cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.07.2013Справа № 901/1953/13 За позовом Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Титан"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Коменерго-Армянськ"
про стягнення 4 712,25 грн.
Суддя О.І. Башилашвілі
Представники:
Від позивача - не з'явився.
Від відповідачів - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ : Публічне акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Титан" звернулась до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Коменерго-Армянськ" з вимогами про стягнення з останнього заборгованість по договору оренди №1/Г від 08.01.2013 у сумі 3095,34 грн. та заборгованість по договору оренди №6/Г від 31.01.2013 у сумі 1616,91 грн., що загалом становить 4 712,25 грн.
Позовні вимоги мотивовані порушення з боку відповідача умов договорів оренди нежитлових приміщень №1/Г від 08.01.2013 та №6/Г від 31.01.2013, в частині сплати орендної плати, передбаченої умовами договорів, у зв'язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 4712,25грн. Вказане й стало причиною звернення позивача із позовом до суду.
Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, причина неявки не відома, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить його підпис у бланку повідомлення про відкладення розгляду справи від 02.07.2013 (а.с. 41).
Відповідач у жодне судове засідання явку представника не забезпечив. Ухвали суду, надіслані на його юридичну та фактичну адреси, повернуті до суду відділеннями зв'язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Жодних письмових пояснень, відзиву, заяв чи клопотань на адресу суду на час розгляду справи від відповідача не надходило.
Пунктом 3.9.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», зокрема, передбачено, що в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Зазначена правова позиція висловлена у постанові Вищого господарського суду України від 19.10.2011 по справі № 5023/4165/11.
Враховуючи обмеження процесуальним строком розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами у відсутність представників сторін та при неподанні відзиву на позов відповідачем, оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують обставини справи і їх неявка не перешкоджає вирішенню спору по суті.
Розгляд справи відкладався відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України в межах строку, встановленого статтею 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд
ВСТАНОВИВ:
08.01.2013 між Публічним акціонерним товариством «Державна акціонерна компанія «Титан» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Армянськ» (орендар) укладено договір оренди №1/Г ( далі договір, а.с. 14-16).
Частиною 1 статті 759 Цивільного кодексу України передбачено, що по договору найму (оренди) одна сторона наймодавець передає або зобов'язується передати наймачу майно у користування за плату на певний строк.
Предметом даного договору є те, що орендодавець передає, а орендар приймає в термінове платне 10,0м.кв., на другому поверсі будівлі, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Армянськ, вул. Сімферопольська, 8 (п. 1.1 договору).
Згідно п. 1.2 договору, нежиле приміщення, частина якого передається в оренду, належить Публічному акціонерному товариству «Державна акціонерна компанія «Титан» на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видано згідно рішенню Виконкому Армянської міської ради від 24.09.2009 №291.
В оренду передається кімната, позначена в плані під №62 - загальною площею 10,0кв.м. Передача приміщення підтверджується підписанням акту прийому-передачі №1 (додаток 1). (п. 1.3 договору).
Пунктом 1.5 договору передбачено, що приміщення передається в оренду з метою розміщення в ньому офісу.
Даний договір вступає в силу з моменту підписання сторонами цього договору та діє до 31.12.2013. (п. 2.1 договору).
Розділом 3 договору оренди, сторони обумовили розмір орендної плати. Так, згідно п.п. 3.1, 3.2 договору, розмір щомісячної орендної плати за користування орендованим приміщенням складається із розрахунку 40,00грн. (без ПДВ) за 1м.кв. площі приміщення, що орендується, та у загальній сумі складає в базовий місяць розрахунку - січень місяць 2013 року 400,00грн. Разом з ПДВ сума орендної плати за перший місяць становить 480,00грн. Пунктом 3.3 визначено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індексу інфляції за наступний місяць.
Частиною 1, 3 статті 762 Цивільного кодексу України визначено, що за користування майном з наймача стягується плата, розмір якої встановлюється договором. Плата за користування вноситься щомісяця, якщо інше не встановлено договором.
Порядок розрахунків визначений сторонами в розділі 4 договору, пунктом 4.1, якого передбачено, що орендна плата вноситься орендарем щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним, відповідно до рахунку отриманого від орендодавця.
Згідно п. 4.3 договору, оплата за електроенергію, за водопостачання, каналізацію, вивіз сміття (комунальні витрати), за використання локальної комп'ютерної мережі Інтернет проводиться безпосередньо за рахунок орендодавця та ці витрати компенсуються орендарем, згідно наданих орендодавцем орендарю рахунків та актів виконаних робіт. Сума компенсації зазначених витрат орендарем не входить до складу орендної плати у розумінні п. 3.1 цього договору і є окремим обов'язком орендаря.
Відповідно до п. 4.4 договору, нарахування плати за спожиту електроенергію здійснюється щомісяця на підставі підписаного сторонами акту заміру даних засобів обліку електроенергії встановлених у приміщенні, що надається в оренду. Первинні дані засобів обліку електроенергії фіксуються сторонами у момент передачі орендованого приміщення в оренду у акті прийому-передачі приміщення, який є невід'ємною частиною цього договору.
Пунктом 4.5 договору сторони визначили, що оплата за послуги вказані в п. 4.3 проводиться протягом 5 банківських днів з моменту отримання орендарем відповідних рахунків від орендодавця.
Як свідчать матеріали справи, у виконання взятих на себе договірних зобов'язань з передачі орендованого майна, позивач, за актом прийому-передачі №1 від 08.01.2013 передав, а відповідач прийняв об'єкт оренди - нерухоме майно для розміщення офісу, за адресою: АР Крим, м. Армянськ, вул. Сімферопольська, 8, кімната №62 на другому поверсі, загальною площею 10,0м.кв. У пункті 5 акту, сторони зафіксували показники прибору обліку електроенергії (а.с. 17).
Як вбачається з матеріалів справи, за період з січня 2013 року по травень 2013 року відповідачеві за договором оренди №1/Г від 08.01.2013 нараховано до сплати 3095,34грн., що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) за вказаний період. Дані акти підписані обома сторонами без будь-яких заперечень та скріплені печатками підприємств (а.с. 18-22).
Проте нараховані до сплати орендні платежі в розмірі 3095,34грн. залишились несплаченими відповідачем.
Крім того, 31.01.2013 між Публічним акціонерним товариством «Державна акціонерна компанія «Титан» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Армянськ» (орендар) укладено договір оренди №6/Г ( далі договір, а.с. 23-25).
Предметом даного договору є те, що орендодавець передає, а орендар приймає в термінове платне 16,8 м.кв., на першому поверсі будівлі, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Армянськ, вул. Сімферопольська, 8 (п. 1.1 договору).
Згідно п. 1.2 договору, нежиле приміщення, частина якого передається в оренду, належить Публічному акціонерному товариству «Державна акціонерна компанія «Титан» на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видано згідно рішенню Виконкому Армянської міської ради від 24.09.2009 №291.
В оренду передається кімната, позначена в плані під №21 - загальною площею 16,8кв.м. Передача приміщення підтверджується підписанням акту прийому-передачі №1 (додаток 1). (п. 1.3 договору).
Пунктом 1.5 договору передбачено, що приміщення передається в оренду з метою розміщення в ньому офісу.
Даний договір вступає в силу з 01.02.2013 та діє до 31.12.2013. (п. 2.1 договору).
Розділом 3 договору оренди, сторони обумовили розмір орендної плати. Так, згідно п.п. 3.1, 3.2 договору, розмір щомісячної орендної плати за користування орендованим приміщенням складається із розрахунку 40,00грн. (без ПДВ) за 1м.кв. площі приміщення, що орендується, та у загальній сумі складає в базовий місяць розрахунку - лютий місяць 2013 року 672,00грн. Разом з ПДВ сума орендної плати за перший місяць становить 806,40грн. Пунктом 3.3 визначено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індексу інфляції за наступний місяць.
Порядок розрахунків визначений сторонами в розділі 4 договору, пунктом 4.1, якого передбачено, що орендна плата вноситься орендарем щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним, відповідно до рахунку отриманого від орендодавця.
Згідно п. 4.3 договору, оплата за електроенергію проводиться безпосередньо за рахунок орендодавця та ці витрати компенсуються орендарем, згідно наданих орендодавцем орендарю рахунків та актів виконаних робіт. Сума компенсації зазначених витрат орендарем не входить до складу орендної плати у розумінні п. 3.1 цього договору і є окремим обов'язком орендаря.
Відповідно до п. 4.4 договору, нарахування плати за спожиту електроенергію здійснюється щомісяця на підставі підписаного сторонами акту заміру даних засобів обліку електроенергії встановлених у приміщенні, що надається в оренду. Первинні дані засобів обліку електроенергії фіксуються сторонами у момент передачі орендованого приміщення в оренду у акті прийому-передачі приміщення, який є невід'ємною частиною цього договору.
Пунктом 4.5 договору сторони визначили, що оплата за послуги вказані в п. 4.3 проводиться протягом 5 банківських днів з моменту отримання орендарем відповідних рахунків від орендодавця.
Як свідчать матеріали справи, у виконання взятих на себе договірних зобов'язань з передачі орендованого майна, позивач, за актом прийому-передачі №1 від 31.01.2013 передав, а відповідач прийняв об'єкт оренди - нерухоме майно для розміщення офісу, за адресою: АР Крим, м. Армянськ, вул. Сімферопольська, 8, кімната №21 на першому поверсі, загальною площею 16,8м.кв. (а.с. 27).
Додатковою угодою №1 від 14.03.2013. до договору оренди №6/Г від 31.01.2013, сторони внесли зміни до договору оренди №6/Г від 31.01.2013, виклавши п. 2.1 договору в наступній редакції: «Договір укладений строком до 31.03.2013». (а.с. 26).
Матеріали справи свідчать про те, що 31.03.2013 орендар, за актом прийому-передачі №2, передав, а орендодавець прийняв, орендоване за договором оренди №6/Г від 31.01.2013 нерухоме майно (а.с. 28).
Разом з тим, в період з лютого 2013 року по березень 2013 року відповідачеві за договором оренди №6/Г від 31.01.2013 нараховано до сплати 1616,91рн., що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) за вказаний період. Дані акти підписані обома сторонами без будь-яких заперечень та скріплені печатками підприємств (а.с. 29-30).
Проте нараховані до сплати орендні платежі в розмірі 1616,91грн. залишились несплаченими відповідачем.
Таким чином, за двома договорами оренди, за відповідачем, в результаті несплати платежів, виникла заборгованість в розмірі 4712,25грн., яку останній добровільно не погашає, що послужило приводом для звернення позивача з позовом до суду про стягнення суми боргу з відповідача в примусовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, перевіряючи правомірність та правове обґрунтування вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічне положення міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язані встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 2 статті 762 Цивільного кодексу України та частини 3 статті 285 Господарського кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
У відповідності до вимог статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України відповідачем жодних доказів належного виконання зобов'язань за договором оренди суду не надано.
Акт звірки взаємних розрахунків, проведений станом на 02.07.2013, за даними якого заборгованість відповідача перед позивачем за двома договорами з орендних платежів становить 4712,25грн. підписаний обома сторонами та скріплений печатками підприємств (а.с. 40).
Таким чином, позовні вимоги про стягнення заборгованості за договорами оренди в сумі 4712,25грн. є обґрунтованими, підтверджуються документально, у тому числі розрахунком, визнані відповідачем у акті звірки взаємних розрахунків, та підлягають задоволенню.
Судові витрати зі сплати судового збору судом покладаються на відповідача в порядку статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено 23.07.2013.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Коменерго-Армянськ" (вул. Сімферопольська, 8, м. Армянськ, АР Крим, 96012; вул. Гайдара, 6, м. Армянськ, АР Крим, 96012; ЄДРПОУ 35801065) на користь Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Титан" (вул. Сімферопольська, 8, м. Армянськ, АР Крим, 96012; ЄДРПОУ 05762329) заборгованості за договором оренди №1/Г від 08.01.2013 в сумі 3095,34 грн. та заборгованості за договором оренди №6/Г від 31.01.2013 в сумі 1616,91 грн., що загалом становить 4 712,25 грн., і 1720,50грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Суддя О.І. Башилашвілі
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2013 |
Оприлюднено | 25.07.2013 |
Номер документу | 32566108 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
О.І. Башилашвілі
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні