Рішення
від 11.07.2013 по справі 206/2124/13-ц
САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа 206/2124/13-ц

Провадження 2/206/561/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(повторне заочне)

"11" липня 2013 р. Самарський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючий суддя Сухоруков А.О.,

при секретарі Сядро Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_1, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,

в с т а н о в и в:

Прокурор Самарського районного суду м. Дніпропетровська в інтересах Дніпропетровської міської ради звернувся із позовом до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 16.12.2005 року між Дніпропетровською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки АДРЕСА_1 площею 0,9694 га, відповідно до якого річна орендна плата встановлюється у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки. Розмір орендної річної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку. 26 серпня 2010 року Дніпропетровською міською радою на адресу відповідача направлялась вимога про приведення даного договору до чинного законодавства в частині визначення орендної плати.

Відповідно до уточненої позовної заяви власник спірної земельної ділянки не отримав орендну плату за 2008-2010 роки у повному обсязі

На підставі викладеного відповідно до останніх уточнених позовних вимог прокурор просить змінити п.4.1 оренди земельної ділянки від 16.12.2005 року за реєстровим № 11871, виклавши його в такій редакції: орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення ДМР №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеної Податковим кодексом України (а.с.22).

21 квітня 2011 року Самарським районним судом м. Дніпропетровська було постановлено заочне рішення, яким задоволено позов (а.с.32-33).

Ухвалою від 1 квітня 2013 року за заявою представника відповідача заочне рішення було скасоване, справа призначена до розгляду в загальному порядку (а.с. 54).

Прокурор в судовому засіданні просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник Дніпропетровської міської ради в судовому засіданні підтримав позов в повному обсязі.

Відповідач та його представник в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином.

Вислухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність в частковому задоволені позову з наступних підстав, що встановлені в судовому засіданні.

Судом встановлено, що за рішенням Дніпропетровської міської ради № 348/31 від 30 листопада 2005 року, було вирішено затвердити проект відведення земельної ділянки, складений ТОВ «Бізнес-Експрес», і передати земельну ділянку площею 0,9694 га в оренду строком на п'ятнадцять років по фактичному розміщенню будівель стоянки навантажувачів по АДРЕСА_1, ОСОБА_1 (а.с.а.с. 10-11).

16 грудня 2005 року Дніпропетровська міська рада в особі першого заступника міського голови Крупського А.Ф. з однієї сторони, та відповідач ОСОБА_1 з іншої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1, зареєстрованої в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:09:089:0065 (а.с.а.с. 5-8).

У відповідності до п. 1.3 цього договору, земельна ділянка була надана на підставі рішення Дніпропетровської міської ради № 348/31 від 30 листопада 2005 року.

Площа земельної ділянки складає 0,9694 га, що встановлено у п. 2.1 цього договору.

Відповідно до п. 4.1 цього договору, річна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (гривнях), у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.

Пунктом 4.7 цього договору визначено, що розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни цільового використання земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.

За змістом п. 12.1, 12.2 цього договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується сторонами в судовому порядку.

Відповідно до плану земельної ділянки за матеріалами земельно-кадастрової інвентаризації, їй присвоєно кадастровий номер 1210100000:09:089:0065 (а.с. 9).

Дніпропетровською міською радою 26 серпня 2010 рок ОСОБА_1 було надіслано вимогу про приведення договорів оренди землі до вимог законодавства (а.с.а.с. 3, 4).

Аналізуючи спірні правовідносини, співвідношуючи їх із дослідженими в судовому засіданні доказами, суд доходить до наступного.

У відповідності до ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Положеннями ч. 1-4 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

За змістом ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Закон України "Про плату за землю" втратив чинність 01.01.2011 р. разом із набранням чинності Податковим кодексом України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у зв`язку із прийняттям Податкового кодексу України" були внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме: у частині другій слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами «до Податкового кодексу України», а частину четверту, п`яту і сьому, якими встановлювався розмір орендної плати для різних категорій земель, виключено.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України річна сума платежу за орендну плату не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Судом встановлено, що в дійсності 16 грудня 2005 року Дніпропетровська міська рада уклала із відповідачем ОСОБА_1 договір оренди землі.

За змістом договору оренди землі, орендна плата переглядається щорічно.

Крім того, цим же договором прямо визначено право перегляду ціни оренди внаслідок підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, та в інших випадках, передбачених законом.

Оскільки ст. 288 Податкового кодексу України визначений мінімальний показник річної орендної плати за землю, а визначена договором оплата вочевидь менша встановленої цією нормою закону, що передусім призводить до недоотримання бюджетних коштів, суд вважає, що вимога позивача є повністю обґрунтованою і є такою, що підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 632, 651, 653 Цивільного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, ст. 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.4-8, 10, 11, 18, 45, 57-60, 130, 208, 209, 212-215, 218, 224-225 Цивільного процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Змінити пункт 4.1. Договору оренди землі, укладеного 16 грудня 2005 року між орендодавцем Дніпропетровською міською радою та орендарем громадянином ОСОБА_1, зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 16 лютого 2006 року за № 040610400182, виклавши його в такій редакції: « 4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02 лютого 2011 року № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 114 грн. 70 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на повторне заочне рішення суду подається до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Самарський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя А.О. Сухоруков

СудСамарський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення11.07.2013
Оприлюднено18.07.2013
Номер документу32454776
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —206/2124/13-ц

Рішення від 15.07.2013

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Сухоруков А. О.

Рішення від 11.07.2013

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Сухоруков А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні