Справа № 732/1113/13-ц
провадження № 2/732/297/13
РІШЕННЯ
іменем України
"15" липня 2013 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі головуючої: судді- Лиманської М.В., при секретарі Бруй І.В., представника позивача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, Городнянська державна районна нотаріальна контора, Відділ Держземагенства у Городнянському районі Чернігівської області, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 20.06.2013 року звернувся до суду з позовом в інтересах позивача, в якому просив визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом на земельні ділянки після смерті брата позивачки ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та матері позивачки ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_5. Після її смерті відкрилась спадщина за законом на все належне їй майно, в т.ч. на земельні ділянки розташовані на території Смичинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, належні спадкодавцеві на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 428452. Позивачкою 22 травня 2012 року була подана заява до Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області про прийняття спадщини своєї матері. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат позивачки - ОСОБА_4. Після його смерті відкрилась спадщина за законом на все належне йому майно, в т.ч. на земельні ділянки, розташовані на території Смичинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, належні спадкодавцеві на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 428454. 12 листопада 2012 року позивач подала заяву до Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області про прийняття спадщини свого брата ОСОБА_4 В травні 2013 року позивач звернулася до нотаріальної контори для оформлення спадщини. Під час огляду представлених нею документів нотаріусом було встановлено, що земельні ділянки площею 0,22 га (сіножать), згідно державних актів серії ЯГ № 428452 та серії ЯГ № 428454, виданих на ім'я матері та брата, знаходяться на території Смичинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, а відповідно до листів відділу Держземагенства у Городнянському районі Чернігівської області їх місцезнаходженням є Щорський район. Окрім того, у державних актах не правильно зазначена адреса місцепроживання власників земельних ділянок. Замість адреси проживання ОСОБА_5 та ОСОБА_4: АДРЕСА_1 у державних актах їх адреса зазначена с.Смичин. У зв'язку з цим державні акти є такими, що видані з порушенням вимог законодавства, і не можуть бути прийняті нотаріусом для вчинення нотаріальних дій. Отримати нові державні акти на ім?я спадкодавців не є можливим. Враховуючи це, просить визнати за нею право власності в судовому порядку.
Представник відповідача - Городнянської райдержадміністрації Чернігівської області у судове засідання не з'явився, представник подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача, позов визнають.
Згідно положень ч.2 ст.158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник третьої особи Відділу Держземагенства у Городнянському районі Чернігівської області у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника третьої особи.
Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Третя особа Городнянська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки представника суд не повідомлено. Неявка в судове засідання представника третьої особи відповідно до положень ст. 169 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи.
Судом після заслуховування пояснень представника позивача по справі з'ясовано всі обставини, на які позивач посилається, та досліджено докази, якими вимоги обґрунтовуються.
З'ясувавши на підставі наданих доказів обставини справи, перевіривши докази, які були досліджені в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Дібрівне Городнянського району Чернігівської області померла матір позивачки ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 /а.с.8/.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Дібрівне Городнянського району Чернігівської області помер брат позивачки ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 /а.с.10/
Спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_4 є позивачка, яка звернулась за прийняттям спадщини матері та брата з заявою до нотаріуса, що підтверджується матеріалами спадкових справ №189/2012 та №90/2012 ,відкритих до майна зазначених спадкодавців. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину ОСОБА_5 та ОСОБА_4, за даними спадкових справ немає. /а.с.52-70 /
Дослідженням Державного акту про право власності на земельну ділянку ЯГ №428452, виданого 10.08.2006 року Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області на підставі розпорядження від 28.02.2006 року №60, зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на землю за № 010684000136, встановлено, що ОСОБА_5 за її життя на праві власності належала земельна ділянка площею 2,7 га на території Смичинської сільської ради./а.с.15/
Дослідженням Державного акту про право власності на земельну ділянку ЯГ №428454, виданого 10.08.2006 року Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області на підставі розпорядження від 28.02.2006 року №60, зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на землю за № 010684000134, встановлено, що ОСОБА_4 за його життя на праві власності належала земельна ділянка площею 2,7 га на території Смичинської сільської ради./а.с.16/
Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що до припинення цивільної дієздатності ОСОБА_5 та ОСОБА_4 фактично являлися власниками вказаних у державних актах земельних ділянок, оскільки за їхнє життя вони на правових підставах отримали ці земельні ділянки у власність та зареєстрували своє право власності у встановленому законом порядку.
Згідно вимог ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Як зазначає в позові позивач, в травні 2013 року вона звернулась до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на вказані вище земельні ділянки, але отримала усну відмову нотаріуса та усне роз'яснення нотаріуса, що перешкодою в оформленні позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом є той факт, що частина спадкових земельних ділянок знаходиться за межами Смичинської сільської ради, на території Щорського району Чернігівської області.
Доказів, які б підтверджували дані обставини, представник позивача не надав.
Главою 86 ЦК, а також спеціальним законодавством, зокрема Законом України «Про нотаріат», підзаконними нормативними актами, визначено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину, що відповідає встановленій законодавством сукупності функцій, притаманній юрисдикційній діяльності нотаріусів.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до положень ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
В судовому засіданні представник позивача не навів доказів того, що зареєстроване у встановленому законом порядку право власності матері та брата позивачки на спадкові земельні ділянки оспорюється або не визнається будь-якими особами, в тому числі нотаріальним органом. Під час судового розгляду представник позивача не надав доказів подачі заяви нотаріусу про видачу свідоцтва про право на спадщину в порядку, встановленому ст. 67 Закону України „Про нотаріат", та не надав доказів відмови нотаріуса у видачі такого свідоцтва та спадкові земельні ділянки.
Відповідно до ч.3 ст.10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена позивачем належними доказами, а саме письмовою відмовою нотapiyca y видачі свідоцтва право на спадщину. Це є підставою для відмови у позові, у зв'язку з недоведеністю позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 209, 212-215, 294 ЦПК України, ст.ст. 392, 1261, 1268, 1270, 1297 ЦК України, ст. 67 Закону України „Про нотаріат" суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом - відмовити у зв'язку з недоведеністю позовних вимог.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення
Суддя М. В. Лиманська
<
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2013 |
Оприлюднено | 23.07.2013 |
Номер документу | 32493369 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Лиманська М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні