cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08.07.2013р. Справа № 905/2955/13
Господарський суд Донецької області у складі:
Судді Бокової Ю.В., при секретері судового засідання Д'яковій Ю.Ю.
Розглянувши матеріали справи за позовом : Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго", м. Горлівка
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д", м. Донецьк
про стягнення вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електроенергією в сумі 7289,06 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Позняр С.В.. -за довір. від 22.01.2013 р. № 352-13 «Д»
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго", м. Горлівка, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д", м. Донецьк про стягнення вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електроенергією в сумі 7289,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір про постачання електричної енергії № 4735 від 30.10.2002 р. з додатками до нього, наряд на відключення електричної енергії № 476 від 22.08.2011 р., акт про порушення № 002277 від 12.12.2012 р., протокол № 897 від 05.02.2013 р., лист від 13.02.2013 р. № 23,1/2036, повідомлення про призначення дати засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПКЕЕ, рахунок-фактуру від 05.02.2013 р. № 4735, правовстановлюючі документи тощо.
Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, відзиву не надав, хоча повідомлявся про судові засідання належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою, визначеною у якості місцезнаходження за матеріалами справи та згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а неодноразова неявка без пояснення причин належним чином повідомленого Відповідача і не надання ним певних документів у світлі приписів ст. ст. 4-3, 22, 33 та 77 Господарського процесуального кодексу України істотним чином не впливають на таку кваліфікацію і не може вважатися підставою для подальшого зволікання із вирішенням спору.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази в порядку ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" та п. 1.3 Правил користування електричною енергією (далі по тексту Правила), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником. Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 ст. 275 Господарського кодексу України та п. 5.1. Правил передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Відповідно до ст. 67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі ст. ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.
30.10.2002 р. між Відкритим акціонерним товариством «Донецькобленерго» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Д.Д" (Споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії № 4735, відповідно до умов якого постачальник зобов'язати постачати електричну енергію споживачу, а споживач своєчасно проводити оплату за використану електричну енергію та виконувати інші умови, визначені цим договором.
Судом встановлено, що відповідно до Статуту Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» - ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов'язані із набранням чинності Закону України «Про акціонерні товариства» № 514 - VI від 17.09.2008 р. та зміною найменування з Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» на Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго». Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго»
Строк дії Договору встановлено до 31.12.2007 р. та Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про відмову від цього договору або перегляд його умов (п. 16. Договору).
З матеріалів справи та пояснень представника позивача вбачається, що Договір у спірний період (на момент здійснення спірної перевірки) був чинним.
Додатком №3.1 до Договору сторони визначили перелік місць встановлення автоматизованої системи обліку електроенергії електролічильників, по яким здійснюється розрахунок за відпущену електроенергію. Зокрема в додатку зазначено об'єкт розташований за адресом м. Донецьк, бул. Школьний, б.12., визначено потужність 7,5 кВт.
22 серпня 2011р. електроустановка, що розташована за адресом м. Донецьк, бул. Школьний, б.12. була відключена від постачання електричної енергії у зв'язку з несплатою виданих рахунків та невиконання договірних зобов'язань, що підтверджується нарядом на відключення №476 від 22.08.2011 року.
Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 Правил постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Внаслідок перевірки 12 грудня 2012 року позивачем був складений акт № 002277 про порушення відповідачем вимог пункту 6.40 ПКЕЕ через самовільне підключення електроустановки на об'єкті відповідача. розташованому за адресою: м. Донецьк, бул. Школьний, б.12.
У докладному опису порушення зазначено: споживачем було здійснено самовільне підключення електроустановки до електромережі постачальника електроенергії.
Згідно пункту 3 акту, у місті самовільного підключення переріз проводу (кабеля) складав 2 Х 0,75 кв.мм.
В пункті 5 акту про порушення позивач зазначив, що у зв'язку з відсутністю паспортних даних на обладнання та можливості увійти до усіх приміщень, потужність струмоприймачів буде визначена згідно Договору.
Представник відповідача - Коняшин А.І. був присутній під час перевірки, проте від підписання акту про порушення № 002277 відмовився, про що міститься відповідний запис в акті.
На підставі вищевказаного акту про порушення № 002277, рішенням комісії позивача з розгляду актів про порушення Правил від 05.02.2013 року - донараховано відповідачу обсяг та вартість недоврахованої електроенергії в обсязі 6522 кВт/год на суму 7289,06грн. за період з 12.12.2011р. по 12.12.2012р., на згідно п. 2.1.5 на підставі п. 2.6, 2.7 (по формулам 2.10, 2.8) Методики визначення обсягу і вартості електричної енергії, неврахованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006р. (далі -Методика) що оформлене протоколом засідання комісії №896. Згідно протоколу, представник споживача у засіданні комісії участі не приймав, проте був своєчасно повідомлений про її дату проведення, що підтверджується підписом Коняшина А.І. на повідомленні.
Сила струму, визначена позивачем виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводу (кабеля), що використані у схемі самовільного підключення до мережі - 15 А, режим роботи - tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу), коефіцієнт використання струмоприймачів - К=0,5, напруга=220В.
Рахунок та копію акту позивач направив відповідачу 20.02.2013р., що підтверджується копією поштового повідомлення.
Згідно з вимогами п. 6.43. ПКЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. Відповідач виписаний йому позивачем рахунок не оплатив, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду для захисту своїх порушених прав та економічних інтересів.
Предметом спору у цій справі є стягнення вартості недорахованої електричної енергії визначеної рішення комісії енергопостачальника, оформленого протоколом №897 від 05.02.2013 року.
За приписами ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці зокрема є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
В розумінні ст.ст. 235, 237 Господарського кодексу України оперативно-господарські санкції -це заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Підставою для їх застосування є факт порушення господарського зобов'язання іншою стороною в господарських відносинах.
Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Підстави та порядок застосування вказаної санкції (рішення комісії) зазначені в Правилах, обов'язковість застосування яких також встановлена сторонами в п. 1. Договору.
За змістом п.6.40 Правил, яким відповідач обґрунтовує підстави застосування санкції -у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (далі -Методика).
Відповідно пункту 6.41. Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Відповідно пункту 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної
Повноваження осіб, які підписали акт з боку постачальника електричної енергії підтверджуються наявними в матеріалах справи посадовими інструкціями та наказом №172 від 06.04.2012р. "Про зміну складу комісії".
В розумінні п.1.2 Правил недоврахована електрична енергія -обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
Зі змісту пункту 1.1 Методики вбачається, що даний нормативно-правовий акт встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил.
Згідно до п.1.2 Методики вона застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Методики встановлено, що даний нормативний документ застосовується на підставі акта порушень, складеного з урахуванням вимог Правил, зокрема, у разі виявлення самовільного підключення елетроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача.
Відповідно пункту 2.6. Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору або в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, у разі виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою
Wдоб.с.п. = Pс.п. · tвик.с.п., (2.7)
де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулами:
у разі підключення до однієї фази Pс.п. = I · Uном.фаз. · cosj; (2.8)
Пунктом 2.7 Методики встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за наявності Договору величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб.с.п.н., кВт·год) визначається за формулою
Wдоб.с.п.н. = Pс.п. · tвик.с.п. · Kв, (2.10)
де Pс.п. (кВт) визначається за формулою (2.8) або (2.9) Методики, але виходячи з найменшої з величин:
номінального струму спрацювання ввідного комутаційного апарата, установленого у споживача (у разі наявності такого та за умови збереження пломб, якими він опломбований), А;
номінального первинного струму трансформатора (трансформаторів) струму (якщо він (вони) задіяний (задіяні) у схемі обліку), А;
максимального струму лічильника, при якому нормується його похибка (якщо трансформатор (трансформатори) струму в схемі обліку не задіяний (не задіяні)), А;
t вик.с.п. (день) та Kв визначаються відповідно до пунктів 2.5 та 2.6 Методики.
Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Дпер береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення до дня усунення самовільного підключення.
Враховуючи вищенаведені вимоги Правил і Методики, суд дійшов висновку, що позивач цілком мотивовано застосував положення вказаних нормативно-правових актів для визначення обсягу та обрахування вартості електричної енергії, яку відповідач споживав внаслідок самовільного підключення електроустановок до електричної мережі енергопостачальника.
Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої, правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість (частина 2 статті 1213 ЦК України).
Виявивши факт споживання відповідачем електричної енергії без укладення договору на її постачання, позивач згідно з вимогами Правил та відповідно до приписів Методики виставив відповідачу до сплати рахунок за самовільно спожиту електроенергію, який в обумовлений строк так і не був оплачений.
Відповідно до частини 3 статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються, зокрема, до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Оскільки сторони перебувають між собою в договірних відносинах, проте, відповідачем здійснено самовільне підключення електроустановок до електричної мережі енергопостачальника, суд вважає, що позивач обґрунтовано та правомірно заявив позов про стягнення з відповідача суми боргу на підставі статей 1212 та 1213 ЦК України.
Аналогічну правову позицію про те, що вирішуючи спори, пов'язані з постачанням і використанням електричної енергії, судам слід врахувати те, що дія Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 поширюється на осіб, які використовують електричну енергію на підставі договору, так і на тих осіб, які в порушення цих Правил споживають електричну енергію в позадоговірному порядку внаслідок самовільного підключення до електромереж викладено у постанові Верховного суду України від 16.05.2011 р. № 3-38гс11.
Відповідно до частини 1 статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін. За змістом статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивач надав суду докази, якими він обґрунтовує свої позовні вимоги і вони є належними. Усупереч вказаним нормам, відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують вимоги позивача.
Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене господарський суд вважає, що позовні вимоги ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" до ТОВ "Д.Д." підлягають задоволенню, оскільки наявні усі правові підстави для стягнення з відповідача вартості спожитої ним електричної енергії на підставі вищезазначених статей Цивільного Кодексу України.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, відповідно до статті 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д." про стягнення 7289 грн. 06 коп.- задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д." (83054, м.Донецьк, вул.Політбойців, 6/13, код ЄДРПОУ 31586585) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" (84601 м. Горлівка Донецької області, пр. Леніна.11, ЄДРПОУ 00131268) вартість безпідставно набутого майна-електроенергії в розмірі 7289 (сім тисяч двісті вісімдесят дев'ять) грн. 06 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.Д." (83054, м.Донецьк, вул.Політбойців, 6/13, код ЄДРПОУ 31586585) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" (84601 м. Горлівка Донецької області, пр. Леніна.11, ЄДРПОУ 00131268) судовий збір у розмірі 1720 грн. 50 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписаний 12.07.2013 р.
Суддя Ю.В. Бокова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2013 |
Оприлюднено | 11.07.2013 |
Номер документу | 32296559 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ю.В. Бокова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні