cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.07.13р. Справа № 904/5125/13 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримський картонно-тарний комбінат", м. Євпаторія, АР Крим
До Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Капітал", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
Про стягнення заборгованості за договором поставки
Суддя: Крижний О.М.
Секретар судового засідання: Гречина Л.М.
Представники:
Від позивача: Шейкіна Д.О., довіреність від 25.03.2013 року, представник;
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кримський картонно-тарний комбінат" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Капітал" про стягнення основного боргу у розмірі 18790,68 грн., пені у розмірі 473,11 грн., 3% річних у розмірі 95,76 грн., інфляційних збитків у розмірі 18,79 грн., а також судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов контракту №0204/1 від 02.04.2013 року в частині своєчасного та повного розрахунку за поставлений товар.
Відповідач не скористався наданим йому правом на участь представника у судовому засіданні. Судом належним чином повідомлено відповідача про день, час і місце судового засідання за його місцезнаходженням, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду), яке отримане відповідачем 11.07.2013 року.
Відзиву на позов Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Капітал" до суду не надало, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господарського процесуального кодексу України).
У судовому засіданні 17.07.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
02 квітня 2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Кримський картонно-тарний комбінат" (далі - виробник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Капітал" (далі - одержувач) було укладено контракт №0204/1, відповідно до п.1.1 якого виробник зобов'язується виготовити та передати у власність одержувача, а одержувач прийняти та сплатити вироби із гофрокартону (далі - товар).
Відповідно до п.2.1 Контракту товар виробляється та відвантажується окремими партіями, асортимент, кількість, строк яких узгоджується сторонами шляхом оформлення замовлень. Наступне замовлення направляється одержувачем виробнику факсимільним або поштовим зв'язком (оригінал - рекомендованим листом) не пізніше, ніж за 10 (десять) календарних днів, до закінчення поточного місяця. Узгоджене сторонами замовлення є невід'ємною частиною Контракту.
Відвантаження товару здійснюється виробником одержувачу в строки, вказані в узгоджених сторонами замовленнях. Датою поставки вважається дата відмітки одержувача на транспортній накладній, видатковій накладній. При одержанні товару на складі виробника уповноваженим представником, дата його підпису на відвантажених документах. (п.4.1 Контракту).
Згідно п.5.1 Контракту вартість товару визначається специфікацією №1, яка є невід'ємною частиною Контракту. Оплата за поставлений товар здійснюється одержувачем шляхом перерахуванням безготівкових грошових коштів в національній валюті Україні на розрахунковий рахунок виробника наступним чином: 100% - оплата здійснюється покупцем на підставі наданого продавцем рахунку-фактури протягом 15 (п'ятнадцяти) календарних днів з дати поставки. Датою оплати вважається дата надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок виробника (п.5.3 Контракту).
У випадку прострочення оплати поставленого товару одержувач зобов'язується сплатити постачальнику штраф у розмірі 5% від суми несплаченого товару за кожен день прострочення (п.6.5 Контракту).
Контракт набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2013 року, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх обов'язків. Якщо від сторін за 10 днів до закінчення строку дії Контракту не буде відповідних заяв про його розірвання або зміну, контракт вважається автоматично пролонгованим на той самий період та на тих умовах на 1 (один) рік (п.п. 8.8, 8.9 Контракту).
Як вбачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кримський картонно-тарний комбінат" поставило, а відповідач отримав товар на суму 26790,68 грн., що підтверджується товарно-транспортною накладною від 04.04.2013 року, видатковою накладною від 04.04.2013 року. (а.с. 35,36).
Відповідач 03.04.2013 року здійснив часткову оплату товару у розмірі 8000,00 грн., що підтверджується банківською випискою від 03.04.2013 року (а.с.34).
Таким чином, відповідачем не сплачено вартість товару у розмірі 18790,68 грн. (26790,68 грн. - 8000,00 грн.). Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Капітал" не здійснило у повному обсязі оплату за поставлений товар, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість, що і є причиною спору.
Відповідно до ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч.1 ст.193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст.530 Цивільного кодексу України). З огляду на положення контракту, строк оплати поставленого товару є таким, що настав.
Позивач просить стягнути з відповідача суму основного боргу в розмірі 18790,68 грн.
З урахуванням положень п.5.3 Контракту строк виконання зобов'язання по оплаті товару є таким, що настав.
Доказів оплати поставленого товару в сумі 18790,68 грн. відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 18790,68 грн .
Згідно ч.1 ст.199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Порушенням зобов'язання, відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею). Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п.6.5 Контракту, у випадку прострочення оплати поставленого товару одержувач зобов'язується сплатити постачальнику штраф у розмірі 5% від суми несплаченого товару за кожен день прострочки.
Суд зазначає,що хоча сторони у Контракті і назвали вказану штрафну санкцію штрафом, однак за своєю правовою природою вона є пенею, оскільки, як передбачено Контрактом, вираховується "від суми несплаченого товару за кожен день прострочки ", що є ознаками пені.
Таким чином, п. 6.5. Контракту передбачає відповідальність у вигляді пені. До того ж, як зазначає сам позивач у своїй позовній заяві, з урахування приписів Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" стосовно обмеження розміру пені подвійною обліковою ставкою НБУ, за несвоєчасну оплату поставленого товару позивач нарахував та просить стягнути з відповідача пеню за період з 20.04.2013 по 20.06.2013 року у розмірі 473,11 грн.
Суд, перевіривши розрахунок пені, встановив, що за вказаний період пеня становить 478,78 грн., позивач же просить стягнути пеню у меншому розмірі, ніж підлягає сплаті за договором, що є правом позивача.
З урахуванням цього, з відповідача підлягає стягненню пеня за період з 20.04.2013 по 20.06.2013 року у розмірі 473,11 грн .
Позивач також нарахував та просить стягнути з відповідача 3% річних за період 20.04.2013 по 20.06.2013 року у розмірі 95,76 грн.
Судом перевірено правильність розрахунку 3% річних, нарахування є вірним, а тому вимога позивача про стягнення 3% річних за вказаний період підлягає задоволенню у повному обсязі у розмірі 95,76 грн .
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Також позивач заявив до стягнення індекс інфляції за період з 20.04.2013 по 20.06.2013 року у розмірі 18,79 грн.
Судом перевірено правильність розрахунку індексу інфляції, нарахування є вірним, а тому вимога позивача про стягнення індексу інфляції підлягає задоволенню у повному обсязі у розмірі 18,79 грн .
Відповідно до ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод : кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Європейський суд з прав людини під терміном "власність" розуміє також грошові кошти, що підлягають оплаті. Невиконанням обов'язку щодо оплати отриманого товару відповідач порушує права позивача, безпідставно не передаючи грошові кошти (вартість товару) у власність позивача.
За викладеного з відповідача підлягає стягненню сума у розмірі 19378,34 грн. (18790,68 грн. - основний борг + 95,76 грн. - 3% річних + 18,79 грн. - індекс інфляції + 473,11 грн. -пені).
Стосовно неявки у судове засідання представника відповідача суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2013 року відповідач був повідомлений, що у разі неподання відзиву на позовну заяву і витребуваних судом документів, справа згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
Крім того, розгляд справи може бути відкладений виключно у зв'язку із неможливістю розглянути справу у даному судовому засіданні, а не з формальних підстав - у зв'язку з неявкою відповідача. Суд вважає, що матеріалів справи достатньо для прийняття рішення.
Таким чином, підстави для відкладення розгляду справи відсутні .
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1720,50 грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Капітал" (50029, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Ногіна, 21, приміщення 1, ідентифікаційний код 21882205) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримський картонно-тарний комбінат" (97420, Автономна Республіка Крим, м. Євпаторія, вул. Виноградна, 5, ідентифікаційний код 16513457) основний борг у розмірі 18790,68 грн., пеню у розмірі 473,11 грн., 3% річних у розмірі 95,76 грн., індекс інфляції у розмірі 18,79 грн. та судовий збір у розмірі 1 720,50 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено -17.07.2013р
Суддя О.М. Крижний
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2013 |
Оприлюднено | 23.07.2013 |
Номер документу | 32528567 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні