ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"22" липня 2013 р.Справа № 922/2908/13
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жигалкіна І.П.
при секретарі судового засідання Бережановій Ю.Ю.
розглянувши справу
за позовом Фізичної особи ОСОБА_1, м. Харків до Споживчого товариства "Новодонівське", м. Харків про визнання недійсним рішення загальних зборів за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - Смотрова О.І. (дов. № б/н від 17.02.2011 р.)
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Фізична особа ОСОБА_1, звернулась до господарського суду Харківської області з позовною заявою, де просить суд: - визнати недійсним рішення Загальних зборів членів Споживчого товариства «Новодонієвське» про виключення ОСОБА_3 з членів СТ «Новодонієвське» (надалі - Відповідач); - поновити членство ОСОБА_3 та визнати в порядку правонаступництва за Позивачем, право членства в Споживчому товариству «Новодонієвське» (код ЄДРПОУ 32447010).
Суд досліджує матеріали справи та з'ясовує щодо наявності заяв або клопотань до початку розгляду справи по суті.
Позивач у судове засідання не з'явився, уповноваженого представника до суду не направив. Про причини своєї неявки та неявки уповноваженого представника суд не повідомив. Вимоги ухвали суду не виконав. Відомості щодо належного повідомлення про день та час розгляду справи в матеріалах справи на момент слухання відсутні.
Від Відповідача заяв та клопотань не надійшло, надав супровідним листом додаткові документи, які суд долучає до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов до висновку, що провадження у справі слід припинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, де зазначено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Суд дійшов до такого висновку на підставі Інформаційного листа ВГСУ від 27.11.2009 № 01-08/631 "Про деякі питання практики застосування у вирішенні спорів окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих ВСУ)", де у п.1 зазначено, що спір за участю спадкоємця учасника господарського товариства, який ще не став учасником цього товариства, непідвідомчий господарському суду.
Господарськими судами розглянуто справу за позовом спадкоємця учасника господарського товариства про зобов'язання прийняти його до складу засновників господарського товариства та усунення перешкод в користуванні часткою у статутному фонді товариства. Справу розглянуто за правилами господарського судочинства, виходячи з того, що відповідний спір є корпоративним, а, отже, підвідомчий господарським судам.
Верховний Суд України не погодився з даним висновком, виходячи з такого.
Відповідно до частини першої статті 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною другою зазначеної статті ГПК України встановлено, що у випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Зі змісту частини першої статті 167 Господарського кодексу України вбачається, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав (частина третя цієї ж статті).
Отже, відповідно до зазначених приписів законодавства суб'єктом корпоративних прав щодо господарського товариства є учасник (засновник, акціонер) такого товариства.
Водночас відповідно до частини другої пункту 3 роз'яснень Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" не підлягає розширеному тлумаченню пункт 4 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України також щодо справ, пов'язаних зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності господарського товариства, якщо однією зі сторін у справі не є учасник (засновник, акціонер) господарського товариства, у тому числі такий, що вибув. Зокрема, спори за участю спадкоємців учасників господарського товариства, які ще не стали його учасниками, не є підвідомчими (підсудними) господарським судам (постанова Верховного Суду України від 17.11.2009 №2-692/08).
Тобто на підстав вищевикладеного суд припиняє провадження у справі та вважає за доцільне також зазначити, що Позивачем при зверненні з позовною заявою до суду не надано доказів, що останній вступив у спадщину та до нього перейшли права та обов'язки (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця).
Щодо повернення сплачених сум судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про судовий збір" врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору з підстав, які визначено цією статтею і перелік яких є вичерпним.
Так у п. 5.1. Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року N 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" визначено, що статтею 7 Закону передбачено підстави повернення судового збору, перелік яких є вичерпним. У їх числі не зазначено такої підстави, як припинення провадження у справі (стаття 80 ГПК). Водночас закриття провадження у справі, про яке йдеться у пункті 5 частини першої цієї статті Закону, є поняттям цивільного і адміністративного судочинства, передбаченим відповідно статтею 205 Цивільного процесуального кодексу України і статтею 157 Кодексу адміністративного судочинства України, які господарськими судами у здійсненні судочинства не застосовуються.
Таким чином, припинення провадження у справі з підстав, передбачених статтею 80 ГПК, не тягне за собою наслідків у вигляді повернення сплаченої суми судового збору.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.1, 12, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі № 922/2908/13припинити .
Суддя (підпис) Жигалкін І.П.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2013 |
Оприлюднено | 24.07.2013 |
Номер документу | 32551581 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жигалкін І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні