cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" липня 2013 р.Справа № 916/1439/13
За позовом Публічного акціонерного товариства „Перший Український міжнародний банк"
до
1) Товариства з обмеженою відповідальністю „Наталка - Трейд"
2) Публічного акціонерне товариство „Наталка - Маркет"
3) Товариства з обмеженою відповідальністю „Наталка - Рент"
про стягнення 12362,78 дол. США та 424241,76 грн. та 39396,63 доларів США за кредитним договором та договорами поруки.
Суддя Демешин О. А.
Представники:
від позивача: Крушинський В.В. - довіреність
від відповідача 1): не з`явився
від відповідача 2): не з`явився
від відповідача 3): не з`явився
СУТЬ СПОРУ : Публічне акціонерне товариство „Перший Український міжнародний банк" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Наталка - Трейд" (далі - Відповідач-1), Публічного акціонерне товариство „Наталка - Маркет" (далі - відповідач 2) та Товариства з обмеженою відповідальністю „Наталка - Рент" (далі - відповідач 3) про стягнення 516806,64 дол. США та 3578462,34 грн. за кредитним договором та договорами поруки.
У судовому засіданні 02.07.2013 року представник позивача надав суду письмові уточнення до позовної заяви, якими зменшив позовні вимоги і просить стягнути з відповідачів солідарно процентів за користування кредитом 140083 гривні 52коп. та 12362 долара США 78 центів і пені за порушення умов договору 284158гривень 24коп. та 39396доларів США 63 цента.
Відповідачі відзивів на позов не надавали, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив :
19.10.2006 року між Закритим акціонерним товариством „Перший Український Міжнародний банк", правонаступником всіх прав та зобов'язань якого є ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ , ТОВАРИСТВО "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" - Позивач та товариством з обмеженою відповідальністю „Наталка-Трейд" - Відповідач-1 був укладений Кредитний договір № 6.9-96 з додатковими угодами №№ 1-17, відповідно до умов якого Позивач зобов'язався надати Відповідачу-1 мультивалютний кредит у розмірі 476 000,00 доларів США та 5 760 600,00 гривень, а Відповідач-1 зобов'язався прийняти кредит, використати його за цільовим призначенням, сплатити плату за кредит та повернути Позивачу кредит в повному обсязі в порядку та у строки, обумовлені Кредитним договором, але не пізніше 28.11.2012 року.
У якості забезпечення виконання зобов'язань Відповідача-1 перед Позивачем за Кредитним договором між Позивачем та Публічного акціонерне товариство „Наталка - Маркет" - Відповідач-2 був укладений Договір поруки № 6.9-96/П1 від 19.10.2006 року з Додатковими угодами №№ 1-7, відповідно до умов якого Відповідач-2 поручився перед Позивачем за виконання Відповідачем-1 усіх його зобов'язань за Кредитним договором.
В якості забезпечення виконання зобов'язань Відповідача-1 перед Позивачем за Кредитним договором між Позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю „Наталка-Рент" - Відповідач-3 був укладений Договір поруки № 6.9-96/П2 від 19.10.2006 року з Додатковими угодами №№ 1-7, відповідно до умов якого Відповідач-3 поручився перед Позивачем за виконання Відповідачем-1 усіх його зобов'язань за Кредитним договором.
Кредитним договором встановлено взаємні права і обов'язки сторін.
Так, на Позивача, згідно пунктів 1.1, 10.1.1 Кредитного договору, покладений обов'язок надати Відповідачу-1 обумовлені Кредитним договором суми кредитів.
Позивач належним чином виконав свої договірні зобов'язання за Кредитним договором: своєчасно та в повному обсязі надав Відповідачу-1 кредитні кошти, що підтверджують надані позивачем до позовної заяви меморіальні ордери, а також виписки за рахунками кредитної заборгованості операцій Відповідача-1.
Відповідно до п.п. 6.1. Кредитного договору, Відповідач-1 зобов'язався повернути кредит в строк до 28.11.2012 року.
Проте, Позичальником порушені строки повернення основної заборгованості за кредитами.
Тому, 17.04.2013 року Позивачем була надіслана на адресу Відповідача-1 вимога про виконання кредитних зобов'язань від 16.04.2013 року № ODE-61/348.
Однак, Відповідач-1 відповіді не надав та не виконав свої зобов'язання перед Позивачем, які випливають із Кредитного договору.
Таким чином, за Відповідачем-1, на момент звернення позивача до суду, обліковувалась прострочена заборгованість за основною сумою кредиту, що станом на 16.05.2013 року складає:
- 476000,00 доларів США - основна сума заборгованості за Кредитним договором за частиною кредиту, отриманою в доларах США
- 3250600,00 гривень - основна сума заборгованості за Кредитним договором за частиною кредиту, отриманою в гривнях.
Пунктами 7.1. Кредитного договору встановлено, що за користування кредитом Відповідач-1 зобов'язаний сплачувати Позивачу відповідну плату.
Відповідно до п. Кредитного договору, проценти за користування кредитом нараховуються Позивачем за ставкою у розмірі 11% річних (із розрахунку 360 днів на рік), якщо кредит надається в доларах США або проценти за користування кредитом нараховуються Позивачем за ставкою 18,5% річних (із розрахунку 365 днів на рік), якщо кредит надається в гривні.
Згідно з п. 7.2.2. Кредитного договору, період нарахування процентів складає календарне число днів. Датою закінчення періоду нарахування процентів є перший робочий день після 24-го числа (без його врахування) або день, що передує даті повернення кредиту, а початком - дата надання кредиту та/або перший робочий день після 24-го числа (з його врахуванням).
Відповідно до п. 7.2.3. Кредитного договору, відсотки нараховуються щоденно на фактичну суму і за весь час користування кредитом.
Пунктом 7.2.4. Кредитного договору встановлено, що нараховані відсотки повинні сплачуватися Відповідачем-1 щомісячно не пізніше 1-го Банківського дня, наступного за 24-м числом кожного місяця.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, за Відповідачем-1, на момент звернення позивача до суду, обліковувалась прострочена заборгованість перед Позивачем за процентами за користування кредитним коштами, отриманими відповідно до Кредитного договору, яка складає:
- 7 708,55 дол. США - заборгованість за відсотками за користування частиною
кредиту, отриманою в доларах США за період з 25.03.2013 року по 16.05.2013 року;
- 87 361,46 грн. - заборгованість за відсотками за користування частиною кредиту,
отриманою в гривнях за період з 25.03.2013 року по 16.05.2013 року.
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до п.1 ст. 1048 Цивільного кодексу України, розмір і порядок отримання процентів за договором позики встановлюється договором. Правила ст. 1048 ЦК поширюються й на кредитні правовідносини (п. 2 ст. 1054 ЦК).
Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 345 Господарського кодексу України, кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Згідно ч. 1 ст. 348 ГК України, банк здійснює контроль за виконанням умов кредитного договору, цільовим використанням, своєчасним і повним погашенням позички в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ст. 611 ЦК України - у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Ч. 1 ст. 229 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Згідно ст. 549 ЦК України Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Ст. 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
А ст. 3 вказаного Закону зазначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Крім того, п.п. 12.1 Кредитного договору передбачено, що у разі порушення Відповідачем-1 строків виконання зобов'язань з повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом. Відповідач-1 зобов'язаний сплатити на вимогу Позивача пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла у відповідний період, від суми прострочених виконанням зобов'язань за кожен день прострочення.
Таким чином, у зв'язку із порушенням Відповідачем-1 зобов'язань щодо повернення суми кредиту та сплати процентів за користування кредитом у Відповідача-1 виник обов'язок сплатити Позивачу пеню, на момент звернення позивача до суду, в розмірі 33 098,09 доларів США та 240 500,88 гривень, що включає в себе:
- 33 059,18 доларів США - пеня за порушення строків з повернення основної суми
заборгованості за частиною кредиту, отриманою в доларах США, за період з 29.11.2012
року по 16.05.2013 року;
- 38,91 доларів США - пеня за порушення строків зі сплати процентів за
користування кредитними коштами, отриманими в доларах США, за період з 26.04.2013
року по 16.05.2013 року;
- 240 059,75 гривень - пеня за порушення строків з повернення основної суми
заборгованості за частиною кредиту, отриманою в гривнях, за період з 29.11.2012 року по
16.05.2013 року;
- 441, 13 гривень - пеня за порушення строків зі сплати процентів за користування
кредитними коштами, отриманими в гривнях, за період з 26.04.2013 року по 16.05.2013
року.
Пунктом 1 ч. 2 статті 258 ЦК, встановлено, що до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) встановлений строк позовної давності в один рік.
Суд встановив, що позивач, керуючись даною нормою, заявляє до стягнення пеню, нараховану за період з 29.11.2012 року по 16.05.2013 року (включно).
Ст. 553 ЦК України передбачає, що поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язань боржником.
Згідно ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Солідарний обов'язок боржників (відповідачі) встановлено ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов'язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов'язок решти солідарних боржників перед кредитором.
Відповідно до ст. 1 Договору поруки-1, Відповідач-2 поручився перед Позивачем за виконання Відповідачем-1 зобов'язань, зазначених в ст. 2 Договору поруки-1.
Відповідач-2 відповідає перед Позивачем за виконання Відповідачем-1 зобов'язань за Кредитним договором в повному обсязі. Відповідач-2 відповідає в тому ж обсязі, що й Відповідач-1, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат Позивача тощо.
У разі порушення Відповідачем-1 зобов'язань за Кредитним договором-1, Відповідач-1 і Відповідач-2 відповідають перед Позивачем як солідарні боржники, що означає право Позивача вимагати виконання зобов'язання в повному обсязі як від Відповідача-2 та Відповідача-1 разом, так і від кожного з них окремо.
Відповідно до п. 3.1. Договору поруки-1, у разі порушення зобов'язання Відповідачем-1 Позивач направляє Відповідачу-2 письмову вимогу виконати зобов'язання.
Пунктом 3.2. Договору поруки-1 встановлено, що Відповідач-2 зобов'язаний виконати пред'явлену вимогу Позивача в валюті зобов'язання в повному обсязі в строк не пізніше 3-х банківських днів з моменту отримання такої вимоги.
На підставі вищевикладеного, у зв'язку із невиконанням Відповідачем-1 умов Кредитного договору щодо повернення кредиту та сплати відсотків, 17.04.2013 року Позивач направив на адресу Відповідача-2 вимогу про виконання зобов'язань за договором поруки від 16.04.2013 року № ODE-61/349.
Відповідно до п. 7.3. Договору поруки-1, будь-які повідомлення та/або документи, що направляються сторонам одна одній у зв'язку з Договором поруки, повинні бути викладеш в письмовій формі та будуть вважатися поданими належним чином, якщо вони надіслані рекомендованим листом або доставлені особисто на адресу сторін. Повідомлення вважається надісланим з дати його відправлення однією стороною іншій за адресою, зазначеною у Договорі пороки. Сторона вважається такою, що знала про зміну адреси іншої сторони, виключно у разі укладення сторонами відповідної додаткової угоди до Договору поруки.
Таким чином, на підставі вищенаведеного положення Договору поруки-1, Позивач, на думку суду, правомірно вважає Відповідача-2 повідомленим з 22.04.2013 року (дата визначена шляхом додавання до дати направлення листа нормативного терміну його доставки, встановленого Наказом № 1149 від 12.12.2007 р. Міністерства транспорту та зв'язку України «Про затвердження Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2007 р. за № 1383/14650, дата направлення Вимоги Відповідачу - 17.04.2013 року, що підтверджується датою на реєстрі рекомендованих відправлень, копія якого додається до цієї заяви разом з Вимогою).
Отже, у Відповідача-2 виник обов'язок в строк до 25.04.2013 року повернути суми кредитів в повному обсязі, сплатити проценти за користування кредитними коштами, а також усі інші платежі, передбачені Кредитним договором та Договором поруки-1.
Проте, Відповідач-2 не виконав взятих на себе зобов'язання за Договором поруки-1 перед Позивачем в повному обсязі.
Відповідно до ст. 1 Договору поруки-2, Відповідач-3 поручився перед Позивачем за виконання Відповідачем-1 зобов'язань, зазначених в ст. 2 Договору поруки-2.
Відповідач-3 відповідає перед Позивачем за виконання Відповідачем-1 зобов'язань за Кредитним договором в повному обсязі. Відповідач-3 відповідає в тому ж обсязі, що й Відповідач-1, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат Позивача тощо.
У разі порушення Відповідачем-1 зобов'язань за Кредитним договором, Відповідач-3 і Відповідач-1 відповідають перед Позивачем як солідарні боржники, що означає право Позивача вимагати виконання зобов'язання в повному обсязі як від Відповідача-3 та Відповідача-1 разом, так і від кожного з них окремо.
Відповідно до п. 3.1. Договору поруки-2 у разі порушення зобов'язання Відповідачем-1 Позивач направляє Відповідачу-3 письмову вимогу виконати зобов'язання.
Пунктом 3.2. Договору поруки-2 встановлено, що Відповідач-3 зобов'язаний виконати пред'явлену вимогу Позивача в валюті зобов'язання в повному обсязі в строк не пізніше 3-х банківських днів з моменту отримання такої вимоги.
На підставі вищевикладеного, у зв'язку із невиконанням Відповідачем-1 умов Кредитного договору щодо повернення кредиту та сплати відсотків, 17.04.2013 року Позивач направив на адресу Відповідача-3 вимогу про виконання зобов'язань за договором поруки від 16.04.2013 року № ОDЕ-61/351.
Відповідно до п. 7.3. Договору поруки-2, будь-які повідомлення та/або документи, що направляються сторонам одна одній у зв'язку з Договором поруки, повинні бути викладені в письмовій формі та будуть вважатися поданими належним чином, якщо вони надіслані рекомендованим листом або доставлені особисто на адресу сторін. Повідомлення вважається надісланим з дати його відправлення однією стороною іншій за адресою, зазначеною у Договорі поруки. Сторона вважається такою, що знала про зміну адреси іншої сторони, виключно у разі укладення сторонами відповідної додаткової угоди до Договору поруки.
Таким чином, на підставі вищенаведеного положення Договору поруки-3, Позивач вважає Відповідача-3 повідомленим з 22.04.2013 року (дата визначена шляхом додавання до дати направлення листа нормативного терміну його доставки, встановленого Наказом № 1149 від 12.12.2007 р. Міністерства транспорту та зв'язку України «Про затвердження Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2007р. за № 1383/14650, дата направлення Вимоги Відповідачу - 17.04.2013 року, що підтверджується датою на реєстрі рекомендованих відправлень, копія якого додається до цієї заяви разом з Вимогою).
Проте, Відповідач-3 так не виконав взятих на себе зобов'язання за Договором поруки-2 перед Позивачем в повному обсязі.
В письмових уточненнях до позовної заяви позивач зазначив, що під час розгляду справи Відповідач-1 частково сплатив суму боргу.
Таким чином, станом на 30.06.2013 року розмір позовних вимог, що підлягають задоволенню становить -140083,52 гривень та 12362,78 долара США - проценти за користування кредитним коштами і 39396,63 доларів США та 284158,24 гривень - пеня за порушення умов кредитного договору.
З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідачів витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю „Наталка-Трейд" (код ЄДРПОУ 33387136, місцезнаходження: Фонтанська дорога, 67-А, м. Одеса, 65062) та Публічного ак ціонерного товариства „Наталка-Маркет" (код ЄДРПОУ 30610951, місцезнаходження: Фонтанська дорога, 67-А, м. Одеса, 65062) та Товариства з обмеженою відповідальністю „Наталка-Рент" (код ЄДРПОУ 33506380, місцезнаходження: Фонтанська дорога, 67-А, м. Одеса, 65062) на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК» (місцезнаходження: вул. Університетська, 2-А, м. Донецьк, 83001; код ЄДРПОУ: 14282829): 140083 гривні 52коп. та 12362 долара США 78 центів - процентів за користування кредитом 284158гривень 24коп. та 39396доларів США 63 цента пені, 68820гривень судового збору.
Рішення суду набирає законної сили, в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Демешин О.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2013 |
Оприлюднено | 19.07.2013 |
Номер документу | 32470420 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні