фермерське господарство" передбачає, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. Ця стаття містить відсилочну норму, яка встановлює, що спадкування здійснюється відповідно до закону. Таким законом, який містить спеціальні норми та регулює відносини у сфері спадкування, є ЦК України, який набув чинності 01.01.2004 року.

Згідно п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 року „Про судову практику у справах про захист права приватної власності" успадкування майна селянського фермерського господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

На підставі статей 1216; 1217; 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 „Про практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно із ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не впливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Враховуючи, що позивачі прийняли спадщину в установленому законом порядку, але реалізувати свої спадкові права не мають можливості, їх право підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.

Спір про право власності на зазначене фермерське господарство підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а набуття позивачами права власності не порушує права та законні інтереси інших осіб.

Крім того, судом враховується, що відповідач позовні вимоги визнав, що відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову, оскільки для цього наявні законні підставив, а визнання позову є безумовним і не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача).

Керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 130, 213 - 215, 218 ЦПК України, Законом України „Про фермерське господарство", ст.ст. 15, 16, 20, 1216-1218, 1268 ЦК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору приватний нотаріус Бахмацького районного нотаріального округу ОСОБА_6 про визнання права на спадщину - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 право власності на фермерське господарство „Земля і воля" (код ЄДРПОУ 33050336, вулиця Кропивненська, 1, с. Кропивне, Бахмацького району, Чернігівської області, 16574) як цілісний майновий комплекс в порядку спадкування за законом в рівних частках.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області через Бахмацький районний суд Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Бахмацького районного суду

Чернігівської області П.І. Пархоменко

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення09.07.2013
Оприлюднено12.07.2013
Номер документу32271333
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/1423/13-ц     

Рішення від 09.07.2013

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

Ухвала від 20.05.2013

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні