Ухвала
від 22.07.2013 по справі 905/5214/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви без розгляду

22.07.2013р. № 905/5214/13 Суддя господарського суду Донецької області Фурсова С.М., розглянувши матеріали позовної заяви колективного підприємства «Крамниця № 4» «Детский мир» (86600, Донецька область, місто Торез, бульвар Ілліча, будинок № 13; код ЄДРПОУ - 23784665)

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1

про стягнення 82 325,00 гривень, -

В С Т А Н О В И В :

Колективне підприємство «Крамниця № 4» «Детский мир» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму доходів від майна в розмірі 82 325,00 гривень.

Дослідивши матеріали позовної заяви і додані до неї документи, господарським судом встановлено, що матеріали позовної заяви подані з недодержанням вимог пункту 5 частини другої статті 54, пунктів 3, 4 частини першої статті 57 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) в зв'язку з чим позовна заява підлягає поверненню без розгляду з наступних підстав.

Нормативно-правовим актом, що регулює питання звернення до господарського суду є ГПК України. Звернення до суду здійснюється, зокрема, шляхом подання позовної заяви.

Частиною першою статті 54 ГПК України передбачено, що позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноваженою особою позивача або його представником, прокурором чи його заступником, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником.

Наявність одного приводу для порушення справи не є достатнім. Позовна заява подається до господарського суду з дотриманням певних правил. Правила подання позовної заяви включають положення про її форму і зміст (стаття 54 ГПК України).

Для прийняття справи до провадження господарському суду необхідно перевірити відповідність позовної заяви за її формою і змістом вимогам законодавства, оскільки дотримання належної форми позовної заяви і відповідність змісту вимогам закону мають суттєве значення для підготовки судової справи до розгляду, а також наступного правильного та швидкого розгляду справи в засіданні господарського суду.

Закон потребує суворої відповідності позовної заяви вимогам, що вказані в статті 54 ГПК України.

Так, в силу приписів пункту 5 частини другої статті 54 ГПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, на яких ґрунтується позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов.

Пунктом 4 частини першої статті 57 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Згідно абзацу 5 пункту 3.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» підставою для повернення позовної заяви є також відсутність викладу обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, та незазначення доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини.

Слід зазначити, що підстави позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення. Вирізнення елементів позову (підстави позову, предмет позову) має значення в питанні недопущення подання тотожних позовів між тими ж сторонами про той же предмет і з тих же підстав.

Колективним підприємством «Крамниця № 4» «Детский мир» не надано доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, не вказано в позовній заяві обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, не викладено належних посилань та обґрунтувань позовних вимог, зокрема, не надано доказів, що обґрунтовують підстави виникнення спірної суми.

Фактично заявником позову не обґрунтовано підстав позову, а саме фактичних обставин, на яких ґрунтується його вимога; у позовній заяві не вказано номерів договорів оренди та дат їх укладення, на підставі яких, як вважає позивач у відповідача виникли зобов'язання щодо передачі отриманих сум доходів, а також не надано доказів та не зазначено джерела отримання інформації, на підставі яких (якої) визначено заявлену до стягнення суму (спірну суму).

Стаття 65 ГПК України визначає дії судді по підготовці справи до розгляду, зокрема з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору суддя вчиняє в необхідних випадках такі дії, як зобов'язує сторони, інші підприємства, установи, організації, державні та інші органи, їх посадових осіб виконати певні дії (звірити розрахунки, провести огляд доказів у місці їх знаходження тощо); витребує від них документи, відомості, висновки, необхідні для вирішення спору, чи знайомиться з такими матеріалами безпосередньо в місці їх знаходження.

Суддя самостійно на власний розсуд визначає, які саме дії слід учинити виходячи з конкретних обставин справи, ступеня підготовленості матеріалів самими сторонами, а також тих клопотань, що подані позивачем разом із позовною заявою.

До позовної заяви надано клопотання про витребування доказів, зокрема, договорів оренди нежитлового приміщення, проте господарський суд з урахуванням вищевикладених обставин, позбавлений можливості діяти в порядку частини першої статті 38 та пунктів 4, 11 частини першої статті 65 ГПК України.

Відповідно до статей 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як слідує з матеріалів позовної заяви, зокрема, рішень у цивільній справі, однією із сторін означеної справи є фізична особа - ОСОБА_1. Разом з цим, позов пред'явлено до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , тобто особи іншого статусу.

При цьому всупереч зазначених норм статті 57 ГПК України до позовної заяви не надано доказів реєстрації відповідача суб'єктом підприємницької діяльності, що не дає суду можливості перевірити дану обставину. Відсутність зазначених доказів унеможливлює перевірку позовної заяви на відповідність вимогам щодо підвідомчості господарському суду.

Статтею 4-3 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

З вищенаведеного слідує, що закон встановлює рівні можливості сторін і гарантує їм право на захист своїх інтересів. Принцип рівності учасників судового процесу перед законом і судом є важливим засобом захисту їх прав і законних інтересів, що унеможливлює ущемлення будь-чиїх процесуальних прав. Це дає змогу сторонам вчиняти передбачені законодавством процесуальні дії, реалізовувати надані їм законом права і виконувати покладені на них обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, вправі вільно розпоряджатися своїми матеріальними і процесуальними правами, в тому числі подавати докази на підтвердження обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

При цьому статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Тобто, право на судовий захист, передбачений Конституцією України, не позбавляє заявника позову необхідності дотримуватись вимог Господарського процесуального кодексу України щодо встановленого порядку подання позовної заяви.

За таких обставин, в порушення приписів статей 54, 57 ГПК України, позовна заява не містить викладу обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги та зазначення належних доказів, що підтверджують позовні вимоги.

Пунктом 3 частини першої статті 57 ГПК України передбачено, що до позовної заяви повинні бути додані документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року, який набрав чинності 01 листопада 2011 року, визначені правові засади справляння судового збору, платників, об'єктів та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Листом Управління державної казначейської служби України у Київському районі міста Донецька № 03-49/18г від 07 лютого 2013 року доведено наступні реквізити для перерахування судового збору за позовами до господарського суду Донецької області (зазначені реквізити для зарахування надходжень до державного бюджету чинні з 21.01.2013):

- отримувач: Київське УК/Київський р-н/22030001;

- Банк отримувача: Головне управління державної казначейської служби України (ГУ ДКСУ) у Донецькій області;

- МФО: 834016;

- ЄДРПОУ - 38034002;

- рахунок отримувача: 31217206783006;

- код бюджетної класифікації: 22030001;

- символ звітності банка: 206.

У платіжних дорученнях зі сплати платежів до бюджетів реквізит «Отримувач» має вміщувати назву органу казначейства, на ім'я якого відкрито рахунки для зарахування доходів та інших надходжень до бюджетів, найменування території, код бюджетної класифікації (приклад: Київське УК/Київський р-н/22030001) .

Вказана інформація є загальнодоступною і розміщена, зокрема, у приміщенні господарського суду Донецької області та на його офіційному сайті у веб-порталі «Судова влада України».

Проте, квитанцією № 162 від 17 липня 2013 року на суму 1 720,50 гривень, наданого до позовної заяви як доказ сплати судового збору, відповідні грошові кошти перераховані за платіжними реквізитами (реквізити для зарахування надходжень до державного бюджету були чинні з 06.02.2012 по 20.01.2013):

- отримувач: УДКС Київський район;

- Банк отримувача: Головне управління державної казначейської служби України (ГУ ДКСУ) у Донецькій області;

- МФО: 834016;

- ЄДРПОУ - 38034002;

- рахунок отримувача: 31217206783006;

- код бюджетної класифікації: 22030001;

- символ звітності банка: 206.

Відповідно до пункту 2.22 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» судовий збір сплачується до територіальних органів Державної казначейської служби України; платники судового збору у платіжних документах на перерахування судового збору повинні в рядку «одержувач» зазначити найменування територіального органу казначейської служби за місцем знаходження господарського суду, який розглядає справу. За відсутності у відповідному платіжному документі належних платіжних реквізитів або неправильного їх зазначення заява (скарга) так само повертається господарським судом без розгляду.

Враховуючи викладене, заявником позову не додержано порядок сплати судового збору за звернення до господарського суду Донецької області.

Таким чином, позовна заява подана без додержання вимоги статті 54, пунктів 3, 4 частини першої статті 57 ГПК України та відповідно до приписів пунктів 3, 4 частини першої статті 63 ГПК України підлягає поверненню заявнику позову без розгляду.

Слід відзначити, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення, що узгоджується з положенням частини третьої статті 63 ГПК України.

Крім того, при можливому повторному зверненні до господарського суду Донецької області з відповідною позовною заявою, слід звернути увагу на порядок засвідчення копій документів, а саме відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації» (затвердженого Наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55) відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціали та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту «підпис». Така відмітка проставляється на кожному аркуші засвідченої копії документа.

Разом з цим, заявником позову до позовної заяви надано копії документів, які засвідчено з недотриманням усіх вимог наведеного вище стандарту.

Згідно приписів пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

Пунктом 5.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» передбачено, що питання про повернення сплаченої суми судового збору вирішується господарським судом за результатами розгляду відповідних матеріалів, у тому числі й за відсутності заяви (клопотання) сторони чи іншого учасника судового процесу про повернення суми судового збору. Про таке повернення зазначається, зокрема, в ухвалі, якою здійснюється відмова у прийнятті або повернення заяви (скарги), за подання якої сплачується судовий збір.

Сплачений квитанцією № 162 від 17 липня 2013 року судовий збір у розмірі 1 720,50 гривень підлягає поверненню відповідно до приписів пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір», керуючись пунктами 3, 4 частини першої статті 63, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву колективного підприємства «Крамниця № 4» «Детский мир» про стягнення 82 325,00 гривень - повернути без розгляду.

Повернути колективному підприємству «Крамниця № 4» «Детский мир» (86600, Донецька область, місто Торез, бульвар Ілліча, будинок № 13; код ЄДРПОУ - 23784665) з державного бюджету України суму судового збору у розмірі 1 720,50 гривень, сплаченого відповідно до квитанції № 162 від 17 липня 2013 року.

Додаток на адресу колективного підприємства «Крамниця № 4» «Детский мир» позовна заява з доданими до неї документами всього на 24-х аркушах, у тому числі оригінал квитанції № 1147 від 17 липня 2013 року на суму 1 720,50 гривень.

Суддя С.М. Фурсова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.07.2013
Оприлюднено24.07.2013
Номер документу32566061
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/5214/13

Ухвала від 22.07.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.М. Фурсова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні