Рішення
від 16.07.2013 по справі 922/2457/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2013 р.Справа № 922/2457/13

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Яризька В.О.

при секретарі судового засідання Шевчук Ю.В.

розглянувши справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Стар-Майстер", м. Гадяч Полтавської області, до приватного підприємства "Агрофірма Слобожанка Інвест", м. Харків, про стягнення 26546,46 грн. за участю представників:

позивача - Гузій С.М. (дов.)

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ТОВ "Стар-Майстер", звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, ПП "Агрофірма Слобожанка Інвест", про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу № 22 від 12.10.2012р. в загальній сумі 26546,46 грн., в т.ч. основна заборгованість - 24805,00 грн., пеня - 1208,47 грн., інфляційні втрати - 49,61 грн., 3% річних - 483,38 грн. Позивач також просить покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 1720,50 грн.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлювався ухвалою суду на адресу по якій він зареєстрований та яка підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, однак поштове відправлення повернуто поштою з довідкою про те, що адресата за зазначеною адресою немає.

Відповідно до ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Суд вважає, що нез'явлення відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Представник позивача підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

12 жовтня 2012 р. між ТОВ "Стар-Майстер" (позивач, продавець) та ПП "Агрофірма "Слобожанка Інвест" (відповідач, покупець) укладено договір купівлі-продажу № 22, за умовами якого продавець зобов'язався в порядку та строки, встановлені договором, передати у власність покупця товар в визначеній кількості, відповідної якості та по узгодженій ціні, а покупець зобов'язався прийняти товар та оплатити його на умовах і в порядку, визначених у договорі.

На виконання умов договору позивачем на адресу позивача був поставлений товар - м'ясопродукти на загальну суму 26805,00 грн., що підтверджується накладною № 3272 від 13.10.2012р., копія якої додана до матеріалів справи, оригінал оглянутий у судовому засіданні.

Пунктом 5.2 договору передбачено, що оплата за отриманий від продавця товар здійснюється безготівковим розрахунком. Відстрочка платежу становить 3 банківських дня. Пунктом 5.6 договору встановлено, що оплата за отриманий від продавця товар здійснюється покупцем на протязі 3 банківських днів.

Таким чином, строк оплати товару настав 17.10.2012р.

Відповідачем частково здійснена оплата товару, а саме в сумі 2000,00 грн., що підтверджується випискою банку за 13.11.2012 р.

Як зазначає позивач, несплаченою залишилась сума 24805,00 грн.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до положень ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), тому, згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав передбачені договором зобов'язання по сплаті грошових коштів у визначений строк, позивачем обґрунтовано пред'явлено до стягнення основний борг у сумі 24805,00 грн.

Умовами договору № 22 від 12.10.2012р., а саме пунктом 6.2 договору за порушення строків оплати товару Покупець сплачує Продавцю пеню в розмірі однієї облікової ставки НБУ, діючої на момент невиконаних зобов'язань, від вартості несплаченої суми за кожний день прострочення, але не більше 5% від загальної вартості партії товару.

Позивачем нарахована пеня за період прострочення сплати з 18.10.2012р. по 21.04.2013р. в розмірі 1208,47 грн.

Частиною 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

За змістом ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.

Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Наведений позивачем розрахунок пені відповідає вимогам чинного законодавства, умовам договору та фактичним обставинам, що склалися між сторонами, а тому приймається судом.

Позовні вимоги в частині стягнення пені в сумі 1208,47 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем зроблений розрахунок 3% річних, відповідно до якого позивачем нараховані 3% річних у загальній сумі 483,38 грн. за період прострочення оплати з 18.10.2012р. по 10.06.2013р., а також розрахунок інфляційних втрат за вказаний період, згідно якого нараховані інфляційні втрати складають 49,61 грн.

Надані розрахунки відповідають вимогам чинного законодавства, умовам договору та відносинам, що фактично склалися між сторонами, а тому приймаються судом.

За таких обставин суд вважає, позовні вимоги в частині стягнення 3 % річних у сумі 483,38 грн. та інфляційних втрат у сумі 49,61 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 22, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства "Агрофірма "Слобожанка Інвест" (61017, м. Харків, вул. Лозівська, 5, кімн. 11, код 37659569) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Стар-Майстер" (37301, Полтавська область, м. Гадяч, вул. Леніна, 78, код 37097839) основну заборгованість у сумі 24 805,00 грн., 3 % річних у сумі 483,38 грн., інфляційні втрати в сумі 49,61 грн., пеню в сумі 1208,47 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 1720,50 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17.07.2013 р.

Суддя Яризько В.О.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.07.2013
Оприлюднено22.07.2013
Номер документу32500200
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2457/13

Рішення від 16.07.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 17.06.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні