14/626-08
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2009 р. № 14/626-08
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Гончарука П.А. (головуючого),
Вовка І.В.,
Малетича М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Комерсант" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 28.10.2008 року у справі № 14/626 за позовом Закритого акціонерного товариства "Вікторія +" до Приватного підприємства "Комерсант" про визнання недійсними договорів та зустрічним позовом Приватного підприємства "Комерсант" до Закритого акціонерного товариства "Вікторія+", Виконавчого комітету Роменської міської ради, Державного комунального підприємства “Роменське міжміське бюро технічної інвентаризації", третя особа: Роменське колективне швейне підприємство "Пролісок" про визнання права власності на нерухоме майно і визнання частково недійсним рішення виконавчого комітету та свідоцтва на право власності,
У С Т А Н О В И В:
У листопаді 2003 року позивач звернувся до господарського суду Сумської області з позовною заявою до відповідача про визнання недійсними договорів купівлі-продажу від 17.02.2003 року та від 14.04.2003 року у зв'язку з невідповідністю вимогам закону та статуту товариства.
У подальшому позивач доповнив заявлені вимоги та просив визнати недійсним залік взаємних зустрічних вимог від 14.07.2003 року на суму 4 140,57 грн. і договір уступки права вимоги від 11.07.2003 року.
У свою чергу відповідач за первісним позовом звернувся до господарського суду з зустрічним позовом до позивача за первісним позовом про визнання права власності на нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 44,8 кв.м., за адресою: м. Ромни, бульвар Московський, 1.
Під час розгляду справи в суді першої інстанції відповідач за первісним позовом змінив заявлені зустрічні вимоги та просив визнати частково недійсним п. 1.11 рішення виконавчого комітету Роменської міської ради від 16.06.2004 року №183 про оформлення права власності на нерухоме майно (адміністративний будинок) загальною площею 430,9 кв.м. за адресою: м. Ромни, бульвар Московський, 1 за позивачем за первісним позовом та в частині визнання права власності на нерухоме майно загальною площею 81,99 кв.м. та 44,8 кв.м., у зв'язку з тим, що зазначене нерухоме майно належить йому на підставі договорів купівлі-продажу від 17.02.2003 року та від 14.04.2003року, і визнати частково недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно (адміністративний будинок) загальною площею 430,9 кв.м. за адресою: м. Ромни, бульвар Московський, 1 за ЗАТ "Вікторія +" в частині визнання права власності на вбудовані нежитлові приміщення: загальною площею 81,99 кв. м. та 44,8 кв.м.
Справа розглядалася судами неодноразово.
Рішенням господарського суду Сумської області від 11.07.2008 року первісний позов задоволено частково та визнано недійсними договори купівлі-продажу від 17.02.2003 року та від 14.04.2003 року з моменту укладення, і в іншій частині первісних вимог відмовлено, та в частині зустрічних вимог про зобов'язання Державного комунального підприємства “Роменське міжміське бюро технічної інвентаризації" вчинити певні дії та визнання частково недійсним рішення виконавчого комітету Роменської міської ради провадження в справі припинено, а в решті зустрічного позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 28.10.2008 року зазначене рішення суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач за первісним позовом вважає, що судом порушено і неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняті ним рішення скасувати та в первісному позові відмовити, а зустрічний позов задовольнити.
У відзиві на касаційну скаргу позивач за первісним позовом вважає, що судові рішення є законними і підлягають залишенню без змін, а касаційна скарга без задоволення.
Відзиви на касаційну скаргу від інших сторін до суду не надходили.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи і прийняті у ній судові рішення, суд вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, між ЗАТ "Вікторія +" та ПП "Комерсант" було уклало договір купівлі-продажу від 17.02.2003 року, за умовами якого ЗАТ "Вікторія +" (продавець) передав у власність ПП "Комерсант" (покупець) вбудовані приміщення –“1” площею 27 м2, “2” площею 3,6 м2, “6” площею 15,5 м2, “7” площею 15,5 м2, “8” площею 14,6 м2 за адресою : м. Ромни, бульвар Московський, 1.
14.04.2003 року між цими ж сторонами було укладено договір купівлі-продажу за умовами якого ЗАТ "Вікторія +" (продавець) передав у власність ПП "Комерсант" (покупець) вбудовані приміщення –“2-1” площею 24,5 м2, “2-3” площею 14,8 м2, “2-4” площею 5,2 м2, “3-2” площею 4,2 м2 за адресою : м. Ромни, бульвар Московський, 1.
Судами встановлено, що придбане покупцем нерухоме майно на підставі зазначених договорів було йому передано продавцем за актами приймання-передачі та покупцем здійснювалась оплата за цими договорами, яка була прийнята продавцем і після певного проміжку часу поверталася покупцю.
Згідно рішення Спостережної ради ЗАТ "Вікторія+" оформленого протоколом № 5 від 03.02.2003 року, відмовлено в наданні згоди на продаж спірного нерухомого майна.
Предметом даного судового розгляду є вимоги за первісним позовом про визнання недійсними договорів купівлі-продажу, уступки вимоги та заліку зустрічних вимог з підстав суперечності вимогам закону і статуту товариства та вимоги позивача за зустрічним позовом про визнання права власності на нерухоме майно і частково недійсним рішення виконавчого комітету Роменської міської ради від 16.06.2004 року № 183 про оформлення права власності на нерухоме майно за позивачем за первісним позовом та визнання частково недійсним свідоцтва про право власності на зазначене нерухоме майно у зв'язку з тим, що спірне нерухоме майно належить йому на праві власності на підставі договорів купівлі-продажу.
Відповідно до ч.1 ст. 11112 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
Проте, суди попередніх інстанцій на зазначені вимоги норми процесуального права уваги не звернули та не виконали вказівки, що містяться у постанові Вищого господарського суду України від 11.01.2006 року, якою було скасовано судові рішення з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
За вимогами ст. 63 ЦК УРСР угода, укладена від імені другої особи особою, не уповноваженою на укладення угоди або з перевищенням повноважень, створює, змінює і припиняє цивільні права і обов'язки для особи, яку представляють, лише в разі дальшого схвалення угоди цією особою.
Наступне схвалення угоди особою, яку представляють, робить угоду дійсною з моменту її укладення.
У той же час, визнавши спірні договори недійсними у зв'язку з їх укладенням від імені продавця особою з перевищенням повноважень, суди обох інстанцій не врахували вимог зазначеної норми матеріального права та не виконали вказівки касаційної інстанції про з'ясування обставин, пов'язаних з вчиненням дій з боку продавця, щодо наступного схвалення ним спірних угод, і не навели мотивованих висновків відхиленню доводів покупця про наявність таких обставин, обмежившись лише посиланням на несхвалення продавцем цих угод.
Разом з цим, дійшовши висновку про визнання спірних договорів купівлі-продажу недійсними з моменту їх укладення, суди не врахували вимог ст. 48 ЦК УРСР, яка встановлює загальне правило про те, що угода, яка не відповідає вимогам закону, є недійсною, та одночасно передбачає і правові наслідки її недійсності, зокрема, кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні все одержане за угодою, а при не можливості повернути одержане в натурі –відшкодувати його вартість у грошах, якщо інші наслідки недійсності угоди не передбачені законом.
Разом з тим, приймаючи рішення щодо вимог позивача за зустрічним позовом про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Роменської міської ради в частині оформлення права власності на нерухоме майно та зобов'язання БТІ здійснити державну реєстрацію права власності, суди виходили з того, що спір у цій частині є справою адміністративної юрисдикції та дійшли висновку про припинення провадження в справі в зазначеній частині за не підвідомчістю спору господарським судам.
Проте з такими висновками погодитись не можна виходячи з наступного.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС України) справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з прийняттям виконавчим комітетом Роменської міської ради рішення №183 від 16.06.2004 року "Про оформлення права власності ЗАТ "Вікторія+" на об'єкт нерухомого майна за адресою: м. Ромни, бульвар Московський, 1 загальною площею 430,9 кв.м." на підставі якого цьому товариству видано свідоцтво про право власності та відмовою ДКП “Роменське міжміське бюро технічної інвентаризації" в державній реєстрації права власності ПП "Комерсант" на це майно.
Предметом спору в даній справі є право власності на об'єкт нерухомого майна, зокрема відновлення порушеного права зі сторони інших осіб. Тобто між сторонами існує спір про право, що виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства, а тому такий спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Отже, висновки судів про припинення провадження в справі в частині зустрічного позову за непідвідомчістю спору господарським судам не ґрунтується на вимогах процесуального закону.
За таких обставин, прийняті у даній справі судові рішення не можна визнати законними та обґрунтованими, і тому вони підлягають скасуванню в повному обсязі з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції у зв'язку з взаємопов'язаністю заявлених до розгляду вимог.
Під час нового розгляду справи, суду слід врахувати наведене і вирішити спір відповідно до вимог норм матеріального та процесуального права.
З огляду викладеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 –11112, Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Приватного підприємства "Комерсант" задовольнити частково.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 28.10.2008 року та рішення господарського суду Сумської області від 11.07.2008 року скасувати, і справу № 14/626 передати на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі.
Головуючий суддя П.Гончарук
Судді І. Вовк
М. Малетич
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2009 |
Оприлюднено | 01.04.2009 |
Номер документу | 3257221 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Вовк І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні